Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Όχι, αλλά η επικινδυνότητα είναι πολύ μεγαλύτερη και κάνεις κάτι πιο ουσιαστικό από το να είσαι στο ΓΕΣ να βγάζεις φωτοτυπίες.

Ιndeed.

Μονο που η (arbitrary) κλιμακα ειναι 0.01/100 για το ενα και 0.1/100 για το αλλο.

Ειναι οντως πολλαπλασια στο 2ο αλλα δεν το λες και τρελο ζορι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ιndeed.

Μονο που η (arbitary) κλιμακα ειναι 0.01/100 για το ενα και 0.1/100 για το αλλο.

Ειναι οντως πολλαπλασια στο 2ο αλλα δεν το λες και τρελο ζορι.

 

ξες... πολλοί λένε ότι εκείνους τους 9 μήνες θα μπορούσα να κάνω μεταπτυχιακό να να να... και με λυπεί που δεν θέλουν να μάθουν τα βασικά του όπλου. τέλος πάντων! έχουμε καταντήσει μια κοινωνία που θέλουμε μόνο δικαιώματα και καμία υποχρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ νομίζω έχουμε φτάσει στο σημείο όπου μπορώ να πω εγώ π.χ. «με λυπεί που δε θέλουν όλοι να μάθουν τα βασικά του funeral doom και του black metal». Λες και πρέπει με το ζόρι αυτό που γουστάρω εγώ να το γουστάρουν κι άλλοι.

 

Απλά με τη θητεία δεν είναι ακούγεται τόσο άκυρο, μόνο και μόνο επειδή είναι υποχρεωτική, άρα όποιος δε γουστάρει όπλα και όλα τα συναφή, μπορεί να γίνει δακτυλοδεικτούμενος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που θα θέλατε να κάνετε την θητείας σας?

  • Αθήνα (ή όπου μένετε) με "super" εξόδους, με επιλογές πολλές
  • Παραμεθόριο, λίγες επιλογές αλλά αξέχαστες περιπέτειες
"Νοστάλγησα" λίγο τα χρόνια που έκανα φαντάρος και σκέφτομαι ότι πάλι καλά που έκανα παραμεθόριο. Μπορεί να είσαι μακρυά αλλά νομίζω οι στιγμές έχουν περισσότεροι ουσία.

 

Έχετε αναλογιστεί ότι το να προστατεύεις την χώρα σου από τους Τούρκους που είναι στα 10-20 χιλιόμετρα σου δίνει μεγαλύτερη περηφάνια από το να είσαι απλά Αθήνα και να κάνεις τίποτα.

Συμφωνώ με το point σου, έχω στιγμές των Χριστουγέννων στη μονάδα που έμειναν ανεξείτηλα χαραγμένες στη μνήμη μου ενώ το καλύτερο Πάσχα της ζωής μου το 'κανα όσο ήμουν σε φυλάκιο στους Φούρνους Ικαρίας... αααχχ αξέχαστες στιγμές :-)

 

Τώρα για το τελευταίο που γράφεις, αυτό που μου 'κανε εντύπωση τότε στην παραμεθώριο ήταν το πόσο κοντά ήταν η Τουρκία, μου ήταν απίστευτο το οτι έβλεπα ενα ξένο κράτος απο τόσο κοντά ενώ είχα ψαρώσει τρελά όταν έμαθα για τις "εικονικές πόλεις" της Σμύρνης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ νομίζω έχουμε φτάσει στο σημείο όπου μπορώ να πω εγώ π.χ. «με λυπεί που δε θέλουν όλοι να μάθουν τα βασικά του funeral doom και του black metal». Λες και πρέπει με το ζόρι αυτό που γουστάρω εγώ να το γουστάρουν κι άλλοι.

 

Απλά με τη θητεία δεν είναι ακούγεται τόσο άκυρο, μόνο και μόνο επειδή είναι υποχρεωτική, άρα όποιος δε γουστάρει όπλα και όλα τα συναφή, μπορεί να γίνει δακτυλοδεικτούμενος.

 

Όπως είπα, μην θέλουμε μόνο δικαιώματα. Καλά κάνουν και μας επιβάλλουν να μάθουμε κάποια πράγματα γύρο από τα όπλα και άλλα πολλά. Το συζητάμε να γίνει πχ 4-5 μήνες με ουσιαστικές ασκήσεις/εκπαίδευση αντί 9 μηνες.

 

Πως να το κάνουμε... κάποιος στον στρατό πρέπει να κάνει και τις αγγαρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτά που μαθαίνεις για τα όπλα τα μαθαίνεις και σε μερικά σαββατοκύριακα. Τις αγγαρείες ας τις κάνουν αυτοί που πληρώνουμε από τους φόρους μας, ακόμα και η Αλβανία έτσι κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, σ' αυτή τη χώρα έχουμε πήξει στο δικαίωμα.

 

Δικαίωμα στην παιδεία, στην υγεία, στην εργασία, τι να πρωτοαναφέρω.

 

Τα έχουμε μας τα δίνουν όλα και δε θέλουμε να δώσουμε 9 μήνες απ' τη ζωή μας.

