Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στον "κωδικο αναφορας εντολεα" τι βαζουμε ? και που το βρισκουμε ? )στον οδηγο το αναφερει σαν reference)

Δες στον οδηγό (post #2) τη φωτογραφία που δείχνει  "Οδηγίες εμβάσματος από το ebanking της Εθνικής" και 

"Οδηγίες εμβάσματος από το ebanking της Πειραιώς"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παίδες....

 

Τετάρτη μεσημέρι (12:00) έκανα αίτηση έκδοσης Revolut.

 

Άμεσα εκδόθηκε η virtual κάρτα και έδωσα εντολή e-banking (ΕΘΝΙΚΗ) για μεταφορά χρηματικού ποσού.

 

Ακόμα δεν έχουν εμφανισθεί τα χρήματα στην Revolut!

 

Είναι φυσιολογικό μετά από τρεις (3) σχεδόν εργάσιμες να μην έχει ολοκληρωθεί η συναλλαγή;

 

Πέμπτη (5η) εργάσιμη μέρα και ΑΚΟΜΑ να εμφανισθούν τα χρήματα του τραπεζικού εμβάσματος στην Revolut!!

 

Δεν αξίζει τον κόπο τελικά.

 

Θέλεις  να αγοράσεις κάποιο προϊόν και πρέπει να περιμένεις μία (1) εβδομάδα ώστε να φτάσει το έμβασμα, για να προβείς στην παραγγελία (συν το χρόνο να το παραλάβεις....)

 

Μπανανιστάν, δυστυχώς .... φτάσαμε σε σημείο να ενεργούμε παράπλευρα επειδή δεν μπορούμε να προβούμε με ορθό τρόπο σε μία αγορά των 40 ευρώ από εξωτερικό (και μιλάω για προϊόν που δεν βρίσκουμε στην Ελλάδα)... Έλεος πια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέμπτη (5η) εργάσιμη μέρα και ΑΚΟΜΑ να εμφανισθούν τα χρήματα του τραπεζικού εμβάσματος στην Revolut!!

 

Δεν αξίζει τον κόπο τελικά.

 

Θέλεις  να αγοράσεις κάποιο προϊόν και πρέπει να περιμένεις μία (1) εβδομάδα ώστε να φτάσει το έμβασμα, για να προβείς στην παραγγελία (συν το χρόνο να το παραλάβεις....)

 

Μπανανιστάν, δυστυχώς .... φτάσαμε σε σημείο να ενεργούμε παράπλευρα επειδή δεν μπορούμε να προβούμε με ορθό τρόπο σε μία αγορά των 40 ευρώ από εξωτερικό (και μιλάω για προϊόν που δεν βρίσκουμε στην Ελλάδα)... Έλεος πια...

 

5η φορά που βάζω χρήματα και 5η φορά που μπαίνουν σε 2 άντε 3 εργάσιμες (α και από 2 διαφορετικές τράπεζες)

οπότε ή είμαι τόσο τυχερός ή κάτι δεν κάνετε σωστά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε...

 

Όλα αυτά (...Revolut κλπ), εκτιμώ ότι είναι παρορμητικές και αλόγιστες τελικά... ημι-λύσεις...

 

Όταν περιμένω ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ για να δω ένα έμβασμα 100 €, ώστε να προχωρήσω σε κάποια αγορά, υπάρχει περίπτωση να βάλω 1.000€ για κάποια άλλη ακριβή αγορά;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5η φορά που βάζω χρήματα και 5η φορά που μπαίνουν σε 2 άντε 3 εργάσιμες (α και από 2 διαφορετικές τράπεζες)

οπότε ή είμαι τόσο τυχερός ή κάτι δεν κάνετε σωστά 

Βρε παιδιά πρέπει να βγάλουν και αυτοί ενα μεροκάματο ως διαμεσολαβητές με ενα σύντομο τοκισμό των χρημάτων, μην περιμένετε 1-2 εργάσιμες...σπάνια περίπτωση.  :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε...

 

Όλα αυτά (...Revolut κλπ), εκτιμώ ότι είναι παρορμητικές και αλόγιστες τελικά... ημι-λύσεις...

