Προς το περιεχόμενο

Έφυγαν σοβάδες από μπαλκόνι.Ποιος πληρώνει?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχτές γυρνώντας από την δουλειά είδα μεγάλα κομμάτια σοβά να εχουν διασκορπιστεί στο δρόμο. Δεν έδωσα σημασία λέω κάποιος θα τα πέταξε.

Μετά που κατέβηκα ένα αμάξι που ήταν παρκαρισμένο κάτω είχε 2 μεγάλα βαθουλώματα στην οροφή.

Χτύπησα στο διαχειριστή και του το είπα. Κοίταξα τα μπαλκόνια και είδα ότι από το μπαλκόνι του 4ου οροφου στην κάτω πλευρά του έχει φύγει ένα κομμάτι κάτω από την μετώπη σε μήκος περίπου 1.5 m

 

Το σπίτι της πεθεράς μου που μένω είναι στον 3ο

 

Ηρθε τώρα ο διαχειριστής με την ιδιοκτήτρια του 4ου και είπε θα κοιτάξει αν θα πρέπει να το φτιάξει η πολυκατοικία η εγώ. Και του λέω αφού είναι απόpost-209881-0-59157700-1445762451_thumb.jpg το μπαλκόνι στον 4ο όροφο εγώ τι σχέση έχω?

 

Ναι μεν πρέπει να φτιαχτεί ώστε να μην κινδυνεύσει κάποιος . Και γενικότερα όλη η μετώπη στον 4ο όροφο είναι κατάμαυρη από τα νερά μιας και εχει άμεση επαφή με την βροχή ,σε αντίθεση με τις μετώπες στους άλλους ορόφους οι οποίες είναι κάτασπρες σε τέλεια κατάσταση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλοι την ουρά τους απ'έξω κοιτάν να βγάλουν.

Το σπίτι της πεθεράς μου που μένω είναι στον 3ο

 

Ηρθε τώρα ο διαχειριστής με την ιδιοκτήτρια του 4ου και είπε θα κοιτάξει αν θα πρέπει να το φτιάξει η πολυκατοικία η εγώ. Και του λέω αφού είναι απόattachicon.gifIMG_20151025_1036051.jpg το μπαλκόνι στον 4ο όροφο εγώ τι σχέση έχω?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες ότι μένεις στον πρώτο όροφο. Από κάτω δεν έχει διαμερίσματα και φεύγουν κομμάτια με τον ίδιο τρόπο. Ποιος θα το πληρώσει , οι περαστικοί?

Σου λέω όλη η μετώπη του 4ου ορόφου είναι κατάμαυρη από τα νερά και είναι γεμάτη ρωγμές. Από κει δεν είναι το πρόβλημα?

 

Προχτες πήγα κάτω την ώρα που ήρθε ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου και του είπα να φύγει .Πήγα και βρήκα μια παλέτα και την έβαλα στον δρόμο για να μην παρκάρει κανείς.

 

Αν ο κανονισμός της πολυκατοικίας η ο νόμος ορίζει ότι πρέπει να το πληρώσω εγώ θα το πληρώσω. Δεν προσπαθώ να βγάλω την ουρά μου απόξω. Προσπαθώ να μάθω γιατί δεν ξέρω. Γιατί είναι άλλο μπαλκόνι το οποίο αποδειδεγμένα όλη  η μετώπη εχει πρόβλημα εδώ και καιρό και θα έπρεπε να είχε φτιαχτεί.

 

Το όλοι την ουρά τους απόξω προσπαθουν να βγάλουν το λες με μεγάλη ευκολία μέχρι να σου συμβεί το ίδιο. Σε κάθε περίπτωση,

 

Πιες ένα καφεδάκι πρώτα και έλα μετά να συνεχίσουμε την συζήτηση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω σε διάφορες σελίδες και οι περισσότεροι το ίδιο λένε. Βασικά λένε ότι θα πρέπει ανα τάκτα χρονικά διαστήματα να γίνεται και έλεγχος στα μέρη της πολυκατοικίας τα οποία βλέπουν στο δρόμο για τυχόν φθορές οι οποίες είναι παράγοντες κινδύνου, πράγμα το οποίο δεν εχει γίνει

