Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιταξε να δεις φιλε κάποιοι απλα δεν μιλάνε παρα τις μαλακιες που γινονται εναντιον τους. Εγω εχω και φιλο ο οποιος μπηκε στο γραφειο του διοικητη και του ειπε επι λεξη οτι οσοι φορανε παντελονια πρέπει να τηρουν αυτα που λένε και οχι να κοβεται η άδεια χωρις λογο ενω του ειχε πει ο λοχαγος οτι θα του την δώσει να πάει σπιτι του. Το αποτελεσμα ηταν να φυγει απο το στρατοπεδο (εβαλε και βυσμα οκ) και να παει αλλου καλυτερα. Οσο δεν μιλάς θα σε έχουν εκει να σε χορο-πηδάνε :cry:  οπως θα σε χορο-πηδανε αυριο μεθαυριο στη δουλεια στη ζωη και παντου μια ζωη θυμα θα εισαι δεν ειναι μονο ο στρατος έτσι.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ αλλοι βάζουν βυσμα για να μην κάνουν θητεια το ότι κάποιος βάζει βυσμα για να ταρακουνησει λιγο αυτόν που ανεξέλεγκτα και χωρις λογο αδικει θα μας πειραξει?

 

Και στη τελική μπορούμε να το πάμε και αλλιως  και χωρις βυσμα .... κάνε αυτό όχι δεν το κάνω θα σε βγάλω αναφορά βγαλε θα σε βγάλω και εγω ότι εισαι μεροληπτικος εναντιον μου. Συμφωνα με τον ΣΠΚ δεν κάνει μονο αναφορά ο ανωτερος κανει και ο υφιστάμενος για προσβλητικη συμπεριφορά εναντιον του και υποτιμητκή. Να διαβασουμε και τιποτα άλλο εκτος από το "Πως να βγεις γιωτάς ενώ εισαι ευθυτενης" δεν κανει κακο. B)

 

Πάλι εγω είμαι βα΄ρδια? δεν θα την κάνω και βγάλε με αναφορά εκανα ηδη αρκετές δεν κάνω άλλες. Και ας αρχισει ο πολεμος εγω δεν θα ειχα πρόβλημα θα ημουν αποφασισμένος να σπάσω αυτό το λομπι οποτε θα πηγαινα μέχρι τελους.

 

Ειδικα 2-3 μηνες μετα που θα ειχα αραξει και στο στρατοπεδο και θα εβλεπα που τους πονάει να εκτεθουν? την αναφορά θα περιμενα για να ξεκινησει το πανηγυρι μετά. Το ότι φορας την παραλλαγή καποιο διάστημα δεν σημαινει ότι είσαι πιο αδύναμος από αυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να θιξω κανενα και ο καθενας κανει οτι γουσταρει αλλα φαινεται πως εχει αλλαξει πολυ ο στρατος. Ειναι εκπληκτικο το ποσο ευκολα φαινεται οτι βγαινει καποιος αοπλος. Φυσικα εχει παρα πολλα χρονια που πηγα φανταρος αλλα θυμαμαι στη μοναδα, οτι το να βγεις και να ζητησεις να σε δει γιατρος ηταν 90% να σε καντηλιασει ο διοικητης μπροστα σε ολους και 10% τελικα να πας στο γιατρο. Για αυτο και ηταν σπανιο φαινομενο, και φυσικα δεν υπηρχε αοπλος στη μοναδα.

Δεν λεω οτι ηταν καλυτερα ή χειροτερα και φυσικα βυσματα υπηρχαν και τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DDEvil εκτιμάω πολύ τη φιλοσοφία σου περί μαχητικότητας, και διεκδίκησης σεβασμού αλλά αυτό δεν λειτουργεί παντού και πάντα. Σαν φιλοσοφία ζωής είναι καλή, αλλά πρέπει να έχεις και τη συναίσθηση ότι υπάρχουν καταστάσεις που όχι απλά δε σε παίρνει, αλλά θα σου κάνει και κακό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικά άσχετος που αναφέρει και τον ΣΚ.

Fyi, παραπονουμενος μπορείς να βγεις αφότου έχεις εκτελέσει την διαταγή του ανωτερου.

 

Aπο ότι φαινεται οσο γινεσαι σχετικός γινεσαι και χέστης οποτε καλυτερα άσχετος :-D

DDEvil εκτιμάω πολύ τη φιλοσοφία σου περί μαχητικότητας, και διεκδίκησης σεβασμού αλλά αυτό δεν λειτουργεί παντού και πάντα. Σαν φιλοσοφία ζωής είναι καλή, αλλά πρέπει να έχεις και τη συναίσθηση ότι υπάρχουν καταστάσεις που όχι απλά δε σε παίρνει, αλλά θα σου κάνει και κακό. 

 

Αυτά που προτεινει ο Χασαν είναι χειροτερα πάντως από το έγκλημα της ανυπακοής. Άρθρο 53 ΣΠΚ το έγκλημα της ανυπακοής δεν είναι άδικο αν η προσταγή ή η υπηρεσια είναι παράνομη. Δινεις συνεχεια σε μενα τις εντολές να κάνω τα ιδια πράγματα μεροληπτοντας εναντιον μου. Εγω πιστευω ότι αυτό είναι παρανομο.Οποτε δεν θα το εκτελέσω.

 

Eπισης σε τέτοιες καταστασεις ολο και κάποιος από τους εποπ μπορει να χάσει την ψυχραιμια του (όχι εγω πάντως) και να πετάξει κανα "θα τα πουμε.... και θα σου δειξω εγω." οποτε πάει και εξυβριση κατωτερου Αρθρο 60.

