Προς το περιεχόμενο

Ευρυζωνική τηλεφωνία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ έχω στο σπίτι μου Vodafone Business Connect και μου έδωσαν το Oxygen ως ρούτερ.

Τους κάλεσα και μου γύρισαν τα Data του Oxygen σε bridge κι εγώ χρησιμοποιώ το TP-Link TL-WDR3600 (ethernet router με θύρα WAN κι όχι ADSL Router) για το routing.

Για την τηλεφωνία χρησιμοποιώ το Oxygen καθώς ως voip δεν δουλεύει με άλλο ρούτερ.

Λειτουργούν όλα άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς έγραψα προηγούμενα. Bridge mode, μόνο που δεν ήξερα ότι παίζει και στα επαγγελματικά, αφού εκεί υπάρχει δυνατότητα Sip Trunk σε PBX.

Επίσης (δοκιμασμένο) δουλεύουν τα Fritz!Box με την voip τηλεφωνία της HOL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς έγραψα προηγούμενα. Bridge mode, μόνο που δεν ήξερα ότι παίζει και στα επαγγελματικά, αφού εκεί υπάρχει δυνατότητα Sip Trunk σε PBX.

Επίσης (δοκιμασμένο) δουλεύουν τα Fritz!Box με την voip τηλεφωνία της HOL.

Εγώ που τους ρώτησα στη Vodafone μου είπαν ότι πλέον η τηλεφωνία παίζει αποκλειστικά και μόνο με Oxygen.

Πλέον δεν υποστηρίζουν άλλο ρούτερ.

Πάντως κακά τα ψέμματα σιγά σιγά όλοι θα γυρίσουν σε voip.

Ειδικά με το FTTH δεν γίνεται κάτι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λένε και στην HOL (από αυτήν δίνει τηλεφωνία) αλλά είναι επιβεβαιωμένο τουλάχιστον με τα Fritz και φυσικά όλα τα παλαιότερα Netfaster.

Το "δεν υποστηρίζουν άλλο router" είναι σωστό αλλά αυτό δεν έχει σχέση με το αν δουλεύει η τηλεφωνία με άλλη συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Κι εγω εχω καποιες ερωτησεις. Κατ αρχας ο ΟΤΕ μου εβαλε ευρυζωνικη τηλεφωνια χωρις να το θελω, και απλως μου ανακοινωσε οτι πρεπει να αλλαξω τη συνδεσιμολογια του ρουτερ. Εχω συνδεσει στο ρουτερ το ενα τηλεφωνο, και αλλο ενα καλωδιο που επιστρεφει στην πριζα ωστε να εχω κανονικα τηλεφωνα στις αλλες πριζες.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

1.Γινεται να επιστρεψω στην pstn?

2.Αυτη η συνδεσιμολογια ουσιαστικα δημιουργει ενα feedback με pstn τηλεφωνια στο σπιτι?

3.Το feedback δεν μπορει να διαρρευσει και στα υπολοιπα σπιτια?

4.Τα λεγομενα VoIP τηλεφωνα συνδεονται στην πριζα και δεν χρειαζονται ρουτερ, εχουν μεσα τους για να δημιουργει VoIP ετσι?

5.Τα VoIP τηλεφωνα μπορουν να λειτουργησουν με μπαταρια σε περιπτωση διακοπης?

6.Τα VoIP τηλεφωνα μπορουν να λειτουργησουν και σαν απλα pstn τηλεφωνα?

Αυτα. Παρακαλω απαντηστε γιατι δεν ειμαι τεχνικος και πουθενα αλλου δεν εχεθ απαντησεις. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 οχι

2 δεν ξέρω τι εννοεί αλλά έτσι έχεις τηλέφωνο

3. Κανονικά 1-2 συσκευές μπορούν να λειτουργήσουν με νοιπ ρουτερ

4,5,6 τα νοιπ τηλέφωνα δεν έχουν σχέση με την νοιπ τηλεφωνία του οτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 οχι

2 δεν ξέρω τι εννοεί αλλά έτσι έχεις τηλέφωνο

3. Κανονικά 1-2 συσκευές μπορούν να λειτουργήσουν με νοιπ ρουτερ

4,5,6 τα νοιπ τηλέφωνα δεν έχουν σχέση με την νοιπ τηλεφωνία του οτε

Αρα για παντα θα εχω VoIP...Και στις διακοπες ρευματος τι θα κανω?? Με βαζει ο οτε να πληρωνω παραπανω για ups. Αλλη λυση δεν υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμένα ο τεχνικός μου είπε ότι απλά μπορώ να γυρίσω το σήμα από το ρουτερ και την έξοδο για τηλέφωνο, ξανά στις πρίζες. Οι πρίζες είναι όλες παράλληλα σε όλα τα δωμάτια.

Έχει δοκιμάσει κάποιος;

Μου είπαν ότι εντός του μήνα θα μου στείλουν SMS γιατί όλες οι γραμμές θα γυρίσουν σε ευρυζωνικές.

Ε ναι αυτο εχω κανει εγω. Αλλα αμα εχεις διακοπη ρευματος δεν εχεις τηλεφωνο....Υπαρχει λυση εκτος απο το ups? Επισης, μπορω να χρησιμοποιησω ενα παλιο τηλεφωνο με καντραν?? :confused: :confused:

Επισης, μπορω να κανω dial up με modem??

Μπορω να στειλω φαξ απο modem??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή από την έξοδο τηλεφώνου του ρουτερ (μιλάω για το νέο ρούτερ που έχει έξοδο ειδικά για τηλέφωνο),

1.γυρίζω το σήμα ξανά παράλληλα στην γραμμή;

2.Χρειάζονται φίλτρα τα τηλέφωνα στις άλλες γραμμές;

1.Κανονικά κάθε πόρτα τηλεφωνίας στο ρουτερ παίρνει μια συσκευή αντε με το ζόρι δυο

2.Δεν χρειάζονται φίλτρα

 

ΥΓ

Σε περίπτωση διακοπής ξεχνάς το τηλέφωνο, όπως ξεχνάς το adsl, υπάρχουν όμως μικρά apc για αυτή την δουλειά, αλλα και παλι αν πέσεις στην περίπτωση να εχεις vdsl απο ντουλάπα και αυτή δεν εχει μπαταρίες τοτε κλαφτα χαραλαμπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...