Όλες οι μετώπες στα μπαλκόνια είναι σε άριστη κατάσταση εμφανισιακά. Στον 4ο είναι κατάμαυρη και εχουν μπει νερά σίγουρα μέσα και έχουν φουσκώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στο κεντρο Αθηνα που μενω εγω υπευθυνος για το μπαλκονι του(και απο κατω) ειναι ο ιδιοκτητης(δεν ειναι κοινοχρηστο το μπαλκονι).Αφου δεν υπαρχει συννενοηση εγω φωναξα μαρμαρα εβαλα βιδες στα μαρμαρα γυρω γυρω και καπως εδεσαν τις γωνιες απο κατω(που ηταν το μεγαλο προβλημα).Στην συνελευση κανεις δεν ειπε οτι αυτα ειναι εξοδα της πολυκατοικιας αφου δεν αποφασισαμε ολοι μαζι να τα φτιαξουμε(γιατι μερικα διαμερισματα δεν ειχαν προβλημα) ο καθενας πηρε την ευθυνη μονος του αν θα τα φτιαξει.Θεωρω οτι αυτο το προβλημα που ειδα στην φωτογραφια ειναι 100% της ιδιοκτητριας του 4ου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είπα στον διαχειριστή πριν λίγο , να βάλουμε κάτι σαν σίτα σιδερένια η κάτι άλλο το οποίο θα ξεκινάει από τον 4ο και θα καταλήγει στο μπαλκόνι μου. Να χτυπήσουμε το κάτω μέρος , να φύγουν όλα αυτά και να πέσουν με την βοήθεια της σίτας στο μπαλκόνι μου..Εγώ θα τα μαζέψω μετά , δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα ειναι μην πέσουν στο δρόμο και χτυπήσει κανείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχτές γυρνώντας από την δουλειά είδα μεγάλα κομμάτια σοβά να εχουν διασκορπιστεί στο δρόμο. Δεν έδωσα σημασία λέω κάποιος θα τα πέταξε.

Μετά που κατέβηκα ένα αμάξι που ήταν παρκαρισμένο κάτω είχε 2 μεγάλα βαθουλώματα στην οροφή.

Χτύπησα στο διαχειριστή και του το είπα. Κοίταξα τα μπαλκόνια και είδα ότι από το μπαλκόνι του 4ου οροφου στην κάτω πλευρά του έχει φύγει ένα κομμάτι κάτω από την μετώπη σε μήκος περίπου 1.5 m

 

 

ο ιδιοκτητης του αυτοκινητου πηρε χαμπαρι? αν ναι τοτε θα απαντηθει το ποιος πληρωνει λιαν συντομως :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ιδιοκτητης του αυτοκινητου πηρε χαμπαρι? αν ναι τοτε θα απαντηθει το ποιος πληρωνει λιαν συντομως :ph34r:

Καλύπτουν οι ασφάλειες τέτοια ζημιά; Τι πρέπει να έχεις στην ασφάλεια για να σε καλύψει;

 

Για το θέμα, πιστεύω ότι είναι θέμα του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος να το φτιάξει αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες ότι μένεις στον πρώτο όροφο. Από κάτω δεν έχει διαμερίσματα και φεύγουν κομμάτια με τον ίδιο τρόπο. Ποιος θα το πληρώσει , οι περαστικοί?

 

 

 

 

το λογικο και το σωστο ειναι να φτιαχτει απο τον ιδιοκτητη του 4ου αφου απο εκει εφυγαν οι σοβαδες,οπως αν εφευγαν απο τον 3ο θα επιβαρυνοσουν εσυ και παει λεγοντας..

 

τα πραγματα στις πολυκατοικιες ειναι παντα πολυ δυσκολα και πρεπει να εχεις και ατομα με λογικη και υπευθυνοτητα αλλιως......

 

τωρα το θεμα ειναι φτιαχτει η ζημια για την ασφαλεια κυριως των περαστικων και οχι μονο,οπως επισης και πως να σταματησει το νερο που μαζευετε στον οροφο (ισως με τεντα)

 

αν και δε φαινετε καλα στη φωτο ,αν φαινοντε και σιδερα δεν θελει μονο ενα απλο σοβατισμα η ζημια αλλα πολυ προεργασια και καταλληλα υλικα που εχουν βγει στην αγορα (αφαιρεση σκουριας-σταθεροποιηση σκουριας και παει λεγοντας)

οπως επισης και οτι τετοιου ειδους ζημιες δεν φτιαχνοντε τετοια εποχη αλλα οταν εχουν πιασει ζεστες ωστε να εχουν φυγει και οι πολλες υγρασιες που σιγουρα εχει μεσα το σημειο που επεσε ο σοβας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια υδροροη θελει οπου το νερο να φευγει σε ενα λουκι μπαλκονιου τελος

Μερικα μπαλκονια(οπως το δικο μου) ειναι μια ευθεια τα νερα φευγουν απο παντου δεν εχει περβαζι γυρω γυρω οποτε λιγο να φυγουν τα μαρμαρα απο το μωσαικο ποτιζει νερο απο κατω και δημιουργει υγρασιες τωρα δεν ξερω αν εχουν του ιδιου τυπου μπαλκονια τα παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ιδιοκτητης του αυτοκινητου πηρε χαμπαρι? αν ναι τοτε θα απαντηθει το ποιος πληρωνει λιαν συντομως :ph34r:

 

Πως δεν πήρε χαμπάρι.Με το παραπάνω.Επειδή ήταν και γνωστός κάθησα μαζί του την Παρασκευή καμιά ώρα κάτω και μιλαγαμε και περιμέναμε μαζί την αστυνομία να καταγράψει το γεγονός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά ο ιδιοκτητης του 4ου είναι για μένα λογικά κάποιο λούκι οτυ πρέπει να είχε βουλώσει και να έγινε ζημιά αλλιώς μετά μπορείτε να πείτε με την πολυκατοικία ότι οκ έγινε η ζημιά την πληρώνουμε όλοι μαζί ώστε να φτιαχτεί και καμία μόνωση/υδροροή ή τίποτα τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...