Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα εγώ που πήγα σε μονάδα που όταν γυρίσω από το γκρουπ θα είμαι ο μόνος φαντάρος και θα με πάει 3-1 θαλαμοφύλακας να ψάχνω για καμιά απόσπαση ή να πιω το ζουμί μου; Α, και όταν η διμοιρία μου έχει να κάνει κάποια καθαριότητα, αυτό σημαίνει εγώ μόνο... <br><br>

Όλα τα περίεργα σε εμένα να πούμε...

Εαν η 3-1 σου φαινεται καπως, κατσε να απολυθουν του μαϊου- ιουνιου να δεις τα 60-1 στον 15αυγουστο τι καλα ειναι

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα εγώ που πήγα σε μονάδα που όταν γυρίσω από το γκρουπ θα είμαι ο μόνος φαντάρος και θα με πάει 3-1 θαλαμοφύλακας να ψάχνω για καμιά απόσπαση ή να πιω το ζουμί μου; Α, και όταν η διμοιρία μου έχει να κάνει κάποια καθαριότητα, αυτό σημαίνει εγώ μόνο...

 

Όλα τα περίεργα σε εμένα να πούμε...

αμα ειναι χαλαρη μοναδα κατσε αραξε,σιγα κ αγγαριες θα τη παλεψεις πιστευω.... αμα ειναι τεντα η μοναδα.. ψαξου :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 3-1 ειναι ζωαρα αμα εισαι σε χαλαρη μοναδα,εγω και 10-15 μεσα που βαρουσα στην χαλαρη μοναδα που πηρα μεταθεση δεν με ενοιαζε,περιπολο με εποπ παντα,ζωαραααα,αλλα στην προηγουμενη που ειμουν και ηταν ζορικη,μετα το 2-1 δεν την παλευα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χονδροπάθεια ξέρει κανείς τι παίζει? Δεν μπορώ να βγάλω άκρη....

Ι3 είναι κανονικά απο ότι μου είχαν πει. Εγω δεν είχα θέμα όταν είχα μπει μετά απο φυσικοθεραπειες αλλά μέσα κατα το τελευταιο δίμηνο μου ξαναβγηκε ωστόσο αρνηθηκα να βγω Ι και υπηρέτησα κανονικα ως το τέλος απλά απευφευγα τα αρβυλα και ήμουν με μαύρο casual Lacoste στο περιπολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν η 3-1 σου φαινεται καπως, κατσε να απολυθουν του μαϊου- ιουνιου να δεις τα 60-1 στον 15αυγουστο τι καλα ειναι

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Ποιοί να απολυθούν, οι ΕΠ.ΟΠ.; Αφου εγώ είμαι ο μόνος φαντάρος εκεί... :) Και δεν επιτρέπουν να κάνω σκοπιά επειδή οι ΕΠ.ΟΠ. κάνουν μονοσκοπιά ενώ οι φαντάροι πρέπει να κάνουν διπλοσκοπιά και φαντάρος+ΕΠ.ΟΠ. δεν αφήνουν. Οπότε ίσως μετά τον Ιούνιο με τη Γ' ΕΣΣΟ να αρχίσω και σκοπιές, αν έρθει κανένας βέβαια.

 

Εντάξει καλά είναι, πέρα από τις αγγαρίες/καθαριότητες όταν πρέπει να τις κάνω μόνος μου. Αλλά έχει πρόγραμμα, πάνε και τα ΕΠΟΠΙΑ να κάνουν τουαλέτες, μέρα παρά μέρα θα τις έχω απ' ότι κατάλαβα. Στα καθημερινά, καθαριότητα θαλάμου (μικρός, 8 ατόμων) και πέταγμα σκουπιδιών κτλ.

 

Απλά τώρα όταν γυρίσω από την άδεια με έχουν 3-1 θαλαμοdog αλλά έχω και το ΣΠΕΝ το πρωί, ελπίζω να τους κόψει και να με αλλάζει κάποιος, μην παίξει καμιά μαλακία και κοπώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοί να απολυθούν, οι ΕΠ.ΟΠ.; Αφου εγώ είμαι ο μόνος φαντάρος εκεί... :) Και δεν επιτρέπουν να κάνω σκοπιά επειδή οι ΕΠ.ΟΠ. κάνουν μονοσκοπιά ενώ οι φαντάροι πρέπει να κάνουν διπλοσκοπιά και φαντάρος+ΕΠ.ΟΠ. δεν αφήνουν.  

