Προς το περιεχόμενο

Black Mirror


Bspus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα San Junipero,  The Entire History of You , Fifteen Million Merits είναι τα αγαπημένα μου (μαυτή τη σειρά )

Απτη τέταρτη σεζον είδα τα πρώτα δύο και με έχουν αφήσει αδιάφορο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δύο επεισόδια από τον τρίτο κύκλο μου έμειναν, καταπληκτική σειρά.

Το San Junipero  εύκολα το καλύτερο επεισόδιο της σειράς, ακουλουθούμενο για εμένα από το Black bear και το USS Callister. Τώρα βέβαια που βλέπω την λίστα των επεισοδίων, πιο εύκολο είναι να βρω ποια δεν ήταν και τόσο καλά, και αυτά ήταν τα National Anthem, The Waldo moment, Be right back και Arkangel.

Το πέρασμα  στο Νetflix ήταν εμφανές στα production values, χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα και πάντα καλό. Όπως και να έχει, η σειρά παραμένει πάρα πολύ καλή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/5/2018 στις 7:23 ΜΜ, thomasG4 είπε

Black Mirror gets renewed for another season at Netflix

https://www.theverge.com/2018/3/5/17080946/black-mirror-season-5-renewal-netflix

Ελπίζω σε καλύτερη σεζόν απο τη 4η.

γιατι το λες; αφου ηταν μακραν η καλυτερη σεζον επειδη ειχε γραφτει κυριως απο γυναικες σεναριογραφους.

ετσι τουλαχιστον λενε τα μηντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2018 στις 12:04 ΠΜ, crom251 είπε

Τοσο πολυ σας αρεσε το san junipero? Απο τα πιο αδιαφορα επεισοδια για μενα...

Δεν είσαι ο μόνος, ουτε και εμένα με τρέλανε, δεν αντιλέγω καλουτσικο επεισόδιο ηταν αλλα οχι κατι να τρελαθείς. 

ΥΓ. Εμένα με έσπασε τα νεύρα επειδή για το μισό περίπου επεισόδιο νομιζα οτι εχει να κάνει με ταξίδι στον χρόνο χρόνο και πάλευα να καταλάβω τους κανόνες του ταξιδιού στον χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ω μάι κοτ, η σειρά είναι καταπληκτική. Πώς χωράνε ένα ολόκληρο σύμπαν μέσα σε ένα 45λεπτο επεισόδιο. Κάθε ιστορία είναι τόσο ενδιαφέρουσα που θα μπορούσε να αναπτυχθεί σε ολόκληρη ταινία. Εξαιρετικά σενάρια ακόμα και στις πιο "αδύναμες" ιστορίες -που για μένα δεν ήταν και τόσο αδύναμες απλά έχουν ελαφρώς διαφορετική θεματολογία. Εξαιρετική σκηνοθεσία και τα λοιπά. Είναι μεγάλη μαγκιά να βγάζεις αυτοτελή επεισόδια τέτοιας κλάσης, που περιέχουν όλη την τεχνογνωσία του κινηματογράφου συμπυκνωμένη και στα καλύτερά της.

Τώρα τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου, πχ αν κάποιον τον αγγίζει η μία ιστορία ή η άλλη περισσότερο. Εγώ πχ. και στο S02E03 The Waldo Moment που πολλούς τους άφησε αδιάφορους, βρήκα ενδιαφέρον και η ιστορία με κράτησε όπως επίσης και το τέλος ήταν πολύ καλό, αλλά καταλαβαίνω ότι επειδή ανήκει στην ίδια σειρά με το S01E02 Fifteen million merits ξερωγώ, και δεν προσφέρει αντίστοιχο mindfuck, αφήνει μια εντύπωση ως "όχι και τόσο καλό επεισόδιο".

Επειδή δεν τα έχω δει όλα ακόμα, δε θα εκφέρω γνώμη για προσωπικό μπεστ επ. Ωστόσο θα επισημάνω ότι "γονάτισα" στο S02E02 White Bear, με τάραξαν αυτά τα ουρλιαχτά σε όλη τη διάρκεια του επ, και μετά έπρεπε να βγω έξω να πάρω αέρα για να το ξεχάσω. Πολύ καλό το στόρι, και το πλοτ τουίστ, αλλά με έγδαρε ψυχολογικά όλη αυτή η φρίκη.

 

 

 

Επεξ/σία από McNerd
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντόπισα το νήμα με μερικά χρόνια καθυστέρηση, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Πιάνομαι από το San Junipero για να αναρωτηθώ πώς είναι δυνατόν να μην σας αρέσει αυτό το καταπληκτικό επεισόδιο. Υποθέτω επειδή είναι κόντρα στο δυστοπικό κλίμα που δημιουργούν τα περισσότερα, αν όχι όλα τα άλλα επεισόδια της σειράς.

Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι κάθε "εξάδα" επεισοδίων (δλδ, κύκλοι 1-2, κύκλος 3 και κύκλος 4) έχει τρία καλά-τρία "όχι τόσο καλά" επεισόδια. Στον πρώτο κύκλο τα "The National Anthem" και "Entire History of you" είναι γροθιά στο στομάχι. Το "White Bear" ακόμα πιο δυνατό, ένιωσα εντελώς μλκς όταν τελείωσε το επεισόδιο και με ένα τρομερά αρνητικό συναίσθημα ανάλογο με εκείνο του @McNerd.

Ίδιο συναίσθημα και στο "Shut up and Dance" όπου το τέλος του ούτε ΚΑΝ το φανταζόμουν. Εκεί ήρθε το "San Junipero" με την εξαιρετική '80ίλα να σε χαλαρώνει. Πανέξυπνο το "Hated in the Nation".

Στον τελευταίο κύκλο απογοητεύτηκα. Υπήρχε η σκέψη, αλλά όχι εκτέλεση. Σαν τον σέντερ φορ σε ομάδα ποδοσφαίρου. Δεν έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό. Πραγματικά εντυπωσιάστηκα (ίσως έφταιγε η σκηνοθεσία και η φωτογραφία) με το "Metalhead", αρκετά καλό το "Hang the DJ" και πραγματικά έξυπνο το "Black Museum". Απορώ με εμένα και τη σχέση μου με το "USS Calister", ενώ η ιδέα ήταν υπέροχη, το αποτέλεσμα ήταν κουραστικό, βαρετό και με χάλασε που "έπρεπε" να σκέφτομαι το Star Trek για να μπω στο κλίμα. Τεσπα.

Στο φινάλε φινάλε πάντως, το ΒΜ είναι μία ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ σειρά. Το χειρότερο επεισόδιό της είναι τροφή για σκέψη, το καλύτερό της (όποιο κι αν είναι αυτό για τον καθένα) είναι awakening. Πραγματικά ο Booker έχει κάνει τρομερή δουλειά κι αν δεν χαλάσει κάτι στην πορεία όπως συνήθως γίνεται όταν πέφτουν λεφτά και κάτι μετατρέπεται σε εμπορικό (ή franchise), θα έχουμε να βλέπουμε την πραγματικότητα όπως εξελίσσεται "περίπου τώρα".

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 6/1/2018 στις 11:30 ΜΜ, Metal_Head είπε

Γενικά αξίζει να τα δεις όλα (εκτός από το S01E01 - Τhe National Anthem και το S02E03 - The Waldo Moment), που τα βρήκα κάπως άκυρα

Διάβαζα για τη σειρά και ειδα αρκετά επεισόδια. Η σειρά πλησιάζει πολύ στα πραγματικά δεδομένα (πχ τα 2 πρωτα επεισόδια του α κυκλου, ειναι ενδεικτικά της σειράς και του τι πραγματεύεται).

Απορω που τα θεωρεις άκυρα. Αυτά τα επεισόδια ειναι η ουσία της σειράς

Αντιθετα το San Junipero  ειναι απλώς μια γλυκανάλατη ιστορία αγάπης που παρόμοιες έχουμε δει χιλιάδες φορές. Αναμενόμενη, επιρεασμένη απο ταινίες τυπου 13ο πάτωμα και εννοείται ξεπερασμένη. Καμία απολύτως καινοτομία και κανένα σοκ προς τον τηλεθεατή. Απορω πως το θεωρουν το καλυτερο επεισόδιο της σειράς?

Ισα ισα που το 1ο και το 2ο θα έπρεπε να θεωρειτε σταθμός, διοτι πραγματευεται μια πραγματικότητα!

Γενικά ειναι μια καλή σειρά που αποφάσισε να χαλάσει τον χαρακτήρα της και να γινει εμπορικη. Βλέπε San Junipero.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2018 στις 5:04 ΠΜ, KilliK είπε

γιατι το λες; αφου ηταν μακραν η καλυτερη σεζον επειδη ειχε γραφτει κυριως απο γυναικες σεναριογραφους.

ετσι τουλαχιστον λενε τα μηντια.

Κατα τα αλλα εχει γινει και κινημα κατα  του σεξισμου απεναντι στις γυναικες.

Να'ναι καλα και οι γυναικες σεναριογραφοι και τα media.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...