Προς το περιεχόμενο

Αυξημένες οι επίσημες τιμές των iPhone 6s και iPhone 6s Plus στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 315
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

τα εχω τσεκαρει .. εχει μπομπα gpu αλλα cpu εχει ακομα ενα διπυρηνο που μιανει 12000 στο 3dmark PHYSICS ενω τα σναπντραγκον πανε 18000 19000 .. τωρα ρε φιλε σορυ αλλα αυτα τα δεν υπαρχει εμπειρια χρησης και τετοια οταν ειχαμε μακιντος και iphone δεν ηξερες κατα που πεφτει το μηλο ..και οχι δε ξερεις.. τα windows για γενικη χρηση ειναι καλυτερα και πιο γρηγορα ..απλα το macos δε σκαλωνει και σε ειδικες χρησεις ειναι πιο γρηγορο σε χαμηλης ισχυος hardware ..δηλαδη ελεος οταν αγορι μου δουλευαμε photoshop se mac to 95 δεν ειχατε συληφθει ιυτε ως ιδεα τα διαφορα apple fanboyz εδω περα .. πηρα και το 2013 macbook ok καλο ομορφο ποιοτητα αλλα παλι σε bootcamp κατεληξα !!  ..

 

η apple ειναι πολυ ωραια και ισως ξαναδοκιμασω κανα macbook για ειδικη χρηση αλλα παντα θα υπαρχει αναγκη για windows .. οσο για το ιος ..καλα οταν εβγαζα το iphone to 2007 απο τη τσεπη κανατε σαν βλεπατε εξωγήινο , ακομα εχω ΚΑΙ iphone gia back up phone ..τι να μας πειτε εχω βαρεθει να σας ακουω.. ειναι ωραιο ναι αλλα οταν ειδα κατι μειζου και τετοια απο κοντα καταλαβα και ποσο κινεζια ειναι το iphone πλεον .. σε σχεση με samsung?? οκ καμια ,, πολυ ανωτερη ποιοτητα η sam.. γιαυτο και πλεον εχω note 4 για βασικο 

 

το 6s μια χαρα ..αλλα ..οχι 900 για 16 γιγα και διπυρηνο 720π .. ελεος , συμβουλη?? παρτε το 6 μεταχειρο .. ιδιο πραγμα ..και δε ζεσταινεται ιδιαιτερα το ειχα μεχρι προτινος ξερω .. ζεστενεται αλλα μετα απο ωρα ομιλιας η κανα game βαρυ

 

billdanos εχω παθει με το παθος που μαχεσαι για την apple φιλε .. εχω ενα φιλαρακι στην ιρλανδια στα κεντρικα να ρωτησω να στειλεις κανα βιογραφικο? 

με απλα λογια αυτο που σε νοιαζει δεν ειναι το physics που συνυπολογιζεται μαζι με το gpu στο να εχει καλα 3d apps που μαλλον το αγνοεις(και η apple ειναι ν1).Αλλα το οτι δεν υπαρχουν apps με πανω απο ενα thread αντε οι πιο συγχρονες AAA apps να ειναι με ενα main thread που τρεχει κατα κυριο λογο το προγραμμα και ενα βοηθητικο.Οποτε αυτο που θες δεν ειναι πυρηνες αλλα single core performance για να μην σου laggarei το main thread που οριζει την επιδοση της εφαρμογης και του κινητου.Επισης κατι που δεν γνωριζουν οι περισσοτεροι , δεν υπαρχουν 8πυρηνα κινητα ειναι 2 4πυρηνοι που αναλογα τις απαιτησεις συστηματος εναλλασονται για εξοικονομηση ενεργειας.Δεν υπαρχει ουτε ειναι αναγκηα να υπαρξει σημερα η αυριο κινητο που να τρεχει 8 παραλληλα thread θελει ακομα λιγα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αυτό που θα έπρεπε να μας απασχολεί δεν είναι γιατί η Apple πουλάει την συσκευή όσο την πουλάει, αλλά γιατί ο επίσημος διανομέας στην Ελλάδα - iSquare αν δεν απατώμαι – έχει βάλει ένα ωραίο καπέλο της τάξης των 50 ευρώ (και παραπάνω αν συγκρίνουμε με το site στο Ηνωμένο Βασίλειο). Αν υπήρχε καταναλωτική συνείδηση και δεν πήγαιναν όλοι σαν τα πρόβατα να το προ-παραγγείλουν και  να το αγοράσουν από την πρώτη μέρα, θα βλέπαμε που θα πήγαινε αυτό το ωραίο καπέλο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αυτό που θα έπρεπε να μας απασχολεί δεν είναι γιατί η Apple πουλάει την συσκευή όσο την πουλάει, αλλά γιατί ο επίσημος διανομέας στην Ελλάδα - iSquare αν δεν απατώμαι – έχει βάλει ένα ωραίο καπέλο της τάξης των 50 ευρώ (και παραπάνω αν συγκρίνουμε με το site στο Ηνωμένο Βασίλειο). Αν υπήρχε καταναλωτική συνείδηση και δεν πήγαιναν όλοι σαν τα πρόβατα να το προ-παραγγείλουν και  να το αγοράσουν από την πρώτη μέρα, θα βλέπαμε που θα πήγαινε αυτό το ωραίο καπέλο…

