Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για τους γιατρούς πάντως υπάρχει πάγια διαταγή που απαγορευει να απασχολούνται σε μη ιατρικά θέματα. 

 

ο hall δεν εχει phd; ας μας πει πως τα κανονισε με τον στρατό

αλλο ο γιατρος, ο γιατρος εννοειται οτι δεν κανει κανονικη θητεια και τα ξυνει 

και δεν ειναι μονο λογω της διαταγης, παντα τους εχουν αναγκη 

 

εγω αναφερθηκα σε ΥΓ γενικα , δηλαδη τις υπολοιπες ειδικοτητες 

(λαθος μου που δεν το επιασα με τη μια οτι μιλαμε για γιατρο )

 

το αν εχεις πτυχιο ή εισαι ακομα φοιτητης δε ξερω αν μετραει ιδιαιτερα , αλλωστε οτι ειδικοτητα κι αν εχεις εισαι οπλιτης ιατρος ανευ ειδικοτητας.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οι υγειονομικαριοι απλοι φανταροι ειναι σε περιπτωση που νομιζεις το αντιθετο.. 

απλα εχουν στο συνολο τους μεγαλυτερο iq απο τους υπολοιπους :P

 

οι πια αραχτοι ειναι οι διαβιβαστες και οι ερευνας-πληροφορικης  .-

 

υγειονομικο αν περασεις απο τεθωρες ή πεζικο θα κλαψεις

Απλός φαντάρος εννοούσα απλά καθήκοντα φαντάρου όχι κάτι άλλο, δεν μείωσα κανέναν. Είχα εντύπωση ότι υπάρχει διαταγή ότι ο γιατρός δεν ασχολείται με μη ιατρικά θέματα και είναι απλά στο ιατρείο ή ότι άλλο χρειάζεται να κάνει. Δεν έχει αγγαρείες δηλαδή κτλ. Απλά ρώτησα αν είναι και στην ΕΛΔΥΚ το ίδιο.

αλλο ο γιατρος, ο γιατρος εννοειται οτι δεν κανει κανονικη θητεια και τα ξυνει

και δεν ειναι μονο λογω της διαταγης, παντα τους εχουν αναγκη

 

εγω αναφερθηκα σε ΥΓ γενικα , δηλαδη τις υπολοιπες ειδικοτητες

Είπα MD, όχι απλά υγειονομικό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει αυτη η διαταγη και εφαρμοζεται , ο γιατρος δεν κανει τιποτα μη ιατρικο 

 

για κυπρο δεν ξερω , αλλα λογικα και εκει το ιδιο θα γινεται 

 

απλα εκτος απο τους γιατρους στο υγειονομικο ειμασταν και οι απλοι φανταροι, που ημασταν απλοι φανταροι με ειδικοτητα νοσοκομου κτλ.. και δεν τυγχαναμε καποιας ιδιαιτερης μεταχειρισης , καναμε οτι και οι υπολοιποι 

 

ΥΓ τωρα που το θυμηθηκα οσο ημουν στο 424 στη θεσσαλονικη  να κανω ειδικοτητα ειχα βαρεσει σκοπετο πυλη παρεα με ενα γιατρο , αλλα σε καθαρα μοναδα υγειονομικου που οι μισοι ειναι γιατροι δε γινεται να μην κανουν σκοπια φανταζομαι..

βεβαια τα νοσοκομεια δεν ειναι ακριβως στρατοπεδα.. εκει ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα..  και εχει και πολλες υπηρεσιες που δεν υπαρχουν σε αλλες μοναδες (επειγοντα περιστατικα , υποδοχη.. ), υπαρχουν ομως και ενοπλες

 

σε αλλα 2 στρατοπεδα που ημουν απλα τα εξυναν στα στεπ ή εκαναν και καμια υπηρεσια εκει (απλα καθονταν στα στεπ και τα εξυναν και το βραδυ σε περιπτωση που χρειαστουν  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ξύρισμα τι γίνεται? Υπάρχει χρόνος? Το βράδυ την ώρα του μπάνιου μπορώ να ξυρίζομαι? Έχω χρόνια να ξυριστώ με ξυράφι και σκέφτομαι να πάρω κρέμα ξυρίσματος και κανα πινέλο, μόνο αυτά. Θα προλαβαίνω ή να προτιμήσω έτοιμο αφρό?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ξύρισμα τι γίνεται? Υπάρχει χρόνος? Το βράδυ την ώρα του μπάνιου μπορώ να ξυρίζομαι? Έχω χρόνια να ξυριστώ με ξυράφι και σκέφτομαι να πάρω κρέμα ξυρίσματος και κανα πινέλο, μόνο αυτά. Θα προλαβαίνω ή να προτιμήσω έτοιμο αφρό?? 

ετοιμο αφρο βεβαια.. δε πας διακοπες να ξυριζεσαι με την ησυχια σου..  χωρις νερο πολλες φορες, ή τοσο παγωμενο που δε το θες, εχω πετυχει και τελειως hardcore τυπο που εβαζε σκετο ξυραφι χωρις κανενα υγρο   :lol:

 

αμα δε βγαζεις τρελα αγρια γενια παντως βολευει και το βραδινο ξυρισμα πριν κοιμηθεις (βεβαια το καθε μερα μπανιο μη περιμενεις να το εχεις και εξασφαλισμενο.. ) 

 

αμα συνηθισεις τη διαδικασια, ειναι πραγματικα υποθεση 2 λεπτων, ειδικα αν μιλαμε για καθημερινο που δεν εχεις προλαβει να βγαλεις τιποτα , ουτε που το σκεφτεσαι 

 

και οποτε γουσταρεις (και δεν εχεις κατι να κανεις) πας και ξυριζεσαι, οποτε δεις οτι βγαζεις γενια μπορει να θες και καθε 2 μερες , μπορει να θες και 2 φορες τη μερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλός φαντάρος εννοούσα απλά καθήκοντα φαντάρου όχι κάτι άλλο, δεν μείωσα κανέναν. Είχα εντύπωση ότι υπάρχει διαταγή ότι ο γιατρός δεν ασχολείται με μη ιατρικά θέματα και είναι απλά στο ιατρείο ή ότι άλλο χρειάζεται να κάνει. Δεν έχει αγγαρείες δηλαδή κτλ. Απλά ρώτησα αν είναι και στην ΕΛΔΥΚ το ίδιο.Είπα MD, όχι απλά υγειονομικό.

