Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόκειται δηλαδη να αλλαξεις αριθμο κινητού ή ετσι απο περιέργεια ρωτας?

 

Υπάρχει μια πιθανότητα αναλόγως τις ανάγκες σε κάποιους μήνες να αλλάξω αριθμό ναι. Κάνοντας αναζήτηση "κινητό" όλα τα αποτελέσματα είναι άσχετα με την ερώτηση μου η οποία θα μπορούσε να απαντηθεί με ένα ναι ή ένα όχι. Αν είναι τόσος κόπος εντάξει μπορείτε απλά να το αγνοήσετε. Δεν μπορώ να καταλάβω από που πηγάζει όλο αυτό το "ειρωνικό" ύφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει μια πιθανότητα αναλόγως τις ανάγκες σε κάποιους μήνες να αλλάξω αριθμό ναι. Κάνοντας αναζήτηση "κινητό" όλα τα αποτελέσματα είναι άσχετα με την ερώτηση μου η οποία θα μπορούσε να απαντηθεί με ένα ναι ή ένα όχι. Αν είναι τόσος κόπος εντάξει μπορείτε απλά να το αγνοήσετε. Δεν μπορώ να καταλάβω από που πηγάζει όλο αυτό το "ειρωνικό" ύφος.

Η ειρωνεία πηγάζει από 2 αριθμούς:3256 218

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια πιθανότητα αναλόγως τις ανάγκες σε κάποιους μήνες να αλλάξω αριθμό ναι. Κάνοντας αναζήτηση "κινητό" όλα τα αποτελέσματα είναι άσχετα με την ερώτηση μου η οποία θα μπορούσε να απαντηθεί με ένα ναι ή ένα όχι. Αν είναι τόσος κόπος εντάξει μπορείτε απλά να το αγνοήσετε. Δεν μπορώ να καταλάβω από που πηγάζει όλο αυτό το "ειρωνικό" ύφος.

Δεν ειναι ειρωνικο, ειναι πολλες επαναλαμβανόμενες ιδιες ερωτήσεις

 

Λυση σε ολα υπάρχει εδω (εμεις δεν ήμαστε παντογνώστες απλα τα διαβάζουμε)

 

https://revolut.com/faq

 

 

...και εκεί λοιπόν  λέει

Can I change my mobile number on the App?

:

You simply need to go to the ‘Profile’ section of the app and edit your mobile number here by clicking on it and adding a new number. Then, you should log out (bottom of the page) and log back in with the new number to verify it.

 

If you cannot access the app as you need a 6-digit verification code - message us on the in-app support or call +44 (0) 203 725 75 83 so we can change your number for you. You will need to answer our security questions including the amount/date of your last top up.

 

Please don't create a second account with the new number and try and link your physical card - this won’t work!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση. Στην πρώτη σελίδα λέει οτι τα λεφτά για να μπουν στη Revolut θέλει 2-4 εργάσιμες. Κάποιος που έκανε πρόσφατα μεταφορά μπορεί να μας πει την εμπειρία του; Πόσες μέρες πήρε; Ευχαριστώ!!

2-4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεδία πος μπορούμε να ενεργοποιησουμε την κάρτα στο ATM?

Πεδία πος μπορούμε να ενεργοποιησουμε την κάρτα στο ATM?

Κάνοντας ανάληψη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, δεν θα ακολουθούσα αυτή τη σκέψη (και πρακτική) με μια εταιρεία που δημιουργήθηκε πέρυσι το καλοκαίρι, έχει ένα λογαριασμό "κουβά" για τις εισροές από τους πελάτες της και δεν ξέρουμε τι θα κάνει αύριο, σε ένα μήνα ή σε μερικούς μήνες.

 

Από όσα έχουν γραφτεί σ' αυτό το νήμα, οι περισσότεροι (και εγώ), την έβγαλαν για την ευκολία και την αμεσότητα έκδοσης που παρέχει, προκειμένου να κάνουν μερικές αγορές από το εξωτερικό. Κατά την άποψή μου, είναι χρήσιμη σ' αυτόν τον τομέα, αλλά μέχρις εκεί. Στοκάρισμα χρημάτων (αν είχα) στο εξωτερικό, θα το έκανα σε άλλη εταιρεία, με σωστές προδιαγραφές, ιστορικό και περγαμηνές, σε δικό μου λογαριασμό ή όχι λογαριασμό "κουβά" και, εν πάση περιπτώσει, σε εταιρεία που θα παρείχε ασφάλεια των χρημάτων μου.