20€ ειναι η διαφορα με την Γερμανια αν συνυπολογισουμε και την διαφορα ΦΠΑ που εχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και να εχει, πολυ σημαντικο οτι η samsung εμπιστευεται με διπλασια εγγυηση το κινητο απο οτι η apple.

Καμία σχέση. Απλά θέλει να τα σκάσεις για Apple care, το οποίο προσφέρει αρκετά περισσότερα από μια απλή 2ετή εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ξερω τι γινεται στην Αγγλια για τα αλλα κινητα, στις περισσοτερες χωρες μπορεις καλλιστα να απευθυνθεις κατευθειαν στον κατασκευαστη ακομα κ οταν το εχεις παρει απο τον παροχο (οπως απευθυνεσαι στην Apple στο apple store οταν το εχεις παρει απο παροχο).

Πχ, για προβλημα στον 2ο χρονο της εγγυησης με το lg nexus 5 εδω στην Ελλαδα, απευθυνθηκα απευθειας στην Lg, που εστειλε πληρωμενο courier για να το παραλαβει, το επισκευασε κ μου το επεστρεψε με courier χωρις να τρεχω πουθενα κ χωρις να πληρωσω τιποτα.

 

Οπως και να εχει, πολυ σημαντικο οτι η samsung εμπιστευεται με διπλασια εγγυηση το κινητο απο οτι η apple.

 

Sorry κιόλας αλλά προτιμάω να πάω σε ένα κατάστημα να κάνω τη δουλειά μου αυθημερών παρά να περιμένω τον courrier να έρθει με το πακέτο, να πάρει τη συσκευή, να την επισκευάσουν και να μου την ξαναστείλουν. Μη τα ακυρώνουμε εντελώς τώρα που αυτός ο τρόπος είναι πιο εύκολος... Πιο τρέξιμο? Εϊναι καλύτερα δηλαδη να κάνω τη δουλειά μου μέσα σε 2-3 μέρες (στην καλύτερη) παρά μέσα στην ίδια μέρα??

 

Ναι, τα δυο χρόνια είναι καλύτερα από τον έναν αλλά μακροπρόθεσμα η Apple σου δίνει καλύτερη κάλυψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο anandtech μπορει καποιος κραχτης iphone να τον βγαλει λαθος.10 σελιδες ουτε ενα σοβαρο σχολιο κραχτη γιατι ειναι χειροτερα.


In terms of performance, the iphone wipes the floor with any android.

1- iphones have a realtime operating system that is far smoother and far more responsive than android.(σε αυτο προσθετω φταιει και ο ξεχωριστος μεταξυ των συσκευων bootloader του android )

2- iphones have superior CPU+GPU than androids. Apple concentrates on single-core power which is the ONLY thing that matters in real-world performance. And their single core performance blows androids away (plus they always have a superior GPU than android flagships)

3- iphones have the metal api which makes games run infinitely smoother than on androids.

4- iphone apps have primary developer support and optimization, especially games, whereas android is an afterthought for most devs since more than 90% (maybe 99%) of android users pirate all the apps.

