Προς το περιεχόμενο

Ευρυζωνική τηλεφωνία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@BritGreek, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι όλα τα σημεία της χώρας μας συνδέονται ενσύρματα με καλώδιο για να έχουμε τηλεφωνία;

Δεν γνωρίζεις ότι πολλά αστικά κέντρα συνδέονται μεταξύ τους με μικροκυματικές ζεύξεις;

Ή ότι κάποιες λίγες περιοχές (2-3) δεν έχουν καθόλου αστικό κέντρο και συνδέονται μέσω ασύρματου δικτύου (WiMax) για τηλεφωνία;

Μήπως στις απλές 2άρες ADSL γραμμές υπάρχει πρόβλημα με το VOIP άλλων παρόχων;

 

Η τηλεφωνία πλέον είναι παντού ΙΡ. Το τελευταίο κομμάτι που έχει μείνει με τον παραδοσιακό τρόπο, είναι από το αστικό κέντρο μέχρι το σπίτι μας. Αυτό αλλάζει τώρα στον ΟΤΕ και όπως αναφέρουν οι πληροφορίες, θα ολοκληρωθεί το 2018, τουλάχιστον για τις οικακές συνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έγραψα ποτέ ότι όλα τα σημεία της χώρας συνδέονται ενσύρματα. Όμως αρκετά συνδέονται, με χαρακτηριστικό παράδειγμα πολλά από τα νησιά των 300-500 κατοίκων. Εκεί, λοιπόν, όταν φυσάει, δουλεύει μόνο το τηλέφωνο και όχι το internet, και αυτό γίνεται πολύ συχνά το χειμώνα, επειδή παίρνουν ασύρματα από το απέναντι μεγαλύτερο νησί. Το έχω ζήσει. Και μάλιστα σε κάποια, όταν πέφτει η ζεύξη στο DSLAM, πηγαίνει κάποιος από το χωριό και κάνει μια συγκεκριμένη διαδικασία που του έχουν δείξει, γιατί σε κάποια από αυτά δεν λειτουργεί η εφεδρική ασφάλεια. Αυτά γίνονται χρόνια ολόκληρα, σε τέτοια μέρη δεν υπάρχουν καν ιδιωτικοί πάροχοι και η 2άρα συχνά δεν λειτουργεί ως 2άρα.

 

Μου έχει τύχει να κάνω έρευνα σε τέτοιο νησί (δεν έχει σημασία ποιό), και να έχουμε καλέσει τεχνικό (ο οποίος ήρθε με καράβι, εννοείται, μετά από μέρες), επειδή χρειαζόταν να γίνονται κάποιες βιντεοκλήσεις και δεν μπορούσαμε με τίποτα με 2άρα γραμμή. Όταν μου είπε ότι δεν γνωρίζει "τέτοια πράγματα" κι ότι εκείνος μπορεί "να δει αν δουλεύει το τηλέφωνο κι αν συγχρονίζει το ρούτερ", κατάλαβα ότι δεν μπορούσα να κάνω τίποτα.

 

Επειδή έτυχε να συζητάω με κάποιους ανώτερους τεχνικούς (όχι της Αττικής), η απάντησή τους ήταν κατηγορηματικά όχι, λέγοντάς μου ότι διαβάζω ανοησίες στο "internet". Στα πολύ μικρά νησιά, όχι η τηλεφωνία δεν είναι ip. Τουλάχιστον αυτή την απάντηση πήρα και δεν έχω τεκμήρια που να αποδεικνύουν το αντίθετο.

 

Αν γνωρίζεις κάτι διαφορετικό, θα ήθελα να το γράψεις, επειδή μου αρέσει να μαθαίνω. Το εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά τα νησιά έχει δίκιο ο @BritGreek θα χρειαστεί πολλα χρόνια ο οτε για να φτιάξει το ζευκτικο του δίκτυο με την υπόλοιπη Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έτυχε να συζητάω με κάποιους ανώτερους τεχνικούς (όχι της Αττικής), η απάντησή τους ήταν κατηγορηματικά όχι, λέγοντάς μου ότι διαβάζω ανοησίες στο "internet". Στα πολύ μικρά νησιά, όχι η τηλεφωνία δεν είναι ip. Τουλάχιστον αυτή την απάντηση πήρα και δεν έχω τεκμήρια που να αποδεικνύουν το αντίθετο.

