Προς το περιεχόμενο

Αυξημένες οι επίσημες τιμές των iPhone 6s και iPhone 6s Plus στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν γίνεται να έχεις φθηνές premium συσκευές. Καλές γενικώς ναι, αλλά όχι premium. 

Όταν λέω φθηνές μιλάω σχετικά πάντα με τις πανάκριβες που βγάζουν τώρα.

Δεν εννοώ να σου πουλάνε 150 ευρώ την premium. Αλλά όχι και 1000. 500-600 ευρώ θα ήταν πολύ καλύτερα.

Και θα βγάζαν ακόμη ΜΠΟΛΙΚΟ κέρδος...

Και επειδή ακριβώς αυτές είναι εταιρίες και κοιτάνε το μέγιστο κέρδος, για αυτό και εμείς πρέπει να είμαστε ΕΞΥΠΝΟΙ καταναλωτές και να κοιτάμε το μέγιστο ΟΦΕΛΟΣ. Οπότε θα πρέπει να πιέσουμε να τα βρούμε κάπου στην μέση, και οι μεν να έχουν κέρδος και οι δε να μην πιάνονται κορόιδα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 315
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ο γείτονας έχει rolex, εγώ seiko, αυτόματα και τα 2, πάει καλύτερα το δικό μου (και μου αρέσει πολύ ) , αλλά στον γείτονα - δεν του αρέσει...  Ο νοων νοείτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τιμωρούνταν, δεν θα αναγκαζόταν η samsung και οι άλλοι να βγάλουν πλέον πραγματικά premium συσκευές και θα παλεύαμε ακόμη και τις πλαστικούρες και τα καπάκια... Και επιπλέον όπως βλέπεις, την οικονομική πολιτική της apple την ακολουθούν πλέον σχεδόν όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές στις ναυαρχίδες τους.

 

Επί της ουσίας πάντως, η apple δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Μοναδικός της σκοπός είναι το κέρδος και αφού τα καταφέρνει θα ήταν παρανοϊκοί αν το άλλαζαν αυτό το μοντέλο!

Εγω μιλησα για προβατισμο γενικότερα.

Δεν ειπα να μην τιμωρηθει και η samsung,αν της πρεπει.

Σκοπος δεν ειναι να πεσουν οι τιμες της απλ και να ανεβει σε τιμες η σαμσουνγκ.Σκοπος ειναι να μεινουν χαμηλα(σε λογικα πλαισια),ολοι τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, ο καθένας κάνει ότι θέλει με τα λεφτά του..

Δεν είναι ανάγκη να κοροιδέυετε  αυτούς που θα το πάρουν.

 

Δεν παύει να είναι μια αγορά με άθλιο value for money αλλά εντάξει.

Προσωπικά αν έβγαζα τα λεφτά του ronaldo θα έπαιρνα ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο δεν "τιμωρείται" για την ακραία οικονομικη πολιτικη της,ετσι θα συνεχίζει.

 

 

Εαν δεν τιμωρείται μία εταιρία, σημαίνει ότι έχει ευχαριστημένους πελάτες.

Η Apple σήμερα δεν είναι μονόδρομος για κανέναν. Υπάρχουν ένα σωρό αξιόλογες διαφορετικές προτάσεις και βρισκόμαστε σε μια εποχή που πλέον ο κόσμος έχει κατασταλλάξει σε κάτι που τον ικανοποιεί και ταυτόχρονα ξέρει πολύ καλά τι κυκλοφορεί και παραέξω. 

Ο προβατισμός λοιπόν είναι μόνο στο μυαλό σου. Ή στο τραπεζάκι της Ελληνικής καφετέριας. Όπως το βλέπει κανεις.

 

Εγώ πάντως, αγοράζω πάντα συσκευές που με ικανοποιούν και μου δίνουν αυτό που ψάχνω. Όχι για να εξελίξω την τεχνολογία, ούτε για να προωθήσω άλλες εταιρίες, ούτε για να τονώσω τον ανταγωνισμό, ούτε για να ρίξω τις τιμές. Όλα αυτά με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Πρόκειται για first world problems. Μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς όλα αυτά αύριο γιατί όλοι κάνουμε απλά το γούστο μας εδώ πέρα. 

 

Σαν καταναλωτής τώρα, εφόσον μένω ευχαριστημένος με ένα προιόν, είμαι ταυτόχρονα και κερδισμένος. Αυτός είναι και ο σκοπός αγοράς ενός αγαθού που έτσι κι αλλιώς δεν σου είναι απολύτως απαραίτητο. Εαν αύριο δω ότι δεν με ικανοποιεί πλέον κάτι, δεν έχω κανένα κόλλημα να κοιτάξω αλλού όπως ακριβώς έχω κάνει μάλιστα στο παρελθόν. 

