Προς το περιεχόμενο

Προσφορές σε φακούς (flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει και εδω , ΜΕ τροφοδοτικο αν καταλαβα καλα και δεχεται paypal. Αλλα δεν ξερω το κοστος των μεταφορικων και δεν εχω αγορασει ποτε απο εκει.

http://www.dealsmachine.com/best_265333.html?SSAID=465956

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με βλεπω να παιρνω και τους δυο , για αυτο σε κουραζω με ερωτησεις :D

Παντως ειναι ιδανικος ο BT-C100 για ατομα που εχουν απο παλια καλους φορτιστες Ni-mh μπαταριων , και θελουν ενα καλο φορτιστη για 18650 κλπ.

Εδώ εμένα μου ήρθε προχτές ο Nitecore UM10 (που τον είχα παραγγείλει ούτε θυμάμαι πότε), περιμένω όπου νάναι τον lii-100 και είμαι με το χέρι στη σκανδάλη για τον BT-C100. Ήδη τον Nitecore τον έβαλα κατευθείαν αγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε κοσμε!

 

Δυστυχως δεν βγηκα στις ερημιες για τεστ σε δεντρα και αρκουδες γιατι μου τα χαλασε ο καιρος (και κανενας δεν ερχοταν μαζι μου για να παμε να γκαβωσουμε μερικα δεντρα :P

 

H camera δεν βοηθουσε στο να απεικονισω την φωτεινοτητα οσο ηθελα αλλα πραγματικα ειναι ειναι 20 κλασεις πανω απο οτι αλλο εχω πιασει (που αντικατοπτριζεται και στην τιμη).

 

Bonus χρηση!

Σε ενα δωματιο 30 τετραγωνικων με ολα τα φωτα κλειστα το εβαλα ορθιο πανω στο τραπεζι να φωτιζει το ταβανι και εβγαζε περισσοτερο φως απο τις 3 οικονομιας που εχουμε εκει....

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα οχι ρε αγαπαω τους κινεζους και φαινεται :P

 

Αλλα σε μερικα θεματα ειμαι απολυτος ειδικα οταν αφορα την ασφαλεια και το γεγονος οτι δεν ειναι κινεζικος αλλα κινεζια!

 

Ο SK68 ηταν η καλυτερη αγορα μου ακομα και μετα τους 2 Elfeland/Meco/Ultrafire που θεωρητικα ηταν με περισσοτερα Lumens/Throw κλπ.

Κολλητος φυτευε πατατες στα σκοταδια για 3 ωρες με τον μικρο στα δοντια με μια 14500...beat that! :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχχα... τερας ο Intimidator! Η διαφορα ειναι τρομακτικη. 

Αστο,,ειδικα οταν εκανα την δοκιμη στο σαλονι με κλειστα φωτα επαθα την πλακα μου...εχε χαρη που οι αλλοι που καθοντουσαν δεν ηθελαν τα φωτα της δημοσιοτητας :P 

 

Βεβαια το να συγκρινουμε φακους του 10ρικου με 100αρικου δεν ειναι δικαιο αλλα Daaaaaamn!

 

Αν καποιος ομως μου ζητησει εναν φακο  στα ~50 με 60€ θα του πω να κανει την υπερβαση και να παρει εναν τετοιο.

 

Επομενο θυμα μαλλον θα ειναι αυτο αν μου ζητησει καποιος δυνατο φακο και δεν τον νοιαζει η USB φορτιση..

 

http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?402285-Acebeam-K60-%281xXHP70-4x18650%29-Review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακάλυψα αυτό το θρεντ και είδα το φως μου! :P

 

Γεια σας λοιπόν. Εχω ένα μικρούλι κόλλημα με τους φακούς, δεν το λες και ψύχωση αλλά μάλλον δεν απέχουμε και πολύ. Το πρόβλημα είναι οτι είμαι τελείως άσχετος με ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά ζητήματα. Ηθέλα λοιπόν να ζητήσω τα φώτα σας γύρω απο φορτιστές και μπαταρίες.

