Προς το περιεχόμενο

Black Mirror


Bspus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρομερό. Το Netflix μόλις μας έδειξε μια εικόνα απ'το μέλλον με αυτό που έκανε. Τα είδα όλα είτε έβγαιναν σε αδιέξοδα είτε τα κανονικά τέλη (καπου 5 ώρες και κάτι ήταν)
Σκεφτείτε ότι με αυτό το κονσεπτ ένας σκηνοθέτης πλεον μπορεί να βάζει και τα δικά του cut και του στουντιο και  κυρίως οι σεναριογράφοι να έχουν πάρα πολλές περισσότερες επιλογές και να την δυνατοτητα περισσότερων ιδεών.
Τέλος βασικό συστατικό για να επιβληθεί σε μεγάλο βαθμό στο μέλλον αυτό το κονσεπτ ειναι οτι νικαει ουσιαστικά την πειρατεία. Δεν μπορεις να το δεις σε torrent αυτό. Θα ειναι κατι τελειως διαφορετικο και αγευστο. Απλά την αχρηστεύει.

Είχε μερικά πραγματικά έξυπνα τελειώματα και πάρα πολύ πολυεπίπεδα.

Spoiler

Η ουσία οπως το κατάλαβα εγώ ειναι να μας τονίσει και εμάς και για τον πρωταγωνιστή την ψευδαίσθηση της ελεύθερης βούλησης. Κάτι που υπάρχει σε τεράστιο βαθμό στην κοινωνία του σήμερα. 

 

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Συνολικά το φιλμ Bandersnatch ήταν μια μετριότητα και μισή.

Επίσης, δεν είναι κάτι καινούργιο.

Οι ιντρεράκτιβ ταινίες έχουν ιστορία 20+χρόνων. Στο χώρο του gaming, αυτός ο όρος χρησιμοποιείται ως κάτι υποτιμητικό, πχ το παιχνίδι ήταν μάπα, σαν interactive (διαδραστική) ταινία.

Σε όσους σας έκανε εντύπωση, είναι επειδή δεν είχατε προηγούμενη εμπειρία με το είδος. Την δεύτερη φoρά που θα δείτε κάτι παρόμοιο, θα σας φανεί βαρετό. Επίσης, υπάρχει πάντα φθήνια και προχειρότητα πίσω από κάθε τέτοιο κόνσεπτ. Δηλαδή πρόκειται πάντα για B-movie, εκ είδους.

Όλα τα επεισόδια του Black Mirror, και τα 19, είναι ανώτερα από αυτό το film.

Αν παρόλα αυτά σας άρεσε, δοκιμάστε καλύτερα το gaming. Εκεί ο «τηλεθεατής» γίνεται παίχτης και έχει πραγματικά τον έλεγχο. Όχι μια κακή ψευδαίσθηση.

Επεξ/σία από Bermudakias33
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Bermudakias33 είπε

Συνολικά το φιλμ Bandersnatch ήταν μια μετριότητα και μισή.

Επίσης, δεν είναι κάτι καινούργιο.

Οι ιντρεράκτιβ ταινίες έχουν ιστορία 20+χρόνων. Στο χώρο του gaming, αυτός ο όρος χρησιμοποιείται ως κάτι υποτιμητικό, πχ το παιχνίδι ήταν μάπα, σαν interactive (διαδραστική) ταινία.

Σε όσους σας έκανε εντύπωση, είναι επειδή δεν είχατε προηγούμενη εμπειρία με το είδος. Την δεύτερη φόρα που θα δείτε κάτι παρόμοιο, θα σας φανεί βαρετό. Επίσης, υπάρχει πάντα φθήνια και προχειρότητα πίσω από κάθε τέτοιο κόνσεπτ. Δηλαδή πρόκειται πάντα για B-movie, εκ είδους.

Όλα τα επεισόδια του Black Mirror, και τα 19, είναι ανώτερα από αυτό το film.

Αν παρόλα αυτά σας άρεσε, δοκιμάστε καλύτερα το gaming. Εκεί ο «τηλεθεατής» γίνεται παίχτης και έχει πραγματικά τον έλεγχο. Όχι μια κακή ψευδαίσθηση.

όλο το νόημα της ταινίας είναι στην τελευταία σου πρόταση.

Απορώ πάντως με το μέγεθος της γκρίνιας για το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bermudakias33 είπε

Συνολικά το φιλμ Bandersnatch ήταν μια μετριότητα και μισή.

Επίσης, δεν είναι κάτι καινούργιο.

Οι ιντρεράκτιβ ταινίες έχουν ιστορία 20+χρόνων. Στο χώρο του gaming, αυτός ο όρος χρησιμοποιείται ως κάτι υποτιμητικό, πχ το παιχνίδι ήταν μάπα, σαν interactive (διαδραστική) ταινία.

