Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω φιλο που κανει την πρακτικη του.δεν θελει να μπει στρατο τωρα.στο ρουφ του παν μονο μεχρι 3μηνο(εσσο?) δεινουν για "κοινωνικους" λογους απο κει και περα φρουραρχειο...

στο φρουραρχειο δεν πας για να παρεις αναβολη για αλλους λογους?δηλ.τον στελνουν σε γιατρους για ψυχολογικα/παθολογικα??!

εψαξα λιγο στο γοογλε και απ οτι καταλαβα ειναι οτι κατσει εκει...αλλοι πανε με χαρτι γιατρου και αλλοι χυμα για να παρουν αναβολη για χ διαστημα.ισχυει?και τι τους γραφουν ψυχολογικα?!

Φρουραρχειο πανε συνηθως αυτη για Ι5 ειτε ψυχολογικο ειτε παθολογικο εκει πηγα και εγω.

Αμα μπορει απο αλλου να γυνει η δουλια του να μην παει στο φρουραρχειο καλυτερα, εγω πηγα 7 το πρωι και εφυγα 7 το βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

την ενδειξη ΥΕΑ εχουν όλοι όσοι έχουν τελειώσει το λύκειο και ναι στις ΕΔ εχει βύσματα γιατί παίρνουν παραπάνω μόρια απο τους άλλους.

Άρα θα την έχει και μετά την ένδειξη αυτή, απλά ούτε τώρα ούτε και μετά είναι σίγουρο οτι θα τον πάρουν; Αυτό υποπτευόμουν κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-νομιζω- οτι η θητεια ως εφεδρος αξιωματικος δινει γενικα μορια ,απλως στις Ειδικες Δυναμεις καπως περισσότερα...! Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος ομως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Δόκιμος σε πεζικό δίνει μόρια, γνωρίζεις; Νομίζω στις ΕΔ δίνει 500 ως στρατιώτης και 1000 αν είσαι δόκιμος.</p>

 

Δοκιμος σε Ε.Δ δινει τα διπλα απο οτι δοκιμος αλλου.Δολιμος σκετο ειναι δηλαδη ιδια μορια με καποιον φανταρο Ε.Δ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό που φοβόντουσαν οι στρατιώτες ήταν μην τους καμπανιάσουν οι

Ευέλπιδες - θυμάμαι ήταν η πρώτη συμβουλή που μου δώσανε εκεί τα παιδιά.

Αυτές τις αηδίες ρε παιδί μου, δε τις κατάλαβα ποτέ στον Ελληνικο στρατό.

Φανταρος ο άλλος, κάνει τη θητεία του, να φοβάται μη τον καμπανιάσει ο φοιτητής. Ενας τυπος 18-19 χρονων, να καμπανιάζει φαντάρους. Που δεν ειναι καν στρατιώτης. Εκπαιδεύεται...Ήμαρτον!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας κάνει ό,τι τον παίρνει να κάνει, τι δεν καταλαβαίνεις;

Το πόσο ηλίθιος μπορεί να ειναι κάποιος :P

Πραγματικά στο στρατό αντιλήφθηκα, οτι η βλακεία ειναι ανίκητη :P

(Eννοείτε οτι υπάρχουν και πολυ αξιόλογοι άνθρωποι έτσι? Απλά ειναι φάσεις που πέφτεις σε κάτι ζωα...μα κάτι ζώα :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μου ηρθε μεταθεση για την ΣΣΕ στην Βαρη ξερει κανεις τι παιζει γενικα για τους φανταρους εκει?Υπηρεσιες εξοδοι κτλπ?

 

 

 

που να δεις ο διοικητής του ΛΔ της ΣΣΕ τι μορφάρα είναι...τον είχα Σαμοθράκη πέρσι πριν πάρει τη μετάθεση.

θα σου έλεγα να του δώσεις χαιρετίσματα από μένα αλλά μάλλον θα σε πήξει  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν οδηγός - τουλάχιστον Κύπρο - γλύτωνες αρκετά. Αλλά έχεις και την ευθύνη του οχήματος.

Δε νομίζω πως θα ζητήσει κανείς να του δείξεις το δίπλωμα. Απλά το δηλώνεις και αν σου δώσουν τελικά ειδικότητα οδηγού, σε χρεώνουν αυτοκίνητο. Βλέπουν εκεί, αν όντως το κατέχεις το άθλημα. Αν είσαι μυρωδιάς, απλά δε θα οδηγήσεις ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Λαγό που ήμουν, φαντάρος χωρίς δίπλωμα πήρε ειδικότητα οδηγού. Σίγουρα δε χρειάζεται να το δείξεις, τώρα εξαρτάται πού θα περάσεις και ειδικότητα για να δούνε αν θα περάσεις τις εξετάσεις οι οποίες είναι απο πολύ εύκολες ως ανύπαρκτες.

 

Το αν περνάς καλά ως οδηγός εξαρτάται απο το που είσαι. Σε μονάδες με πολλά επόπια δε θα οδηγήσεις σχεδόν ποτέ, ενώ σε άλλες μονάδες που περισσότερο μοιάζουν με φυλάκια κάνεις μόνο οδηγός όλη μέρα και βγάζεις κινήσεις για φαγητό κτλ.

 

Πάντα βέβαια έχεις ευθύνη για το όχημα που σου χρεώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...