Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι η κλασική ελληνική κουτοπονηριά του πως να την σκαπουλάρω εγώ σε βάρος των άλλων.

Το είχα αναφέρει ξανά ότι έχει παραγίνει το κακό με τους μούφα άοπλους. Αν έχεις πραγματικά κάποιο πρόβλημα υγείας είναι απολύτως σεβαστό αλλά να βλέπεις τώρα κάτι μαντράχαλους που να είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση και σωματική και από υγεία από εμένα και να βγαίνουν άοπλοι γιατί δε θέλουν να κάνουν σκοπέτα και περίπολα παρά μόνο να αράζουν με το κινητό σε μια καρέκλα είναι πρόκληση.

Και το βάρος πέφτει φυσικά στους υπόλοιπους τους ένοπλους και σε θέμα υπηρεσιών και σε θέμα αγγαρειών, συν του ότι είναι πιο συχνό οι άοπλοι να παίρνουν τα καλά τα πόστα ακριβώς λόγω του ότι η απουσία τους από τις υπηρεσίες δεν είναι τόσο σημαντική.

Άλλο ένα θετικό της Κύπρου όπως και των ειδικών δυνάμεων είναι ότι είναι υποχρεωτικά όλοι ένοπλοι και άρα ο διαμοιρασμός των υπηρεσιών γίνεται πιο δίκαια. Όχι να είναι 20 ένοπλοι για 15 ένοπλες υπηρεσίες και 10 άοπλοι για τις 3 θέσεις του θαλαμοφύλακα... να παίζει τους ένοπλους 3-1 και τους άοπλους 1-2.

Ναι μωρε ειδα και τους κακομοιρηδες τους ενοπλους ολοι το πρωτο πραγμα που σκεφτονται ειναι το διπλανο τους.Ολα τα καλα παιδια ειναι ενοπλοι ειναι εχεις δικιο.

 

Ο ενας μου εβγαινε ελευθερος αρβυλων τελευταιο μηνα χωρις να εχει προβλημα με τα ποδια του(απλα γιατι μπορει που λεμε),ο αλλος με την πρωτη ευκαιρια στο περιπολο,ειδικα οταν ''παλιωσει'' και λιγο τα κανονιζε με τον αλλο που ηταν περιπολο και αραζανε σε ΚΨΜ κατα το περιπολο.Για να μην σχολιασω το αλλο γνωστο με τα βιβλια στο περιπολο με τις οτι να ναι ωρες/υπογραφες.

 

Πραγματικα τις χειροτερες εντυπωσεις με διαφορα μου αφησαν οι ενοπλοι φανταροι παρα οι αοπλοι,ακομα και αν οντως μερικοι το καναν επιτηδες. 

 

Επισης εκανα για λιγο διαστημα (παραμεθ. παντα) σε μικρη μοναδα που επειδη επαιρνε λιγους φανταρους οι εποπ εμπαιναν θαλαμοφυλακες. Εκει επρεπε να τους δεις πως και παιχνιδια στο κινητο παιζανε κανονικα(ενω ο φανταρος αν το κανει κατευθειαν να τον κραξουν),και τραγουδια να ακουει μεσω ηχειου/μεγαφωνου.

 

Ολα σχετικα ειναι αναλογα με την μοναδα και την περιοδο για τις υπηρεσιες.

Για τελευταιο αφηνω την περιβοητη σκοπια στην πυλη που επρεπε να μετονομαστει σε Candy crash και facebook

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι θυμήθηκα. Κλασικός ένοπλος "α ρε γιωταδες μπλα μπλα" επι κανα 2μηνο-3μηνο.

 

Πέφτει η εμπλοκή ξαφνικά, ωχ παιδιά η μέση μου δεν γινεται να συνεχίσω ετσι. Πηγε βγηκε Ι4 μέσα σε 2 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω που βλέπετε τη διαφορά! Είτε μούφα άοπλος είτε ένοπλος που επικαλείται διάφορα χαριτωμένα (με χτυπάνε οι αρβύλες :P ) για να αποφύγει υπηρεσίες, ανήκουν στην ίδια "κατηγορία"!

Όσον αφορά αυτούς με την καραμέλα "ά ρε γιωτάδες μπλα-μπλα κλπ", δεν είναι θέμα "ενόπλων υπηρεσιών" αλλά κάλου στον εγκέφαλο. Επομένως δεν σώζεται η κατάσταση! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ειναι οτι οι ένοπλοι νομίζουν οτι ειναι κομάντο επειδή έχουν ενα όπλο στη μασχάλη τους. Άσχετα αν μπορούν να χτυπήσουν ακίνητο στόχο στα 10 μέτρα.

Οσο για τους άοπλους σε περιπολία υπάρχουν αρκετές μονάδες που γινεται αυτό άγραφα και παράνομα.