 

Αλλά, αυτές είναι προσωπικές σκέψεις και καθένας μπορεί να σκέφτεται διαφορετικά. 

 

 

 

Συμφωνώ αρκεί να μην προβάλουμε δική μας ερμηνεία στις ίδιες λέξεις, μαζί να μιλάμε κι άλλα να καταλαβαίνουμε...πχ δεν θα άφηνα στον λογαριασμό πάνω από 250€, γενικά ένα ποσό που θα εξυπηρετούσε μια συγκεκριμένη (συνδυαστική ή μη) αγορά ή μια αναμενόμενη προσφορά....που μπορεί να μην είναι λίγα, αλλά δεν είναι και πολλά...

 

...το λέω γιατί η απάντησή σου μου φάνηκε πως περισσότερο απευθυνόταν σε κάποιον που επιχειρηματολογούσε για χρήση της υπηρεσίας για αποταμιευτικούς/σωρευτικούς σκοπούς...

 

Αντιθέτως εγώ είπα πρακτικά ότι βλέπω προβληματική την συνεχή τροφοδότηση της υπηρεσίας με ρευστό, ώστε να ξοδεύονται χρήματα σε εμβάσματα...

....εφόσον έχουμε κάρτα χωρίς τέλη δλδ δεν θα έστελνα το ελάχιστο απαραίτητο ποσό κάθε φορά (τώρα μια powerbank, αύριο κάτι ψιλό στο ebay πχ), αλλά ένα ποσό που να υπερκαλύπτει προβλέψιμες αγορές, χωρίς να εγκλωβίζει τα χρήματα εκεί...

 

Διαφορετικά, δεν θα πρόσφερε τίποτα παραπάνω η συγκεκριμένη υπηρεσία από το Paypal...

...το πρόβλημα όμως είναι η καθυστέρηση στην απόσυρση χρημάτων και η αδυναμία χρήσης τους ενόσω είναι εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, για αγορες απο Αγγλια απο καταστηματα που απαιτουν Αγγλικο billing address, μπορω να αλλαξω τα billing details απο το Profile με καποια εικονικα στην Αγγλια, ωστε να περασει η συναλλαγη και μετα να επαναφερω τα ελληνικα?

 

Απαντω στο ερωτημα μου. Εχω μια αγγλικη καρτα sim της Three. Για να κανεις top up την καρτα στο site της Three, απαιτει καρτα με UK billing address. Εγω στο profile στην εφαρμογη της Revolut ειχα την ελληνικη μου διευθυνση στα billing details.

 

Δοκιμαζω αρχικα να κανω top up, βαζοντας μια τυχαια UK billing address στο site της Three. Δεν περναει.

Στη συνεχεια, βαζω στο profile μου της Revolut την ιδια τυχαια διευθυνση προσωρινα και ξαναδοκιμαζω σχεδον αμεσως. Περναει κανονικα.

 

Οποτε φανταζομαι το ιδιο θα ισχυει και σε αλλες περιπτωσεις, οπου καταστηματα απαιτουν η καρτα να εχει billing address στην χωρα που βρισκονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντω στο ερωτημα μου. Εχω μια αγγλικη καρτα sim της Three. Για να κανεις top up την καρτα στο site της Three, απαιτει καρτα με UK billing address. Εγω στο profile στην εφαρμογη της Revolut ειχα την ελληνικη μου διευθυνση στα billing details.

 

Δοκιμαζω αρχικα να κανω top up, βαζοντας μια τυχαια UK billing address στο site της Three. Δεν περναει.

Στη συνεχεια, βαζω στο profile μου της Revolut την ιδια τυχαια διευθυνση προσωρινα και ξαναδοκιμαζω σχεδον αμεσως. Περναει κανονικα.

