Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν θυμάμαι καλά όχι, θα ρωτήσω τον αδελφό μου για να σου πω στα σίγουρα. Το θέμα είναι ότι ακόμα και εάν παίρνουν και αυτά των προηγούμενων μηνών (που αμφιβάλω, αλλιώς γιατί να μην τους τα έδιναν από την αρχή; ), τους αφαιρούνται και αυτά από τον μισθό.

 

 

Για ρώτα επίσης αν πρέπει να πληρώσεις αν αφήσεις τη σχολή στη μέση ή αν τη βγάλεις πρώτα και μετά θες να φύγεις. 

Το θέμα είναι ότι όσο σπουδάζουν δεν έχουν έξοδα όπως δεν είχε και ο αδερφός μου.

Το μετά είναι άλλο θέμα. Όπως άλλο θέμα είναι να σου αφαιρούν ένα πολύ μικρό ποσό από το σίγουρο μισθό σου και άλλο να μην ξέρεις αν θα σου φτάσουν τα λεφτά όσο σπουδάζεις αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για ρώτα επίσης αν πρέπει να πληρώσεις αν αφήσεις τη σχολή στη μέση ή αν τη βγάλεις πρώτα και μετά θες να φύγεις. 

Το θέμα είναι ότι όσο σπουδάζουν δεν έχουν έξοδα όπως δεν είχε και ο αδερφός μου.

Το μετά είναι άλλο θέμα. Όπως άλλο θέμα είναι να σου αφαιρούν ένα πολύ μικρό ποσό από το σίγουρο μισθό σου και άλλο να μην ξέρεις αν θα σου φτάσουν τα λεφτά όσο σπουδάζεις αλλού.

Αν την βγάλεις την σχολή, μετά δεν μπορείς να φύγεις. Έχεις αναγκαστικά 12 χρόνια υπηρεσίας τουλάχιστον. Αναλόγως τι εννοείς με το "δεν έχουν έξοδα". Έξοδα έχουν κανονικότατα απλά αφαιρούνται από τον μετέπειτα μισθό τους. Εάν όμως εννοείς ότι δεν πληρώνουν κάτι την περίοδο των σπουδών τους, τότε εάν αφαιρέσεις τα έξοδά τους από τις εξόδους τους, ναι, έχεις δίκιο. Και ο αδελφός σου Στρατιωτικός είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν σε καλύπτει αυτή η απάντηση - τι να πω, μου αρκεί και εμένα...

 

Αν όταν λέω ότι οι άμισθοι φαντάροι θα κινδυνέψουν εξίσου σε ένα επεισόδιο μου απαντάς περιπτωσιολογικά ότι στα Ήμια έστειλαν εκείνους και όχι τους άλλους, τότε τι να πω, give yourself a tap on your back, νεκροφιλάμε και την λογική και πάμε για ύπνο :)

 

Δεν επρόκειτο για περιπτωσιολογία, αν σκεφτείς και την κρίση του Σισμίκ νωρίτερα. Ξέρεις, κάτι που επαναλαμβάνεται, παύει να είναι σύμπτωση :-D

 

Διευκρίνηση: Δεν μιλάω για την περίπτωση της κήρυξης πολέμου(αυτό έλειπε κιόλας, να πρέπει να σε πληρώσουν για να υπερασπιστείς τα ιδανικά σου-γενικά μιλάω, όχι προσωπικά για 'σένα), μιλάω για θερμό επεισόδιο που κάλιστα μπορεί κάτι να στραβώσει στην επιχείρηση (βλ. ξανά τα των Ημίων...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστυνομία αλλά δεν αλλάζει κάτι στα έξοδα. 

Αστυφύλακας ή Αξιωματικός; Ναι, όντως δεν αλλάζει κάτι στα έξοδα. Ισχύουν τα ίδια με τις στρατιωτικές από όσο γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάπου στα 7 χρόνια που έχει αποφοιτήσει και η σχολή του ήταν 6 χρόνια. Για την ειδικότητα δεν γνωρίζω. Για τους μισθούς δες τον παρακάτω πίνακα:

 

VASIKOS1.png

 

Όπως μπορείς να καταλάβεις παίρνει 910€. Μισθοί ξεφτίλας.

 

Τι εννοείς πως κατατάχθηκε; Με τον γνωστό τρόπο: Πανελλαδικές και ΠΚΕ.

Μόλις τελείωσε τη σχολή τι ακριβώς έκανε;;;

Μεταπτυχιακό ή ...

Που εργάζεται;;;

Ειδικότητα που πήρε;;

Και είναι satisfied απο την επιλογή της σσας;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τελείωσε τη σχολή τι ακριβώς έκανε;;;

Μεταπτυχιακό ή ...

Που εργάζεται;;;

Ειδικότητα που πήρε;;

Και είναι satisfied απο την επιλογή της σσας;;;

Μόλις τελείωσε την σχολή τον έστειλαν δεν θυμάμαι κι εγώ που για μεταπτυχιακά, αλλά δεν ξέρω ακριβώς για να σου πω. Ειδικότητα πήρε από το ΑΠΘ (δηλαδή στην σχολή). Τώρα εργάζεται στο ΓΝΑ (Γενικό Νοσοκομείο Αεροπορίας). Γενικά είναι ευχαριστημένος επειδή του άρεσε έτσι κι αλλιώς η στρατιωτική επιστήμη. Τώρα όσον αφορά την ιατρική (που και αυτή του άρεσε) μου είχε πει ότι θα προτιμούσε να πάει στην σχολή Ιατρικής Αθηνών (που έτσι κι αλλιώς είχε λιγότερα μόρια από την ΣΣΑΣ), να κάνει μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και να μείνει εκεί να δουλέψει, αλλά ήθελε και να είναι στον στρατό οπότε η ΣΣΑΣ ήταν μονόδρομος γι αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για τους μισθούς δες τον παρακάτω πίνακα:

 

http://www.onalert.gr/files/Image/NewOnAlert/PINAKES/VASIKOS1.png

ρε φιδέμπορα brickoman, από αξιωματικός του πολεμικού ναυτικού έγινες ΔΕΑ σε αυτό το account?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ποιά;  :huh:

Η στρατιωτική επιστήμη.

 

ρε φιδέμπορα brickoman, από αξιωματικός του πολεμικού ναυτικού έγινες ΔΕΑ σε αυτό το account?

Ορίστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...