Προς το περιεχόμενο

Προσφορές σε φακούς (flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο-quotαρομαι!!!

 

it went bazinga!!! Σημερα το πρωι, ανοιγω τα ματια.... και βλέπω απο το συρτάρι του κομοδίνου αναλαμπες... μέσα απο τις χαραμάδες. Ειχε ανοιξει μονος του και έστελνε σε morse SOS!!!! :-D  :-D  :-D

 

Είδες (τεχνητή) νοημοσύνη ο φακός. Κατάλαβε ότι απο τόσες χώρες που υπάρχουν αυτός κατέληξε στην Ελλάδα της κρίσης και θα πρέπει να φωτίζει μέχρι να βγούμε απο το τούνελ (για τα επόμενα 50 χρόνια δηλαδή), απελπίστηκε και άρχισε να καλεί σε βοήθεια. :-D

 

Τώρα επι της ουσίας. Όπως φαίνεται είναι προτιμότερο όταν αγοράζουμε φτηνό φακό, να προτιμούμε κάποιον με μηχανικό διακόπτη (αυτόν που είναι στην ουρά συνήθως) και όχι ηλεκτρονικό. Ο μηχανικός διακόπτης ακόμα κι αν χαλάσει απλά δεν θα ανάβει ο φακός. Η ακόμα κι αν (σπανίως) συμβεί το αντίθετο και χαλάσει και δεν σβήνει, αυτό θα συμβεί την ώρα της χρήσης. Οπότε θα το καταλάβουμε και θα βγάλουμε το καπάκι.

Επίσης κάτι άλλο σημαντικό. Ο μηχανικός διακόπτης δεν έχει ρεύμα διαρροής.

Αντίθετα ο ηλεκτρονικός διακόπτης έχει ένα ρεύμα διαρροής(τραβάει δηλαδή κάποιο ρεύμα ακόμη κι όταν είναι κλειστός.

Αυτό το ρεύμα διαρροής στους καλούς φακούς είναι αμελητέο, στους φτηνούς όμως μπορεί να είναι αρκετά σημαντικό. Και να πάμε να χρησιμοποιήσουμε  τον φακό μετά απο ένα μήνα που τον είχαμε στο ράφι και να είναι άδειος.

Επομένως:

ΣΤΟΥΣ ΦΤΗΝΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΤΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ.

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ, ΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΕΠΩΝΥΜΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια αυτην βαση που δεχνει στην φοτο για το οπλο και ο διακοπτης συμπεριλαμβανονται η πωλουνται χωριστα?? το μονο που καιει ειναι η μαρκα olight λενε πως ειναι καλη οπως και να χει να σαι καλα φιλε μου :-)

Αυτος ο φακος που σου προτεινα δεν ειναι τυχαιος, εαν διαβασεις ολο το νημα θα το διαπιστωσεις. Το ιδιο ισχυει και για τις μπαταριες και το φορτιστη.

Φυσικα ειναι πολυ καλοι οι olight, αλλα ενας αντιστοιχης αποδοσης εχει τα 3πλασια αν οχι και παραπανω, εγω σου προτεινα συμφωνα με το budget σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου θα σε ακουσω και θα  την κανω την παραγγελια λες να παρω 2 μπαταριες??αν ειναι τοσο δυνατος θα σου στειλω  κρεας απο αγριογουουνο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 1μιση μήνα μου ήρθε ο nitecore tube. Τέλειος φακουδακος. Στη μεγάλη σκάλα απλά σε τυφλώνει δεν το περίμενα. Και είναι και πολύ μικρός τον έβαλα στα κλειδιά μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε συνεχεια της ιστοριας για τον τζουφιο Meco, εστειλα mail στο Banggood με το προβλημα και μου απαντησαν αν θελω reship or refund. Η απάντηση ηταν refund για να πάρουμε κάτι καλυτερο I guess. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε συνεχεια της ιστοριας για τον τζουφιο Meco, εστειλα mail στο Banggood με το προβλημα και μου απαντησαν αν θελω reship or refund. Η απάντηση ηταν refund για να πάρουμε κάτι καλυτερο I guess. 

Η εξυπηρέτηση πελατών του banggood είναι αρκετά καλή ( τα αγγλικά τους είναι λίγο fucked up αλλά τους καταλαβαίνεις ) !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να πάρω μερικούς ακόμα από αυτούς τους meco XPE-Q5 του κάτω από τρίευρο.

Η προηγούμενη παραγγελία μου έγινε δώρα ...

 

http://www.banggood.com/CREE-XPE-Q5-600-Lumen-7W-Zoomable-LED-Flashlight-1x14500-p-907006.html

 

Με ενοχλεί λίγο το δαχτυλίδι που βγάζει γύρω από το βασικό φως αλλά για τα €2.8 είναι άριστος.

