Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην δεύτερη. Εξαιρούνται όμως όσοι έγιναν μέλη των Ειδικών Δυνάμεων.

 

Καταλαβαινεις οτι τους φανταρους τους πληρωνεις 8,62 τον μηνα ενω τους ΕΠΟΠ/ΕΜΘ 700-800-900 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταλαβαινεις οτι τους φανταρους τους πληρωνεις 8,62 τον μηνα ενω τους ΕΠΟΠ/ΕΜΘ 700-800-900 ?

Εμένα μου το λες; Επίσης κανένας ΕΜΘ-ΕΠΟΠ δεν παίρνει τόσα. 700€ καλά-καλά δεν βγάζουν οι υπαξιωματικοί εκ στρατιωτικών σχολών. Όπως ο ΕΠΟΠ έτσι και ο φαντάρος δεν θα έπρεπε να παίρνουν μία. (αλλά να έχουν δωρεάν εισιτήρια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου το λες; Επίσης κανένας ΕΜΘ-ΕΠΟΠ δεν παίρνει τόσα. 700€ καλά-καλά δεν βγάζουν οι υπαξιωματικοί εκ στρατιωτικών σχολών. Όπως ο ΕΠΟΠ έτσι και ο φαντάρος δεν θα έπρεπε να παίρνουν μία. (αλλά να έχουν δωρεάν εισιτήρια)

 

Φιλος μου ανθυπολοχαγος απο ευελπιδων πριν 2 χρονια επαιρνε 920. Δεν ξερω ποσα τους εχουν κοψει αλλα δεν νομιζω πως παιρνει και 700.

 

Και ενας ΕΜΘ με δεκα χρονια υπηρεσια,παντρεμενος με παιδια και εκτος εδρα ευκολα παιρνει 700 ( για να ακουει ραδιο και να παιζει ταβλακι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος μου ανθυπολοχαγος απο ευελπιδων πριν 2 χρονια επαιρνε 920. Δεν ξερω ποσα τους εχουν κοψει αλλα δεν νομιζω πως παιρνει και 700.

 

Και ενας ΕΜΘ με δεκα χρονια υπηρεσια,παντρεμενος με παιδια και εκτος εδρα ευκολα παιρνει 700 ( για να ακουει ραδιο και να παιζει ταβλακι).

Ο ανθυπολοχαγός είναι αξιωματικός. Εγώ μίλαγα για υπαξιωματικούς. Επίσης εάν βάζεις μέσα προϋπηρεσίες, παιδιά κτλ λογικό είναι να ανεβαίνει ο μισθός, αν και όπως προείπα, οι οπλίτες δεν θα έπρεπε καν να υπάρχουν, πόσο μάλλον να πληρώνονται.

 

VASIKOS1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανθυπολοχαγός είναι αξιωματικός. Εγώ μίλαγα για υπαξιωματικούς. Επίσης εάν βάζεις μέσα προϋπηρεσίες, παιδιά κτλ λογικό είναι να ανεβαίνει ο μισθός, αν και όπως προείπα, οι οπλίτες δεν θα έπρεπε καν να υπάρχουν, πόσο μάλλον να πληρώνονται.

 

O πινακας δεν λεει κατι διαφορετικο απο αυτο που λεω εγω. Ο τελικος μισθος ενω ανθρωπου που δεν προσφερει τιποτα(ΕΠΟΠ-ΕΜΘ) ειναι 700-800-900 ευρω.Αυτα ειναι το προβλημα, οχι το 8,62 του φανταρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πινακας δεν λεει κατι διαφορετικο απο αυτο που λεω εγω. Ο τελικος μισθος ενω ανθρωπου που δεν προσφερει τιποτα(ΕΠΟΠ-ΕΜΘ) ειναι 700-800-900 ευρω.Αυτα ειναι το προβλημα, οχι το 8,62 του φανταρου.

Μα τα ίδια λέμε. Επίσης οι ΕΜΘ/ΕΠΥ/ΕΠΘ έχουν αντικατασταθεί από τους ΕΠ.ΟΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντε οταν σου ριχνουν τους μισθους να τα χεις καλα με το κωλοφανταρα και με την δουλεια σου...

Το κρατος παει να βγαλει τα ματια του μονο του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντε οταν σου ριχνουν τους μισθους να τα χεις καλα με το κωλοφανταρα και με την δουλεια σου...

Το κρατος παει να βγαλει τα ματια του μονο του...

Γιατί να μην τα έχεις καλά; Το ότι πέφτει το ηθικό το καταλαβαίνω, αλλά δεν πιστεύω να έχει να κάνει και με τις αποδόσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τα ίδια λέμε. Επίσης οι ΕΜΘ/ΕΠΥ/ΕΠΘ έχουν αντικατασταθεί από τους ΕΠ.ΟΠ.

