Προς το περιεχόμενο

Τα νέα Microsoft Lumia 950 και Lumia 950XL με το Windows Continuum γίνονται... PCs


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θεωρώ τη σημερινή ημέρα ημερομηνία σταθμό για το μέλλον του computing και ειδικά για τις mobile, portable κτλ. συσκευές. Η Microsoft μπαίνει πολύ δυνατά στο παιχνίδι του hardware με προφανή στόχο να χτυπήσει την Apple στα ίσια και μάλιστα μέσα στο δικό της γήπεδο (βλέπε surface book). Σε επίπεδο τηλεφώνων περιμένω να δω επιτέλους την υποστήριξη που αυτό το λειτουργικό αξίζει και ειδικά εκτός ΗΠΑ. Για να γίνω πιο ξεκάθαρος: εάν πάτε μια βόλτα σε μεγάλα καταστήματα ηλεκτρονικών στην Ελλάδα, είναι εξοργιστικό το πως οι υπάλληλοι προμοτάρουν τα android έναντι των windows phone συσκευών. Είναι προφανές πως αυτό είναι πολιτική των εταιρειών, θεωρώ πως η Microsoft δεν πολυνοιάζεται για μικρές αγορές όπως η ελληνική. Microsoft Surface μπορεί κάποιος στην Ελλάδα να αποκτήσει μόνο μέσω internet! Μακάρι από σήμερα να δούμε και αλλαγή πολιτικής.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι θα συνδέεται με την οθόνη και θα γίνεται pc, μπορεί να ακούγεται εντυπωσιακό αλλά δεν είναι τόσο πρακτικό..

Το pc μαζί σου δεν θα μπορείς να το έχεις σε καμία περίπτωση μιας και δεν θα μπορείς να τρέξεις χ86 εφαρμογές.

Τώρα αν σε κάποιους βολεύει να κουβαλανε ξεχωριστά το dock, πληκτρολόγιο, ποντίκι και καλώδια, εγω προτιμώ να κουβαλαω απλά το laptop μου που μπορεί πάλι να το έχω συχγρονισμενο με το κινητό μου και να έχω πρόσβαση σε ότι χρειάζομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του χρόνου που θα έχουν πέσει σε λογική τιμή ίσως τσιμπήσω το xl. Φαίνεται δελεαστικό...

Καλα εσυ πριν 2 μερες ελεγες θα αγοραζες Iphone 6s plus ή S6 edge παλι κινητο θα αλλαξεις? ¨Π

Παω καρφι για 950 XL

Θα πεφταμε απο τα συννεφα αν αγοραζες κατι αλλο εκτως απο Lumia με τοση υποστηριξη που τους εχεις ριξει στο Insomnia :P

Οσο για τις συσκευες δυστηχως επιβεβαιωθηκα οτι ελεγα πιο παλια οτι τα Lumia θα ερθουν πανακριβα γιαυτο και δεν θα πουλησουν καθολου(στην Ελληνικη αγορα που ειμαστε τουλαχιστον,στην Αμερικη κατι θα κανουν).

 

Ερχεσαι με τετοιες τιμες,και το store που εχεις, να κοντραρεις LG G4 και S6 που κοστιζουν φθηνοτερα????

650δολλαρια(ευρω)για το 950Xl με αυτα τα specs για ποιο λογο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εσυ πριν 2 μερες ελεγες θα αγοραζες Iphone 6s plus ή S6 edge παλι κινητο θα αλλαξεις? ¨Π

 

Θα πεφταμε απο τα συννεφα αν αγοραζες κατι αλλο εκτως απο Lumia με τοση υποστηριξη που τους εχεις ριξει στο Insomnia :P

 

Οσο για τις συσκευες δυστηχως επιβεβαιωθηκα οτι ελεγα πιο παλια οτι τα Lumia θα ερθουν πανακριβα γιαυτο και δεν θα πουλησουν καθολου(στην Ελληνικη αγορα που ειμαστε τουλαχιστον,στην Αμερικη κατι θα κανουν).

 

Ερχεσαι με τετοιες τιμες,και το store που εχεις, να κοντραρεις LG G4 και S6 που κοστιζουν φθηνοτερα????

650δολλαρια(ευρω)για το 950Xl με αυτα τα specs για ποιο λογο???

