Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτησω κατι παιδια που με δεν το εχω καταλαβει: Εχω μια καρτα η οποια δεν ειναι ειναι δικια μου αλλα ειναι πχ της γιαγιας μου. Γινεται να μπω απο αλλο κινητο ή απο το bluestacks για να φτιαξω και μετα να περασω την καρτα της γιαγιας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια καλησπερα,

Μια ερωτηση να κανω και εγω...

Υστερα απο αγορα που εκανα μεσω του paypal και της reovolut καρτας που ειχα προσθεσει... Μου χει γινει ενα partial refund του ποσου που πληρωσα αλλα μετα απο 3 μερες δεν εχουν εμφανιστει ακομα τα λεφτα στην καρτα... Ξερετε αν υπαρχει προβλημα η θα γινει κανονικα;

 

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ίδιο ονοματεπώνυμο μπορείς εφόσον δεν έχεις κάνει ταυτοποίηση στον παλιό λογαριασμό ή/και δεν σκοπεύεις να κάνεις στον καινούργιο. Με τον ίδιο τηλεφωνικό αριθμό δεν μπορείς. Γιατί κάθεστε και ασχολείστε με τις contactless δεν μπορώ να καταλάβω όμως. Στην Ελλάδα που τα μισά (κι αν) pos υποστηρίζουν ανέπαφες και ακόμα κι εκεί που υποστηρίζουν πριν προλάβεις να πεις οτιδήποτε σου βουτάει την κάρτα από τα χέρια ο ταμίας να τη χώσει στο pos, δεν προσφέρουν τίποτα. Μόνο κίνδυνος είναι δυνητικά. Εγώ αν μπορούσα να αλλάξω με απλές και όλες τις contactless κάρτες που έχω θα το έκανα.

 

Εδώ νομίζω πρέπει εμείς οι καταναλωτές να εκπαιδεύσουμε τους ταμίες. Κι εγώ αντιμετώπιζα αυτό που περιγράφεις, αλλά πλέον έχω αλλάξει τακτική.

Τους λέω "θα πληρώσω με ανέπαφη κάρτα, καταχωρήστε το ποσό" (επειδή τα περισσότερα pos δεν είναι συνδεδεμένα με το λογιστικό σύστημα του καταστήματος, πρέπει ο ταμίας να το καταχωρεί στο pos χειροκίνητα).

Δεν τους δίνω την κάρτα μου κι αν απλώσουν χέρι να την πάρουν, την τραβάω κι εγώ πίσω και δεν την δίνω. Κάποιες φορές γίνονται και παρεξηγήσεις ή με κοιτάνε στραβά. Εκεί προσπαθώ να τους εξηγήσω τους λόγους που η ανέπαφη είναι ανέπαφη.

Που θα πάει, σε λίγο καιρό θα μάθουν και θα είναι συνήθεια για όλους, πιστεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ νομίζω πρέπει εμείς οι καταναλωτές να εκπαιδεύσουμε τους ταμίες. Κι εγώ αντιμετώπιζα αυτό που περιγράφεις, αλλά πλέον έχω αλλάξει τακτική.

Τους λέω "θα πληρώσω με ανέπαφη κάρτα, καταχωρήστε το ποσό" (επειδή τα περισσότερα pos δεν είναι συνδεδεμένα με το λογιστικό σύστημα του καταστήματος, πρέπει ο ταμίας να το καταχωρεί στο pos χειροκίνητα).

Δεν τους δίνω την κάρτα μου κι αν απλώσουν χέρι να την πάρουν, την τραβάω κι εγώ πίσω και δεν την δίνω. Κάποιες φορές γίνονται και παρεξηγήσεις ή με κοιτάνε στραβά. Εκεί προσπαθώ να τους εξηγήσω τους λόγους που η ανέπαφη είναι ανέπαφη.

Που θα πάει, σε λίγο καιρό θα μάθουν και θα είναι συνήθεια για όλους, πιστεύω.

Εκτος και αν το κατάστημα (οπως τα περισσότερα) δεν εχει μηχανημα για ανεπαφες συναλλαγές
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι παιδια που με δεν το εχω καταλαβει: Εχω μια καρτα η οποια δεν ειναι ειναι δικια μου αλλα ειναι πχ της γιαγιας μου. Γινεται να μπω απο αλλο κινητο ή απο το bluestacks για να φτιαξω και μετα να περασω την καρτα της γιαγιας;

δεν είδα αν έγραψες πιο πίσω κάτι άλλο αλλά τι εννοείς με το να περάσεις την κάρτα της γιαγιάς ;

 

να φτιάξεις λογαριασμό στην revolut εννοείς ; αν ναι η κάρτα της γιαγιάς που θα σου χρειαστεί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να συνεργαζονται/εχουν λογαριασμο σε τραπεζα της Φινλανδιας.

Βλεπω πολλα εισερχομενα εμβασματα με εντολεα

THE CURRENCY CLOUD LTD και iban Φινλανδιας και στα details λεει revolut

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δοκιμασα χτες το βραδυ να στειλω εμβασμα απο την εθνικη στην revolut μεσα απο το e-banking της εθνικης και μου βγαζει σφαλμα "ανεπαρκες οριο 2:55" ξερει κανενας τι σημαινει αυτο? Δεν εχω περασει το οριο των 1000 ευρω  οποτε δεν ξερω τι φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δοκιμασα χτες το βραδυ να στειλω εμβασμα απο την εθνικη στην revolut μεσα απο το e-banking της εθνικης και μου βγαζει σφαλμα "ανεπαρκες οριο 2:55" ξερει κανενας τι σημαινει αυτο? Δεν εχω περασει το οριο των 1000 ευρω  οποτε δεν ξερω τι φταιει?

 

Έφτασε το μηνιαίο όριό της και η Εθνική προφανώς. Εκτός του ορίου των 1000€/μήνα για τον καθένα μας, έχουν και οι τράπεζες μηνιαία όρια στα εμβάσματα που επιτρέπεται  να σταλλούν από τους πελάτες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτασε το μηνιαίο όριό της και η Εθνική προφανώς. Εκτός του ορίου των 1000€/μήνα για τον καθένα μας, έχουν και οι τράπεζες μηνιαία όρια στα εμβάσματα που επιτρέπεται  να σταλλούν από τους πελάτες τους.

Αυριο ο μηνας εχει 1, και τα όρια αναναιώνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...