Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέμπτη (5η) εργάσιμη μέρα και ΑΚΟΜΑ να εμφανισθούν τα χρήματα του τραπεζικού εμβάσματος στην Revolut!!

 

Δεν αξίζει τον κόπο τελικά.

 

Θέλεις  να αγοράσεις κάποιο προϊόν και πρέπει να περιμένεις μία (1) εβδομάδα ώστε να φτάσει το έμβασμα, για να προβείς στην παραγγελία (συν το χρόνο να το παραλάβεις....)

 

Μπανανιστάν, δυστυχώς .... φτάσαμε σε σημείο να ενεργούμε παράπλευρα επειδή δεν μπορούμε να προβούμε με ορθό τρόπο σε μία αγορά των 40 ευρώ από εξωτερικό (και μιλάω για προϊόν που δεν βρίσκουμε στην Ελλάδα)... Έλεος πια...

 

 

Θα ρωτήσω κάτι αυτονόητο αλλά εγώ έτσι ενεργώ και μετά χρησιμοποιώ τις άλλες λύσεις. Έχεις προσπαθήσει κάρτα εγχώρια; Επειδή το ποσό δεν είναι μεγάλο και ποτέ δεν ξέρεις. Προσπάθησε 2-3 φορές μέσα στην μέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα ρωτήσω κάτι αυτονόητο αλλά εγώ έτσι ενεργώ και μετά χρησιμοποιώ τις άλλες λύσεις. Έχεις προσπαθήσει κάρτα εγχώρια; Επειδή το ποσό δεν είναι μεγάλο και ποτέ δεν ξέρεις. Προσπάθησε 2-3 φορές μέσα στην μέρα. Ποτέ δεν ξέρεις.

 

:-D  Σωστός....

 

   Ναι, την προηγούμενη εβδομάδα, επειδή ήταν απαραίτητο να κάνω μία αγορά, έμπαινα 2-3 φορές ημερησίως μέσω συνδεδεμένης κάρτας στο paypal, και κατάφερα μετά την .... 10η προσπάθεια να κάνω την δουλειά μου!!!!!  :confused:

 

Όμως, διαβάζοντας εδώ, σκέφτηκα να τοποθετήσω ένα ποσό στην Revolut, ώστε να μην σπάνε τα νεύρα μου στην 10η ... προσπάθεια!!!!

 

Τζίφος όμως. Και βέβαια δεν λέω ότι φταίει η Revolut. Ίσως η ΤΤΕ, βλέποντας ότι αυξάνεται η ζήτηση για το προϊόν, καθυστερεί σκοπίμως την μεταφορά για να απογοητεύσει τους χρήστες.... Λέω εγώ τώρα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέμπτη (5η) εργάσιμη μέρα και ΑΚΟΜΑ να εμφανισθούν τα χρήματα του τραπεζικού εμβάσματος στην Revolut!!

 

Δεν αξίζει τον κόπο τελικά.

 

Θέλεις  να αγοράσεις κάποιο προϊόν και πρέπει να περιμένεις μία (1) εβδομάδα ώστε να φτάσει το έμβασμα, για να προβείς στην παραγγελία (συν το χρόνο να το παραλάβεις....)

 

Μπανανιστάν, δυστυχώς .... φτάσαμε σε σημείο να ενεργούμε παράπλευρα επειδή δεν μπορούμε να προβούμε με ορθό τρόπο σε μία αγορά των 40 ευρώ από εξωτερικό (και μιλάω για προϊόν που δεν βρίσκουμε στην Ελλάδα)... Έλεος πια...

 

Πρώτον δεν είσαι στην 5η εργάσιμη.

Έχουν περάσει 3 εργάσιμες και είσαι στην 4η (Οπότε περιμένεις να εμφανιστούν).

Τα εμβάσματα θέλουν 2-3 μέρες συνήθως και αν γίνουν νωρίς το πρωί εκτελούνται την ίδια μέρα. Εσύ το έκανες το μεσημέρι.

Οι μέρες αναμονής δεν μετράνε από την στιγμή που δίνεις εσύ την εντολή αλλά από την στιγμή που την εκτελεί η τράπεζά σου.

Προσωπικά έχω κάνει 5 εμβάσματα στην Revolut και έχουν εμφανιστεί σε 36-48 ώρες μετά την εκτέλεση της τράπεζα (Πειραιώς).

