Προς το περιεχόμενο

Η κατάντια των ελληνικών σχολείων


Flaoutistas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ή έτσι ή αλλιώς θα μάθει, αν δεν μάθει με τον έναν τρόπο θα μάθει με τον άλλον! Καλύτερα βέβαια θα ήταν να μην χρειαζόταν να σπάσει το κεφάλι του...

 

και γιατι υπαρχουν 40αρηδες+ που εχουν περασει και απο ΜΕΘ και απο ΚΑΤ και μυαλο δεν βαζουν;

 

Το λεει και η εκφραση οπου δεν πιπτει λογος πιπτει ραβδος

 

ραβδος πρεπει να πεφτει μονο οπου υπαρχει αμεσο θεμα επιβιωσης

 

ακομα και σε αυτο οι trained (σε ψυχολογικα φορτισμενες καταστασεις) θα παρουν σοφοτερη αποφαση απο εναν τυχαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 267
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To post vera verbera είναι πολύ αναχρονιστική αντίληψη. Πιστεύω στα επιχειρήματα και όχι στο ξύλο. Εξάλλου το ότι η δομή του εκπαιδευτικού συστήματος είναι λάθος δε νομίζω ότι έχει να κάνει με την έλλειψη βίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ακουγεται ηλιθιο αλλα ο ανθρωπος οπως και τα ζωα πρεπει απο μικρος "συστημα επιβραβευσης" οταν κανεις κατι καλο ανταμοιβεσαι (σε οποιοδηποτε επιπεδο οτι απαραιτητα φυσικη ανταμοιβη) οταν κανεις μαλακια την πληρωνεις.Αλλιως μαθαινει πως οτι και να κανει δεν υπαρχει καμια επιπτωση.

Θα μου πεις μπορει και με τα λογια να γινει αυτο.Ελα μου ντε που απο λογια δεν παιρνει σχεδον κανεις...ειχα δυο φιλους που σπουδαζαν παιδαγωγικο και οχι λιγες φορες μαλλωσαμε αρκετα εντονα για αυτο το θεμα "αυτο ειναι βια,με ποιο δικαιωμα θα κανεις κατι τετοιο,μονο με τον λογο λυνονται αυτα τα θεματα" κτλ 8 χρονια μετα σε ιδια συζητηση η αποψη τους ειναι αντιθετη

 

2015 εχουμε. Δεν ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιησουμε σκυλια για να φαμε κυνηγι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει, μπορεί να δέρνει ο ίδιος το παιδί του στο τέλος κάθε τριμήνου

To ξύλο δεν χρειάζεται, αλλά κάπως πρέπει να σταματήσει κι αυτό που γίνεται τα τελευταία ειδικά χρόνια που κανένας δεν σέβεται κανέναν και δεν φοβάται τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "respect" κερδιζεται με τον φοβο; Στο Bronx ημαστε;

 

Μηπως η καθολικη ελλειψη του φοβου οδηγει σε ενα true respect;

κανεις δεν λεει αυτο, αλλα το bullying(οπως πλεον το ονομαζουν) μεταξυ παιδιων ετσι προεκυψε καθως η αποβολη και το  "γιατι βαρας παιδακι μου δεν ειναι καλο" δεν απετρεψε κανεναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξύλο δεν χρειάζεται, αλλά κάπως πρέπει να σταματήσει κι αυτό που γίνεται τα τελευταία ειδικά χρόνια που κανένας δεν σέβεται κανέναν και δεν φοβάται τίποτα...

 

Μόνο που ο σεβασμός δεν επιβάλλεται

Εγώ δεν θα επέτρεπα σε κανέναν να χτυπήσει το παιδί μου, όποιος ασπάζεται τέτοιες αντιλήψεις μπορεί να δέρνει το δικό του όσο θέλει

 

Έχω φάει μπάτσα στο δημοτικό από κομπλεξικό θρησκόληπτο δασκαλάκο της φούτσας και ακόμη δεν την έχω ξεχάσει. Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω με τα μυαλά που έχω τώρα

Είναι δυνατόν να χτυπάς 11-12 χρόνων παιδάκι?

 

 

edit: Επίσης, το ξύλο που λέτε τους παίρνει μέχρι το δημοτικό άντε γυμνάσιο....μετά στο λύκειο σκεφτείτε ποιοί θα πληρώσουν τα σπασμένα των προηγούμενων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις δεν λεει αυτο, αλλα το bullying(οπως πλεον το ονομαζουν) μεταξυ παιδιων ετσι προεκυψε καθως η αποβολη και το  "γιατι βαρας παιδακι μου δεν ειναι καλο" δεν απετρεψε κανεναν.

