Προς το περιεχόμενο

Προσφορές σε φακούς (flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις παρέλαβα τον Astrolux S1 και μια μπαταρία Link.png Site: KeeppowerIMR 18350 αλλά έχω θέμα.

Δεν ανάβει καθόλου παρά μόνο αν βάλω κομμάτι από αλουμινόχαρτο όπως διάβασα σε κάποιο σχόλιο στο banggood

αλλά έτσι βέβαια δεν κλείνει. Είναι πρόβλημα του διακόπτη ή μήπως έχει θέμα με το κοντό tube; 

Edit: Δε με πιστεύω, βίδωνα από τη λάθος πλευρά το tube οπότε δεν έκανε επαφή.  :wacko:

 

Επεξ/σία από mikaha
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις παρέλαβα τον Astrolux S1 και μια μπαταρία Link.png Site: KeeppowerIMR 18350 αλλά έχω θέμα.

Δεν ανάβει καθόλου παρά μόνο αν βάλω κομμάτι από αλουμινόχαρτο όπως διάβασα σε κάποιο σχόλιο στο banggood

αλλά έτσι βέβαια δεν κλείνει. Είναι πρόβλημα του διακόπτη ή μήπως έχει θέμα με το κοντό tube; 

Edit: Δε με πιστεύω, βίδωνα από τη λάθος πλευρά το tube οπότε δεν έκανε επαφή.  :wacko:

Ωραίος αφού βρήκες τη λύση μόνος σου δεν πειράζει. Περιμένω και γω την ίδια μπαταρία και ανησύχησα μήπως δεν κάνει  :P

 

 

Και αφού αναφερθήκαμε στον Astrolux S1 μερικές φώτος σε σύγκριση με έναν ΑΑ/14500 φακό των 2€ για να καταλάβετε πόσο μικρός είναι ο Astrolux. Στην πρώτη φώτο είναι με το σώμα για 18650 και στη 2η με το σώμα για 18350.

post-61606-0-55880800-1456396577_thumb.png

post-61606-0-39717000-1456396584_thumb.png

post-61606-0-67261600-1456396590_thumb.png

Επεξ/σία από vdeseris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας,

 άσχετος απο φακούς ειδα κατι που πρότεινε φίλος εδώ και λογο τιμής λέω να τον πάρω,

 μαζί με καποιο φορτιστή που δεν έχω ιδέα!!!

 Μπαταρία βλέπω έχει αλλά και άλλη μια δυο δεν βλάπτει....

 Περιμένω συμβουλές.....

 

http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_176964.html

Για αυτή την τιμή μιά χαρά είναι. Εννοείται βέβαια ότι δεν είναι ultrafire και τα πραγματικά lumens θα είναι γύρω στα 400(που επίσης είναι μιά χαρά).

Η μπαταρία απ'οτι βλέπω είναι μία που γράφει Ultrafire 4200mah :-D και στην πραγματικότητα είναι απο τις τελείως φτηνιάρικες των 1000-1200mah. Καλύτερα να μην ασχοληθείς καθόλου με αυτήν.

 

Μπαταρίες που μπορείς να πάρεις:

Link.png Site: NCR18650της Panasonic (το cell) στα 4,5$. Αν θέλεις 2 πάρε 1+1, το ζευγάρι βγαίνει ακριβότερα.

 

Φορτιστές:

Link.png Site: Liitokalalii-100 το καλύτερο VFM αλλά αυτή τη στιγμή "out of stock".

Μπορείς βέβαια να τον πάρεις rebranded αλλά ακριβότερα.πχLink.png Site: VariCore V10

Link.png Site: XtarMC1 στα 3,56$ με το κουπόνι "LED2015GB"

Link.png Site: NitecoreUM10 στα 7$

Link.png Site: KeepPowerL1 στα 9$ με το κουπόνι "LED2015GB"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτή την τιμή μιά χαρά είναι. Εννοείται βέβαια ότι δεν είναι ultrafire και τα πραγματικά lumens θα είναι γύρω στα 400(που επίσης είναι μιά χαρά).

