Προς το περιεχόμενο

Δίσκος ή σασμάν?


Jethro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, michael150583 είπε

Ξέρει κανείς αν η μη έγκαιρη αλλαγή σε δίσκο πλατο (επειδή είχε φθαρεί) μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στο σασμαν του αυτοκινήτου; 

Ευχαριστώ 

Εάν δεν παίρνει εύκολα ταχύτητες (π.χ. πρόβλημα στο πλατώ) και τις βάζεις καρφωτές μπορεί να προκαλέσει ζημιά στο σασμάν.
Εάν ο δίσκος είναι φθαρμένος δεν προκαλεί φθορά στο σασμάν. Ίσως φθείρει το βολάν.

5 ώρες πριν, michael150583 είπε

Και μια τελευταία απορία σαν αδαης που είμαι σε μηχανικά θέματα. Πως μπορώ να βεβαιωθώ ότι το σασμαν μεταχειρισμένο που θα βάλω θα αντέξει; 

Να κοιτάξω στο car.gr για μεταχειρισμενο σασμαν; 

Έχω ενα μοντέλο hyundai i30 του 2007; Πως μπορώ να εξακριβώσω ποιο ακριβές μοντέλο έχω fd, gd μπλα μπλα; 

Ευχαριστώ όλους σας για τη βοήθεια! 

Άσχετο αλλά πρέπει να έχω ένα σασμάν. 
Τι πρόβλημα έχει το δικό σου;

Επεξ/σία από giannos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, giannos13 είπε

Εάν δεν παίρνει εύκολα ταχύτητες (π.χ. πρόβλημα στο πλατώ) και τις βάζεις καρφωτές μπορεί να προκαλέσει ζημιά στο σασμάν.
Εάν ο δίσκος είναι φθαρμένος δεν προκαλεί φθορά στο σασμάν. Ίσως φθείρει το βολάν.

Άσχετο αλλά πρέπει να έχω ένα σασμάν. 
Τι πρόβλημα έχει το δικό σου;

Κάνει πολύ θορυβο σαν να σερνεις κάτι και στο συνεργείο μου βρήκαν μεταχειρισμένο στα 400 ευρώ + 200 κάτι ευρώ η εργασία και τους ακυρωσα. Hyundai kia παπαδακης στη νεα Χαλκηδόνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, michael150583 είπε

Κάνει πολύ θορυβο σαν να σερνεις κάτι και στο συνεργείο μου βρήκαν μεταχειρισμένο στα 400 ευρώ + 200 κάτι ευρώ η εργασία και τους ακυρωσα. Hyundai kia παπαδακης στη νεα Χαλκηδόνα 

Εάν θες στείλε μου προσωπικό μήνυμα. Έχω ένα σασμάν με πολύ λίγα χιλιόμετρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, michael150583 είπε

Κάνει πολύ θορυβο σαν να σερνεις κάτι 

Κάνε και ένα τηλ (αν είσαι από Αθήνα) εδώ https://www.gearbox.gr/el/arxiki/ είχα επισκευάσει με επιτυχία το δικό μου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιάς και αναφέρεστε σε σασμάν...αν μπαίνουν με δυσκολία οι ταχτύτητες (1η, 2α) σε μεταχειρισμένο αυτοκίνητο με καινούριο σετ συμπλέκτη ξέρουμε από τι μπορεί να προέρχεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Μιάς και αναφέρεστε σε σασμάν...αν μπαίνουν με δυσκολία οι ταχτύτητες (1η, 2α) σε μεταχειρισμένο αυτοκίνητο με καινούριο σετ συμπλέκτη ξέρουμε από τι μπορεί να προέρχεται;

Πιθανολογώ ότι αφού σου άλλαξαν σέτ συμπλέκτη θα σου άλλαξαν και λάδια κιβωτίου με προδιαγραφές οτι δίνει ο κατασκευαστής . 

Εάν συνεχίσει θα κοίταζα τρομπάκια συμπλέκτη και τα υγρά του κυκλώματος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...