 

 

Θα ήθελα να ήξερα παρόλα αυτά αν όλοι αυτοί που επικαλλείστε την ορθή κριτική σκέψη, το vfm κλπ, είστε έτσι και σε όλες τις υπόλοιπες αγορές/χόμπι σας. Πολύ αμφιβάλλω.   

 

Τέλος, επιλογές υπάρχουν με το τσουβάλι. Από πανάκριβες android ναυαρχίδες μέχρι τα αμέτρητα vfm τέρατα σε επιδόσεις από την Κίνα. Αδυνατώ να καταλάβω γιατί ασχολείστε τόσο πολύ με μία εταιρία η οποία είναι αντίθετη της φιλοσοφίας σας.

 

Όπως είπα και πριν, το θέμα με το LG V10 είναι λίγο πιο κάτω. Αφήστε και τους χρήστες που έχουν ή ενδιαφέρονται εδώ πέρα να κάνουν μια πολιτισμένη συζήτηση χωρίς να διαβάζουν ολόκληρες σελίδες για "κοροιδία", προβατισμούς και καφετέριες. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γείτονας έχει rolex, εγώ seiko, αυτόματα και τα 2, πάει καλύτερα το δικό μου (και μου αρέσει πολύ ) , αλλά στον γείτονα - δεν του αρέσει...  Ο νοων νοείτω

το θέμα φίλε μου είναι ότι τα seiko πουλάνε πολύ περισσότερα κομμάτια αποτι τα rolex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple είναι η κορυφαία εταιρία στον κόσμο για κινητά ! Τα κινητά της ήτανε είναι και θα είναι πρώτα πωλήσεις στον κόσμο .. Επίσης είναι τα καλύτερα ! Θέλουν δεν θέλουν τα fun boy Samsung ας το παραδεχτούν και ας κάτσουνε με τα πολύτιμα τους οχταπυρινα κινητά τους αμυνα τα χαίρονται !!

 

Σε ποιο παραλληλο συμπαν συμβαινουν αυτα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ξερω για ποιο λογο αλλα με τετοια λεφτα προτιμω αυτο 

 

http://www.ebay.com/itm/MSI-GE72-APACHE-PRO-242-17-3-Gaming-Laptop-Core-i7-16GB-RAM-1TB-HDD-Windows-10-/252107461184?hash=item3ab2c69240

 

Και κάποιος άλλος μακαρόνια για τα επόμενα 5 χρόνια! :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να έχεις φθηνές premium συσκευές. Καλές γενικώς ναι, αλλά όχι premium. 

Το προβλημα ειναι το εξαιρετικα υψηλο περιθωριο κερδους που θελουν να αποκομιζουν οι εταιριες απο τα κινητα.

Ενα ipad air 2 των 400-500€ ειναι εξισου premium με ενα iphone των 800-900€.

 

Απλα στο iphone (κ στο αντιστοιχο galaxy s6+ edge) οι εταιριες θελουν να αποκομιζουν εξαιρετικα υψηλο περιθωριο κερδους.

Τουλαχιστον στην samsung το μειωνουν πολυ συντομα αφοτου κυκλοφορησει κ ετσι οι περισσοτεροι καταναλωτες δεν πληρωνουν το εξαιρετικα υψηλο περιθωριο κερδους.

 

Αν οι καταναλωτες δεν επικροτουσαν αυτην την τακτικη, τοτε οι εταιριες θα μειωναν το εξαιρετικα υψηλο περιθωριο κερδους.

Ακριβως οπως εκανε πχ η motorola που πουλαει κινητο απο μεταλλο και bamboo(αρκετα δυσκολοτερο κ ακριβοτερο υλικο) στα 400-500€ .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το προβλημα ειναι το εξαιρετικα υψηλο περιθωριο κερδους που θελουν να αποκομιζουν οι εταιριες απο τα κινητα.

Ενα ipad air 2 των 400-500€ ειναι εξισου premium με ενα iphone των 800-900€.

 

Απλα στο iphone (κ στο αντιστοιχο galaxy s6+ edge) οι εταιριες θελουν να αποκομιζουν εξαιρετικα υψηλο περιθωριο κερδους.

Τουλαχιστον στην samsung το μειωνουν πολυ συντομα αφοτου κυκλοφορησει κ ετσι οι περισσοτεροι καταναλωτες δεν πληρωνουν το εξαιρετικα υψηλο περιθωριο κερδους.

 

Αν οι καταναλωτες εριχναν μαυρο σε αυτην την τακτικη, τοτε οι εταιριες θα μειωναν το εξαιρετικα υψηλο περιθωριο κερδους.