 

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί αναφέρει αυτό στην περιγραφή ενώ γράφει ότι δέχεται και 14500;

Μήπως να μην δοκιμάσω να του βάλω 14500;

Please use AA battery with voltage 1.2v try this flashlight.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τον δοκιμασω και θα σου πω για 14500

 

Εdit: παιζει με 14500 αλλα για μενα δωσε κατι παραπανω για http://www.banggood.com/MECO-CREE-Q5-500LM-Multicolor-Zoomable-Mini-LED-Flashlight-14500AA-p-981982.html 

Πολυ πιο δυνατος, πολυ καλυτερη κατασκευη. 

 

Εναλλακτικα http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_193187.htmlπου ειναι ο ιδιος, αλλα απο διαφορετικο φανοποιο  :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να πάρω μερικούς ακόμα από αυτούς τους meco XPE-Q5 του κάτω από τρίευρο.

Η προηγούμενη παραγγελία μου έγινε δώρα ...

 

http://www.banggood.com/CREE-XPE-Q5-600-Lumen-7W-Zoomable-LED-Flashlight-1x14500-p-907006.html

 

Με ενοχλεί λίγο το δαχτυλίδι που βγάζει γύρω από το βασικό φως αλλά για τα €2.8 είναι άριστος.

 

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί αναφέρει αυτό στην περιγραφή ενώ γράφει ότι δέχεται και 14500;

Μήπως να μην δοκιμάσω να του βάλω 14500;

Please use AA battery with voltage 1.2v try this flashlight.

Σε καποιο αλλο forum , καποιοι ειχαν προβλημα με ΑΑΑ "καινουργιες" στα 1.5+ volt , δηλαδη δεν λειτουργουσε ο φακος.

Επισης το ζουμ ειναι αρκετα χαλαρο , και ζουμαρει-ξεζουμαρει μονο του αν κουνησει.

Εγω προτεινω και παλι καποιον κλωνο του SK68.

http://m.banggood.com/MECO-CREE-Q5-500LM-Multicolor-Zoomable-Mini-LED-Flashlight-14500AA-p-981982.html

Και απο gearbest υπαρχει φθηνοτερα , και σε επιλογη 1/3 modes

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να πάρω μερικούς ακόμα από αυτούς τους meco XPE-Q5 του κάτω από τρίευρο.

Η προηγούμενη παραγγελία μου έγινε δώρα ...

 

http://www.banggood.com/CREE-XPE-Q5-600-Lumen-7W-Zoomable-LED-Flashlight-1x14500-p-907006.html

 

Με ενοχλεί λίγο το δαχτυλίδι που βγάζει γύρω από το βασικό φως αλλά για τα €2.8 είναι άριστος.

 

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί αναφέρει αυτό στην περιγραφή ενώ γράφει ότι δέχεται και 14500;

Μήπως να μην δοκιμάσω να του βάλω 14500;

Please use AA battery with voltage 1.2v try this flashlight.

Το αναφέρει γιατί οι απλές αλκαλικές είναι στα 1,5-1,6V και με αυτες ο φακός δεν αναβει.

Οι επαναφορτιζόμενες είναι στα 1,2V και με αυτές ο φακός δουλεύει μια χαρά.

Δεν έχω μπαταρίες 14500 να τον δοκιμάσω.

Σε καποιο αλλο forum , καποιοι ειχαν προβλημα με ΑΑΑ "καινουργιες" στα 1.5+ volt , δηλαδη δεν λειτουργουσε ο φακος.

Επισης το ζουμ ειναι αρκετα χαλαρο , και ζουμαρει-ξεζουμαρει μονο του αν κουνησει.

Εγω προτεινω και παλι καποιον κλωνο του SK68.http://m.banggood.com/MECO-CREE-Q5-500LM-Multicolor-Zoomable-Mini-LED-Flashlight-14500AA-p-981982.html

Και απο gearbest υπαρχει φθηνοτερα , και σε επιλογη 1/3 modes

Οι μπαταρίες είναι ΑΑ. Σε εμένα το ζουμ είναι σταθερό. Έχω παραγγείλει αυτόν που αναφέρεις και τον περιμένω.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αναφέρει γιατί οι απλές αλκαλικές είναι στα 1,5-1,6V και με αυτες ο φακός δεν αναβει.

Οι επαναφορτιζόμενες είναι στα 1,2V και με αυτές ο φακός δουλεύει μια χαρά.

Δεν έχω μπαταρίες 14500 να τον δοκιμάσω.

 

Οι μπαταρίες είναι ΑΑ. Σε εμένα το ζουμ είναι σταθερό. Έχω παραγγείλει αυτές που αναφέρεις και τις περιμένω.

Εκανα λαθος με τις μπαταριες , ΑΑ ηθελα να πω.

Θα εχω και εγω σε 1-2 εβδομαδες τους SK68 του gearbest που πηρα 1.40$ :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπαταρίες AA από το Lidl πάνε πετώντας.

 

Έχουν αρκετό φως, απλά αναρωτιέμαι αν δίνει κάτι παραπάνω μια επένδυση σε 14500.

Βασικά θα "πετάξω" από έναν στις εργαλειοθήκες μου γιατί αρκετές φορές μένω από ρεύμα για λίγα λεπτά στις δουλειές μου.  Δεν θέλω κάτι ακριβότερο γιατί θα μου τους βουτήξουν.

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.  Θα τις μελετήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...