Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/2/2018 στις 10:38 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

Unoptimized τίτλος του κερατά με crappy visuals. Ούτε καν πλησιάζει το W3 και είναι και πιο βαρύ..

Εντελώς unoptimized δεν το λες για κανένα λόγο.

Τα frame times που δείχνει η τελευταία σελίδα στο guru3D έχουν μια αποδεκτή διακύμανση, που δείχνει ξεκάθαρα πως δε συμβαίνει κάτι πολύ λάθος.

Από εκεί και πέρα, μπορεί κάποιος να ήθελε το κάθε frame να γίνεται render πχ. 30% πιο γρήγορα, αλλά η σύντομη και μη τεχνική απάντηση που μπορεί να δοθεί είναι πως αυτό εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες, για το αν γίνεται και σε πιο βαθμό γίνεται. Ως εμπορικό προϊόν προφανώς αυτό που μετράει είναι αυτό που αντιλαμβάνεται το μάτι του πελάτη, αλλά δε λέει κάτι για τις επιλογές και τους λόγους που αυτές έγιναν κατά την ανάπτυξη ενός παιχνιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Exploticon είπε

καλησπερα εχω την gtx 1080 g1 gaming ξερετε κανενα καλο backplate? https://www.v1tech.com/shop/backplates/ryzen-design-backplates/ εχει παρει κανεις απο αυτο το site?

Άλλο πάλι και τούτο να αλλάζουμε backplates για μόστρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αυτό που είπα σε προηγούμενο post δεν ισχύει ( δλδ. ότι η επόμενη γενιά της Nvidia θα λέγεται Turing) Τελικά με τις τελευταίες ειδήσεις φαίνεται η Turing ότι θα είναι μια εξειδικευμένη κάρτα για mining

http://gr.pcmag.com/nvidia-turing/29754/news/nea-gpu-gia-mining-etoimazei-e-nvidia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχω δυο gtx 1080 Ti Aorus και ψαχνω ενα SLI bridge HB που να ειναι μεγαλο μηκος, αυτα που βρισκω ειναι μεχρι 80mm, π.χ. να μπορω να βαλω την μια καρτα στην πανω θυρα της μητρικης και την άλλη στην τερμα κατω γιατι τωρα που τις έχω διπλα διπλα η πανω κάρτα ψηνεται στους 80 βαθμους και η κατω ειναι στους 56. Πιανει και σχεδον τρια slot παχος η καθε καρτα και ετσι ερχονται πολυ κοντα μεταξυ τους. Ξερω οτι η καλυτερη λυση ειναι ενα custom loop με waterblocks για τις καρτες αλλα θελει πολυ χρημα αυτο το setup απο οτι ειδα γιατι αν ειναι να παρω τετοιο θα βαλω και τον επεξεργαστη μεσα οπωσδηποτε και στο ekwb configurator μου βγαζει ενα κουστουμι γυρω στα 900 ευρω που συμπεριλαμβανει και τρια radiator :lol:. Τουλαχιστον Εαν τις απομακρύνω την μια με την άλλη πιστευω θα σταματησει να ψηνεται η πανω.  

Επεξ/σία από markbass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, markbass είπε

Παιδιά έχω δυο gtx 1080 Ti Aorus και ψαχνω ενα SLI bridge HB που να ειναι μεγαλο μηκος, αυτα που βρισκω ειναι μεχρι 80mm, π.χ. να μπορω να βαλω την μια καρτα στην πανω θυρα της μητρικης και την άλλη στην τερμα κατω γιατι τωρα που τις έχω διπλα διπλα η πανω κάρτα ψηνεται στους 80 βαθμους και η κατω ειναι στους 56. Πιανει και σχεδον τρια slot παχος η καθε καρτα και ετσι ερχονται πολυ κοντα μεταξυ τους. Ξερω οτι η καλυτερη λυση ειναι ενα custom loop με waterblocks για τις καρτες αλλα θελει πολυ χρημα αυτο το setup απο οτι ειδα γιατι αν ειναι να παρω τετοιο θα βαλω και τον επεξεργαστη μεσα οπωσδηποτε και στο ekwb configurator μου βγαζει ενα κουστουμι γυρω στα 900 ευρω που συμπεριλαμβανει και τρια radiator :lol:. Τουλαχιστον Εαν τις απομακρύνω την μια με την άλλη πιστευω θα σταματησει να ψηνεται η πανω.  

 

Καλως ηρθες στα SLi προβληματα.. :D Συνηθως για SLi αν δεν σκοπευεις να βαλεις wblocks περνεις καρτες blower που φυσανε προς τα εξω για τα θεματα θερμοκρασιων. 

80 βαθμοι δεν ειναι κατι ιδιαιτερο για καρτα γραφικων παντως και στο λεω απο πολυετη εμπειρια με SLi αυτα ηταν καθημερινα θεματα, απλα θα περιοριζει το max o/c σου μεχρι ενος βαθμου η πανω καρτα ως συνηθως. Αλλωστε ειναι και η γενικοτερη θερμοκρασια του κουτιου σου σημαντικοτατος παραγοντας ειδικα αν με αυτο τον επεξεργαστη κανεις o/c και δεν εχεις βαλει w/c..

Aν δεν θες να παρεις απο εξω εκτος απο αυτο που σου εδειξε ο Zaknafein..

https://www.priveshop.gr/product/17000825/KALWDIA-METATROPEIS/METATROPEIS/ASUS-ROG-SLI-HB-BRIDGE-ESWTERIKOS-SLI-INTERFACE-CARDS-ADAPTER

 

Ολα ακριβα ειναι θα το εχεις φανταστει αλλωστε και μεταξυ μας μην νομιζεις οτι θα γλυτωσεις και πολυ στις θερμοκρασιες..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο θα κερδίσεις σε θερμοκρασίες με λίγο undervolting & underclocking. Θυσιάζοντας ελάχιστα fps,με ένα καλό tweaking νομίζω θα μπορέσεις τους 80 να τους κάνεις 70 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

980Ti στα 1450Mhz / 8.000MHz

Με βαση το Nvidia Inspector εχω:

Witcher III -> 315W

Assassins Creed Origins -> 230W

Mε καρφωμενο και στα δυο το gpu usage στο 99%.

Mπορει καποιος με Pascal να μου πει τι του δειχνει....

Επεξ/σία από hitman69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Κάπου εκεί πάνε και οι 1080ti, τερματισμένες (300-350w @ 2000+/11000, ανάλογα και την υλοποίηση).

Ακριβώς τόσο. 230 με 280,βαριά 300 ανάλογα το game σε στοκ ρολόγια.Σε oc ,πάλι ανάλογα τα ρολόγια που κρατάει,και το game ,φτάνει τα 350.

BTW το witcher δίνει αρκετό ζόρι στην κάρτα,αν όχι το μεγαλύερο που έχω δει σε game. Ανεβάζει και τα temps στο maximum και το tdp .Εγώ το χρησιμοποιώ πλέον για stability τεστ gpu/cpu .

Επεξ/σία από mcrae13
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στοκ  980Τι μου κλανε τη 12αρα γραμμη με οριο στα 24Α και αναγκαστηκα και τη συνδεσα σε 2 διαφορετικες γραμμες για να μη κλεινει απο ocp.

Αρα ευκολα με τετοιο oc η 300αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...