Προς το περιεχόμενο

Τα νέα Microsoft Lumia 950 και Lumia 950XL με το Windows Continuum γίνονται... PCs


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σιγά μην κουβαλαμε το dock, ποντίκι, πληκτρολόγιο, οθόνη και τον καναπέ που θα καθόμαστε.

 

Στους χώρους που θα τα δουλεύεις θα τα έχεις, δεν θα το κανείς λάπτοπ.

Α, θα πάρεις πολλά docks, δηλαδή. Ένα για κάθε σημείο που μπορεί να βρεθείς και να χρειαστείς pc. Και δε θα έχεις μαζί το υβριδικό ή το tablet που θέλει απλά ένα καλώδιο hdmi για να συνδεθεί οπουδήποτε!... Ωραίο, αλλά όχι. Αν δε χρειαζόταν dock, ναι, ναι σε όλα! Τώρα όχι.

 

Η πραγματική επανάσταση θα είναι να πηγαίνεις σε οποιονδήποτε υπολογιστή και σκανάροντας αυτό τη φάτσα σου ή με δαχτυλικό αποτύπωμα ή με pin, να φορτώνει τον windows λογαριασμό σου και το εικονικό προσωπικό σου desktop και τα αρχεία σου στο cloud και τα πάντα όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, θα πάρεις πολλά docks, δηλαδή. Ένα για κάθε σημείο που μπορεί να βρεθείς και να χρειαστείς pc. Και δε θα έχεις μαζί το υβριδικό ή το tablet που θέλει απλά ένα καλώδιο hdmi για να συνδεθεί οπουδήποτε!... Ωραίο, αλλά όχι. Αν δε χρειαζόταν dock, ναι, ναι σε όλα! Τώρα όχι.

 

Η πραγματική επανάσταση θα είναι να πηγαίνεις σε οποιονδήποτε υπολογιστή και σκανάροντας αυτό τη φάτσα σου ή με δαχτυλικό αποτύπωμα ή με pin, να φορτώνει τον windows λογαριασμό σου και το εικονικό προσωπικό σου desktop και τα αρχεία σου στο cloud και τα πάντα όλα.

+1

Ελαχιστα θα χρησιμοποιηθει αυτο το feature, ακομα κ αν απαιτει ενα καλωδιο κ οχι dock. (δεν το αποκλειω με ενα usb-c->hdmi adapter να παιζει με ενα καλωδιο χωρις τη χρηση του dock)

 

Οταν θελεις να δουλεψεις , σπανια θα ειναι η περιπτωση που δεν θα εχεις μαζι σου λαπτοπ/win10 tablet, αλλα θα υπαρχει διαθεσιμο continuum dock, οθονη, πληκτρολογιο, ποντικι  ωστε να συνδεσεις το κινητο σου .
 
Εδω ακομα και η λειτουργια/δυνατοτητα για ασυρματο streaming της εικονας του κινητου με miracast σε μεγαλη οθονη που εχει πολυ περισσοτερες χρησεις (θεαση ταινιων, επιδειξη φωτογραφιων, παρουσιασεις powerpoint) κ ελαχιστοι την γνωριζουν ή την χρησιμοποιουν παρολο που δεν απαιτει καν καλωδιο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανακριβα τηλεφωνα.

Το Ui των WM10 που βλεπω απο τα leaks παραμενει αθλιο.

 

Με τιμες α-λα iphone δεν πας πουθενα microsoft. Nα πω οτι ειχαν κανα 820 πανω, ok.

 

Επρεπε να εχουν τουλαχιστον 100$ για να ειναι καπως ανταγωνιστικα.

Πανάκριβα με το πιο ακριβό να είναι στα 649 δολλάρια...

Μααααλιστα...

Άθλιο για εσένα, εγώ ας πούμε κάνω εμετό απ'τα μάτια με το android. Θέμα γούστου καθαρά.