 

Άμα είσαι στρατόκαυλος/παρωπιδοφόρος όμως.. πόσο διαφορετικά μπορείς να δεις κάποια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μας δινουν; Τιποτα απο οσα μας δινει το κρατος δεν ειναι δωρεαν, τα εχουμε πληρωσει, πολλαπλασια κιολας. Δεν κανεις χαρη στη χωρα, κανεις τον χαμαλη για τους μονιμαδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανυεθα επισκέφτηκε το οχυρο ιστιμπει (τουρκικό όνομα δεν είναι αυτό; ) στις Σέρρες, όπου δήλωσε:

 

Σεβόμαστε τα κυριαρχικά δικαιώματα όλων αλλά και υπερασπιζόμαστε τα δικά μας, τα οποία και τα γνωρίζουμε και δεν τα συζητάμε».

 

http://www.onalert.gr/stories/bitsas-apo-serres-tipota-den-mas-exei-xaristei-gia-mas-den-uparxoun-gkrizes-zwnes/55570

 

Έτσι, μην συζητας τίποτα, όπλα αγόραζε, και στείλε μας τον λογαριασμό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με έρευνα του Υπ. Αμ, οι περισσότεροι από αυτούς που πάνε παραμεθόριο δεν θέλω να φύγουν μετά το 5μηνο.

 

Ισχυει.

 

Ξερει κανεις αν μπορω να παραδωσω ρουχα απο προηγουμενη χρονια οταν αποληθω? εχω καποια του ε.σ που γραφουν ομως  στην ετικετα συμβαση 2008,τα ελεγχουν η μπορω να δωσω αυτα?

 

Γενικα πως ειναι η διαδικασια οταν παραδιδεις? Γινεται στην μοναδα κουτουρου να τελειωνουμε ή γινεται προσεγμενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει.

 

Ξερει κανεις αν μπορω να παραδωσω ρουχα απο προηγουμενη χρονια οταν αποληθω? εχω καποια του ε.σ που γραφουν ομως  στην ετικετα συμβαση 2008,τα ελεγχουν η μπορω να δωσω αυτα?

 

Γενικα πως ειναι η διαδικασια οταν παραδιδεις? Γινεται στην μοναδα κουτουρου να τελειωνουμε ή γινεται προσεγμενα?

 

Θα ακούσεις πολλά γενικά.Αλλού τα δίνεις όλα όπως να ναι,αλλού κοιτάνε το παραμικρό.Δεν είναι παντού το ίδιο..Αν η μονάδα διαθέτει "αποθηκάριο" κανέναν φαντάρο όλα γίνονται :ρ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχει αλλάξει τίποτα στην ευκολία εισαγωγής στις Ειδικές Δυνάμεις;

 

Ένας γνωστός είχε δηλώσει Ειδικές Δυνάμεις και Πεζοναύτης, παρουσιάστηκε στον Αυλώνα, πέρασαν τα κλιμάκια των Ειδικών Δυνάμεων, ξαναδήλωσε, πέρασε τα αθλήματα και ενώ τους είπαν και μπράβο κ.λπ., του ήρθε φύλλο πορείας για 98 ΤΥΠΕΘ, δηλαδή μονάδα πεζικού.

 

Εν τω μεταξύ είχε βάλει και μέσο για το σίγουρο της υπόθεσης.

 

Και έμαθα ότι βγήκε αυτές τις μέρες προκήρυξη, οπότε μπας και έχει αυξηθεί η κίνηση στις Ειδικές Δυνάμεις και ρίχνουν άκυρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχει αλλάξει τίποτα στην ευκολία εισαγωγής στις Ειδικές Δυνάμεις;

 

Ένας γνωστός είχε δηλώσει Ειδικές Δυνάμεις και Πεζοναύτης, παρουσιάστηκε στον Αυλώνα, πέρασαν τα κλιμάκια των Ειδικών Δυνάμεων, ξαναδήλωσε, πέρασε τα αθλήματα και ενώ τους είπαν και μπράβο κ.λπ., του ήρθε φύλλο πορείας για 98 ΤΥΠΕΘ, δηλαδή μονάδα πεζικού.

 

Εν τω μεταξύ είχε βάλει και μέσο για το σίγουρο της υπόθεσης.

 

Και έμαθα ότι βγήκε αυτές τις μέρες προκήρυξη, οπότε μπας και έχει αυξηθεί η κίνηση στις Ειδικές Δυνάμεις και ρίχνουν άκυρα;

Ανάλογα την ζήτηση φίλε, δεν είναι σταθερά αυτά τα πράγματα.

 

Μπορεί την περίοδο που μπήκε ο φίλος σου να μην είχε ανάγκη ο Στρατός από προσωπικό ΕΔ οπότε μοιραία μερικοί έφαγαν πόρτα.

 

Μπορεί πολύ απλά να μπήκαν μόνο τα βύσματα (που έπιασαν γιατί του φίλου σου προφανώς και δεν έπιασε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι πομακος ή μουσουλμανος από αν. Αιγαίο; Σε αυτούς ρίχνουν άκυρο για να μην παίρνουν μόρια :D

Πάντως αν βγήκε προκήρυξη θα γίνει χαμός από βυσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...