Προς το περιεχόμενο

Winbank - Αρχιζει να χρεώνει emails και sms


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως διαβαζα σε άλλο φορουμ πλέον η τράπεζα Πειραιώς θα αρχίσει να χρεώνει τις ειδοποιήσεις για κινήσεις του λογαριασμού με ενα σεβαστό ποσό.

 

Μη θέλοντας να το πιστέψω έκανα σήμερα log in και στο πεδίο των Winbank Alerts, βλέπω πως υπάρχει η επιλογή "Αγορά νέου πακέτου" στο οποίο υπάρχουν τα εξής:

 

s1opqe.jpg

 

35m371f.jpg

 

2ryfwvt.jpg

 

Δηλαδή για την απλή ενημέρωση δεν υπάρχει διαχωρισμός, ώστε να λαμβάνουμε μόνο emails αλλά αναγκαστικά θα γίνεται με emails και sms και χρεώνουν 6 ευρώ το χρόνο!

 

Αν δε, θέλει κάποιος να ενημερώνεται για τις κινήσεις της κάρτας του τότε θα πρέπει να πληρώσει 21 ευρώ το χρόνο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σκοπευουν να μας ενημερωσουν καπως;

Ή θα πρεπει να ψαχτουμε μονοι μας οπως εσυ Mary?

Δεν έχω ιδέα!!!

Τυχαία και εγώ το έμαθα.

Απαράδεκτοι!!!

Το μόνο σίγουρο είναι πως όσα έχω θα τα μεταφέρω σε άλλη τράπεζα που έχω ήδη λογαριασμό.

 

Οι γελοίοι, είδαν κίνηση με τις κάρτες και ειπαν να το εκμεταλλευτουν!

Εξάλλου ποιο το νόημα να έχεις ebanking αν δεν έχεις ειδοποιήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο σίγουρο είναι πως όσα έχω θα τα μεταφέρω σε άλλη τράπεζα που έχω ήδη λογαριασμό.

 

 

 

Έχουν ξεφύγει δυστυχώς όλοι...

που θα τα πας στην Alpha που οι εκεί απαράδεκτοι χρεώνουν 8 ευρώ (εφάπαξ) για να μπορέσεις να κάνεις τις "ειδικές" εντολές όπως να μεταφέρεις σε λογαριασμό τρίτου εντός Alpha και να προσθέσεις δικό σου λογαριασμό εκτός από τον αρχικώς δηλωθέντα στο ebanking πάλι θέλουν 8 ευρώ.

Τι να πω...

αντί να δίνουν κίνητρα να μην πάει ο κόσμος στα ταμεία στο τέλος θα καταφέρουν να τρέχουν όλοι στα ταμεία.

Όμως τώρα από τα πχ τέσσερα ταμεία, άνθρωπος υπάρχει μόνο σε ένα, οπότε οι ουρές θα είναι απίστευτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι αλλες τραπεζες δεν θα χρεωνουν....βρε σεις η μια ακολουθει την αλλη....αποκλειεται να γινει σε μισθοδοσιες εταιρειων γιατι εχει

 

υπογραφει ειδικη συμβαση με τις χρεωσεις η οποια εχει ημερομηνια ληξης .

 

απλα θα παω αυριο να διευκρινισω αν το pin που σου στελνει με sms για μεταφορα η πληρωμη  θα χρεωνεται......

 

επισης οταν εισαι εξωτερικο και κανεις καποια κινηση σε επαιρναν τηλεφωνο για επιβεβαιωση...θα χρεωνεται???

 

αλλη ενημερωση δεν θελω ....αλλα οποιος εχει μισθοδοσια μπορει να θυματε οτι σου ελεγαν μεχρι τοσες κινησεις το μηνα και οι

 

επιπλεον  τις χρεωναν με κατι δεκαρες ...

 

για να δουμε τι αλλο θα σκαρφιστουν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξάλλου ποιο το νόημα να έχεις ebanking αν δεν έχεις ειδοποιήσεις;

Δεν ειναι αυτος ο σκοπος του ebanking παντως.

Τουλαχιστον οχι μονο αυτος.

 

Παντως η alpha το εχει χρονια αυτο, δηλαδη ειδοποιησεις με κοστος.

Θυμαμαι που ειχαν στειλει και ενημερωτικο φυλλαδιο σπιτι.

Και μου κανει "¨εντυπωση" που το ειχαν δωρεαν αλλες τραπεζες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Eurobank, που επίσης χρησιμοποιώ, δεν έχει χρεώσεις στο email τουλάχιστον. Για SMS έχει.

Βέβαια έχει άλλα μείον, όπως η χρέωση 2,5€ για κάθε αγορά μέσω κάρτας σε άλλο νόμισμα.

 

Ε ωραία, αν είναι να χρεώνουν όλες, τότε τη βαψαμε :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που ίσως μετριάζει το πρόβλημα των ειδοποιήσεων είναι μια άλλη υπηρεσία που μέχρι τώρα είναι δωρεάν και -για την ώρα- δεν υπάρχει κάποια χρέωση στον ορίζοντα: η τακτική αποστολή κινήσεων. Από εκεί μπορούμε να ορίσουμε να μας έρχεται καθημερινά εμαιλ με τις κινήσεις του/ων λογαριασμού/ων (όταν βέβαια υπάρχουν κινήσεις). Έτσι δεν έχουμε την άμεση ειδοποίηση που προσφέρουν τα alert αλλά έχουμε συνολική ειδοποίηση κάποια στιγμή το απόγευμα/βράδυ της ημέρας. Δεν είναι το ίδιο αλλά από το τίποτα, κάτι είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που ίσως μετριάζει το πρόβλημα των ειδοποιήσεων είναι μια άλλη υπηρεσία που μέχρι τώρα είναι δωρεάν και -για την ώρα- δεν υπάρχει κάποια χρέωση στον ορίζοντα: η τακτική αποστολή κινήσεων. Από εκεί μπορούμε να ορίσουμε να μας έρχεται καθημερινά εμαιλ με τις κινήσεις του/ων λογαριασμού/ων (όταν βέβαια υπάρχουν κινήσεις). Έτσι δεν έχουμε την άμεση ειδοποίηση που προσφέρουν τα alert αλλά έχουμε συνολική ειδοποίηση κάποια στιγμή το απόγευμα/βράδυ της ημέρας. Δεν είναι το ίδιο αλλά από το τίποτα, κάτι είναι.

Προφανώς δεν είναι το ίδιο.

 

Το ίδιο κάνει και η Eurobank, μια φορά την ημέρα. Δεν είναι λειτουργικό.

 

Τραγική κίνηση, αλλά δυστυχώς αυτά είναι τα αποτελέσματα των καρτέλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...