Η μπαταρία απ'οτι βλέπω είναι μία που γράφει Ultrafire 4200mah :-D και στην πραγματικότητα είναι απο τις τελείως φτηνιάρικες των 1000-1200mah. Καλύτερα να μην ασχοληθείς καθόλου με αυτήν.

 

Μπαταρίες που μπορείς να πάρεις:

Link.png Site: NCR18650της Panasonic (το cell) στα 4,5$. Αν θέλεις 2 πάρε 1+1, το ζευγάρι βγαίνει ακριβότερα.

 

Φορτιστές:

Link.png Site: Liitokalalii-100 το καλύτερο VFM αλλά αυτή τη στιγμή "out of stock".

Μπορείς βέβαια να τον πάρεις rebranded αλλά ακριβότερα.πχLink.png Site: VariCore V10

Link.png Site: XtarMC1 στα 3,56$ με το κουπόνι "LED2015GB"

Link.png Site: NitecoreUM10 στα 7$

Link.png Site: KeepPowerL1 στα 9$ με το κουπόνι "LED2015GB"

Σ'ευχαριστώ για το χρόνο και τον κόπο που έκανες για να με βοηθήσεις!

Τώρα σχετικά με τα lumens και εγώ που δεν το κατέχω πολύ ποτε δεν πίστεψα ότι είναι 1300!!!

Υπάρχει κάποια διαφορά στις μπαταρίες που μου λες με αυτές http://www.gearbest.com/batteries/pp_186582.html γιατί μου κάνουν ίδιες αλλά πιο φτηνές κατι ψιλά.....

Οσο για φορτιστή είχα διαβάσει κάπου απο σένα και έναν άλλον συμφορουμίτη σχετικα με τον Λιτοκαλαλιι-100 αλλά όπως είπες ειναι

out of stock... :unsure: έτσι μάλλον πάω προς τον Xtar MC1 αν και με τρώει λιγο και ο Nitecore UM10...

Τι λες μεταξύ αυτών των 2?Υπάρχει διαφορά που πρεπει να παρω τον ακριβό γιατί βλέπω καλά σχόλια για Xtar!!

 

ΕDIT:οκ κατάλαβα την διαφορά μεταξύ των δυο μπαταριών  :-D ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για φορτηστή είχα διαβάσει κάπου απο σένα και έναν άλλον συμφορουμίτη σχετικα με τον Λιτοκαλαλιι-100 αλλά όπως είπες ειναι

out of stock... :unsure: έτσι μάλλον πάω προς τον Xtar MC1 αν και με τρώει λιγο και ο Nitecore UM10...

Τι λες μεταξύ αυτών των 2?Υπάρχει διαφορά που πρεπει να παρω τον ακριβό γιατί βλέπω καλά σχόλια για Xtar!!

Σαν ποιότητα και αξιοπιστία και ο Xtar MC1 και ο Nitecore UM10 το ίδιο καλοί είναι, ανεξάρτητα αν εγώ στους φορτιστές συμπαθώ περισσότερο τους Xtar.

Ο UM10 βέβαια έχει την οθονούλα για να βλέπεις που βρίσκεται η φόρτιση, και φορτίζει τις 18650 με 1Α αντί για 0.5Α του Xtar (υποχρεωτικά όμως, δεν μπορείς να επιλέξεις). Αυτό σημαίνει ότι μιά άδεια Panasonic, θέλει 3,5 ώρες στον UM10 για να φορτίσει, ενώ στον MC1 θέλει 7 ώρες.

Απο την άλλη μιά χαζή μπαταρία σαν κι αυτήν που συνοδεύει τον φακό, αν έπρεπε να την χρησιμοποιήσω, θα ψιλοφοβόμουν να την φορτίσω με 1A.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία πρόταση μέχρι ~10€ απο GearBest για φακό;
Φορτιστή και μπαταρία είδα προηγουμένως, για χρήση απλή σε πλήρες και μερικό σκοτάδι

 

Edit: Έχω ήδη τον UltraFire Cree XML T6 και αναμένω τον CREE XM-L T6 καθώς και 2 UltraFire 18650 3.7V 5000mAh , ήταν "τυφλή" αγορά ... :P δεν ξέρω αν ήταν καλή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία πρόταση μέχρι ~10€ απο GearBest για φακό;