Αν δεν εμφανιστούν απλά τους στέλνεις μήνυμα στο Support γιατί κατά μια μεγάλη περίπτωση έχεις κάνει κάποιο λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν δεν εμφανιστούν απλά τους στέλνεις μήνυμα στο Support γιατί κατά μια μεγάλη περίπτωση έχεις κάνει κάποιο λάθος.

 

Βρε παλικάρι μου, πρόκειται για e-banking!!!

 

Εάν έκανα κάποιο λάθος θα έπρεπε να αποδεσμευτεί το ποσό και να επιστρέψει στον τραπεζικό λογαριασμό μου.

 

Επιπρόσθετα, όταν μιλάμε για e-banking, υπολογίζουμε ΟΛΕΣ τις εργάσιμες μέρες (Τετάρτη 11:45 το έμβασμα, τώρα είναι Τρίτη 14:40.... είμαστε στην 5η εργάσιμη μέρα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παλικάρι μου, πρόκειται για e-banking!!!

 

Εάν έκανα κάποιο λάθος θα έπρεπε να αποδεσμευτεί το ποσό και να επιστρέψει στον τραπεζικό λογαριασμό μου.

 

Επιπρόσθετα, όταν μιλάμε για e-banking, υπολογίζουμε ΟΛΕΣ τις εργάσιμες μέρες (Τετάρτη 11:45 το έμβασμα, τώρα είναι Τρίτη 14:40.... είμαστε στην 5η εργάσιμη μέρα...)

 

μάλλον δεν έχεις διαβάσει καλά το αρχικό , δεν είπαμε ότι έκανες λάθος και τα έστειλες σε λογαριασμό που δεν υπάρχει , λέμε ότι έκανες λάθος στον τρόπο που τα έστειλες

 

αν εσύ δεν έβαλες το reference number σωστά και αν ο λογαριασμός είναι σε άλλο όνομα , τότε , δεν θα λειτουργήσει σωστά η διαδικασία ταυτοποίησης οπότε στη revolut δεν θα πάρουν χαμπάρι ότι εσύ έστειλες τα λεφτά άρα και δε θα τα περάσουν στο σύστημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παλικάρι μου, πρόκειται για e-banking!!!

 

Εάν έκανα κάποιο λάθος θα έπρεπε να αποδεσμευτεί το ποσό και να επιστρέψει στον τραπεζικό λογαριασμό μου.

 

Επιπρόσθετα, όταν μιλάμε για e-banking, υπολογίζουμε ΟΛΕΣ τις εργάσιμες μέρες (Τετάρτη 11:45 το έμβασμα, τώρα είναι Τρίτη 14:40.... είμαστε στην 5η εργάσιμη μέρα...)

 

Όχι δεν υπολογίζεις όλες τις μέρες φίλε μου. 

Και μιλάμε για έμβασμα. Άστο e-banking γιατί συγνώμη για την έκφραση αλλά η Revolut - Paypal χέστηκαν με ποιον τρόπο έχεις κάνει το έμβασμα απλά τους ενδιαφέρει να εμφανιστεί ένα έμβασμα με σωστά στοιχεία. 

Και πάλι όχι αν έχεις κάνει κάτι με το reference δεν αποδεσμεύονται έτσι απλά. 

Όχι δεν υπολογίζεις όλες τις μέρες φίλε μου. 

Και μιλάμε για έμβασμα. Άστο e-banking γιατί συγνώμη για την έκφραση αλλά η Revolut - Paypal χέστηκαν με ποιον τρόπο έχεις κάνει το έμβασμα απλά τους ενδιαφέρει να εμφανιστεί ένα έμβασμα με σωστά στοιχεία. 

Και πάλι όχι αν έχεις κάνει κάτι με το reference δεν αποδεσμεύονται έτσι απλά. 

