Προς το περιεχόμενο

Η κατάντια των ελληνικών σχολείων


Flaoutistas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο που ο σεβασμός δεν επιβάλλεται

Εγώ δεν θα επέτρεπα σε κανέναν να χτυπήσει το παιδί μου, όποιος ασπάζεται τέτοιες αντιλήψεις μπορεί να δέρνει το δικό του όσο θέλει

 

Έχω φάει μπάτσα στο δημοτικό από κομπλεξικό θρησκόληπτο δασκαλάκο της φούτσας και ακόμη δεν την έχω ξεχάσει. Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω με τα μυαλά που έχω τώρα

Είναι δυνατόν να χτυπάς 11-12 χρόνων παιδάκι?

 

 

edit: Επίσης, το ξύλο που λέτε τους παίρνει μέχρι το δημοτικό άντε γυμνάσιο....μετά στο λύκειο σκεφτείτε ποιοί θα πληρώσουν τα σπασμένα των προηγούμενων

Άρα, αφού ο σεβασμός κερδίζεται, πρέπει οι δάσκαλοι και οι καθηγητές να τον αξίζουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 267
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 χρονια χαμενα , εκτος απο γραφη - αναγνωση - και γνωσεις στα μαθηματικα , δεν μου εχει μεινει κατι αλλο , κατι αρχαια , λογοτεχνια , θρησκευτικα  δεν εδωσα ποτε σημασια και ουτε εκατσα να τα μαθω ποτε

 

μην σχολιασω την βια και τα ναρκωτικα που υπηρχαν σε καθημερινη βαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω ότι η βία στο σχολείο από καθηγητές/δασκάλους σηκώνει και ΕΔΕ; 

Καλά οι ΕΔΕ είναι λίγο πονεμένη ιστορία γενικά, όχι μόνο στα σχολεία...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη; Τι φταιει που τα αλλα παιδια δεν ειχανε δει 2-3 περιεργα κουρεματα και 2-3 ανθρωπους με κινητικα προβληματα; Τον ειδαν και τρομαξανε με το διαφορετικο της εμφανισης του; Ή τον βρηκανε μποσικο;

τον βρηκανε ησυχο παιδακι να μην μιλαει να μην αντιδραει,εκανε καποιος την αρχη τον εδωσε μια και τον κοροιδεψε και απο εκει και περα αυτο ηταν καθιεροθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρηστό, Αλλάχ, Δία και λοιπά λάθη και παραμύθια. 

 

τα παιδια χρειαζονται και λιγο παραμυθι. Αν καταλαβουν με την μια ποσο σκατενιος και πολυπλοκος ειναι αυτος ο κοσμος, μαλλον θα γινουν καταθλιπτικα... και δεν θα εχουν καμμια ορεξη για δημιουργια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το παιδι σου βαρεσει ενα αλλο παιδι(Φανταζομαι οτι θα του εξηγησεις ολους τους λογους που ειναι κακο και θα το βαλεις τιμωρια)?Εαν ομως συνεχισει να το βαραει εκει τι θα κανεις?(γιατι απολυτα δικαιολογημενα μπορει να ζητησει ο αλλος γονεας να αποβληθει απο το σχολειο)

 

 

Δεν εχω σκοπο να συνεχισω ο καθενας εχει τις αποψεις του απλα αναφερω μια περιπτωση που δεν σπανιζει τοσο

 

Βασικά, δε νομίζω το παιδί μου να βαράει άλλους στο ξεκάρφωτο όπως δεν το έκανα ούτε εγώ

Στην περίπτωση που γίνει κάτι τέτοιο, φυσικά το πρώτο πράγμα που θα κάνω θα είναι να του μιλήσω, να προσπαθήσω να καταλάβω τους λόγους της πράξης του, να του εξηγήσω κάποια πράγματα και έπειτα να του δώσω να καταλάβει ότι τέτοιες ενέργειες δεν πρόκειται να επαναληφθούν αλλιώς θα υποστεί τις συνέπειες(όχι ξύλο φυσικά)

 

Άρα, αφού ο σεβασμός κερδίζεται, πρέπει οι δάσκαλοι και οι καθηγητές να τον αξίζουν!

 

Φυσικά

Εγώ δε θυμάμαι σωστό και ξηγημένο καθηγητή που να μη μπορεί να κάνει μάθημα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον βρηκανε ησυχο παιδακι να μην μιλαει να μην αντιδραει,εκανε καποιος την αρχη τον εδωσε μια και τον κοροιδεψε και απο εκει και περα αυτο ηταν καθιεροθηκε

 

δηλαδη; εγινε εθιμο σαν την μασαμπουκα του Πασχατος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, δε νομίζω το παιδί μου να βαράει άλλους στο ξεκάρφωτο όπως δεν το έκανα ούτε εγώ

Στην περίπτωση που γίνει κάτι τέτοιο, φυσικά το πρώτο πράγμα που θα κάνω θα είναι να του μιλήσω, να προσπαθήσω να καταλάβω τους λόγους της πράξης του, να του εξηγήσω κάποια πράγματα και έπειτα να του δώσω να καταλάβει ότι τέτοιες ενέργειες δεν πρόκειται να επαναληφθούν αλλιώς θα υποστεί τις συνέπειες(όχι ξύλο φυσικά)

Αλλά είναι τόσοι πολλοί οι γονείς που είναι στην καλύτερη περίπτωση πέρα βρέχει και στην χειρότερη μπορεί να πούνε και μπράβο που το παιδί τους χτυπάει άλλα παιδιά που απελπίζεσαι...

δηλαδη; εγινε εθιμο σαν την μασαμπουκα του Πασχατος;

Αν ο γονιός είναι ανάξιος να το κάνει αναλαμβάνει ο (υποτιθέμενος) άξιος δάσκαλος. Μία, δύο, αποβολή και σε ειδικό σχολείο μετά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά είναι τόσοι πολλοί οι γονείς που είναι στην καλύτερη περίπτωση πέρα βρέχει και στην χειρότερη μπορεί να πούνε και μπράβο που το παιδί τους χτυπάει άλλα παιδιά που απελπίζεσαι...

Αν ο γονιός είναι ανάξιος να το κάνει αναλαμβάνει ο (υποτιθέμενος) άξιος δάσκαλος. Μία, δύο, αποβολή και σε ειδικό σχολείο μετά

 

Αυτό είναι πρόβλημα της οικογένειας όμως, δε μπορεί να το λύσει ο εκπαιδευτικός με το ξύλο

Μαθητές με προβληματική συμπεριφορά, μετά από 1-2 περιστατικά θα έπρεπε να επισκέπτονται τον ψυχολόγο του σχολείου(που δεν υπάρχει γιατί δεν υπάρχουν €)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως οι γονεις θα επρεπε να εχουν μια Α ενημερωση για θεματα ψυχικης υγειας ωστε να μπορουν να διακρινουν αντιστοιχα patterns ακομα και με την παρτη τους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως οι γονεις θα επρεπε να εχουν μια Α ενημερωση για θεματα ψυχικης υγειας ωστε να μπορουν να διακρινουν αντιστοιχα patterns ακομα και με την παρτη τους;

Ναι θα έπρεπε, μήπως θα έπρεπε να το ψάξουν και μόνοι τους και να μην είναι πέρα βρέχει; (αν και στις περισσότερες περιπτώσεις μιλάμε απλά για κακομαθημένα παιδιά, είναι σαν την "κατάθλιψη" που έχουν όλοι κι ανάθεμα αν την έχουν ένας στους δέκα από αυτούς...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...