 

Γενικά μιλάω βεβαια γιατι εμενα οι εποπ δεν είναι ανωτεροι μου ουτε ηταν όταν εκανα θητεια. Εφεδρος ανθυπολοχαγος ημουν και οπου να ναι και υπολοχαγος :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εδώ αλλοι βάζουν βυσμα για να μην κάνουν θητεια το ότι κάποιος βάζει βυσμα για να ταρακουνησει λιγο αυτόν που ανεξέλεγκτα και χωρις λογο αδικει θα μας πειραξει?

 

Και στη τελική μπορούμε να το πάμε και αλλιως  και χωρις βυσμα .... κάνε αυτό όχι δεν το κάνω θα σε βγάλω αναφορά βγαλε θα σε βγάλω και εγω ότι εισαι μεροληπτικος εναντιον μου.

To θέμα είναι ότι έκανε ότι έκανε ξέροντας ότι έχει το βύσμα. Το αν θα το έκανε χωρίς βύσμα, sorry αλλά είναι απλά λόγια, δεν μπορούμε να το ξέρουμε εμείς. You know "μετά Χριστόν προφήτες"...

 

Εδώ πεθαίνουν φαντάροι κι οι ΕΔΕ τους βγάζουν λάδι, στο ότι δεν έδωσε την άδεια την χρονική στιγμή που κανονίστηκε θα γινόταν κάτι? LOL!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να θιξω κανενα και ο καθενας κανει οτι γουσταρει αλλα φαινεται πως εχει αλλαξει πολυ ο στρατος. Ειναι εκπληκτικο το ποσο ευκολα φαινεται οτι βγαινει καποιος αοπλος. Φυσικα εχει παρα πολλα χρονια που πηγα φανταρος αλλα θυμαμαι στη μοναδα, οτι το να βγεις και να ζητησεις να σε δει γιατρος ηταν 90% να σε καντηλιασει ο διοικητης μπροστα σε ολους και 10% τελικα να πας στο γιατρο. Για αυτο και ηταν σπανιο φαινομενο, και φυσικα δεν υπηρχε αοπλος στη μοναδα.

Δεν λεω οτι ηταν καλυτερα ή χειροτερα και φυσικα βυσματα υπηρχαν και τοτε.

Υπάρχουν ακόμα τέτοιοι, είχα πει για μια περίπτωση δικα που είχε αναφερθεί υποτιμητικα σε αναφορά ταγματος τον λόγο που ένας στρατιώτης είχε βγει αοπλος για ψυχολογικους λόγους, ο πατέρας του ήταν καρκινοπαθης.

 

Υποθέτω ότι αν ήταν ο DD εκεί θα του έκανε αναφορά, που δεν ξέρει καν πως γίνεται, λες και δεν το σκέφτηκε κανένας άλλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις τι παιζει αυτον τον καιρο στην πολεμική αεροπορία για τους Αθηναίους ; θελει βυσμα για να μπεις σε υπηρεσία εντός Αττικής ; οφφ παιζουν πλεον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα χρειαζοταν να ΄ξέρω πως γινεται η αναφορα αρχηγε μου διοτι δεν θα περιμενα καν για να κάνω αναφορα .... εκει επιτοπου θα επαιρνα τον λογο και θα τον ρωτουσα αν εννοει εμενα. Πλακα κανεις τωρα? υποτιμητικη αναφορά εις βαρος των γονιων μου ενώπιον ολου του λοχου και για ποιο λογο εγω πηρα Ι? Θα εκοβα τον κωλο στον οποιονδηποτε. Αν ξηγιοταν ετσι. Αυτό είναι δεδομενο.


Υπάρχουν ακόμα τέτοιοι, είχα πει για μια περίπτωση δικα που είχε αναφερθεί υποτιμητικα σε αναφορά ταγματος τον λόγο που ένας στρατιώτης είχε βγει αοπλος για ψυχολογικους λόγους, ο πατέρας του ήταν καρκινοπαθης.

Υποθέτω ότι αν ήταν ο DD εκεί θα του έκανε αναφορά, που δεν ξέρει καν πως γίνεται, λες και δεν το σκέφτηκε κανένας άλλος...

 

 

Το εχω κάνει αυτό που σου λεω πιο πάνω και η απαντηση "αμα το ελεγα για εσάς θα το ξέρατε κυριε..." ετσι μπράβο. Μπροστα σε ολους πάλι να μην υπάρχουν υπονοιες δεν γουστάρω τις υπονοιες και τις μπηχτές. Δεν θα με σχολιαζουν εμενα μετα επειδή ο άλλος είναι μαλακας ότι δεν αντεδρασα και εκανα την κοτα και αρα ειχε δικιο. Εκει επιτοπου θα λυθει η παρεξηγηση ειτε με το καλο ειτε με το άγριο για όλα ειμαστε προετοιμασμένοι. Δεν ζουμε σε αγγελικα πλασμένο κοσμο αμα λάχει.... :devil:  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις τι παιζει αυτον τον καιρο στην πολεμική αεροπορία για τους Αθηναίους ; θελει βυσμα για να μπεις σε υπηρεσία εντός Αττικής ; οφφ παιζουν πλεον;

2-2 συνηθως φιλε εκτος και αν εισαι στο γεα που εισαι καθε μερα εξω αν εχεις ποστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω ενα αρθρο που λεει τι πρεπει να εχει μαζι σου οταν παρουσιαστεις και λεει το εξής:

Βελόνες και σκούρα κλωστή (οι στολές μπορεί να σκιστούν ή τα κουμπιά να ξηλωθούν, ενώ τις πρώτες ημέρες θα χρειαστεί να ράψεις τα σήματα στη στολή εξόδου)

 

Ισχυει αυτο? δεν ξερω να ραβω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...