 

Αν γνωρίζεις κάτι διαφορετικό, θα ήθελα να το γράψεις, επειδή μου αρέσει να μαθαίνω. Το εννοώ.

Η voip τηλεφωνία δεν υπάρχει σε κάποιες περιοχές, όχι γιατί είναι απομονωμένες αλλά διότι δεν έχει γίνει αναβάθμιση του αστικού κέντρου.

Το δικό μου αστικό κέντρο (Γηροκομείο Αθηνών) ακόμη και σήμερα δεν παρέχει voip τηλεφωνία στις νέες συνδέσεις. Θα γίνει όμως κάποια στιγμή στο μέλλον.

 

Υπάρχουν περιοχές που το αστικό κέντρο συνδέεται με το κεντρικό τηλεφωνικό δίκτυο του ΟΤΕ μέσω μικροκυματικών δικτύων. Μια χαρά δουλεύει η τηλεφωνία. Και δεν μιλάω καν για το DSL.

Μήπως όλες οι κεραίες στην κινητή στη μέση του πουθενά, συνδέονται μέσω οπτικής ίνας ή με χάλκινο καλώδιο με τον κεντρικό κορμό; Δεν έχεις δει στον ίδιο ιστό και τις κεραίες ασύρματης σύνδεσης;

 

Μήπως έχεις την εντύπωση ότι η μικροκυματική επικοινωνία είναι παρόμοιας τεχνολογίας και δυνατότητας με το WiFi; Τους δορυφορικούς σταθμούς γιατί τους έχει ο ΟΤΕ; Έχεις δει τα τεράστια κάτοπτρα στα αστικά κέντρα πολλών νησιών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τριπλά ασύρματα, σαν ένα δεν πιάνονται; Λογικά αυτή η λύση, καλύπτει όσους θέλουν 3 συσκευές σε 1 γραμμή. Για περισσότερα τερματικά, τι λύσεις υπάρχουν στο ίδιο μοτίβο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι ασύρματα DECT. Μόνο η βάση του ενός έχεις θύρα για να συνδεθεί η τηλεφωνική γραμμή και των άλλων 2 είναι μόνο φορτιστές.

Όπως σχεδόν σε όλα τα DECT, η κεντρική βάση μπορεί να δεχθεί έως 6 ασύρματες συσκευές, οι οποίες δεν είναι απαραίτητο να είναι οι ίδιες, αρκεί να είναι συμβατές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα και πριν, μία χαρά δουλεύει και στην παλιά παράλληλη συνδεσμολογία, ότι και να λέει ο οποίος "τεχνικός", με επιστροφή της τηλεφωνίας από τον router και χρήση splitter και φίλτρου.

Ακριβώς όπως τα λέει ο φίλος.

 

Συνδέεις κανονικά το splitter στη πρίζα που θα βάλεις το ρουτερ. 

Στο splitter συνδέεις στη αναλογη θύρα το router.

Στη μια θύρα τηλεφωνίας του router συνδεέις τηλεφωνικό καλώδιο που καταλήγει στη θυρα για τηλέφωνο του splitter.

 

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το ρούτερ να τηλεφωνικό σήμα πίσω στη γραμμή (άρα και σε όσες πρίζες υπάρχουν παράλληλα συνδεμένες στο σπίτι) και μπορείς σε αυτές να συνδέσεις τηλεφωνική συσκευή χωρίς πρόβλημα.