 

Όταν κάνεις έμβασμα στην Revolut κάνεις ένα έμβασμα σε έναν λογαριασμό της Barclays που ανήκει στην Revolut. Αυτό σημαίνει ότι όλον τα εμβάσματα πάνε στον ίδιο λογαριασμό και το μόνο που τα ξεχωρίζει είναι το reference. Βεβαία αφού χρησιμοποιείς e-banking από το 2002 για εμβάσματα και διάφορα αυτό θα το κατάλαβες από μόνος σου γιατί όταν έκανες το έμβασμα ο λογαριασμός που έκανες το έμβασμα δεν ήταν στο όνομα σου αλλά στο όνομα της Revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει είναι μια λύση ανάγκης απο τις τρεις που συζητιούνται εδώ στο φόρουμ  λόγω cc με ενα μεγάλο πλεονέκτημα (καλή ισοτιμία σε συνάλλαγμα) και ενα μεγάλο μειονέκτημα (καθυστέρηση στην εμφανιση των χρημάτων με έμβασμα) ας μην το αναλύσουμε άλλο.  Αν κάποιος τον βολεύει την χρησιμοποιεί, αν όχι ψάχνει άλλες λύσεις, ή συνδιασμό αυτών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως έτσι έιναι, τώρα που δοκίμασα το έδειξε κανονικά... Αλλά έτσι έχασα μια μέρα :(

Αν θέλουμε πρις τις 16.00 δεν γίνεται ?? 

 

Σήμερα πρωί πρωί (7.30) μου ήρθε ειδοποίηση (mail) απο τη τράπεζα Πειραιώς για το χθεσινό εξερχόμενο έμβασμα και 2ο mail για την 1€ χρέωση του εμβάσματος... Οπότε αναμένω με τις τάπες του ουισκιού στο βαρέλι , μέχρι να δω τα χρήματα στη  Revolut.

 

Ερώτηση: Σήμερα είναι η μέρα παράδοσης της φυσικής κάρτας, πόσο αξιόπιστο είναι το χρονοδιάγραμμα τους ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πρωί πρωί (7.30) μου ήρθε ειδοποίηση (mail) απο τη τράπεζα Πειραιώς για το χθεσινό εξερχόμενο έμβασμα και 2ο mail για την 1€ χρέωση του εμβάσματος... Οπότε αναμένω με τις τάπες του ουισκιού στο βαρέλι , μέχρι να δω τα χρήματα στη  Revolut.

 

Ερώτηση: Σήμερα είναι η μέρα παράδοσης της φυσικής κάρτας, πόσο αξιόπιστο είναι το χρονοδιάγραμμα τους ?? 

 

Όχι δεν είναι τόσο αξιόπιστο :(

Για μένα τουλάχιστον δεν ήταν. Δυστυχώς :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Σήμερα είναι η μέρα παράδοσης της φυσικής κάρτας, πόσο αξιόπιστο είναι το χρονοδιάγραμμα τους ?? 

Στην παράδοση της φυσικής κάρτας είναι Εγγλέζοι :lol:  Right on time

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν υπολογίζεις όλες τις μέρες φίλε μου. 

 

Στη δικη του περιπτωση διανυει την 5η εργασιμη μερα...απλα δεν εχει τελειωσει η 5η μερα καθως υπαρχει και η διαφορα ωρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ερώτηση: Σήμερα είναι η μέρα παράδοσης της φυσικής κάρτας, πόσο αξιόπιστο είναι το χρονοδιάγραμμα τους ?? 

 

πόσο "αξιόπιστοι" είναι στα ελτα ; 

 

δεν την στέλνουν με κούριερ ρε παιδιά , ο ταχυδρόμος την φέρνει , τουλάχιστον σε μένα ε δεν περνάει κάθε μέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο "αξιόπιστοι" είναι στα ελτα ; 

 

δεν την στέλνουν με κούριερ ρε παιδιά , ο ταχυδρόμος την φέρνει , τουλάχιστον σε μένα ε δεν περνάει κάθε μέρα 

 

Σε μένα την στείλανε με ACS.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα 

 

προσπαθώ να κάνω μια αγορά από το alliexress και μου γράφει αυτό 

 

Your bank does not authorize this payment. Suggestion

1) Please check whether there is enough money or credit limit in your bank account;

Tips: pay attention to the currency of your order and the currency of your bank account. When you calculate, make sure they are converted into the same one.

2) Please contact your bank to check why they declined your payment;

3) Or you can try another card or payment method.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις τα λεφτά που χρειάζονται και βάζεις σωστά τα στοιχεία.

Τότε κανε διαγραφή δεδομένον της εφαρμογής Revolut και ξανάκανε log in. Χρησιμοποιήσει τα καινούρια στοιχεία της κάρτας.

Μπορείς να κάνεις απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...