Προς το περιεχόμενο

Έφυγαν σοβάδες από μπαλκόνι.Ποιος πληρώνει?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν απο ενα μπαλκονι δημιουργηθει προβλημα σε ιδιοκτησια αλλου,αποκλειστικα υπευθυνος ειναι αυτος που εχει το μπαλκονι.Αυτα εχουν λυθει στον Αρειο Παγο.

Επισης μην μπερδευετε κοινοχρηστους και κοινοκτητους χωρους,ειναι δυο διαφορετικα πραγματα που δεν ταυτιζονται παντα.

 

Επεξ/σία από vagos789
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έπαθα ακριβός το ίδιο πρόβλημα μένω 6 ρετιρέ έφυγε κομμάτι από το κάτω μέρος του μπαλκονιού και έσκασε σε ένα αυτοκίνητο μετά από ψάξιμο του καταστατικού της πολυκατοικίας μιλώντας με πολιτικό μηχανικό και δικηγόρο είναι ευθύνη της πολυκατοικίας διορθώνοντας το πρόβλημα και πληρώνοντας τα έξοδα του αυτοκινήτου όλα μπαίνουν στα κοινόχρηστα 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικηγορος σου εκανε καλη δουλεια υπερ σου , αν πηγαινε το πραγμα στα δικαστηρια θα πληρωνες μονο εσυ

Βεβαια το θεμα δεν ειναι πολυ ξεκαθαρο,δεν ειναι ασπρο-μαυρο που το βλεπει ενας δικαστης με τη μια 

 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Α΄ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΝΟΜΟΣ , ΕΔΙΚΠΟΛ 2012/211)
Οριζόντια ιδιοκτησία. Προσδιορισμός των δικαιωμάτων του ιδιοκτήτη αφ΄ ενός επί του ορόφου και αφετέρου στα κοινόχρηστα μέρη. Υπάρχει δυνατότητα ένα κοινόχρηστο πράγμα να αποτελέσει αντικείμενο χωριστής ιδιοκτησίας. Η βεράντα αποτελεί αντικείμενο χωριστής ιδιοκτησίας. Δικαιώματα και υποχρεώσεις του ιδιοκτήτη της βεράντας. Οταν αποτελεί δώμα για το διαμέρισμα του κάτω - ορόφου και έχει υποστεί βλάβες η βεράντα, τότε ο κύριος αυτής υποχρεούται να αποκαταστήσει αυτές. 
Αριθμός 1223/2012
ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, vagos789 είπε

(Α΄ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΝΟΜΟΣ , ΕΔΙΚΠΟΛ 2012/211)
Οριζόντια ιδιοκτησία. Προσδιορισμός των δικαιωμάτων του ιδιοκτήτη αφ΄ ενός επί του ορόφου και αφετέρου στα κοινόχρηστα μέρη. Υπάρχει δυνατότητα ένα κοινόχρηστο πράγμα να αποτελέσει αντικείμενο χωριστής ιδιοκτησίας. Η βεράντα αποτελεί αντικείμενο χωριστής ιδιοκτησίας. Δικαιώματα και υποχρεώσεις του ιδιοκτήτη της βεράντας. Οταν αποτελεί δώμα για το διαμέρισμα του κάτω - ορόφου και έχει υποστεί βλάβες η βεράντα, τότε ο κύριος αυτής υποχρεούται να αποκαταστήσει αυτές. 
Αριθμός 1223/2012
ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ

Όπου έχω ρωτήσει τι κάτω μέρος του μπαλκονιού είναι στους κοινόχρηστους χώρους και ότι έχει να κάνει με επισκευές βαραίνει ολους τους ιδιοκτήτες

Υπεύθυνος είσαι για αν φύγει μάρμαρο, η κάγκελο γλάστρες κτλ τότε πληρώνει ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες με το σεισμό στο μπαλκόνι μου, στην ένωση σχεδόν με την διπλανή πολυκατοικία έχει άνοιξη μια ρωγμή και έχουνε φύγει σοβαδε, καθώς επίσης και κομμάτια από το μπαλκόνι του από πάνω. Από ότι μου είπε ο απέναντι γείτονας, οσο ανεβαίνει προς τα πάνω ή ρωγμή, εγώ είμαι στον 4,δηλαδη στον 5 και στον 6 ανοίγει πιο πολύ. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, μιλάω για εξωτερικό χώρο και μπαλκόνια, ποιος πληρώνει τη ζημιά, γιατί όσο πάει προς τα κάτω από μένα, γίνεται ανεπαίσθητη η ρωγμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας τη φωτό, φαίνεται πως όλα τα μπαλκόνια συμπεριλαμβανομένου και του τοπικ σταρτερ, πως ειναι σε καλή κατάσταση.

Το μπαλκόνι όμως του τέταρτου, ειναι σε μαύρο χάλι. Κι αυτό προήλθε απο υγρασία, όπως φαίνεται στη φωτο η μαυρίλα/μουχλα. Οπότε λέω εγώ, πως είτε εχουν πρόβλημα τα πλακακια του και εισχωρεί νερό, είτε κάποια υδρορροη και γλείφει. 

Επειδή δεν έχω ιδέα, πως λειτουργεί μια πολυκατοικια (επαρχία γαρ) είμαι περίεργος για το αποτέλεσμα. Θα θελα να γραψει ο φίλος, για το ποιος τελικά έχει την ευθύνη για την αποκατάσταση.

Το φτωχό μου το μυαλό λεει πως εφόσον το μπαλκόνι ανήκει στο 4ρτο, αυτουνού είναι και το πρόβλημα, διοτι απο αυτον προήλθε. (εκτος της υδροροοης που προφανως ανήκει σε όλους). Διοτι αν προήλθε απο κακή χρηση, σπασμενα πλακακια, σπασμένο δικο του σωλήνα πχ βρυσης μπαλκονιού, γιατι να πληρώσουν όλοι;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επαναφερω το θέμα αφού πλέον έχει γινει μάστιγα.

Σοβάδες πέφτουν πολύ συχνά πλέον απο μπαλκόνια. Σημερα το πρωί είδα live μια περίπτωση, που ευτυχως δεν χτυπησε κανεις, αλλά ο διαχειριστης της πολυκατοικίας, φωναξε αστυνομία, ωστε να πιέσει τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες να πληρωσουν για να επισκευαστεί η πολυκατοικία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Επαναφερω το θέμα αφού πλέον έχει γινει μάστιγα.

Σοβάδες πέφτουν πολύ συχνά πλέον απο μπαλκόνια. Σημερα το πρωί είδα live μια περίπτωση, που ευτυχως δεν χτυπησε κανεις, αλλά ο διαχειριστης της πολυκατοικίας, φωναξε αστυνομία, ωστε να πιέσει τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες να πληρωσουν για να επισκευαστεί η πολυκατοικία.

Ε λογικο και λογω κακοτεχνιας αλλα και παλαιοτητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αναμενομενο πλεον να αρχισουν να εμφανιζονται οι συνέπειες της μη συντηρησης στην συντριπτική πλειοψηφία των πολυκατοικιων, οι οποιες μαλιστα ειναι σε μεγαλο βαθμο γερασμενες. Δυστυχως θα εχουμε τετοια  φαινομενα πολυ πιο συχνα και αντε να βγαλεις ακρη με τις ελληνικες πολυκατοικες και το ποιος πληρωνει τι, μιας και ολοι αποφευγουν οτιδηποτε κοινοχρηστο και πληρωνουν μονο αν τους αφορα αμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...