Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο γρηγορότερες απο την 1080-Ti λέτε να είναι οι αρχικές υλοποιήσεις του volta αν βγει κατά τον Αύγουστο του 18;

 

Δε νομίζω να μας δώσει από τα 5000+ cuda cores, παραπάνω από αυτά τις 1080-Ti,γύρω στα 3500.

 

Θα χει παραπάνω μνήμη, ταχύτητες κλπ αλλά από ενεργοποιημένα cuda cores βλέπω αρχικά να είναι τα ίδια.

 

Το Navi στα 7nm θα βγει 6 μήνες μετά οπότε σιγά μη ζοριστεί.

 

Άρα αυτό που θέλουμε, την 2080-Ti, θα μας το δώσει πολύ αργότερα.

 

Άρα μήπως αξίζει να πάρω τώρα μια 1080-Ti, αντί να περιμένω μέχρι τον Αύγουστο να πάρω κάτι λίγο καλύτερο;

Απλά οι xx70 νομίζω βγαίνουν πρώτες οπότε όταν βγει η 2070 θα έχεις απόδοση 1080ti στο εύρος τιμής 400-500€.Τωρα αν αξίζει να περιμένεις μέχρι να ανακοινωθεί, να βγει και να πέσει η τιμή στο msrp, δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο γρηγορότερες απο την 1080-Ti λέτε να είναι οι αρχικές υλοποιήσεις του volta αν βγει κατά τον Αύγουστο του 18;

 

Δε νομίζω να μας δώσει από τα 5000+ cuda cores, παραπάνω από αυτά τις 1080-Ti,γύρω στα 3500.

 

Θα χει παραπάνω μνήμη, ταχύτητες κλπ αλλά από ενεργοποιημένα cuda cores βλέπω αρχικά να είναι τα ίδια.

 

Το Navi στα 7nm θα βγει 6 μήνες μετά οπότε σιγά μη ζοριστεί.

 

Άρα αυτό που θέλουμε, την 2080-Ti, θα μας το δώσει πολύ αργότερα.

 

Άρα μήπως αξίζει να πάρω τώρα μια 1080-Ti, αντί να περιμένω μέχρι τον Αύγουστο να πάρω κάτι λίγο καλύτερο;

Φίλε μου αν είναι να περιμένεις μέχρι τότε,περιμένεις άλλο τόσο και παίρνεις κάτι ακόμη καλύτερο.Αλλά πάλι ίσως θα τανε καλύτερο να συνεχίσεις να περιμένεις γιατί όλο και κάτι καλύτερο θα υπάρχει στα σκαριά.

 

Anyway,πλάκα κάνω προφανώς,αλλά καταλαβαίνεις που το πάω.Άλλωστε δεν μιλάμε για ένα μήνα!Εκτός αν έχεις κάτι που ήδη σε καλύπτει,οπότε πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο γρηγορότερες απο την 1080-Ti λέτε να είναι οι αρχικές υλοποιήσεις του volta αν βγει κατά τον Αύγουστο του 18;

 

gtx 2070 θα είναι στα ίδια (μπορεί και ελάχιστα παραπάνω) κλασσικά με 1080ti

gtx 2080 ένα αναμενόμενο +20-25% πάνω από 1080ti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλοκαρισμενη είναι υπερτουμπανο πραγματικό 4k60p παντού.

60 fps παντού δεν θα βλέπεις,αλλά είναι ότι κοντινότερο.2070 ti θα είναι χαλαρή πιστεύω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

60 fps παντού δεν θα βλέπεις,αλλά είναι ότι κοντινότερο.2070 ti θα είναι χαλαρή πιστεύω

 

2070ti; Κατσε να δουμε σκετο 2070 συντομα.  :P

 

Γενικα δεν περιμενω θαυματα, αντε η 2070 να παιζει οπως η 1080ti στην καλυτερη των περιπτωσεων, δεν ειναι τοσο μεγαλο το αλμα απο τα 16nm στα 12nm.

 

Οποτε μαλλον η επομενη 2080ti θα ειναι και η πρωτη καρτα που θα εχει σχετικα ανετα το 4Κ gaming, μεχρι βεβαια η square enix και η ubisoft να κυκλοφορησουν τις επομενες παπατζες τους.  :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα δεν περιμενω θαυματα, αντε η 2070 να παιζει οπως η 1080ti στην καλυτερη των περιπτωσεων, δεν ειναι τοσο μεγαλο το αλμα απο τα 16nm στα 12nm.

 

Η αύξηση των επιδόσεων θα έρθει κατά κύριο λόγο από τα μεγαλύτερα dies, όχι από τη βελτίωση της λιθογραφίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2070ti; Κατσε να δουμε σκετο 2070 συντομα. :P

 

Γενικα δεν περιμενω θαυματα, αντε η 2070 να παιζει οπως η 1080ti στην καλυτερη των περιπτωσεων, δεν ειναι τοσο μεγαλο το αλμα απο τα 16nm στα 12nm.

 

Οποτε μαλλον η επομενη 2080ti θα ειναι και η πρωτη καρτα που θα εχει σχετικα ανετα το 4Κ gaming, μεχρι βεβαια η square enix και η ubisoft να κυκλοφορησουν τις επομενες παπατζες τους. :lol:

Ορθότατον,wildlands σε 4κ ultra ξέχνα το,35 fps???Wtf??Η πλάκα είναι ότι όταν το βάζεις σε προειδοποιεί,not recommenfed even for high end systems.Σε very high είσαι 55-60,εκτός από μέρη με πάρα πολύ βλάστηση,αλλά 35 fps σε 1080 ti??