ο 820 δεν έχει κυκλοφορήσει καν...

Σιγά μην τα δώσει και δωρεάν...

Neeeext...

 

Και παλι ομως θα χρειαζεται να εχεις μαζι σου μια οθονη,keyboard και mouse+dock+το κινητο για να κανεις την δουλεια σου και ως τωρα εχουν ανακοινωθει απο εφαρμογες κυριως για τα γνωστα facebook,instagram,messenger και Candy crush.

 

Αν το Continuum το εξελιξουν αργοτερα αυτο ειναι αλλο θεμα,αλλα προς το παρον παραμενει κατι για λιγους που ξερουν τι θελουν και τι τους προφερει το Continuum τιποτα παραπανω.

 

Εντομεταξυ δεν υπαρχουν ηδη τα διαφορα στικακια τυπου Intel Compute Sticks που κανουν τα ιδια και παραπανω απο το Continuum???

Ναι, υπάρχουν... Αλλά επίσης υπάρχουν και laptops. Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Το θέμα είναι να έχεις κάτι που να συνδέεται με το κινητό σου...

 

το ιδιο φτηνιαρικο πλαστικο για αλλη μια φορα...μετα τη Nokia το χαος

Το πολυκαρβονικό πλαστικό είναι το πιο ακριβό πλαστικό στην αγορά, και πιο ακριβό απ'το αλουμίνιο το οποίο είναι το πιο φθηνό υλικό αυτή τη στιγμή...

Ό,τι νά'ναι ο καθένας...

 

Α, θα πάρεις πολλά docks, δηλαδή. Ένα για κάθε σημείο που μπορεί να βρεθείς και να χρειαστείς pc. Και δε θα έχεις μαζί το υβριδικό ή το tablet που θέλει απλά ένα καλώδιο hdmi για να συνδεθεί οπουδήποτε!... Ωραίο, αλλά όχι. Αν δε χρειαζόταν dock, ναι, ναι σε όλα! Τώρα όχι.

 

Η πραγματική επανάσταση θα είναι να πηγαίνεις σε οποιονδήποτε υπολογιστή και σκανάροντας αυτό τη φάτσα σου ή με δαχτυλικό αποτύπωμα ή με pin, να φορτώνει τον windows λογαριασμό σου και το εικονικό προσωπικό σου desktop και τα αρχεία σου στο cloud και τα πάντα όλα.

Η πραγματική επανάσταση θα ήταν η τηλεμεταφορά, αλλά δεν ζητάω ό,τι νά'ναι απ'τα κινητά μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πραγματική επανάσταση θα ήταν η τηλεμεταφορά, αλλά δεν ζητάω ό,τι νά'ναι απ'τα κινητά μου...

Δε νομίζω ότι ζήτησα την εφεύρεση κάποιας εξωτικής τεχνολογίας από το μέλλον. Το cloud είναι ήδη εδώ και οι ταχύτητες σύνδεσης αυξάνονται συνεχώς. Γιατί να κουβαλάω κομμάτια hardware, τα οποία θα πρέπει να συνδέσω με άλλα μη φορητά κομμάτια hardware για να έχω τελικά "συναρμολογημένο" τον προσωπικό μου υπολογιστή "οπουδήποτε" (βλέπε smartphone που πρέπει να συνδέσω σε dock και το οποίο θα συνδέσω σε οθόνη κλπ), ενώ θα μπορούσαν να φορτώνονται από το σύννεφο οι δικές μου ρυθμίσεις σε οποιοδήποτε windows 10 pc βρεθεί μπροστά μου με ένα απλό sign in;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι ζήτησα την εφεύρεση κάποιας εξωτικής τεχνολογίας από το μέλλον. Το cloud είναι ήδη εδώ και οι ταχύτητες σύνδεσης αυξάνονται συνεχώς. Γιατί να κουβαλάω κομμάτια hardware, τα οποία θα πρέπει να συνδέσω με άλλα μη φορητά κομμάτια hardware για να έχω τελικά "συναρμολογημένο" τον προσωπικό μου υπολογιστή "οπουδήποτε" (βλέπε smartphone που πρέπει να συνδέσω σε dock και το οποίο θα συνδέσω σε οθόνη κλπ), ενώ θα μπορούσαν να φορτώνονται από το σύννεφο οι δικές μου ρυθμίσεις σε οποιοδήποτε windows 10 pc βρεθεί μπροστά μου με ένα απλό sign in;

