Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οντως.το εφαρμοσα στην καλαματα και δεν ειχα προβλημα(περα απο σωματικη κουραση).

 

Αλλα σε εναν λοχο 19 ατομων πως περνας απαρατηρητος?βεβαια ουτως η αλλως ειμαι πολυ low profile στο λοχο,οτι μου πουν δεν φερνω αντιρρηση..θα δειξει.

 

εντάξει. εννοώ ούτε να σε πιάνουν κώτσο ούτε να το παίζεις ο έξυπνος του λόχου

και στις δύο περιπτώσεις χαμένος βγαίνεις.

ενώ όταν είσαι low profile όπως λές και μόλις έρθουν και οι νεώτεροι σχεδόν

πέρασε και ο καιρός. μέχρι να το καλοκαταλάβεις.. ετοιμάσου να πληρώνεις μπύρες! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι και γω πιστευω μεχρι τελος του μηνα θα εχω ξεψαρωσει...αντε να περασει η @@κια.Aπλα τωρα με εχει σκισει ψυχολογικα...θα ειναι η αρχη μαλλον...δεν ημουν ετσι οταν παρουσιαστικα στο κεντρο,,τωρα στη μοναδα με επιασε?wtf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω προτιμουσα να βαραω σκοπιες μονος μου , παρα να ειμαι σε γραφειο ή στην πυλη και να βαραω χαιρετουρες και να ειμαι στην πενα. Οταν εισαι μονος σου σε ερημωμενο φυλακιο τα εχεις ολα στα @@ σου. Ξερεις οτι σπανιως σε ελεγχει κανεις, εισαι με τα στρατιωτικα βρωμικα ρουχα. Για μενα που ειμαι ψιλομοναχικος τυπος ηταν η καλυτερη μου να ειμαι μονος και να βαραω σκοπια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και γω πιστευω μεχρι τελος του μηνα θα εχω ξεψαρωσει...αντε να περασει η @@κια.Aπλα τωρα με εχει σκισει ψυχολογικα...θα ειναι η αρχη μαλλον...δεν ημουν ετσι οταν παρουσιαστικα στο κεντρο,,τωρα στη μοναδα με επιασε?wtf

 

όταν πρωτοπάς σε μονάδα σούρχεται κάπως

αλλά εντάξει .. δές το απ την θετική του πλευρά

μια εμπειρία ακόμα στην ζωή είναι θα περάσει.

εξ άλλου στον στρατό αν δεν έχεις να κάνεις κάτι πήζεις ευκολότερα

γι αυτό οι παλιοί αν λουφάρουν περισσότερο απ το όριο αρχίζουν και τα παίζουν

αν έχεις ελεύθερο χρόνο βρές να κάνεις κάτι... διάβαζε βιβλία αν δεν βαριέσαι

ή τέλος πάντων μην αφήνεις χρόνο χωρίς να κάνεις τίποτε..

κάνε σχέδια για το μέλλον .. και φανταστικά νάναι δεν πειράζει

βασικά αυτό που ρίχνει τον άνθρωπο είναι η πολύ σκέψη και όχι η δράση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και τον αλλον τον @@κα διπλα μου καθε πεντε λεπτα να λεει 20 και σημερα...

 

Ακου και αυτο: 37 και σημερα! 304 λελε! Πλακα κανω, μην αγχωθεις :)

 

Παντως οταν μετρουσα στο νησι που εκανα παραμεθωριο 200 και σημερα, απολυοταν μια σειρα σε 3-4 μερες. Βγαινει ενας παλιος λοιπον αναφερομενος απο μονος του. Και λεει στο διοικητη "Παρουσιαζομαι μπλα μπλα, για να σας αναφερω οτι αιτουμαι αναβολη". Και ακολουθει ο παρακατω σπαρακτικος διαλογος:

-Αναβολη? Γιατι?

-Για σοβαρους προσωπικους λογους κυριε διοικητα.

-Μα εσυ δεν απολυεσαι σε 4 μερες?

-Μαλιστα.

-Ε τοτε τι να την κανεις την αναβολη?

-Για σοβαρους προσωπικους λογους σας ειπα κυριε διοικητα.

(Στραβωνει ο διοικητης λιγο, οι υπολοιποι απο κατω ψιλογελαγαν χαμηλα, οποτε παιρνει σοβαρο υφος ο δικας και απανταει)

-Ναι κοιτα Γεωργιου, εσυ σε 4 μερες απολυεσαι. Αν σημερα ξεκινησουμε διαδικασιες για να παρεις αναβολη, πρεπει να περασουν τουλαχιστον 5 μερες.