παλι καλα να λες και να χαιρεσαι για αυτο 

 

σε μας που δεν ειχαν τετοια κολληματα εχω κανει διπλοσκοπια με Αλχια απο ΣΜΥ , με λοχια ΕΠΟΠ  και παμπολα περιπολα με ΕΜΘ επχιες και αλχιες οπου ημουν συνοδηγος (που κανονικα δε προβλεπεται ο χαμηλοτερος βαθμος να ειναι συνοδηγος, αλλα δεν ειχα τη σχετικη ειδικοτητα , οποτε δεν υπηρχε περιπτωση να παρω τη  καναδεζα ) 

 

αφου σε σενα την ειδαν ετσι τη φαση εισαι πολυ τυχερος που απλα αραζεις στο θαλαμο 

 

 

 

Απλά τώρα όταν γυρίσω από την άδεια με έχουν 3-1 θαλαμοdog αλλά έχω και το ΣΠΕΝ το πρωί, ελπίζω να τους κόψει και να με αλλάζει κάποιος, μην παίξει καμιά μαλακία και κοπώ...

στο στρατοπεδο σου γινεται το σπεν , το κανει η μοναδα σου ή καποια αλλη ;

 

γενικα δε χρειαζεται να πηγαινεις στο σπεν για να το περασεις , αυτα ειναι βλακειες  , εγω ειχα παει μονο  2-3 φορες που με στριμωξαν :P μετα βεβαια εγινα αδιστακτος και πηγαινα και κρυβομουν οπου εβρισκα οταν δεν ειχα να παω στο ποστο, γιατι εκει δε μου ελεγε τιποτα κανεις 

 

οποτε εχε κι εσυ "ποστο" το θαλαμο (αλλο πραγμα που προσπαθουσα να κανω τα πρωινα για να μη παω σπεν )  και ασε τα σπεν 

 

απλα παρε πολλες σειρες και ταινιες μαζι σου να περναει η ωρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι καλα να λες και να χαιρεσαι για αυτο 

 

σε μας που δεν ειχαν τετοια κολληματα εχω κανει διπλοσκοπια με Αλχια απο ΣΜΥ , με λοχια ΕΠΟΠ  και παμπολα περιπολα με ΕΜΘ επχιες και αλχιες οπου ημουν συνοδηγος (που κανονικα δε προβλεπεται ο χαμηλοτερος βαθμος να ειναι συνοδηγος, αλλα δεν ειχα τη σχετικη ειδικοτητα , οποτε δεν υπηρχε περιπτωση να παρω τη  καναδεζα ) 

 

αφου σε σενα την ειδαν ετσι τη φαση εισαι πολυ τυχερος που απλα αραζεις στο θαλαμο 

 

στο στρατοπεδο σου γινεται το σπεν , το κανει η μοναδα σου ή καποια αλλη ;

 

γενικα δε χρειαζεται να πηγαινεις στο σπεν για να το περασεις , αυτα ειναι βλακειες  , εγω ειχα παει μονο  2-3 φορες που με στριμωξαν :P μετα βεβαια εγινα αδιστακτος και πηγαινα και κρυβομουν οπου εβρισκα οταν δεν ειχα να παω στο ποστο, γιατι εκει δε μου ελεγε τιποτα κανεις 

 

Στο στρατόπεδο μαζευόμαστε και μετά τραβάμε προς κάτι λιβάδια και χωράφια. Άλλη μονάδα το διοργανώνει. Εντάξει αν τους λέω ότι πρέπει να πάω ΣΠΕΝ λογικά θα με αλλάζουν, ίσως αλλάζω νούμερο με κανέναν άλλον. Έναν φαντάρο έχει η μονάδα και στέλνουμε και έναν λοχία εκπαιδευτή οπότε και αυτός θα ντρέπεται να πάει με "άδεια χέρια" και να λέει ότι ο φαντάρος του είναι απών λόγω υπηρεσίας watchdog... Φαντάζομαι, ποτέ δεν ξέρεις. :)

 