Φορτιστή και μπαταρία είδα προηγουμένως, για χρήση απλή σε πλήρες και μερικό σκοτάδι

 

Edit: Έχω ήδη τον UltraFire Cree XML T6 και αναμένω τον CREE XM-L T6 καθώς και 2 UltraFire 18650 3.7V 5000mAh , ήταν "τυφλή" αγορά ... :P δεν ξέρω αν ήταν καλή

 

Έχουμε και λέμε:

 

Ultrafire στα 2000lm, χλωμό  :rolleyes: 

 

Cree στα 3800lm, απίστευτο για να είναι αληθινό  :P

 

UltraFire 18650 5000mAh, κορυφαίες :P  έως επικίνδυνες   :shock: 

 

Για μπαταριες καλύτερα να πάρεις αυτές που αναφέρει παραπάνω ο taxtax. 

 

Βέβαια για τα χρήματα που έδωσες μια χαρά είναι, απλά μην περιμένεις να πιάσουν την φωτεινότητα που αναγράφουν.

 

p.s. Δεν γράφω τα παραπάνω με ειρωνικό ύφος, για να μην παρεξηγηθώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_154256.html

 

Εξαιρετική επιλογή για Every Day Carry (καθημερινής χρήσης) φακός, αρκετά μικρός & βολικός, αλλά παράλληλα αρκετά φωτεινός, με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, όμορφη και αρκετά μεγάλη γωνία διάχυσης της δέσμης φωτός & μάλιστα χωρίς κενά (black spots).

 

Τον έχω στην κατοχή μου [Cree XM-L2 U2 -A1] και τον συστήνω ανεπιφύλακτα για αυτά που προσφέρει σε σχέση με τόσα λίγα που ζητάει!! (ειδικά με την τιμή αυτή του Gearbest/worst  στα $13.08 για το Cree XM-L2 T6 - 4C LED)

   

 

 

 

Καμία πρόταση μέχρι ~10€ απο GearBest για φακό;

Φορτιστή και μπαταρία είδα προηγουμένως, για χρήση απλή σε πλήρες και μερικό σκοτάδι

 

Edit: Έχω ήδη τον UltraFire Cree XML T6 και αναμένω τον CREE XM-L T6 καθώς και 2 UltraFire 18650 3.7V 5000mAh , ήταν "τυφλή" αγορά ... :P δεν ξέρω αν ήταν καλή 

Οι "ultrafire" μπαταρίες των 5000mah σίγουρα δεν ήταν καλή αγορά και θέλουν λίγο προσοχή.

 

Για φακό, μπορείς κάλλιστα να αξιοποιήσεις την πρόταση του @giantdi για τον Convoy S2+ στα 13$,

ή ίσως τον Convoy S3(με XML2 U2) στην ίδια περίπου τιμή:http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_236481.html

Αν θέλεις να πλησιάσουμε πιό πολύ στα 10€, ο Convoy S2+ (με XML U2 led) στα 11,59$: http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_44144.html

Επεξ/σία από taxtax
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_172290.html">αυτος ή Link.png Site: http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_226844.html">αυτος ειναι πιο καλος/ποιοτικος λετε?

 

τείνω προς τον δευτερο...

Θα συμφωνήσω με την 2η επιλογη ...

Τον δουλεύω με 14500 και κάνει πολύ καλά τη δουλειά του , με 3.5$ και άλλα τόσα μια μπαταρία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να τον δουλεψω με κανονικη ΑΑ μπαταρια (εχω καμια 30αρια q-conntect του πλαισιο ξεχασμενες) σε ποδηλατο!

ελπιζω να με καλυψει!

γενικα βλεπω δεν παιζει τιποτα καλυτερο κατω απο 5$

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω φορτιστη!

 

γιατι λες οτι ισως δεν με βολεψει με ΑΑ? βγαζει λιγο φως?

Δεν είναι πολύ φωτεινός ... Αν θες οπωσδήποτε με ΑΑ/ΑΑΑ κοιτα σε φακό με 3xΑΑΑ καλύτερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...