Προς το περιεχόμενο

Οριστική ματαίωση στα σχέδια για δωρεάν δημόσιο Wi-Fi


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δωρεάν δημόσιο Wi-Fi αποτελούσε ένα αρκετά φιλόδοξο πρόγραμμα ήδη από την πρώτη στιγμή της ανακοίνωσης του το 2013, και αυτό το μήνα μαθαίνουμε τελικώς ότι μπαίνει οριστικά στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

Όπως αναφέρει η εφημερίδα Το Βήμα, ο διαγωνισμός του υπουργείου Υποδομών για την υλοποίηση του έργου ματαιώθηκε, με τον υπηρεσιακό υπουργό Οικονομίας, Νίκο Χριστοδουλάκη να δημοσιεύει τη σχετική απόφαση στη Δι@ύγεια. Οι λόγοι για την ματαίωση του ανοικτού διαγωνισμού με την ονομασία «Ανάπτυξη δημοσίων σημείων ασύρματης ευρυζωνικής πρόσβασης στο διαδίκτυο (wifi hotspots) στην Ελληνική Επικράτεια», είναι αρκετοί, με σημαντικότερο της λήξης της χρηματοδότητης του έργου από το ΕΣΠΑ, που είναι προγραμματισμένη για τα τέλη Οκτωβρίου.

 

Επιπλέον όπως διαβάζουμε, στην διακήρυξη δεν υπήρχε πρόβλεψη κόστους για την παροχή ρεύματος, τη συντήρηση των εγκαταστάσεων και τη λειτουργία του Internet στα 4.000 hot spots ενώ τα χρονικά περιθώρια ήταν ελάχιστα για τον καταμερισμό όλων των σημείων hot spot στους διάφορους Δήμους.

 

Κατά την αρχική ανακοίνωση του έργου, η χώρα μας θα προχωρούσε στη δημιουργία 15.000 σημείων ασύρματης πρόσβασης σε περίπου 4.000 δημόσιους χώρους στους οποίους υπάρχει μεγάλη προσέλευση του κοινού, με προυπολογισμό 18 εκ. ευρώ. Παράλληλα θα υπήρχε εγκατάσταση εξοπλισμού ασύρματης πρόσβασης σε 1200 με 1500 μέσα μαζικής μεταφοράς, αλλά και στους 65 σταθμούς της ΣΤΑΣΥ.

 

Link.png Site: Το Βήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υπενθυμίζεται στα μέλη να μην προβαίνουν σε πολιτικό σχολιασμό ή σε δημοσίευση πολιτικών μηνυμάτων. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας παρουν το εσπα να το μοιρασουν σε οσους εχουν συνδεση για να διευκολυνθουν στο λογαριασμό που πληρώνουν και να δωσουν τον κωδικο στους γειτονες η έστω βρε παιδι μου να δωσουν το kali linux και οδηγίες χρήσης του oι κυριακατικες εφημερίδες. :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι είχαμε διαβάσει το πόσο Δωρεάν κ τις προδιαγραφές που είχαν βάλει το αποτέλεσμα λοιπον είτε γινονταν το έργο είτε τώρα δεν θα ειχε κ μεγάλη διαφορά..

Καπου διαβασα ομως οτι η Ιδιωτικη πρωτοβουλία θα το προχωρήσει μονη της,δεν θυμάμαι λεπτομέρειες αν το ξαναβρω θα ανανεώσω..

 

UpDate > http://www.newmoney.gr/roh/item/250005-dimosio-wi-fi-apo-idiotes-sti-praksi

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας παρουν το εσπα να το μοιρασουν σε οσους εχουν συνδεση για να διευκολυνθουν στο λογαριασμό που πληρώνουν και να δωσουν τον κωδικο στους γειτονες η έστω βρε παιδι μου να δωσουν το kali linux και οδηγίες χρήσης του oι κυριακατικες εφημερίδες. :P

αυτο σκεφτηκα κι εγω φιλε μου! πολυ πιο απλο και ευκολο να δωσεις ενα ποσοστο του wifi σου ελευθερο με καποια εκπτωση στο λογαριασμο σου!

θα μου πεις "θεματα ασφαλειας", ε κατι κερδιζεις κατι χανεις.

κατι παρομοιο πηγε να κανει ο πΟΤΕ αλλα δεν το βλεπω να επιασε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντως, αλλα λεει εληξε η χρηματοδοτηση. Που σημαινει τι? Δεν χρησιμοποιηθηκαν ποτε τα λεφτα, η χρησιμοποιηθηκαν αλλα τωρα δεν δινουν παραπανω ωστε να τελειωσει το εργο. Σαν το μετρο κατι δηλαδη, της Θεσσαλονικης εννοω. Απο τον εναν απατεωνα.. ερρ ξανα στον ιδιο. Τελος παντων, ξερουν αυτοι, εμεις ειμαστε οι πονεμενοι της υποθεσης, μια ζωη λαμογια παντου. Καλσνικοφ και τελος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...