 

Γιατι αν γινει κατι στο περίπολο και ο Ι4 στραμπουληξει το πόδι του, η βραχεί και αρρωστήσει και πάθει καμία πνευμονία, παει στο γιατρό και πει " με βγάλανε περίπολο ενω δεν επιτρέπεται επειδή δεν είχαν άτομα και αρρώστησα" και τους κυνηγήσει με ΕΔΕ και με ιστορίες θα περάσουν καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο στην δικη μας μοναδα ηταν χειρότερο να σε αοπλος??? Ακομα κ περιπολο εκαναν γιατι δεν εβγαιναν τα νούμερα.

 

νΑ ΒΛΕΠΑ τον Χασαναρο να έβαζε βυσμα να βγει αοπλος να γλιτώσει τις βάρδιες και τελικα να πηγαινε σε μονάδα που θα τον έχωναν και σαν άοπλο χαχαχα :cry: :cry:

Το θέμα ειναι οτι οι ένοπλοι νομίζουν οτι ειναι κομάντο επειδή έχουν ενα όπλο στη μασχάλη τους. Άσχετα αν μπορούν να χτυπήσουν ακίνητο στόχο στα 10 μέτρα.

Οσο για τους άοπλους σε περιπολία υπάρχουν αρκετές μονάδες που γινεται αυτό άγραφα και παράνομα.

 

Γιατι αν γινει κατι στο περίπολο και ο Ι4 στραμπουληξει το πόδι του, η βραχεί και αρρωστήσει και πάθει καμία πνευμονία, παει στο γιατρό και πει " με βγάλανε περίπολο ενω δεν επιτρέπεται επειδή δεν είχαν άτομα και αρρώστησα" και τους κυνηγήσει με ΕΔΕ και με ιστορίες θα περάσουν καλα.

 

Φιλε ξέχασες να συμπεριλάβεις και την περιπτωση να τον φυσηξει αέρας και να εξατμιστει :cry:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ειναι οτι οι ένοπλοι νομίζουν οτι ειναι κομάντο επειδή έχουν ενα όπλο στη μασχάλη τους. Άσχετα αν μπορούν να χτυπήσουν ακίνητο στόχο στα 10 μέτρα.

Οσο για τους άοπλους σε περιπολία υπάρχουν αρκετές μονάδες που γινεται αυτό άγραφα και παράνομα.

 

Γιατι αν γινει κατι στο περίπολο και ο Ι4 στραμπουληξει το πόδι του, η βραχεί και αρρωστήσει και πάθει καμία πνευμονία, παει στο γιατρό και πει " με βγάλανε περίπολο ενω δεν επιτρέπεται επειδή δεν είχαν άτομα και αρρώστησα" και τους κυνηγήσει με ΕΔΕ και με ιστορίες θα περάσουν καλα.

το τι επιτρέπεται να κάνει το ι4 ειναι συγκεκριμένο αν απαγορευονταν να περπατάει θα βγαινε ι5 ελεος απλα. Γενικα το αν ειναι καλύτερα να σε ενοπλος/αοπλος να χεις ποστο ή μη παιζει αναλογα την μοναδα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε φαντασιοπληκτε, που βρήκες την λύση που δεν είχαμε σκεφτεί οι υπόλοιποι, πως κάνεις αναφορά εναντίον του διοικητή προς τον ταξιαρχο;

Ανθρωπάκια σαν εσένα βρήκαν νόημα στην ανύπαρκτη ζωή τους εκεί μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιεραρχια σε πειραξε, οχι.οτι πιστευει πως ο ταξιαρχος η οποιοσδηποτε ανωτερος υπαρχει δεν ξερει τι γινεται στο στρατοπεδο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιεραρχια σε πειραξε, οχι.οτι πιστευει πως ο ταξιαρχος η οποιοσδηποτε ανωτερος υπαρχει δεν ξερει τι γινεται στο στρατοπεδο του

 

Κοιταξε να δεις φιλε κάποιοι απλα δεν μιλάνε παρα τις μαλακιες που γινονται εναντιον τους. Εγω εχω και φιλο ο οποιος μπηκε στο γραφειο του διοικητη και του ειπε επι λεξη οτι οσοι φορανε παντελονια πρέπει να τηρουν αυτα που λένε και οχι να κοβεται η άδεια χωρις λογο ενω του ειχε πει ο λοχαγος οτι θα του την δώσει να πάει σπιτι του. Το αποτελεσμα ηταν να φυγει απο το στρατοπεδο (εβαλε και βυσμα οκ) και να παει αλλου καλυτερα. Οσο δεν μιλάς θα σε έχουν εκει να σε χορο-πηδάνε :cry:  οπως θα σε χορο-πηδανε αυριο μεθαυριο στη δουλεια στη ζωη και παντου μια ζωη θυμα θα εισαι δεν ειναι μονο ο στρατος έτσι.