 

τι κανει ενα "αγνο παιδι" να εκφρασει βια σε ενα αλλο "αγνο παιδι";

 

Θα ηταν καλυτερο να εκανε μοκο στο σχολειο και να του εκανε FB μποουλινκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που ο σεβασμός δεν επιβάλλεται

Εγώ δεν θα επέτρεπα σε κανέναν να χτυπήσει το παιδί μου, όποιος ασπάζεται τέτοιες αντιλήψεις μπορεί να δέρνει το δικό του όσο θέλει

Αν το παιδι σου βαρεσει ενα αλλο παιδι(Φανταζομαι οτι θα του εξηγησεις ολους τους λογους που ειναι κακο και θα το βαλεις τιμωρια)?Εαν ομως συνεχισει να το βαραει εκει τι θα κανεις?(γιατι απολυτα δικαιολογημενα μπορει να ζητησει ο αλλος γονεας να αποβληθει απο το σχολειο)

 

 

Δεν εχω σκοπο να συνεχισω ο καθενας εχει τις αποψεις του απλα αναφερω μια περιπτωση που δεν σπανιζει τοσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι; θα διδαξουμε στα παιδια "αν δεν αισθανεστε καλα με καποιον ή και με την παρτη σας ακομα, θα μας το λετε προκειμενου να βγαλουμε ολοι μαζι μια ακρη;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κανει ενα "αγνο παιδι" να εκφρασει βια σε ενα αλλο "αγνο παιδι";

 

Θα ηταν καλυτερο να εκανε μοκο στο σχολειο και να του εκανε FB μποουλινκ;

Το bullying δεν ειναι αποδεκτο με κανενα τροπο.Εγω ειχα παντως ενα παιδι στο σχολειο το οποιο ετρωγε καρπαζιες επειδη περπατουσε περιεργα και ειχε περιεργα μαλλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουγεται ηλιθιο αλλα ο ανθρωπος οπως και τα ζωα πρεπει απο μικρος "συστημα επιβραβευσης" οταν κανεις κατι καλο ανταμοιβεσαι (σε οποιοδηποτε επιπεδο οτι απαραιτητα φυσικη ανταμοιβη) οταν κανεις μαλακια την πληρωνεις.Αλλιως μαθαινει πως οτι και να κανει δεν υπαρχει καμια επιπτωση.

Θα μου πεις μπορει και με τα λογια να γινει αυτο.Ελα μου ντε που απο λογια δεν παιρνει σχεδον κανεις...ειχα δυο φιλους που σπουδαζαν παιδαγωγικο και οχι λιγες φορες μαλλωσαμε αρκετα εντονα για αυτο το θεμα "αυτο ειναι βια,με ποιο δικαιωμα θα κανεις κατι τετοιο,μονο με τον λογο λυνονται αυτα τα θεματα" κτλ 8 χρονια μετα σε ιδια συζητηση η αποψη τους ειναι αντιθετη

 

Το λεει και η εκφραση οπου δεν πιπτει λογος πιπτει ραβδος

 

 

Δεν ακούγεται μόνο ηλίθιο... ΕΙΝΑΙ και ηλίθιο, φασιστικό, τριτοκοσμικό και ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ (πλέον) ΛΑΘΟΣ. 

 

 

Φαντάζομαι, αγαπητέ βίαιο-λάγνε, όταν θα πας σε κάποιο μοντεσοριανό σκολειό θα τραβάς τα μαλλιά σου!

 

 

Φυσικά, τέτοια μοντέλα μάθησης τα διδάσκουν στα παιδαγωγικά... μάλιστα, σε αυτό της Πάτρας είναι και μία μεγάλη μορφή των παιδαγωγικών παγκοσμίως. Αλλά, όταν δεν νοιάζει κανένα, δεν τα μαθαίνει και κανείς. Όταν δεν τα μαθαίνει και κανείς, δεν διαδίδονται και ο κόσμος πιστεύει ακόμα σε ξύλο, Χρηστό, Αλλάχ, Δία και λοιπά λάθη και παραμύθια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη; Τι φταιει που τα αλλα παιδια δεν ειχανε δει 2-3 περιεργα κουρεματα και 2-3 ανθρωπους με κινητικα προβληματα; Τον ειδαν και τρομαξανε με το διαφορετικο της εμφανισης του; Ή τον βρηκανε μποσικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...