Ακριβως οπως εκανε πχ η motorola που πουλαει κινητο απο μεταλλο και bamboo(αρκετα δυσκολοτερο κ ακριβοτερο υλικο) στα 400-500€ .

 

Ελεύθερη αγορά, καπιταλισμός, κλπ κλπ κλπ

 

Στη samsung το μειώνουν γιατί δεν τρελαίνονται στις πωλήσεις όπως η apple. Αν πουλούσε το edge  plus με τον ίδιο ρυθμό, πιστεύεις πως θα μείωναν την τιμή?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κραζει κανεις επειδη το iphone ειναι το καλυτερο smartphone εκει εξω αλλα επειδη ειναι το πιο ακριβο αλλα το χειροτερο απ τις αλλες ναυαρχιδες.

 

 

Τα rolex, ακριβα αμαξια ειναι οντως τα καλυτερα, εδω προκειται για ΦΟΥΣΚΑ, γι αυτο και κραζουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν τιμωρείται μία εταιρία, σημαίνει ότι έχει ευχαριστημένους πελάτες.

Η Apple σήμερα δεν είναι μονόδρομος για κανέναν. Υπάρχουν ένα σωρό αξιόλογες διαφορετικές προτάσεις και βρισκόμαστε σε μια εποχή που πλέον ο κόσμος έχει κατασταλλάξει σε κάτι που τον ικανοποιεί και ταυτόχρονα ξέρει πολύ καλά τι κυκλοφορεί και παραέξω. 

Ο προβατισμός λοιπόν είναι μόνο στο μυαλό σου. Ή στο τραπεζάκι της Ελληνικής καφετέριας. Όπως το βλέπει κανεις.

 

--ΒΕΒΑΙΑ και ξερουν πολυ καλα τι κυκλοφορεί εκει έξω!Ειμαι σιγουρος οτι ξέρουν.Απο την μεση κυρα κούλα εκει εξω που βγαζει μονο σελφις μεχρι το μεσο κλαρινο που η πιο βαρια χρήση που κάνει ειναι fb και 1 tab ston browser.ΠΛΗΡΩΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ επιλογη,αλίμονο.Προτιθεμαι να παρουμε φαλαγγι τις καφετεριες που αναφέρεις και να κανουμε γκαλοπ για καθε μήλο που θα βλεπουμε στο τραπέζι.Για κάθε εναν/μια που θα ξερει πόση ram και τι επεξεργαστη φοραει το μηλοφωνο του,θα σου δίνω 10 ευρω,ενω για καθε εναν που δεν ξερει,θα μου δίνεις 1. Ψησου.

 

 

Εγώ πάντως, αγοράζω πάντα συσκευές που με ικανοποιούν και μου δίνουν αυτό που ψάχνω. Όχι για να εξελίξω την τεχνολογία, ούτε για να προωθήσω άλλες εταιρίες, ούτε για να τονώσω τον ανταγωνισμό, ούτε για να ρίξω τις τιμές. Όλα αυτά με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Πρόκειται για first world problems. Μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς όλα αυτά αύριο γιατί όλοι κάνουμε απλά το γούστο μας εδώ πέρα. 

 

Σαν καταναλωτής τώρα, εφόσον μένω ευχαριστημένος με ένα προιόν, είμαι ταυτόχρονα και κερδισμένος. 

 

-Δηλαδή ΔΕΝ θα ήσουν πιο ικανοποιημένος και ταυτοχρονα πραγματικα κερδισμενος αν επαιρνες το ιδιο τηλεφωνο ΠΙΟ φτηνα.

Μαλιστα.

 

 

 

Θα ήθελα να ήξερα παρόλα αυτά αν όλοι αυτοί που επικαλλείστε την ορθή κριτική σκέψη, το vfm κλπ, είστε έτσι και σε όλες τις υπόλοιπες αγορές/χόμπι σας. Πολύ αμφιβάλλω.   

 

--Αμφιβάλλεις λανθασμένα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεύθερη αγορά, καπιταλισμός, κλπ κλπ κλπ

 

Στη samsung το μειώνουν γιατί δεν τρελαίνονται στις πωλήσεις όπως η apple. Αν πουλούσε το edge  plus με τον ίδιο ρυθμό, πιστεύεις πως θα μείωναν την τιμή?

 

Το edge plus ομως ειναι η καλυτερη συσκευη εκει εξω και ακομα και να μην επεφτε, ειχε μια δικαιολογια γι αυτο.

 

Με το iphone δε συμβαινει το ιδιο.

 

Αν ηταν οπως το edge plus κανεις δε θα εκραζε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...