 

Ε ωραια πηγαινε δωσε σχεδον 50% παραπανω χρηματα για το 950xl σε σχεση με S6 και G4 με ιδια specs,για να υποστηριξεις την MS :rolleyes:

Γιατι να παω σε LG η Sammy οταν εχω pc με windows, Xbox, ξερω τις επικες καμερες που εχουν τα Lumia, θα εχω αναβαθμισεις και δεν θα λαγκαρει ποτε;

Και να με πληρωνες δεν θα αγοραζα κανενα κινητα απο τα δυο που ανεφερες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ε ωραια πηγαινε δωσε σχεδον 50% παραπανω χρηματα για το 950xl σε σχεση με S6 και G4 με ιδια specs,για να υποστηριξεις την MS  :rolleyes:

 

S6, μικρότερη μπαταρία και μη αποσπώμενη, μη ύπαρξη υποδοχής κάρτας μνήμης, χωρίς continuum, χωρίς ψύξη, με android και λογικά (δεν έχουμε ιδέα ακόμα) με λίγο κατώτερη κάμερα.

Επίσης 470 euro ΣΗΜΕΡΑ το s6, και το συγκρίνω με την ΑΡΧΙΚΗ τιμή ενός κινητού που δεν κυκλοφόρησε ακόμα.

Το G4, ακόμα κατώτερο από s6.

Τα ίδια specs που τα είδες, κανένας δεν κατάλαβε...

Άρα μιλάμε για 180 euro παραπάνω...

Εδώ πλήρωσε κόσμος από day one το edge και το κάθε edge σχεδόν 1000άρικο, και μέχρι σήμερα δεν μπορεί να κάνει multitask χωρίς να φορτώσει ξανά τις εφαρμογές, και έχει φτάσει να έχει στα τελευταία μοντέλα 4 gb RAM.

Όπως καταλαβαίνεις, σε 2 μήνες απ'την κυκλοφορία του XL θα δώσω τα ίδια χρήματα με το S6 για να έχω ένα κινητό που για τα δικά μου γούστα και ανάγκες, είναι σαφώς καλύτερο...

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να παω σε LG η Sammy οταν εχω pc με windows, Xbox, ξερω τις επικες καμερες που εχουν τα Lumia, θα εχω αναβαθμισεις και δεν θα λαγκαρει ποτε;

Και να με πληρωνες δεν θα αγοραζα κανενα κινητα απο τα δυο που ανεφερες.

Γιατι τα S6/S6 edge και G4 δεν εχουν καλη καμερα και λαγκαρουν παρα πολυ ή ακομα και το Iphone 6  :rolleyes: (τα S6 και G4 τα ανεφερα σαν παραδειγματα μιας και ειναι δημοφιλη στην Ελλαδα)

Οσο για τις αναβαθμισεις καλες και χρυσες,αλλα δεν βλεπω γενικα lumia κατοχους να τα κρατανε για καιρο τα κινητα τους και αλλωστε και παλι το κανει ηδη αυτο η Apple με παλιοτερα μοντελα αρα τιποτα που να βγαλουμε το καπελο στην Ms .

 

Γενικα σε οτι αλλο εδειξε ηταν για μενα πετυχημενη,στα κινητα κυριως λογω των τιμων αυτων η πληρης απογοητευση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τα S6/S6 edge και G4 δεν εχουν καλη καμερα και λαγκαρουν παρα πολυ ή ακομα και το Iphone 6 :rolleyes: (τα S6 και G4 τα ανεφερα σαν παραδειγματα μιας και ειναι δημοφιλη στην Ελλαδα)

Οσο για τις αναβαθμισεις καλες και χρυσες,αλλα δεν βλεπω γενικα lumia κατοχους να τα κρατανε για καιρο τα κινητα τους και αλλωστε και παλι το κανει ηδη αυτο η Apple με παλιοτερα μοντελα αρα τιποτα που να βγαλουμε το καπελο στην Ms .

 

Γενικα σε οτι αλλο εδειξε ηταν για μενα πετυχημενη,στα κινητα κυριως λογω των τιμων αυτων η πληρης απογοητευση.

Δεν με νοιαζει τι κανουν αλλοι με τα κινητα τους .

LG ειχα, ναυαρχιδα, πολυ lag, ποτε ξανα. (βελτιωσαν αρκετα την καμερα)

Sammy S5 εχει ο πατερας μου. Το lag ειναι αδιανοητο που τρωει απο τον πρωτο μηνα χρησης του με τις ελαχιστες εφαρμογες που εχει.

iPhone θα αγοραζα αν ειχε την τιμη που του αξιζει. Εφοσον ειναι μοδα το να εχεις iPhone ειναι ενας απο τους βασικοτερους λογους για να μην το αγορασω. (πες το τρελα, αλλα ετσι ειμαι απο την μουσικη μεχρι τα ρουχα :P )

 

Εφοσον το 640 XL μου ειναι super θα το κρατησω μεχρι το πασχα και μετα θα το δωσω στον μικρο μου αδερφο για να παω στο 950 XL

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με νοιαζει τι κανουν αλλοι με τα κινητα τους .