Σε όσους σας έκανε εντύπωση, είναι επειδή δεν είχατε προηγούμενη εμπειρία με το είδος. Την δεύτερη φόρα που θα δείτε κάτι παρόμοιο, θα σας φανεί βαρετό. Επίσης, υπάρχει πάντα φθήνια και προχειρότητα πίσω από κάθε τέτοιο κόνσεπτ. Δηλαδή πρόκειται πάντα για B-movie, εκ είδους.

Όλα τα επεισόδια του Black Mirror, και τα 19, είναι ανώτερα από αυτό το film.

Αν παρόλα αυτά σας άρεσε, δοκιμάστε καλύτερα το gaming. Εκεί ο «τηλεθεατής» γίνεται παίχτης και έχει πραγματικά τον έλεγχο. Όχι μια κακή ψευδαίσθηση.

 

Έχουμε δει και στο παρελθόν interactive από εποχής βιντεοκασέτας.Ως και ο Βούρος στο Μέγκα παλια το κανε με το εσύ αποφασίζεις δεν μίλησε κανείς για πρωτιά ή καινοτομία.
 Το θέμα δεν ειναι ποιος κάνει πρώτος κάτι. Αλλά ποιος το κάνει πραγματικά καλά και το πάει σε άλλο επίπεδο αλλάζοντας την βιομηχανία. Και το Netflix για μένα το κανε πολύ καλά με το Bandesnatch 
Και προφανώς αυτή ειναι η γενική άποψη όταν στο imdb με δείγμα από 30χιλ άτομα η βαθμολογία του είναι 8,0. Τα ίδια και σε παραπλήσια σάιτς.

Η Apple δεν ήταν ούτε η πρώτη που έβγαλε smartphone πχ ή tablet. Ούτε το facebook ήταν πρώτο social network ούτε το Netflix η πρώτη streaming υπηρεσία περιεχομένου. 
Αλλά αυτές ειναι που άλλαξαν το παιχνίδι και τις εκάστοτε βιομηχανίες μια για πάντα και έγιναν οι τοπ στον τομέα τους.  

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η βιομηχανία του Cinema / TV Series δεν θα αλλάξει από αυτή την αηδία (ευτυχώς).  Πρόκειται για κακέκτυπο πάντρεμα μεταξύ gaming και movie / series, που θα υστερεί πάντα απέναντι σε αυτές τις 2 βιομηχανίες.

Από την άλλη, δεν σημαίνει ότι δεν θα βρει και τον χώρο του. Απλά θα υπάρχει ΚΑΙ αυτό, κάπου σε μια γωνία, για το μικρό κοινό του. 

Ξαναλέω ότι σε μερικούς φαίνεται πρωτοποριακό, αλλά αυτό συμβαίνει σε βίντεο εδώ και 20 χρόνια, στο Gaming θεωρείται βρισιά εδώ και 20 χρόνια, σε κόμικς υπάρχει εδώ και 40 χρόνια, και σε βιβλία εδώ και 200 χρόνια (με τις εναλλακτικές "αν θες αυτό... πήδα στη σελίδα τάδε"). 

Δεν είναι κάτι καινούργιο, δεν είναι κάποια επανάσταση, δεν ανακαλύψαμε την Αμερική. Δεν θα αλλάξει κάτι και ούτε το Netflix το κάνει καλύτερα. 

Interactive cinema

Interactive movie

 

Επεξ/σία από Bermudakias33
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν interactive games που είναι παρά πολύ καλά και σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται βρισιά .Πx walking dead αρχικές σεζόν , life is strange , tales from borderlands κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το είδα από την εφαρμογή του ps4 στην τηλεόραση. Με το κοντρόλ διάλεγα τι ήθελα να κάνω.

Είδα αρκετές εναλλακτικες, δε ξέρω αν τις είδα όλες, γύρω στις 2,5 ώρες είδα νομίζω.

Σαν ιδέα, οκ. Όχι κάτι καινούργιο γενικά. Όσοι ασχολούνται με gaming έχουν παίξει αρκετά τέτοια παιχνίδια, και μάλιστα οι περισσότεροι δεν τα προτιμούν ( όπως και εγώ). Να παίξω θέλω όχι να δω ταινία, η έκφραση που λέω συνήθως.

Τώρα, όσο αναφορά το black mirror, δυστυχώς δε μπορώ να κρίνω αντικείμενα. Αυτή η σειρά μου έχει πάρει το μυαλό, είναι για μένα η καλύτερη που έχει βγει μέχρι τώρα.