 

Δεν λεμε ακριβως τα ιδια. Σε καθε κουβεντα που γινεται σχετικα με τον στρατο και την παρακμη του, παντα στρεφεις την συζητηση στους φανταρους και τα 8,62 που παιρνουν τον μηνα χαρακτηριζοντας τους ως πηγη του κακου "ξεχνώντας" τους αγαπητους ΕΜΘ-ΕΠΟΠ που παιρνουν κανονικο μισθο και ξυνονται ολη μερα.

 

Ακομα,ποτε αντικατασταθηκαν οι ΕΜΘ/ΕΠΥ/ΕΠΘ απο ΕΠ.ΟΠ? Μεχρι και τον Ιουλιο 2012 (που απολυθηκα) η κατασταση ως ΕΜΘ τους εγραφε.

 

Aντε οταν σου ριχνουν τους μισθους να τα χεις καλα με το κωλοφανταρα και με την δουλεια σου...

Το κρατος παει να βγαλει τα ματια του μονο του...

 

Να υποθεσω οτι εισαι ΕΠΟΠ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 έτσι και ο φαντάρος δεν θα έπρεπε να παίρνουν μία. (αλλά να έχουν δωρεάν εισιτήρια)

μα ο φανταρος δε παιρνει μια κοροιδευομαστε 

 

ο στρατος ομως θα επρεπε να μπορει να παρεχει στο φανταρο αυτα που χρειαζεται αλλα δε το κανει, αρα τον αναγκαζει να  βαζει απο τη τσεπη του αρκετα λεφτα 

 

και μαντεψε μεταξυ αλλων και ποιοι τα τσεπωνουν..;  :rolleyes: 

αυτοι που "αξιζουν" τους μισθους του 

 

επισης ξερεις πολλες δουλειες που μπορουσες να φυγεις κατω απο τα 50 (Σχης απο Ανχης ) και να τσιμπησεις σχεδον 90Κ στο χερι; τωρα στις εκλογες ποσοι πηδηξαν απο το παραθυρο για να προλαβουν να παρουν οσο ακομα υπαρχουν;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω οτι εισαι ΕΠΟΠ?

Οχι, φοβισμενος πολιτης ειμαι. γιατι τα σωματα ασφαλειας ειναι η ραχοκοκκαλια του κρατους.

Και η ραχοκοκκαλια αυτη γερνει προς την ακρα δεξια μεριά αν καταλαβαινεις τι εννοω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεμε ακριβως τα ιδια. Σε καθε κουβεντα που γινεται σχετικα με τον στρατο και την παρακμη του, παντα στρεφεις την συζητηση στους φανταρους και τα 8,62 που παιρνουν τον μηνα χαρακτηριζοντας τους ως πηγη του κακου "ξεχνώντας" τους αγαπητους ΕΜΘ-ΕΠΟΠ που παιρνουν κανονικο μισθο και ξυνονται ολη μερα.

 

Ακομα,ποτε αντικατασταθηκαν οι ΕΜΘ/ΕΠΥ/ΕΠΘ απο ΕΠ.ΟΠ? Μεχρι και τον Ιουλιο 2012 (που απολυθηκα) η κατασταση ως ΕΜΘ τους εγραφε.

Μα και για τους ΕΠΟΠ τα έλεγα συνέχεια. Όσο για τα 8€ των φαντάρων το ξέρω ότι είναι ποσό μηδαμινό, αλλά στα μάτια μου τους  κάνει να φαίνονται σαν μισθοφόροι, εξ ου και αυτό που λέω. Όσο για το τελευταίο που λες, μπορεί να είχε μπει πιο παλιά ως ΕΜΘ και να συνεχίζει να τον γράφει έτσι.

 

μα ο φανταρος δε παιρνει μια κοροιδευομαστε 

 

ο στρατος ομως θα επρεπε να μπορει να παρεχει στο φανταρο αυτα που χρειαζεται αλλα δε το κανει, αρα τον αναγκαζει να  βαζει απο τη τσεπη του αρκετα λεφτα 

 

και μαντεψε μεταξυ αλλων και ποιοι τα τσεπωνουν..;  :rolleyes: 

αυτοι που "αξιζουν" τους μισθους του 

 

επισης ξερεις πολλες δουλειες που μπορουσες να φυγεις κατω απο τα 50 (Σχης απο Ανχης ) και να τσιμπησεις σχεδον 90Κ στο χερι; τωρα στις εκλογες ποσοι πηδηξαν απο το παραθυρο για να προλαβουν να παρουν οσο ακομα υπαρχουν;  

Το τι παρέχει στον φαντάρο και τι όχι δεν μπορείς να το ξέρεις. Εμείς εδώ στο ΠΝ βάζουμε από την τσέπη μας ώστε να μπορέσουν άποροι να πάρουν τις στολές τους. Όσο για το τελευταίο, ναι ξέρω. Όλους τους ΔΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θα πρέπει να αυξηθούν τα 8 ευρώ και όχι να κοπούν γιατί την περισσότερη δουλειά στο στρατόπεδο την βγάζουν οι φαντάροι και όχι τα στελέχη . Κάποια στιγμή πρέπει να μιλήσουμε και για το άρμεγμα που υφίστανται τα φανταρακια από την μαμά πατρίδα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι παρέχει στον φαντάρο και τι όχι δεν μπορείς να το ξέρεις.