Now here's the thing, android phone manufaturers try to use marketing gimmicks such more cores and greater clock speeds to get people to buy. It's been said time and again that more than 2 CPU cores on either androids or iphones make absolutely ZERO difference on performance. It's also been said that higher clock speeds are misleading because they are not thermally feasible, it means the android phone will throttle more than the iphone, for example an android at 2.5 GHz will drop to 900MHz in a few minutes whereas an iphone at 1.4 GHz will drop to 1000 MHz so the drop in performance will be much more severe and noticeable on an android.
I recall the head of Qualcomm once made fun of Samsung for putting so many extra cores in their phones, claiming that more cores made no difference. Then Qualcomm came out with the octacore 810 themselves. Why? Because they found out that while customers in the West were most concerned about a phone's external features (such as screen size and camera) Chinese customers were demanding more cores in their phones.
Now ok, I get that third world people in India and China are not capable of learning that more cores does not mean more performance since they tend to have low education rates and low national IQs (no offence), but how come people in the West don't care about having an iphone which they know has better performance? Is it just for the "more for less" cheap prices? Cause I understand iphones are more expensive. But if you had the money why would you buy an android flagship instead of the newest iphone?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20€ ειναι η διαφορα με την Γερμανια αν συνυπολογισουμε και την διαφορα ΦΠΑ που εχουμε.

 

Δες στην Αγγλία στο site της Apple για το 6s 64GB και βαλε την διαφορά του φπα 20 με 23% και την ισοτιμία 0.73 EUR/GBP και θα δεις καθαρά 50 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry κιόλας αλλά προτιμάω να πάω σε ένα κατάστημα να κάνω τη δουλειά μου αυθημερών παρά να περιμένω τον courrier να έρθει με το πακέτο, να πάρει τη συσκευή, να την επισκευάσουν και να μου την ξαναστείλουν. Μη τα ακυρώνουμε εντελώς τώρα που αυτός ο τρόπος είναι πιο εύκολος... Πιο τρέξιμο? Εϊναι καλύτερα δηλαδη να κάνω τη δουλειά μου μέσα σε 2-3 μέρες (στην καλύτερη) παρά μέσα στην ίδια μέρα??

 

Ναι, τα δυο χρόνια είναι καλύτερα από τον έναν αλλά μακροπρόθεσμα η Apple σου δίνει καλύτερη κάλυψη. 

Διαφορετικες αναγκες. Καποιος μπορει να μην εχει μαγαζι κοντα του. Πχ για το nexus 5 το courier ηρθε εκει μου ημουν διακοπες κ το πηρε κ μου το επεστρεψε στο ιδιο μερος.

Τελος, το να τρεχει καποιος σε μαγαζι δεν ειναι για ολους το πιο ευκολο πραγμα. Κοστιζει κ σε χρονο κ σε χρημα.

 

Οπως κ να εχει, ειναι θετικο οτι υπαρχουν αρκετα apple store στην Αγγλια κ μπορουν να εξυπηρετησουν αμεσα τον πελατη στις μεγαλες πολεις.

 

Αλλα σημαντικα ειναι κ τα 2 χρονια εγγυηση που εμπιστευεται η samsung(κ οι περισσοτεροι κατασκευαστες) τα κινητα της σε σχεση με τον 1 χρονο εγγυηση που τα εμπιστευεται η apple. 

Δες στην Αγγλία στο site της Apple για το 6s 64GB και βαλε την διαφορά του φπα 20 με 23% και την ισοτιμία 0.73 EUR/GBP και θα δεις καθαρά 50 ευρώ

Για αυτο εγραψα Γερμανια. 20€ διαφορα(αν συνυπολογισουμε το ΦΠΑ) με την Γερμανια που εχουμε ιδιο νομισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα περί του Exor, ας μας πει και ποιες εφαρμογές καθημερινής χρήσης υπάρχουν αυτή τη στιγμή στο android που τρεχουν όλους τους πυρήνες μαζί μαξαρισμένους και ταυτόχρονα. 

