Προς το περιεχόμενο

Black Mirror


Bspus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, overpower είπε

Δεν ηταν κακο

 

Πάει καιρός αλλά θυμάμαι πως απο κάποιο σημείο και μετά χάζευα ταυχρόνα στο ιντερνετ. Περισσότερο σαν αγγαρεία το είχα μήπως γίνει καμιά απίστευτη ανατροπή και τη χάσω

 

Με λίγα λόγια, δεν ήταν όλα καλά

Επεξ/σία από ObeyWario!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, McNerd είπε

Ρε παιδιά ο Charlie Brooker δεν ειναι ο σεναριογραφος ολων των επ;

Ναι... όλα τα έχει γράψει ο Brooker...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ObeyWario! είπε

Είναι κάποιος που του άρεσε το Metalhead? προτελευταίο με τα μεταλλικά σκυλιά

Τρομερό. Η ασπρόμαυρη αισθητική και το αίσθημα της "ησυχίας" με κράτησε. Ωστόσο, δεν ήταν κλασικό BM επεισόδιο, πρέπει να είμαι ειλικρινής. Και φυσικά δεν ήταν όλα καλά. Ο τρίτος κύκλος (κάπου το έχω ήδη γράψει στις προηγούμενες σελίδες) ήταν πολύ πιο λάιτ από τους προηγούμενους.

Επεξ/σία από jonkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το επεισόδιο που με έχει στοιχειώσει είναι το Shut Up and Dance. Είναι νομίζω το μοναδικό από τα επεισόδια του Black Mirror που αυτά που περιγράφει μπορούν να γίνουν με τη τεχνολογία του σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, th_nikos είπε

Προσωπικά το επεισόδιο που με έχει στοιχειώσει είναι το Shut Up and Dance. Είναι νομίζω το μοναδικό από τα επεισόδια του Black Mirror που αυτά που περιγράφει μπορούν να γίνουν με τη τεχνολογία του σήμερα.

Από τα κορυφαία. Νομίζω όμως ότι και το Hatred To The Nation είναι φτιαγμένο για το σήμερα. Άλλωστε ήδη η τεχνολογία αυτή έχει επιτευχθεί: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2017-02/cp-sgt020217.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, th_nikos είπε

Προσωπικά το επεισόδιο που με έχει στοιχειώσει είναι το Shut Up and Dance. Είναι νομίζω το μοναδικό από τα επεισόδια του Black Mirror που αυτά που περιγράφει μπορούν να γίνουν με τη τεχνολογία του σήμερα.

Πολλά από αυτά που διαδραματίζονται στο black mirror ηδη γινονται. Πχ η φάση με τα like στα social media δε το θεώρησα καθόλου υπερβολη. Υφίσταται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Πολλά από αυτά που διαδραματίζονται στο black mirror ηδη γινονται. Πχ η φάση με τα like στα social media δε το θεώρησα καθόλου υπερβολη. Υφίσταται.

http://www.nme.com/news/tv/black-mirrors-nosedive-episode-become-reality-china-2263309

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σωστά. Είχα ξεχάσει το nosedive διότι δεν μου πολυάρεσε τότε!

Θυμάμαι μία συνέντευξη του Brooker, όταν ρωτήθηκε (καιρό πριν τον τρίτο κύκλο) πότε θα επανέλθει το ΒΜ. Τότε είχε απαντήσει ότι "ίσως να είχε ήδη συμβεί, αλλά το πρόβλημα είναι ότι κάποια από αυτά που γράφουμε σαν ιδέες προλαβαίνουν να γίνουν πραγματικότητα πριν τα γυρίσουμε" :D Επίσης σε άλλη συνέντευξή του είχα διαβάσει ότι το White Bear είχε εντελώς άλλο concept και άλλαξε όλο το σενάριο και το ξαναέγραψε on site, όταν βρήκε τον χώρο όπου έγιναν τελικά τα γυρίσματα. Θεωρώ το συγκεκριμένο επεισόδιο ένα από τα καλύτερα που έχουν παιχτεί ως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και το χειρότερο επεισόδιο του ΒΜ να πιάσεις... μια σκέψη, μια ανησυχία, κάποιον προβληματισμό θα σου δημιουργήσει ακόμα και αν το βλέπεις μόνο σου...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, McNerd είπε

Για το USS callister τι έχετε να πείτε; Δε με χάλαγε να έμπαινε ο κλώνος μου σε game και να τα κανε όλα μπουρδ...

 

Μου φάνηκε σαν μία αδιάφορη ταινία επιστημονικής φαντασίας και χαμηλού budget

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, jonkyr είπε

Από τα κορυφαία. Νομίζω όμως ότι και το Hatred To The Nation είναι φτιαγμένο για το σήμερα. Άλλωστε ήδη η τεχνολογία αυτή έχει επιτευχθεί: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2017-02/cp-sgt020217.php

Μπορεί η τεχνολογία για τo Hatred To The Nation (επίσης πολύ δυνατό επεισόδιο) να υπάρχει αλλά δεν είναι mainstream ακόμα όπως στο Shut Up and Dance.

6 ώρες πριν, gas7777 είπε

Πολλά από αυτά που διαδραματίζονται στο black mirror ηδη γινονται. Πχ η φάση με τα like στα social media δε το θεώρησα καθόλου υπερβολη. Υφίσταται.

Δε θεωρώ ότι τα άλλα επεισόδια του Black Mirror υπερβολή απλώς το Shut Up and Dance χρησιμοποιεί τη τεχνολογία που και ένα παιδί χειρίζεται σήμερα και η ιδέα πίσω από το επεισόδιο είναι πολύ απλή και παράλληλα τρομακτική.

Spoiler

Συμφωνώ με τα likes που αναφέρεις αλλά ευτυχώς απέχουμε πολύ απ' το να χάσεις τη δουλειά σου γιατί δεν έχεις καλό μέσο όρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...