 

Οποτε φανταζομαι το ιδιο θα ισχυει και σε αλλες περιπτωσεις, οπου καταστηματα απαιτουν η καρτα να εχει billing address στην χωρα που βρισκονται.

Sorry αλλα ποια η χρησιμότητα να "περάσεις" μια παραγγελία με εικονική διεύθυνση στην Αγγλία αντι για Ελλάδα;  Το προιον που θα παραγγείλεις πως θα το παραλάβεις στην Ελλάδα;  Εκτος και αν χρησιμοποιήσεις πραγματική διεύθυνση γνωστού σου στην Αγγλία αλλά αν ειναι registered το εμπόρευμα πως θα το παραλάβει;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλα ποια η χρησιμότητα να "περάσεις" μια παραγγελία με εικονική διεύθυνση στην Αγγλία αντι για Ελλάδα;  Το προιον που θα παραγγείλεις πως θα το παραλάβεις στην Ελλάδα;  Εκτος και αν χρησιμοποιήσεις πραγματική διεύθυνση γνωστού σου στην Αγγλία αλλά αν ειναι registered το εμπόρευμα πως θα το παραλάβει;  

 

 

Μονάδες σε καρτοκινητό έβαλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έκανα την πρώτη μου αγορα.

Απ το σάιτ που έκανα την αγορά μου βγάζει ότι έγινε αποδοχή της πληρωμής αλλά στην εφαρμογή μου γράφει το όνομα του σάιτ αλλά μου έχει μηδενικό ποσό δίπλα αντί για το ποσό της παραγγελίας....... Μήπως τελικά δεν έγινε?αγορά μέσο της κάρτας όχι paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ειρωνικο, ειναι πολλες επαναλαμβανόμενες ιδιες ερωτήσεις

 

Λυση σε ολα υπάρχει εδω (εμεις δεν ήμαστε παντογνώστες απλα τα διαβάζουμε)

 

https://revolut.com/faq

 

 

...και εκεί λοιπόν  λέει

Can I change my mobile number on the App?

:

You simply need to go to the ‘Profile’ section of the app and edit your mobile number here by clicking on it and adding a new number. Then, you should log out (bottom of the page) and log back in with the new number to verify it.

 

If you cannot access the app as you need a 6-digit verification code - message us on the in-app support or call +44 (0) 203 725 75 83 so we can change your number for you. You will need to answer our security questions including the amount/date of your last top up.

 

Please don't create a second account with the new number and try and link your physical card - this won’t work!

 

αρα απο οτι καταλαβαινω αν σου κλεψουν το κινητο παπαλα.... γιατι ουτε μπορουμε να δουμε ποτε καναμε top-up ουτε να αλλαξουμε αριθμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ALPHA  BANK γιατι δεν με αφηνει να στειλω εμβασμα ρε παλικαρια?δεν με αφηνει να βαλω  διευθυνση δικαιουχου κ χωρα παραληπτριας τραπεζας...-δεν μου ανοιγει κουτακι να πληκτρολογησω....ξερει κανεις κατι..???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα απο οτι καταλαβαινω αν σου κλεψουν το κινητο παπαλα.... γιατι ουτε μπορουμε να δουμε ποτε καναμε top-up ουτε να αλλαξουμε αριθμο...

ε να βάλεις τότε bluestacks ή παρόμοιο android emulator στο pc

 

σα να μου λες έχω smartphone Και αν μου κλέψουν το κινητό πάνε οι επαφές μου ένα πράγμα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα απο οτι καταλαβαινω αν σου κλεψουν το κινητο παπαλα.... γιατι ουτε μπορουμε να δουμε ποτε καναμε top-up ουτε να αλλαξουμε αριθμο...

Επίσης επειδή το νούμερο είναι στο όνομά σου μπορεί να ακυρώσεις την sim, να βγάλεις καινούργια με τον ίδιο αριθμό και να ξανασυνδεθείς με τον λογαριασμό σου στην revolut.

Ο "κλέφτης" δεν θα μπορεί να δει τα στοιχεία της κάρτας σου μιας και η εφαρμογή κλειδώνει με pin ή στην τελική μπλοκάρεις και την κάρτα μέσω της εφαρμογής από το νέο κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...