εγω ξερω οτι εφυγα απο το κεντρο με αντιτετανικο μονο και οταν ξεσπασε κρουσμα μηνιγγιτιδας σε καποιο νησι θυμηθηκαν προς το τελος να μας κανουν το συγκεκριμενο εμβολιο

 

για πες μου τι ακριβως μας παρηχε η υπηρεσια και τι αναγκαστηκαμε να αγορασουμε μονοι μας και ποσα λεφτα μας εφυγαν κατα τη θητεια μας;

ουτε φαγητο δεν ηταν σε θεση να μας παρεχει αρκετες φορες

 

εμεις ζητησαμε να παμε εκει να φυλαμε κοτετσια με παλιοδιδερα; οχι , οποτε θα επρεπε τουλαχιστον να ειναι σε θεση να μας φροντιζει ανθρωπινα

 

Κανονικά θα πρέπει να αυξηθούν τα 8 ευρώ και όχι να κοπούν γιατί την περισσότερη δουλειά στο στρατόπεδο την βγάζουν οι φαντάροι και όχι τα στελέχη . Κάποια στιγμή πρέπει να μιλήσουμε και για το άρμεγμα που υφίστανται τα φανταρακια από την μαμά πατρίδα

εγω πιστευω οτι θα επρεπε να κοπουν γιατι προσβαλλουν τη νοημοσυνη μας και το εννοω

χαρισμα τους τα φραγκοδιφραγκα και οπως λες η δουλεια που βγαζαμε εκει μεσα μονο σε αρμεγμα παραπεμπει

 

δουλικα τους ημασταν και το ξεραμε, δε χρειαζεται ολο αυτο το θεατρο

 

αλλα μεχρι κι εκει θεατρο :lol: κοροιδια στρατος , κοροιδια στρατιωτες , κοροιδια "μισθος"

 

ΥΓ δε λεω σε καμια περιπτωση οτι δεν πρεπει να υπαρχει στρατος και θητεια

απλα λεω το προφανες (οτι κοροιδευομαστε)

και φυσικα διαπιστωνω ακομα μια φορα σε συζητηση οτι ατομο απο τις λεγομενες παραγωγικες σχολες νομιζει οτι ανηκει στην αρια φυλη και βλεπει ολους τους υπολοιπους σα σκουπιδια , ειδικα τον απλο φανταρο που κανει ουσιαστικα εθελοντικη θητεια και χαρη σε αυτον το παιζει στρατηλατης

 

αλλα ουτε τη τουαλετα που χεζει δε ξερει να πλυνει αν δεν εχει το φανταρο

 

ευτυχώς που κάποιοι είχαν λίγη τσίπα και μας είπαν τουλάχιστον ένα ευχαριστώ καθώς φεύγαμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ξερω οτι εφυγα απο το κεντρο με αντιτετανικο μονο και οταν ξεσπασε κρουσμα μηνιγγιτιδας σε καποιο νησι θυμηθηκαν προς το τελος να μας κανουν το συγκεκριμενο εμβολιο 

 

για πες μου  τι ακριβως μας παρηχε η υπηρεσια και τι αναγκαστηκαμε να αγορασουμε μονοι μας και ποσα λεφτα μας εφυγαν κατα τη θητεια μας; 

ουτε φαγητο δεν ηταν σε θεση να μας παρεχει αρκετες φορες 

 

εμεις ζητησαμε να παμε εκει να φυλαμε κοτετσια με παλιοδιδερα; οχι , οποτε θα επρεπε τουλαχιστον να ειναι σε θεση να μας φροντιζει ανθρωπινα

Ναι δεν διαφωνώ, αυτό που θέλω να πω όμως είναι ότι επειδή η μονάδα σου δεν ακολουθούσε τα στανταρ που πρέπει, δεν γίνεται να τις βάζεις όλες στο ίδιο σακί. Σου είπα πριν τι κάνουμε εμείς για τους δικούς μας φαντάρους. Κανονικά πρέπει να είναι σε θέση να σας φροντίζει ανθρώπινα που λες. Εάν δεν ήταν, έπρεπε να τους τρέξεις στα στρατοδικεία (αμφιβάλλω εάν το έκανες εσύ ή κάποιος άλλος φαντάρος, γι αυτό και συνεχίζουν να γίνονται αυτά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...