 

Εχω επισης γνωστο ο οποιος τραβηχτηκε στα δικαστηρια με διοικητη και δικαιωθηκε και αυτος ηταν και μονιμος αξιωματικος. Αμα δεν ακουσει ο ταξιαρχος θα ακουσει ο πολιτικος ή και τα κανάλια. Εδω ο άλλος επαιρνε καυσιμα για το αμαξι του απο τα καυσιμα του στρατοπεδου και τον ειχα δει.... αμα εκανε μαλακια θα ειχε προβλημα. Και ξέρεις αυτα τα λες στους ρουφιάνους οχι στον ιδιο ξέρεις ποιοι ειναι οι ρουφιανοι εκει μέσα και τα λες μπροστα τους για να τα μεταβιβάσουν :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντασιοπληκτος όσο δεν πάει άλλο, έχω έναν φίλο, έναν γνωστό, έναν γείτονα, κτλ. Αν μιλήσεις στα ίσα το μόνο που θα καταφέρεις είναι να στοχοποιηθεις από τους διάφορους υπανθρωπους εκεί μέσα για να σε σκισουν με προβλεπομενο τρόπο. Και σιγά μην βάλεις και δικηγόρο για την ριμαδοθητεια που μπορείς να πάρεις απαλλαγή χωρίς κανένα έξοδο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντασιοπληκτος όσο δεν πάει άλλο, έχω έναν φίλο, έναν γνωστό, έναν γείτονα, κτλ. Αν μιλήσεις στα ίσα το μόνο που θα καταφέρεις είναι να στοχοποιηθεις από τους διάφορους υπανθρωπους εκεί μέσα για να σε σκισουν με προβλεπομενο τρόπο. Και σιγά μην βάλεις και δικηγόρο για την ριμαδοθητεια που μπορείς να πάρεις απαλλαγή χωρίς κανένα έξοδο.

 

Επειδή εσυ δηλαδή φοβάσαι και τη σκιά σου ειμαι εγω ο φαντασιόπληκτος?! :cry:

 

Εν τω μεταξυ για να δεις ποσο αστεια είναι αυτά που γράφεις και έχεις και το θρασος κιολας να απαντας σε μενα με χαρακτηρισμούς ότι ειμαι άσχετος ότι απέκτησα ζωή στο στρατο (χωρις να ξέρεις καν ποιος ειμαι και με τι ασχολουμαι) κτλπ πιο πολύ στοχοποιειται κάποιος αμα πάει να βγει γιωτάς χωρις λογο ή να γλιτώσει τη θητεια του από το να πει αυριο μεθαύριο ότι εγω ειχα και 5 μέρες ξερω γω φυλακή επειδή με χώνανε και αντεδρασα.

 

Ρωτα από περιεργεια 10 άτομα μαζι και μελλοντικούς εργοδότες ποιον θα εκτιμουσαν περισσοτερο αυτόν που πηγε εκει δεν βγηκε γιωτάς και τους έκανε να μαζευτουν εστω και με τις απειλές (γιατι μερικοι μονο ετσι καταλαβαινουν) και να μην τον χώνουν ανελέητα ή εκεινον που πηγε να παιξει το τρελο να βγει γιωτάς και να λουφάρει εις βαρος των άλλων? Πάρτο χαμπάρι η θητεια είναι για ολους καλως ή κακως (για μενα κακως). Και αλλοι μπορουν να κάνουν τους τρελους δεν θελει καμια φοβερη ικανοτητα που το λες και περηφανεύεσαι κιολας ότι κατι εκανα που επαιξα το τρελο και τσιμπησα το γιωτοχαρτο... τους κοροιδεψα.... αυτό το χαρτι μια ζωη θα σε ακολουθει.

 

Τωρα τα αλλα περι στοχοποιησης μια ζωη θα τα ακουμε ... στοχοποιηση θα φάς και στο γραφειο επειδή ειπες στον προϊσταμενο ότι κάτι είναι άδικο κτλπ κτλπ αμα εσυ δεν έχεις τροπο να διεκδικείς αυτά που πρέπει δεν σου φταιει κανεις ακομα και στο στρατο. Ακομα και εκει υπάρχουν τροποι και όχι φαντασιοπληξίες που λες ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τι επιτρέπεται να κάνει το ι4 ειναι συγκεκριμένο αν απαγορευονταν να περπατάει θα βγαινε ι5 ελεος απλα. Γενικα το αν ειναι καλύτερα να σε ενοπλος/αοπλος να χεις ποστο ή μη παιζει αναλογα την μοναδα.

Ξεκάθαρα οι μισοί εδω μέσα δεν έχουν δει γιωτοχαρτο - γιωτοαποδεικτικο που δίνουν σε ορισμένες μονάδες ποτε.

 

Αυτό το καρτελάκι διατάζει ξεκάθαρα (στις περισσότερες των περιπτώσεων) "ο φανταρος να μην υπόκειται σε ψυχοσωματική καταπόνηση" και εσεις λέτε δεν θα πάθει τίποτα στο περίπολο.

 

Ακομα και διάστρεμμα να πάθει, αμα υπαρχει γραμμένη διαταγή που ορίζει το αντίθετο και ο φανταρος εκτελεί υπηρεσία που απαγορεύεται να εκτελεί λόγω συνθηκών νομίζετε οτι δεν θα βρουν το μπελά τους τα στελέχη. Αλλαξτε πλευρό λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...