Χωρίς dock το κινητό θα ήταν άχρηστο όταν θα ήταν συνδεδεμένο σε οθόνη, ούτε θα είχε τόσο μεγάλη συνδεσιμότητα με περιφερειακά.

Με το sign in σε WP 8.1 και Windows Mobile 10, κάποιες ρυθμίσεις συγχρονίζονται έτσι κι αλλιώς. Τι άλλο να συγχρονιστεί;;; Λογικά τα universal apps θα συγχρονίζονται. Ούτε στα Windows δεν συγχρονίζεται κάτι περισσότερο απ'τις ρυθμίσεις και τα store apps.

Τι άλλο χρειάζεσαι; Ούτε ο ίδιος νομίζω δεν ξέρεις τι θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΤΟΥ 950 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΤΟΥ 640 ???

Όχι, πολυκαρβονικό. Λογικά όπως το 920.

Αν δεν κάνω λάθος οι πιο φθηνές σειρές που ακολούθησαν είχαν απλό πλαστικό.

Αν κάνω λάθος, διορθώστε με κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, πολυκαρβονικό. Λογικά όπως το 920.

Αν δεν κάνω λάθος οι πιο φθηνές σειρές που ακολούθησαν είχαν απλό πλαστικό.

Αν κάνω λάθος, διορθώστε με κάποιος.

ΠΑΝΤΩς ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ 920 ΚΑΙ ΕΧΩ 930 ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΟ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, θα πάρεις πολλά docks, δηλαδή. Ένα για κάθε σημείο που μπορεί να βρεθείς και να χρειαστείς pc. Και δε θα έχεις μαζί το υβριδικό ή το tablet που θέλει απλά ένα καλώδιο hdmi για να συνδεθεί οπουδήποτε!... Ωραίο, αλλά όχι. Αν δε χρειαζόταν dock, ναι, ναι σε όλα! Τώρα όχι.

 

Αντικειμενικά ναι, δεν είναι το πιο βολικό πράμα του κόσμου, αλλά ακόμα και έτσι για μένα δεν είναι εμπόδιο. Πχ σπίτι δεν έχω μηχάνημα, βάζω αυτό και κάνω δουλειά. Από αυτά που ήδη υπάρχουν για μένα είναι πιο πολύ στα μέτρα μου

 

το αλουμίνιο πάντως μεταφέρει "καλύτερα" την θερμοκρασία στα χέρια μας :P

 

no caps plz...

 

πλαστικό over αλουμίνιο ανά πάσα στιγμή. Και για βάρος και για αυτό που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά ναι, δεν είναι το πιο βολικό πράμα του κόσμου, αλλά ακόμα και έτσι για μένα δεν είναι εμπόδιο. Πχ σπίτι δεν έχω μηχάνημα, βάζω αυτό και κάνω δουλειά. Από αυτά που ήδη υπάρχουν για μένα είναι πιο πολύ στα μέτρα μου

 

 

πλαστικό over αλουμίνιο ανά πάσα στιγμή. Και για βάρος και για αυτό που λες

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ...?? LUMIA 920 = 185γρ... LUMIA 930 = 167 γρ.... και μη γελιομαστε, σε τετοιες διαφορες δε καταλαβαινεις κατι... για την θερμοτητα οκ αλλα αυτο ειναι και αναλογο με τη χρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...