LG ειχα, ναυαρχιδα, πολυ lag, ποτε ξανα. (βελτιωσαν αρκετα την καμερα)

Sammy S5 εχει ο πατερας μου. Το lag ειναι αδιανοητο που τρωει απο τον πρωτο μηνα χρησης του με τις ελαχιστες εφαρμογες που εχει.

iPhone θα αγοραζα αν ειχε την τιμη που του αξιζει. Εφοσον ειναι μοδα το να εχεις iPhone ειναι ενας απο τους βασικοτερους λογους για να μην το αγορασω. (πες το τρελα, αλλα ετσι ειμαι απο την μουσικη μεχρι τα ρουχα :P )

 

Εφοσον το 640 XL μου ειναι super θα το κρατησω μεχρι το πασχα και μετα θα το δωσω στον μικρο μου αδερφο για να παω στο 950 XL

Αν εννοεις σαν lg,και πολυ lag για το G3 ή για το S5 τοτε επεσες απλα μαλλον σε περιπτωση. Επεισης παρολο που εχω πετυχει και αλλους που λενε για μικρο λαγκαρισματα στα G3 και S5,κανενας δεν αναφερει για τοσο πολυ lag οπως αναφερεις παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

S6, μικρότερη μπαταρία και μη αποσπώμενη, μη ύπαρξη υποδοχής κάρτας μνήμης, χωρίς continuum, χωρίς ψύξη, με android και λογικά (δεν έχουμε ιδέα ακόμα) με λίγο κατώτερη κάμερα.

Επίσης 470 euro ΣΗΜΕΡΑ το s6, και το συγκρίνω με την ΑΡΧΙΚΗ τιμή ενός κινητού που δεν κυκλοφόρησε ακόμα.

Το G4, ακόμα κατώτερο από s6.

Τα ίδια specs που τα είδες, κανένας δεν κατάλαβε...

Άρα μιλάμε για 180 euro παραπάνω...

Εδώ πλήρωσε κόσμος από day one το edge και το κάθε edge σχεδόν 1000άρικο, και μέχρι σήμερα δεν μπορεί να κάνει multitask χωρίς να φορτώσει ξανά τις εφαρμογές, και έχει φτάσει να έχει στα τελευταία μοντέλα 4 gb RAM.

Όπως καταλαβαίνεις, σε 2 μήνες απ'την κυκλοφορία του XL θα δώσω τα ίδια χρήματα με το S6 για να έχω ένα κινητό που για τα δικά μου γούστα και ανάγκες, είναι σαφώς καλύτερο...

 

 

Το G4 που ακριβως ειναι ακομα κατωτερο απο το S6???

Εχει διαφορετικα specs,οπως επεξεργαστη,Ram,χωρο,αναλυση οθονης το 950XL απο τα S6 και G4????

Τι σημασια εχει που τα S6 και G4 ειναι φθηνοτερα επειδη ειναι παραπανω καιρο στην αγορα????Η Samsung και η Lg φταινε γιαυτο ή η MS που αργησε υπερβολικα να κυκλοφορησει την επομενη ναυαρχιδα της δινονταν ακομα περισσοτερο περιθωριο στις αντιπαλες εταιριες να ανεβασουν τις πωλησεις επειδη ακριβως εχουν σαν μεγαλο + εκτως των αλλων και την χαμηλοτερη τιμη???

Δηλαδη ο ενδιαφερομενος που θα παει τα Χριστουγεννα να παρει κινητο ή που περιμενε τις τιμες των 950 και 950XL δεν θα προτιμησει τα φθηνοτερα G4 ή S6(ή ακομα και S6 edge)επειδη ειναι παραπανω καιρο στην αγορα και ειναι και φθηνοτερα???

 

Το 1000ρικο για το Galaxy Edge απο που προκυπτει παλι δεν καταλαβα. Εγω αλλες τιμες βλεπω στο Skroutz.

 

Το Lumia 930 κινητο κατι παραπανω απο 1 χρονου κινητο και εχει στο skroutz τιμη λιγο χαμηλοτερα απο αυτη του LG G4 .....

 

Μετα ομως μην αναρωτιουνται γιατι δεν πουλανε στις High end συσκευες γιατι και στο 930 αν δεν ειχε παιξει η προσφορα του Xbox One με το Lumia που εβγαινε στα 200-250ευρω ελαχιστοι θα το ειχαν αγορασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...