 

Όταν περιμένω ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ για να δω ένα έμβασμα 100 €, ώστε να προχωρήσω σε κάποια αγορά, υπάρχει περίπτωση να βάλω 1.000€ για κάποια άλλη ακριβή αγορά;;;

 

πρώτα από όλα προφανώς και είναι ημι-λύσεις , που τις θέλουμε όμως λόγω cc

όταν περιμένεις μια εβδομάδα αυτό κατά πολύ μεγάλη πιθανότητα σημαίνει ότι κάτι έχει γίνει λάθος, οπότε ή επικοινωνείς άμεσα με το support ή περιμένεις που αυτό σημαίνει ότι πάλι σε 4-5 μέρες θα γράψεις τα ίδια γιατί δεν πιστεύω να έχεις ευχάριστα νέα :)

 

Βρε παιδιά πρέπει να βγάλουν και αυτοί ενα μεροκάματο ως διαμεσολαβητές με ενα σύντομο τοκισμό των χρημάτων, μην περιμένετε 1-2 εργάσιμες...σπάνια περίπτωση.   :-(

 
είπα εγώ τίποτα για 1-2 ; εγώ δεν γκρίνιαξα καν , δεν θα περίμενα με την καμία καν το 1 :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά πρέπει να βγάλουν και αυτοί ενα μεροκάματο ως διαμεσολαβητές με ενα σύντομο τοκισμό των χρημάτων, μην περιμένετε 1-2 εργάσιμες...σπάνια περίπτωση.  :-(

καλα αυτο δεν ισχυει γιατι αν τη φορτωσεις μεσω καρτας εξωτερικου μπαινουν αμεσα τα λεφτα......   μην ξεχναμε δεν ειναι μονο η ελλαδα σε τοσες χωρες τη χρησιμοποιουν....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5η φορά που βάζω χρήματα και 5η φορά που μπαίνουν σε 2 άντε 3 εργάσιμες (α και από 2 διαφορετικές τράπεζες)

οπότε ή είμαι τόσο τυχερός ή κάτι δεν κάνετε σωστά 

 

Βρε αδελφέ, αυτό περιμένουμε όλοι εδώ...

 

Μπορείς, (πάει κάπου ο νους σου...) τι δεν κάνω σωστά;

 

Χρησιμοποιώ e-banking από το 2002 (...14 χρόνια τώρα) και έχω εκτελέσει,  απροβλημάτιστα, μεταφορές μεγάλων ποσών.

 

Τι ακριβώς κάνεις εσύ που εγώ κάνω λάθος; 

 

Έχω κολήσει για 100 € , όχι για κάποια περιουσία!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χρόνοι πίστωσης των εμβασμάτων είναι όντως γενικά απαράδεκτα υψηλοί. Έτυχε και σε εμένα να πιστωθεί έμβασμα σε 2 εργάσιμες (με μεσολάβηση σ/κ βέβαια άρα 4 ημερολογιακές) αλλά τις πρώτες 2 φορές χρειάστηκαν 4-5 εργάσιμες και αναφορά με email. Όπως διαπίστωσα ακόμα και τα δικά μας τραπεζικά "καφενεία" τα εμβάσματα τα στέλνουν αυθημερόν εφόσον δοθεί η εντολή εγκαίρως το πρωί, άρα έχει θέματα η Barclays ή/και η ίδια η Revolut με το σύστημα του "κουβά" που χρησιμοποιεί. Δεν θα προχωρήσει καλά έτσι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε...

 

Όλα αυτά (...Revolut κλπ), εκτιμώ ότι είναι παρορμητικές και αλόγιστες τελικά... ημι-λύσεις...

 

Όταν περιμένω ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ για να δω ένα έμβασμα 100 €, ώστε να προχωρήσω σε κάποια αγορά, υπάρχει περίπτωση να βάλω 1.000€ για κάποια άλλη ακριβή αγορά;;;

Παρορμητικές και αλόγιστες δε θα τις χαρακτήριζα.

Ο καθένας από μας σκέφτηκε πώς έχουν τα πράματα, έψαξε και αποφάσισε τη λύση που τον εξυπηρετεί. 

Καμία λύση, προφανώς, δεν είναι τέλεια αλλά δεδομένων των συνθηκών, η revolut αποδεικνύεται μια καλή λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε αδελφέ, αυτό περιμένουμε όλοι εδώ...

 

Μπορείς, (πάει κάπου ο νους σου...) τι δεν κάνω σωστά;

 

Χρησιμοποιώ e-banking από το 2002 (...14 χρόνια τώρα) και έχω εκτελέσει,  απροβλημάτιστα, μεταφορές μεγάλων ποσών.

 

Τι ακριβώς κάνεις εσύ που εγώ κάνω λάθος; 

 

Έχω κολήσει για 100 € , όχι για κάποια περιουσία!!!!!

 

ε που να ξέρω τι έκανες , reference είναι σωστά βαλμένο ; ο λογαριασμός της τράπεζας με τον λογαριασμό της revolut είναι ακριβώς στο ίδιο όνομα ; ό.τι και να έκανες εφόσον πέρασαν τόσες μέρες πρέπει να επικοινωνήσεις με το support

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...