 

Btw,το 2070ti άκυρο,2080 ti εννοούσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τιποτα wildlands 4k ultra, 42fps avg εχω με 1080Ti/8700k o/ced αλλα δεν το χαιρεσαι.. Η ριχνεις settings ή παιζεις 1440p

 

Ειναι ομως χαρμα οφθαλμων το παιχνιδι..

Καλά στο bench τόσο βγάζει και σε μένα avg,41 ή 47,δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά ειδικά πάνω δεξιά στο χάρτη άστο καλύτερα

 

Btw,την ιστορία προσέλαβαν κάποιον να τη γράψει,δεν πρέπει να τους πήρε πάνω από 2 λεπτά.Ποιο πολύ θα κάναν να σκεφτούν όλα τα γελοία ονόματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά στο bench τόσο βγάζει και σε μένα avg,41 ή 47,δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά ειδικά πάνω δεξιά στο χάρτη άστο καλύτερα

 

Btw,την ιστορία προσέλαβαν κάποιον να τη γράψει,δεν πρέπει να τους πήρε πάνω από 2 λεπτά.Ποιο πολύ θα κάναν να σκεφτούν όλα τα γελοία ονόματα

 

Περιεργο εμενα τα δεδομενα του benchmark σε min/avg/max συναδουν απολυτα με την εικονα του παιχνιδιου..  Αν το αφησεις σε ultra preset βγαζει min 35 fps νομιζω αντε να ειχε πεσει κανα δυο fps παρακατω in game ποτε δεν ειδα διαφορες περα απο την στατιστικη αποκλιση απο το benchmark ειναι αρκετα ακριβες θεωρω..

Προσωπικα κατεβαζω σε very high ρυθμισεις πλην των φωτοσκιασεων και των υφων και ειμαι τριγυρω απο τα 50fps την περισσοτερη ωρα και παιζω μια χαρα χωρις θεματα και fps drops ή περιεργα stutter issues..  Και εχω παιξει αρκετα θα ελεγα.. 

Την ιδια εικονα παρατηρω και στο framerate/frametime curve η οποια ειναι ομαλοτατη..Μπορει να μην δινει απιστευτα μεγαλο framerate αλλα ειναι πολυ κοντα τα min/avg/max values και η εμπειρια ειναι πολυ καλη..

 

Σε ιστορια βασικα ειναι οντως για τα πανηγυρια και ωρες ωρες απλα γελαω με το plot.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο εμενα τα δεδομενα του benchmark σε min/avg/max συναδουν απολυτα με την εικονα του παιχνιδιου.. Αν το αφησεις σε ultra preset βγαζει min 35 fps νομιζω αντε να ειχε πεσει κανα δυο fps παρακατω in game ποτε δεν ειδα διαφορες περα απο την στατιστικη αποκλιση απο το benchmark ειναι αρκετα ακριβες θεωρω..

Προσωπικα κατεβαζω σε very high ρυθμισεις πλην των φωτοσκιασεων και των υφων και ειμαι τριγυρω απο τα 50fps την περισσοτερη ωρα και παιζω μια χαρα χωρις θεματα και fps drops ή περιεργα stutter issues.. Και εχω παιξει αρκετα θα ελεγα..

Την ιδια εικονα παρατηρω και στο framerate/frametime curve η οποια ειναι ομαλοτατη..Μπορει να μην δινει απιστευτα μεγαλο framerate αλλα ειναι πολυ κοντα τα min/avg/max values και η εμπειρια ειναι πολυ καλη..

 

Σε ιστορια βασικα ειναι οντως για τα πανηγυρια και ωρες ωρες απλα γελαω με το plot.. :P

Βρε εκεί είμαι κ εγώ με συνδιασμό very high και ultra σε vegetation,textures,world detail,και κάτι ακόμη που δεν θυμαμαι,bench avg 51,αλλά σε 2 provinces που είναι σαν ζουκλα πέφτει σε low 40s κάποιες στιγμές .Very high avg 57 στο bench,μέχρι52 έχω δει να πεφτει.

 

Εν το μεταξύ,ενώ ξεκινάει με χρήση 6-7giga gpu ram,σταδιακά ανεβαίνει όσο παίζω και φτάνει να μου τιγκαρει τη μνήμη,11 giga!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε εκεί είμαι κ εγώ με συνδιασμό very high και ultra σε vegetation,textures,world detail,και κάτι ακόμη που δεν θυμαμαι,bench avg 51,αλλά σε 2 provinces που είναι σαν ζουκλα πέφτει σε low 40s κάποιες στιγμές .Very high avg 57 στο bench,μέχρι52 έχω δει να πεφτει.

 

Εν το μεταξύ,ενώ ξεκινάει με χρήση 6-7giga gpu ram,σταδιακά ανεβαίνει όσο παίζω και φτάνει να μου τιγκαρει τη μνήμη,11 giga!!

 

Μα δεν λεω οτι δεν ειναι εσυ εκει λολ.. Εχει ομως γραφικαρες.. Και εκει που λες αν εχεις βγαλει ειδικα τα turf fx που ναι μεν ειναι ωραια σε συνδυασμο με το AO αλλα ψιλοσκοτωνουν, παει καλυτερα.. 

Το δευτερο ειναι memory leak κλασσικα αλλα μετα απο ενα patch νομιζω διορθωθηκε εχω και καιρο να το παιξω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ειχε memory leak.

Εμενα γεμιζε τα 8 γιγα σε 1080ρ.

Γενικα καποια σημεια του χαρτη εχουν αρκετα χαμηλα fps.

Αλλα ναι,και εγω πιστευω οτι εχει συνολικα απο τα καλυτερα γραφικα αυτη τη στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...