(Γυρναει ο παλιος σε εμας)

-Το ακουσατε ψαρουκλες? Ουτε αναβολη δε προλαβαινω να παρω...

 

Εκει να δεις πικρα εμεις.

 

Και γυρναει ο δικας και του λεει: 10 μερες φυλακη γιατι αυθαδιαζεις μπροστα μου και μιλας με απαραδεκτο τροπο στους συναδελφους σου. χεχε εκει αναθαρυναμε λιγο.

 

Περα απο την πλακα, στο στρατο καλο ειναι να μην γκρινιαζεις στους γυρω σου (σε σταμπαρουν με τη μια), χωρις αυτο να σημαινει οτι θα εισαι ο μαλ@κ@ς της υποθεσης αν δεις οτι τρως αδικο χωσιμο (εκει πατας ποδι, με καθαρα κοφτα λογια, οχι καυγαδες, ουτε σε παρακαλω). Επισης θα πρεπει να εισαι ευχαριστος με τους γυρω σου, πχ με παιδια που κανετε μαζι υπηρεσια, αντι να καθεσαι ολη την ωρα να συζητας μαζι τους για υπηρεσιες/αδειες/απαλεψιες/γκομενες που σε περιμενουν πισω και δεν αντεχεις κλπ. ΚΕΠΙΚ ειναι καλα, οπως σου ειπα ειμαστε συναδελφοι, ΚΕΠΙΚ εκανα κι εγω σε ολη μου τη θητεια (αν και παραμεθωριο εκανα απειρως πολλες σκοπιες ταυτοχρονα). Και πιστεψε με αν δεν αντεχεις μια στο ΚΕΠΙΚ, τοτε που να δεις πως ειναι η καθημερινη πολυωρη σκοπια υπο οποιεσδηποτε καιρικες συνθηκες.

Οσο για το τηλεφωνικο πιο συγκεκριμενα. Κανεις δε θα σου κανει τιποτα μη φοβασαι. Μεχρι να παρεις το καλαι, εχεις τη δικαιολογια του νεου-εκπαιδευομενου. Αρκει να εισαι ευγενικος. Οι χαιρετουρες δεν ειναι τπτ ιδιαιτερο και με τον καιρο που θα παλιωνεις θα δεις οτι ουτε καν χρειαζονται. Στο νησι εμεις μονο ταξιαρχο, υποδικα, επιτελαρχη και δικα της μοναδας μας χαιρετουσαμε. Και κανα 2 περιεργους που ξεραμε οτι ειχανε κολημα.

Επισης σαν παλιος οι οδηγιες που εχω να σου δωσω για το τηλεφωνικο ειναι οι εξης: Next--->Release, Next---> Release, Next--->Release. χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, το παν στον στρατό είναι να μην μπλέξεις με άτομα που να σου χαλάνε την ψυχολογία.

 

Οι στραβοί μπορεί να είναι αξιωματικοί, μπορεί να είναι εποπ, μπορεί να είναι έφεδροι ή και άλλοι φαντάροι.

 

Στην θητεία μου ευτυχώς δεν μου έτυχαν στραβά άτομα (για μερικές μέρες μόνο έτυχαν, αλλά δεν μετράει). Αν και έκανα τουλάχιστον 8 ώρες την ημέρα υπηρεσία (καθιστική συχνά) και κάποιες φορές κοιμόμουν το απόγευμα της επόμενης μέρας δεν αισθανόμουν αυτή την χάλια ψυχολογία που ακούω σε άλλους φίλους.

 

Κάτι άλλο που έχει δείξει η πείρα: όσο πιο μακριά, τόσο πιο καλά. Φράση από φίλους:

 

"Στον Έυρο το έπαιρνα απόφαση ότι σε 20 μέρες θα ξαναδώ τους φίλους μου και την οικογένειά μου, και πέρναγαν οι μέρες.

 

Τώρα που ήρθα στην πόλη μου, με τι ψυχολογία να κάνω σκοπιά 3 το βράδυ, ενώ βλέπω το σπίτι μου από την σκοπιά και ξέρω ότι θα μπορούσα να είμαι εκεί;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πωωω !βδομαδα προσαρμογης και ειμαι και ταε για επιφυλακη..και πρεπει να εχει ασκηση σημερα..

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..anyway.Απο δευτερα γινεται.......

 

..anyway.Απο δευτερα γινεται

0.8 καί (μία συν 3)

$θητεία=0.8*365-(1+3)

γειά σου Τρίτωνα!