Η πρώτη μου ιστορία τελείωσε άμεσα. Επέλεξα να πηδήξω από το μπαλκόνι, γιατί λέω Μπλάκ μιρορ είμαστε, έτσι πρέπει να γίνει 😂.

Γενικά δεν με κούρασε πολύ, ξεκίνησα κάνοντας ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που ίσως θα διάλεγαν οι περισσότεροι. Και προς το τέλος έκανα τις πιο κλασικές επιλογές και πιο safe. 

Γενικά έξυπνο επεισόδιο, δεν θα ήθελα μια ολόκληρη σεζόν έτσι όμως. Γιατί νομίζω ότι μετά από λίγη ώρα σε βγάζει από τη λογική και το ύφος της σειράς και απλά προσπαθείς να δεις τι θα γίνει, χωρίς να σε νοιάζει η ιστορία τόσο πολύ. Έτσι ένιωσα εγώ τουλάχιστον μετά από 1-2 εκδοχές που είδα.

Είχα ξεχάσει ότι έβλεπα μιρορ, και απλά πατούσα άλλες επιλογές να δω πως θα τελειώσει.

Σαν επεισόδιο ωραίο, σαν ιδέα επίσης. Μέχρι εκεί. Δεν θα ήθελα να βγει μια φουλ Ιντερακτιβ σεζόν, ή αν έβγαινε να είχε ένα τέλος ανάλογα με τις επιλογές μου και όχι ξανά και ξανά. Μετά αν ήθελα να δω κάτι άλλο θα το ξαναεβλεπα από την αρχή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μέτριο σαν ταινία (πλοκή), υπέροχο σαν εμπειρία γενικά. 😀

Οι 5 ώρες και κάτι είναι λίγο μύθος βέβαια, αφού το συνολικό footage είναι λίγο περισσότερο από 2,5 ώρες. Αν βέβαια επιστρέφεις συνέχεια πίσω για να δεις όλα τα τέλη μπορεί η θέαση να φτάσει και τις 18 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είδα και εγώ πραγματικά είναι δυσφήμιση για το Black Mirror, πιο πολύ σαν κίνηση εντυπωσιασμου.Ο μόνος τρόπος να εντυπωσιαστεί κάποιος είναι να ζει όντως σε εκείνη την εποχή που όλα αυτά περι διαδραστικότητας ήταν το μέλλον και κάτι απρόσιτο (μέχρι και τσόντες έχουν βγεί εδώ και κάποια χρόνια με αντίστοιχα trees να επιλέξεις).Είναι σαν κάποιος από το μέλλον (😋) να δει το επεισόδιο Νosedive και να είναι ήδη διαδεδομένη αυτή η τεχνολογία.Σαν πλοκή δεν έχει σε κανένα κλαδί κάτι τρομερό.Απλά πιστεύω θεώρησαν οτι θα αυξηθεί το budget αν επένδυαν λιγο περισσότερο σε χαρακτήρες κτλ και γύρισε μπούμερανγκ.

Επεξ/σία από stafftw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άφησα στη μέση . Εχω παίξει παιχνίδια πολυ καλύτερα απο αυτο . Το Back Mirror το πήρε το Netflix και του άλλαξε τα φώτα . Μακάρι να γυρίσει στο κανάλι που ηταν πριν οπου βγήκαν κ τα καλύτερα επεισόδια .

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε πολύ. Παρόλο που από ερμηνείες έπασχε το κατάευχαριστήθηκα. Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που συνέδεσαν την ιστορία με το interaction αλλά πιστεύω πως έπρεπε να είχε λίγη περισσότερη αγωνία. Να ήταν οι αποφάσεις του (μου) πιο σημαντικές από το να διαλέξει δημητριακά και μουσική (λόγου χάρη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά το βρήκα ανούσιο. Έχω παίξει πολύ πιό ενδιαφέροντα παιχνίδια αυτού του τύπου.

Όταν το τελείωσα, έχοντας δεί σχεδόν όλες τις διαθέσιμες επιλογές, ένιωθα σαν να μήν είχα δεί τίποτα, ενώ αντίθετα η πλειοψηφία των κανονικών επεισοδίων σε κάνουν να σκέφτεσαι την ιστορία για αρκετή ώρα μετά το τέλος της.

Πάντως και η 4η σεζόν δεν μπορώ να πώ ότι με εντυπωσίασε ιδιαίτερα, ενώ βλέπεις να ανακυκλώνονται ξανά και ξανά κάποια βασικά χαρακτηριστικά, με το πιό σύνηθες την μεταφορά/αντιγραφή της συνειδησης σε φηφιακά μέσα.

Επεξ/σία από panther_512
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...