Εγώ βλέπω ότι στο θαλαμοφυλίκι θα βγάλω όσα μαθήματα μου έχουν μείνει στη σχολή, επιτρέπεται να διαβάζεις (για σχολές και τέτοια, όχι κόμικ) απότι μου έχουν πει... Καλό αυτό. Παίζει και να ανεβάσω το αμάξι να έχω στο port baggage όλη τη βιβλιοθήκη μέσα, το επιτρέπουν και αυτό αν βγάλεις κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μια αδεια εισοδου βγαζεις πολυ ευκολα δεν ειναι τιποτα , επισης ειναι μεγαλη ευκολια για να χεις τα πραγματα σου (πολλα , ανετα και με ασφαλεια )

 

τωρα το τι θα μπορεις να  κανεις οσο εισαι θαλαμοφυλακας εξαρταται απο το ποιον θα εχεις ΑΥΔΜ ή εποπτη κτλ.. 

 

με μια διακριτικοτητα ομως κανεις τα δικα σου 

 

τωρα για το αν θα πας σπεν αστο να κυλησει.. γιατι αν θεσεις θεμα απο οτι καταλαβαινω στη μοναδα σου ειναι κωλοψαρα οποτε μαλλον θα σε στειλουν 

 

(να μου πεις αν ειναι τοσο κωλοψαρα θα σε αφησουν να κοπεις κιολας :lol: εχω δει παιδι να το κοβουν επειδη ηταν μαγειρας και επρεπε να ειναι εκει τα πρωινα  και να τον στελνουν στον 6ο-7ο μηνα να κανει σπεν.. μεγαλα ζωα..  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς που είναι η μονάδα; Λαγό Έβρου. Αν εννοείς που είναι η υπόλοιπη διμοιρία, είναι εποπ όλοι και έρχονται με βάρδιες ή λείπουν με άδειες, φυλάκια κτλ. Μόνος στον θάλαμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ι3 είναι κανονικά απο ότι μου είχαν πει. Εγω δεν είχα θέμα όταν είχα μπει μετά απο φυσικοθεραπειες αλλά μέσα κατα το τελευταιο δίμηνο μου ξαναβγηκε ωστόσο αρνηθηκα να βγω Ι και υπηρέτησα κανονικα ως το τέλος απλά απευφευγα τα αρβυλα και ήμουν με μαύρο casual Lacoste στο περιπολο.

 

Παίζει ι3 άοπλο ή θα πάρω και ΝΤΟΥΦΕΚΙ? Εγώ γενικά είχα πέι πριν 2 χρόνια ορθοπεδικό, έκανα μια θεραπεία με κάποιο συμπλήρωμα για 6 μήνες. Με άφησε ο πόνος για αρκετό διάστημα, αλλα δεν έκανα αυτά που μου είχε πει. Οπότε ο πόνος γύρισε και σχεδόν τους τελευταίους 5-6 μήνες είναι καθημερινός ειδικά όταν έχω τα πόδια στην στάση του θεατή για λίγη ώρα. Τώρα παλεύω στο γυμναστήριο ενδυνάμωση τετρακέφαλου, αλλα βλέπω να με πονάνε περισσότερο. Και να μην εχω πόνο πάντως εγώ θα πω οτι έχω θέμα, μιας και αν κάνω ένα κάθισμα και σηκωθώ το γόνατο κάνει λες και έχει χαλίκια μέσα κρακα κρούκα. Αφού παίζει περίπτωση να γλιτώσω γιατί να μην το εκμεταλλευτώ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαινεις με ι και αν θες το αλλαζει πριν απολυθεις...

αυτο δε γινεται ετσι απλα οσο ακουγεται 

 

 

ειχα εναν που ηθελε να το αλλαξει (μπηκε ενοπλος, εγινε αοπλος και ηθελε να το ξαναγυρισει για να δουλεψει σε σωματα ασφαλειας ) και πηρε μεγαλοπρεπως τα 3 , παρεμεινε γιωτας

 

και αν ξαναγινει καποιος ενοπλος δε μπορει να το κανει το τελευταιο μηνα , υπαρχει καποιος περιορισμος (3μηνο ; δε θυμαμαι καλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω οτι αναγραφονται τα γιωτα. πρεπει να ειναι προσωπικα δεδομενα




ειχα εναν που ηθελε να το αλλαξει (μπηκε ενοπλος, εγινε αοπλος)

 

 

 

αυτο ποσο ευκολα γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...