 

Έυρο

με βήτα

γιά να μας έρχονται τα γράμματα !:mrgreen:

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε, χαλαρωσε, αντρας εισαι γαμωτο, οχι κανα 10 χρονο παιδακι...Δηλαδη ΕΛΕΟΣ με το κλαψουρισμα, καλως ή κακως εχουμε μια ''υποχρεωση'' στην πατριδα, ειτε μας αρεσει ειτε οχι. Κανε τη θητεια σου οπως ΟΛΟΙ και σταματα να δυσανασχετεις για το οτι τα μακαρονια δεν εχουν αρκετο τυρι και το ψωμι δεν ειναι πολυσπορο.

 

Υ.Γ. Προσωπικα δε με πειραζουν τοσο οσοι βαζουν μεσο, γιατι αυτη ειναι η τακτικη στην Ελλαδα(κακως για μενα, αλλα δεν ειναι στο χερι μου). Προσωπικα ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ οσους βαζουν μεσο κ μετα βγαινουν και το διατυμπανιζουν αριστερα και δεξια, κορδωμενοι και περηφανοι (!) για τον εαυτο τους.(δεν απευθυνομαι αποκλειστικα σε σενα)

Υ.Γ. Το παρον ποστ δεν αποτελει καμια προσπαθεια εναρξης flame, ειναι απλα η γνωμη μου, απο τη στιγμη που σε διαβαζω τοσες μερες κ δε βρεθηκε κανενας να σε ταρακουνησει. Δεν χρειαζεται να απαντησεις, αλλα σκεψου και αυτη την οπτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..anyway.Απο δευτερα γινεται

0.8 καί (μία συν 3)

$θητεία=0.8*365-(1+3)

γειά σου Τρίτωνα!

.

 

:lol::lol::lol:

 

Γεια σου ρε gtroza™ !!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:34 ----------

 

Ρε φιλε, χαλαρωσε, αντρας εισαι γαμωτο, οχι κανα 10 χρονο παιδακι...Δηλαδη ΕΛΕΟΣ με το κλαψουρισμα, καλως ή κακως εχουμε μια ''υποχρεωση'' στην πατριδα, ειτε μας αρεσει ειτε οχι. Κανε τη θητεια σου οπως ΟΛΟΙ και σταματα να δυσανασχετεις για το οτι τα μακαρονια δεν εχουν αρκετο τυρι και το ψωμι δεν ειναι πολυσπορο.

 

Υ.Γ. Προσωπικα δε με πειραζουν τοσο οσοι βαζουν μεσο, γιατι αυτη ειναι η τακτικη στην Ελλαδα(κακως για μενα, αλλα δεν ειναι στο χερι μου). Προσωπικα ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ οσους βαζουν μεσο κ μετα βγαινουν και το διατυμπανιζουν αριστερα και δεξια, κορδωμενοι και περηφανοι (!) για τον εαυτο τους.(δεν απευθυνομαι αποκλειστικα σε σενα)

Υ.Γ. Το παρον ποστ δεν αποτελει καμια προσπαθεια εναρξης flame, ειναι απλα η γνωμη μου, απο τη στιγμη που σε διαβαζω τοσες μερες κ δε βρεθηκε κανενας να σε ταρακουνησει. Δεν χρειαζεται να απαντησεις, αλλα σκεψου και αυτη την οπτικη.

 

μα δεν το ηξερα και γω...μου ηρθε αποτομο το νεο.!Και φυσικα αφου βρεθηκε δεν ειμαι χαζος να μην το αξιοποιησω.Που το κακο δηλαδη?Οτι μπορω να γλυτωσω θα το γλυτωσω.Το αποτελεσμα ιδιο θα ειναι.Ενα @@χαρτο που λεει οτι διεκπεραίωσα τις στριατιωτικες μου υποχρωσεις-ειτε με 10 βυσματα ειτε @@ιωντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

__________________

Προσπαθώ να βγω από το ψυχολογικό αδιέξοδο, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ από που μπήκα..!

 

χαλάρωσε Chris_85

κι' αυτός δεν θυμάται από πού μπήκε ! :mrgreen:

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Το οτι αντι να ντρεπεσαι το διατυμπανιζεις.Αθλιο.

 

μωρε αν ηταν στο χερι μου για ι5 θα πηγαινα...αλλα anyway.

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε αν ηταν στο χερι μου για ι5 θα πηγαινα...αλλα anyway..(καλα το βαζω σε spoiler..:P)

 

παντως μεταξυ μας τωρα τη ζωαρα σου κανεις αποτι βλεπω. ιντερνετ και δε συμαζευεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...