Σε αυτή τη περίπτωση σε κάθε τηλεφωνική συσκευή που δεν συνδέεται απευθείας πάνω στο ρουτερ αλλα σε άλλη πρίζα πρέπει να χρησιμοποιούμε και φίλτρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα στη παρέα, μπαίνω σε νέο σπίτι και με την αίτηση στον ΟΤΕ που έκανα έμαθα ότι θα έχω αυτή τη νέα ευρυζωνική γραμμή η οποία σύμφωνα με τον υπάλληλο θα έχω καλύτερο ήχο στην ομιλία και καλύτερη ταχύτητα στο ίντερνετ.

 

Η απορία μου είναι (ξέχασα να ρωτήσω στο τηλέφωνο :P ) : Επειδή ΠΑΝΤΑ χρησιμοποιούσα aftermarket routers καθώς είχα θέματα με αυτά που δίνει ο ΟΤΕ, μπορούμε να αγοράσουμε τώρα κάποιο aftermarket που να υποστηρίζει αυτή τη τεχνολογία; Αυτή τη στιγμή στο παλιό μου σπίτι (πατρικό) χρησιμοποιώ το TP-LINK TD-W8980. Υποθέτω δεν κάνει;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όχι, δε μπορείς. Και αυτή η αδυναμία προκύπτει από την πολιτική του παρόχου, δεν είναι τεχνική αδυναμία του VoIP.

 

Επίσης, καλύτερη ταχύτητα στο internet δεν θα έχεις όπως σου είπαν. Χειρότερη θα έχεις, καθότι το VoIP χρησιμοποιεί το κανάλι δεδομένων της γραμμής για να μεταδώσει τη φωνή. Καλύτερη ποιότητα ήχου, από την άλλη, θα έχεις πράγματι. Ελαφρώς όμως.

 

Ο συνδυασμός των πολιτικών και τεχνικών αδυναμιών του VoIP την κάνει υποδεέστερη λύση από το κλασικό POTS. Εγώ δύσκολα θα επέλεγα πάροχο με VoIP, ακόμα και αν έδινε καλύτερες τιμές. Πόσο μάλλον τώρα, που ο ΟΤΕ είναι και ακριβότερος των άλλων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, τίποτα θετικό δεν έχω ακούσει πέρα από την ελάχιστη καλύτερη ποιότητα ήχου που μου είναι αδιάφορη.. Νέα τεχνολογία σου λέει. Το θέμα μου είναι ότι στη περιοχή μου η μόνη εναλλακτική είναι η Forthnet και από αυτούς ευχαριστώ δε θα πάρω, πολύ απογοητευμένος στο παρελθόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το προωθούν οι πάροχοι διότι τους συμφέρει. Για τον τελικό χρήση έχει μόνο μειονεκτήματα, αν εξαιρέσεις την ελαφρώς καλύτερη ποιότητα ήχου (που για τον περισσότερο κόσμο είναι αδιάφορη). Το VoIP χρειάζεται λιγότερες "κάρτες" στο αστικό κέντρο, οπότε τους γλυτώνει χρήματα από εξοπλισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μην ξεχνάμε ότι θα κάνει "οικονομία" και στις γραμμές/ζευγάρια. Έχουμε ακούσει ουκ ολίγες φορές ότι κάποιος μετακόμισε και δεν έχει γραμμή o OTE για να του δώσει τηλέφωνο. Αν κάποιος έχει πάνω από μία τώρα θα περνάνε όλες από ένα καλώδιο λόγω VoIP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε ότι θα κάνει "οικονομία" και στις γραμμές/ζευγάρια. Έχουμε ακούσει ουκ ολίγες φορές ότι κάποιος μετακόμισε και δεν έχει γραμμή o OTE για να του δώσει τηλέφωνο. Αν κάποιος έχει πάνω από μία τώρα θα περνάνε όλες από ένα καλώδιο λόγω VoIP...

 

Αυτό το πρόβλημα δεν ήταν από το ΚΑΦΑΟ στο σπίτι, συνήθως λόγω φερέσυχνου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κι εκεί, αλλά από την στιγμή που όλες οι γραμμές VoIP θα περνάνε από ένα ζευγάρι, τα υπόλοιπα που καβάτζωνε πριν για κάθε extra γραμμή θα είναι πλέον ελεύθερα για νέους πελάτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...