 

Γλυκοκοιτάζω τις Eneloop 2500mhA και δεν ξέρω τι φορτιστή να πάρω. Ειδα έναν της Xtar που φορτίζει πολλά διαφορετικά μεγέθη, δεν ξέρω όμως εάν είναι προτιμότερο να αποφορτίζω τις μπαταρίες προηγουμένως. Μου έχουν προτείνει και έναν της Nitecore (άμα θυμάμαι καλά). Κανείς απο τους δύο δεν αποφορτίζει.

 

Τέλος, μια ερώτηση για τις CR123... Εχω έναν Fenix PD32 (ωραίος αν και πολύ έντονος για τα γούστα μου) που παίρνει είτε δύο CR123 είτε μια 18650. Με επαναφορτιζόμενες λιθίου δεν θέλω να μπλέξω ακόμη διότι τις φοβάμαι οπότε η μόνη λύση για τον PD32 είναι οι CR123. Μπορεί κάποιος να μου πει έαν υπάρχει καποιος κίνδυνος με δύο CR123 στην σειρά (πχ υπερβολική αποφόρτιση και έκρηξη); Απο Fenix δεν πήρα απάντηση γι'αυτό το ζήτημα, μόνο να βάζω καλής ποιότητας μπαταρίες, καινούργιες και χωρίς διαφορά στα βολτ... Με την ευκαιρία, την ίδια απορία έχω και για τις L91 της Energizer, που τις θεωρώ καλή λύση για ώρα ανάγκης. Μάλλον χρειάζομαι κι' ένα βολτόμετρο ή ένα πολύμετρο (για ώρα ανάγκης...   :rolleyes:   );

 

Συγγνώμη γι' αυτόν τον κατακλυσμό ερωτήσεων. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανά καλό φακό για καταδύσεις έχουμε για να κάνει παρέα στην Xiaomi Yi Camera; Αλλιώς με βλέπω να αγοράζω αυτόν και όσο αντέξει...

 

LINK Ebay

 

Αυτος δε κανει για καταδυσεις επειδη για να κλεισει ή να ανοιξει πρεπει να γυρισεις το καπακι δεν εχει κουμπι, αυτοι που ειναι καλοι για καταδυσεις ειναι πιο ακριβοι πρεπει να ψαξεις.

 

Εγω ειχα παρει εναν 1000lm T6 ultrafire η κατι τετοιο 40 εουρα πριν 5 χρονακια και ακομα να δω αναλογο thrower φακο μονο κατι γκουμουτσες εχουν βγαλει με 8 18650 που ζεσταινεται τοσο ωστε να φτιαξεις ομελετα.

 

Το καλυτερο xml ledaki ειναι το U2 οχι το T6 απο αποψη μπατεριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακάλυψα αυτό το θρεντ και είδα το φως μου! :P

 

Γεια σας λοιπόν. Εχω ένα μικρούλι κόλλημα με τους φακούς, δεν το λες και ψύχωση αλλά μάλλον δεν απέχουμε και πολύ. Το πρόβλημα είναι οτι είμαι τελείως άσχετος με ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά ζητήματα. Ηθέλα λοιπόν να ζητήσω τα φώτα σας γύρω απο φορτιστές και μπαταρίες.

 

Γλυκοκοιτάζω τις Eneloop 2500mhA και δεν ξέρω τι φορτιστή να πάρω. Ειδα έναν της Xtar που φορτίζει πολλά διαφορετικά μεγέθη, δεν ξέρω όμως εάν είναι προτιμότερο να αποφορτίζω τις μπαταρίες προηγουμένως. Μου έχουν προτείνει και έναν της Nitecore (άμα θυμάμαι καλά). Κανείς απο τους δύο δεν αποφορτίζει.