 

Ο πιο βασικός λόγος να έχεις πολλούς πυρήνες είναι η χαμηλή κατανάλωση και όχι το brute force. Δεν είναι desktops. Φορητές συσκευές είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως χρήστης apple υπολογιστών εδώ και πολλά χρόνια πριν γίνουν της μόδας και όταν ακόμα διανομέας ήταν η rainbow, μπορώ να πω ότι από τότε υπήρχε αυτό το "καπέλο". Εδώ δεν μιλάμε για νόμο προσφοράς και ζήτησης αλλά για νταβατζιλίκι. Όταν η apple κρατάει τις ίδιες τιμές με το 6, θα έπρεπε και στην Ελλάδα να έχει την ίδια τιμή όπως όταν πρωτοβγήκε το 6. Η ισοτιμία του ευρώ με το δολάριο για μία εταιρεία όπως η Apple που μπορεί να αντισταθμίσει τον κίνδυνο αλλά και δεν έχει ανάγκη λόγω του περιθωρίου κέρδους και αρκετώ κέντρων διανομής, είναι άκυρο όποιος το λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα περί του Exor, ας μας πει και ποιες εφαρμογές καθημερινής χρήσης υπάρχουν αυτή τη στιγμή στο android που τρεχουν όλους τους πυρήνες μαζί μαξαρισμένους και ταυτόχρονα. 

Το Antutu. Πολλοί χρήστες του Android το χρησιμοποιούν καθημερινά! :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικες αναγκες. Καποιος μπορει να μην εχει μαγαζι κοντα του. Πχ για το nexus 5 το courier ηρθε εκει μου ημουν διακοπες κ το πηρε κ μου το επεστρεψε στο ιδιο μερος.

Τελος, το να τρεχει καποιος σε μαγαζι δεν ειναι για ολους το πιο ευκολο πραγμα. Κοστιζει κ σε χρονο κ σε χρημα.

 

Οπως κ να εχει, ειναι θετικο οτι υπαρχουν αρκετα apple store στην Αγγλια κ μπορουν να εξυπηρετησουν αμεσα στον πελατη.

 

Αλλα σημαντικα ειναι κ τα 2 χρονια εγγυηση που εμπιστευεται η samsung(κ οι περισσοτεροι κατασκευαστες) τα κινητα της σε σχεση με τον 1 χρονο εγγυηση που τα εμπιστευεται η apple. 

Για αυτο εγραψα Γερμανια. 20€ διαφορα(αν συνυπολογισουμε το ΦΠΑ) με την Γερμανια που εχουμε ιδιο νομισμα.

 

Εαν κάποιος δεν θέλει να τρέξει σε μαγαζί μπορεί κάλλιστα να κάνει τη δουλειά του με το iphone έτσι όπως ακριβώς την περιγράφεις και με το Nexus. Περισσότερες επιλογές έχεις. Όχι λιγότερες...

 

Το μοναδικό πλεονέκτημα είναι τα 2 χρόνια vs 1 και οκ, κανείς δεν το υποτιμά αυτό.

Παρόλα αυτά, ξαναλέω, αν θες να κρατήσεις συσκευή για αρκετό χρονικό διάστημα, η Apple σου δίνει πολύ περισσότερα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικες αναγκες. Καποιος μπορει να μην εχει μαγαζι κοντα του. Πχ για το nexus 5 το courier ηρθε εκει μου ημουν διακοπες κ το πηρε κ μου το επεστρεψε στο ιδιο μερος.

Τελος, το να τρεχει καποιος σε μαγαζι δεν ειναι για ολους το πιο ευκολο πραγμα. Κοστιζει κ σε χρονο κ σε χρημα.

 

Οπως κ να εχει, ειναι θετικο οτι υπαρχουν αρκετα apple store στην Αγγλια κ μπορουν να εξυπηρετησουν αμεσα τον πελατη στις μεγαλες πολεις.

 

Αλλα σημαντικα ειναι κ τα 2 χρονια εγγυηση που εμπιστευεται η samsung(κ οι περισσοτεροι κατασκευαστες) τα κινητα της σε σχεση με τον 1 χρονο εγγυηση που τα εμπιστευεται η apple. 

Για αυτο εγραψα Γερμανια. 20€ διαφορα(αν συνυπολογισουμε το ΦΠΑ) με την Γερμανια που εχουμε ιδιο νομισμα.

Και 1 ευρώ να ήταν η διαφορά για μένα πάλι κοροϊδία είναι. Πόσο μάλλον τα 20 και τα 50 αναλόγως την ευρωπαϊκή χώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...