 

ΕΛΔΥΚ αν είσαι απλά υγειονομικό και όντως γνωρίζεις 2-3 πράγματα σχετικά και δεν έχεις πάει από σπόντα, τουλάχιστον εκεί που ήμουν εγώ, είχες πολλές απαλλαγές. Γιατρός είσαι άρχοντας, δε σε πιάνει τίποτα. όλους γραμμένους τους έχεις. Ακόμα καλύτερα είναι να είσαι ψυχολόγος - πολύ ξύσιμο! Βέβαια μη σου τύχει και κανά περίεργο σκηνικό. Για τους νοσοκόμους παίζει καθαριότητα του ΣΤΕΠ, από τα άλλα έχεις απαλλαγές. Σπάνια να βρεθείς μπλεγμένος σε άλλες φάσεις. Παίζει ρόλο, όμως, αν θα σε καλύπτει ο γιατρός, όταν ο λόχος έχει ανάγκη από κόσμο.

 

Με το ξύρισμα τι γίνεται? Υπάρχει χρόνος? Το βράδυ την ώρα του μπάνιου μπορώ να ξυρίζομαι? Έχω χρόνια να ξυριστώ με ξυράφι και σκέφτομαι να πάρω κρέμα ξυρίσματος και κανα πινέλο, μόνο αυτά. Θα προλαβαίνω ή να προτιμήσω έτοιμο αφρό?? 

 

Το πρωί ξυρίζονται όλοι. Επικρατεί ένας ψιλοπανικός, αλλά θα συνηθίσεις. Αφρό πάρε και ξυραφάκια, όπως όλος ο κόσμος. Δε χρειάζεται ξυράφι! Μετά στη μονάδα μπορείς να πάρεις και μηχανή, δε σου λεέι κανένας τίποτα.

 

Οι διαβιβαστές στην ΕΛΔΥΚ θεωρούνται άτυχοι γιατί τους πιάνουν πολλά, σχεδόν σαν τους πεζικάριους είναι. Σκοπιές κανονικά + υπηρεσίες των διαβιβαστών. 

 

Αν είσαι δικηγόρος στην ΕΛΔΥΚ λογικά σε πάνε για γραφέα συνταγματάρχη και είσαι άρχοντας. Όπως και αν είσαι σώμα πληροφορικής, έχεις υπηρεσία μόνος στο δωμάτιο με τους υπολογιστές και κλειδώνεις και την πόρτα για ασφάλεια. Άλλη καλή ειδικότητα έιναι ταχυδρόμος, όπως και μάγειρας. Αν είσαι καλός μένεις στο κέντρο της Λευκωσίας στο εστιατόριο της ΕΛΔΥΚ και ξεχνάς το στρατόπεδο. Αυτό ισχύει και για τους σερβιτόρους. Είναι λίγο πήξιμο, γιατί μαζεύει πολύ κόσμο. Σα δουλειά κανονική.

 

Πάντως όσοι το σκέφτονται για ΕΛΔΥΚ να είναι προετοιμασμένοι για ψιλοτέντα καταστάσεις, ειδικά τον πρώτο καιρό. Και προσοχή, όχι παπαριές στις υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.

 

Λοιπόν σήμερα μου ήρθε το χαρτί και πήγα επί τόπου για αναβολή.

Θα προλάβω την αναβολή ? 

Είναι για να παρουσιαστώ στις 20 του μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.

 

Λοιπόν σήμερα μου ήρθε το χαρτί και πήγα επί τόπου για αναβολή.

Θα προλάβω την αναβολή ? 

Είναι για να παρουσιαστώ στις 20 του μήνα.

Nαι μην αγχώνεσαι, αφού κατέθεσες τα χαρτιά σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι μην αγχώνεσαι, αφού κατέθεσες τα χαρτιά σου...

Ο τύπος στα ΚΕΠ πολύ κάπως ακούστηκε όταν είδε και το χαρτί.

 

Μου λέει ότι είναι αργά και δύσκολα θα προλάβω να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος στα ΚΕΠ πολύ κάπως ακούστηκε όταν είδε και το χαρτί.

 

Μου λέει ότι είναι αργά και δύσκολα θα προλάβω να γίνει.

Καλά στα ΚΕΠ πας πλέον για αναβολή; Φίλε δεν ξέρω, εγώ στρατολογία πήγαινα. Με τα ΚΕΠ δεν έχω ιδέα τι παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ απόσο ξέρω στο φρουραρχείο της περιοχής σου πας για αναβολή, όχι στα ΚΕΠ, με εξαίρεση την αναβολή λόγω σπουδών.

 

Καλού κακού πάρε τηλέφωνο στην στρατολογία και ρώτησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος στα ΚΕΠ πολύ κάπως ακούστηκε όταν είδε και το χαρτί.

 

Μου λέει ότι είναι αργά και δύσκολα θα προλάβω να γίνει.

 

Και να μην προλαβεις, παρουσιαζεσαι και παιρνεις απο εκει αναβολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...