Κατ'αρχάς να σε καλωσορίσουμε,

 

Προσωπικά πιστεύω ότι ναί, ένας φορτιστής για μπαταρίες NiMh πρέπει απαραίτητα να έχει και δυνατότητα εκφόρτισης.

Οι περισσότεροι απο τους φορτιστές που αναφέρουμε εδώ είναι κατα κύριο λόγο φορτιστές για μπαταρίες λιθίου και κατα δεύτερον για μπαταρίες NiMh. Κάποιοι απο αυτούς έχουν και δυνατότητα εκφόρτισης (Liitokala lii-500, Opus BT-C3100)

Αν όμως σε ενδιαφέρουν μόνο (ή κυρίως) οι μπαταρίες NiMh μπορείς να πάρεις έναν καλύτερο φορτιστή μόνο γι'αυτές.

Εγώ χρησιμοποιώ για τις NiMh τον Link.png Site: Maha Powerex C9000 και τον παλιό Link.png Site: La Crosse BC-700 . Αν θέλεις ένα φορτιστή καί για NiMh και για Λιθίου, σου προτείνω τον Liitokala Lii-500. Εναλλακτικά βέβαια μπορείς άνετα να πείς: "παίρνω έναν απλό φορτιστή, δεν ασχολούμε με εκφορτίσεις, και τί έγινε, θα ζήσει η μπαταρία μου κάπως λιγότερο".

 

Τέλος, μια ερώτηση για τις CR123... Εχω έναν Fenix PD32 (ωραίος αν και πολύ έντονος για τα γούστα μου) που παίρνει είτε δύο CR123 είτε μια 18650. Με επαναφορτιζόμενες λιθίου δεν θέλω να μπλέξω ακόμη διότι τις φοβάμαι οπότε η μόνη λύση για τον PD32 είναι οι CR123. Μπορεί κάποιος να μου πει έαν υπάρχει καποιος κίνδυνος με δύο CR123 στην σειρά (πχ υπερβολική αποφόρτιση και έκρηξη); Απο Fenix δεν πήρα απάντηση γι'αυτό το ζήτημα, μόνο να βάζω καλής ποιότητας μπαταρίες, καινούργιες και χωρίς διαφορά στα βολτ... Με την ευκαιρία, την ίδια απορία έχω και για τις L91 της Energizer, που τις θεωρώ καλή λύση για ώρα ανάγκης. Μάλλον χρειάζομαι κι' ένα βολτόμετρο ή ένα πολύμετρο (για ώρα ανάγκης... :rolleyes: );

Αφού το ίδιο το manual του φακού σου, στο πινακάκι που έχει,  σου λέει και για την 18650 και για τις δύο CR123 "recommended" Γιατί να υπάρχει κίνδυνος?  Αντίθετα για δύο 16340 σου λέει : "banned". Επομένως συμπεραίνουμε ότι η περιοχή λειτουργίας του φακού είναι απο 3V έως 7V περίπου.

 

Η Energizer L91 που λές, είναι μπαταρία λιθίου, μεγέθους ΑΑ και με τάση 1,5V. Αρα δεν κάνει για τον φακό σου ούτε σαν μέγεθος, ούτε σαν τάση. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να ευχαριστηθείς τον φακό σου, είναι να πάρεις μιά καλή protected 18650 και αντίστοιχο φορτιστή,

Διαθέσιμος εδώ:

 

http://www.gearbest.com/chargers/pp_300470.html

Ναι αλλά "Ships after Apr 1th." Λές να είναι πρώιμο πρωταπριλιάτικο αστείο; :unsure:

 

Υπάρχει και

στο everbuing        απο 15/3 http://www.everbuying.net/product1136143

στο dealsmachine απο 15/3 http://www.dealsmachine.com/best_306588.html

στο igogo.es          απο 15/3 http://www.igogo.es/product402618.html

Ζωγραφιστό πολλοί τον έχουν, για πραγματικό: Καλό Πάσχα :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ναι αλλά "Ships after Apr 1th." Λές να είναι πρώιμο πρωταπριλιάτικο αστείο; :unsure:

 

Υπάρχει και

στο everbuing        απο 15/3 http://www.everbuying.net/product1136143

στο dealsmachine απο 15/3 http://www.dealsmachine.com/best_306588.html

στο igogo.es          απο 15/3 http://www.igogo.es/product402618.html

Ζωγραφιστό πολλοί τον έχουν, για πραγματικό: Καλό Πάσχα :cry:

 

 

Πολύ μεγάλα λαμόγια οι Κινέζοι... :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς να σε καλωσορίσουμε,

 

Προσωπικά πιστεύω ότι ναί, ένας φορτιστής για μπαταρίες NiMh πρέπει απαραίτητα να έχει και δυνατότητα εκφόρτισης.

Οι περισσότεροι απο τους φορτιστές που αναφέρουμε εδώ είναι κατα κύριο λόγο φορτιστές για μπαταρίες λιθίου και κατα δεύτερον για μπαταρίες NiMh. Κάποιοι απο αυτούς έχουν και δυνατότητα εκφόρτισης (Liitokala lii-500, Opus BT-C3100)

Αν όμως σε ενδιαφέρουν μόνο (ή κυρίως) οι μπαταρίες NiMh μπορείς να πάρεις έναν καλύτερο φορτιστή μόνο γι'αυτές.

Εγώ χρησιμοποιώ για τις NiMh τον Link.png Site: Maha Powerex C9000 και τον παλιό Link.png Site: La Crosse BC-700 . Αν θέλεις ένα φορτιστή καί για NiMh και για Λιθίου, σου προτείνω τον Liitokala Lii-500. Εναλλακτικά βέβαια μπορείς άνετα να πείς: "παίρνω έναν απλό φορτιστή, δεν ασχολούμε με εκφορτίσεις, και τί έγινε, θα ζήσει η μπαταρία μου κάπως λιγότερο".

 

Αφού το ίδιο το manual του φακού σου, στο πινακάκι που έχει,  σου λέει και για την 18650 και για τις δύο CR123 "recommended" Γιατί να υπάρχει κίνδυνος?  Αντίθετα για δύο 16340 σου λέει : "banned". Επομένως συμπεραίνουμε ότι η περιοχή λειτουργίας του φακού είναι απο 3V έως 7V περίπου.

 

Η Energizer L91 που λές, είναι μπαταρία λιθίου, μεγέθους ΑΑ και με τάση 1,5V. Αρα δεν κάνει για τον φακό σου ούτε σαν μέγεθος, ούτε σαν τάση. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να ευχαριστηθείς τον φακό σου, είναι να πάρεις μιά καλή protected 18650 και αντίστοιχο φορτιστή,

 

 

Καλώς σας βρήκα κι' ευχαριστώ για την απάντηση :-)

 

Το πρόβλημα είναι οτι τον PD32 δεν τον χρησιμοποιώ αρκετά ώστε να δικαιολογήσω την αγορά ξεχωριστών μπαταριών και φορτιστή. Φαίνεται πάντως οτι αυτή θα ήταν η καλύτερη λύση. Απο την άλλη, διάβασα στο Ιντερνετ οτι (παλιότερα) υπήρξαν περιπτώσεις οπου η διαφορά στο βολτάζ των δυο στηλών CR123 προκάλεσε έκρηξη, μάλιστα αρκετά ισχυρή, η οποία αφήνει και εξόχως βλαβερά αέρια, εξ ου και οι φόβοι μου. Οι L91 προορίζονται για τους άλλους φακούς, LD09, LD12 και LD22. Γι' αυτόν τον τελευταίο ανησυχώ πάλι με τις δυο λιθίου στην σειρά :fear: Απ' όσο διαβάζω οι NiMh είναι η αποδοτικότερη λύση για την περίπτωσή μου κι ως εκ τούτου μάλλον θα πάρω Eneloop και θα έχω μια καβάτζα L91 που αχρείαστη να 'ναι.

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...