Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα και χρονια πολλα σε ολους.

παιδιά να κανω. μθα ερώτηση; απο το νεο ετος θα παω με την γυναίκα Ουγγαρία.

συμφέρει να φορτώσω την καρτα με χρημα; γιατι εκει το συναλλαγμα τα ανταλλακτηρια σε ψιλο δερνουν, ειχα κατεβεθ σήμερα στην τράπεζα την εθνική για να κανω και τους ειχανε τελειώσει.

αμα συμφέρει να φορτώσω την κάρτα με ευρω να την φορτώσω; ξερω σε λιρες θα πληρωνω μαλλον ετσι δεν ειναι; αφου ειναι αγγλικη η καρτα; αλλα. θα με συμφέρει η κανουν εκει στην πληρωμή καμια ισοτιμία και θα με δαγκώνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημέρα και χρονια πολλα σε ολους.

παιδιά να κανω. μθα ερώτηση; απο το νεο ετος θα παω με την γυναίκα Ουγγαρία.

συμφέρει να φορτώσω την καρτα με χρημα; γιατι εκει το συναλλαγμα τα ανταλλακτηρια σε ψιλο δερνουν, ειχα κατεβεθ σήμερα στην τράπεζα την εθνική για να κανω και τους ειχανε τελειώσει.

αμα συμφέρει να φορτώσω την κάρτα με ευρω να την φορτώσω; ξερω σε λιρες θα πληρωνω μαλλον ετσι δεν ειναι; αφου ειναι αγγλικη η καρτα; αλλα. θα με συμφέρει η κανουν εκει στην πληρωμή καμια ισοτιμία και θα με δαγκώνουν

Η μετατροπή θα γίνετε απο ευρώ σε φιορίνια και με πολυ καλύτερη ισοτιμία και απο την τράπεζα και απο ανταλλακτήριο.Π.χ τωρα η εθνικη δινει 1 ευρω προς 293 ενω η revolut 1 προς 309.Μπορεις να βαλεις τα χρηματα να πας σε ενα ΑΤΜ εκει και να παρεις ολα τα χρήματα στο τοπικό νόμισμα στην ισοτιμία της revolut και χωρίς χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο κάτω μερος της οθονης στην αρχικη της revolut... εχεις 4 tab/εικονίδια? Αν εχεις, το δευτερο απο αριστερα... και πάτα security.

Αυτο ειναι το θεμα μου ,δεν υπαρχει το security πλεον .Εχω κατεβασει παλι την εφαρμογη, την εχω βαλει σε αλλο κινητο και τιποτα .

Στο support το μονο που μου ειπαν ειναι οτι ''we will pass this issue to our relevant team'' .....

IMG_4452_2.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι το θεμα μου ,δεν υπαρχει το security πλεον .Εχω κατεβασει παλι την εφαρμογη, την εχω βαλει σε αλλο κινητο και τιποτα .

Στο support το μονο που μου ειπαν ειναι οτι ''we will pass this issue to our relevant team'' .....

IMG_4452_2.png

 

Μάλλον επειδή δεν εχεις την φυσική κάρτα δεν σε βγαζει της ρυθμησεις ασφαλειας..Θα το ξεχάσαν να το βάλουν στην νεα έκδοση....Το μονο που μπορείς να κάνεις ειναι να περιμένεις να ανεβάσουν νεα έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι το θεμα μου ,δεν υπαρχει το security πλεον .Εχω κατεβασει παλι την εφαρμογη, την εχω βαλει σε αλλο κινητο και τιποτα .

Στο support το μονο που μου ειπαν ειναι οτι ''we will pass this issue to our relevant team'' .....

IMG_4452_2.png

 

 

Από όσο μπορώ να δω και να καταλάβω, δεν έχεις φυσική κάρτα! Άρα λογικό είναι μην σου εμφανίζει "Security" παρά μόνο το γενικό "Disable Card". Οι ρυθμίσεις εκεί αφορούν λειτουργίες που γίνονται με τη φυσική κάρτα. Δεν έχει καμία έννοια π.χ. το "disable magstripe payments" στη virtual.

Μάζί γράφαμε asdfnikos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο μπορώ να δω και να καταλάβω, δεν έχεις φυσική κάρτα! Άρα λογικό είναι μην σου εμφανίζει "Security" παρά μόνο το γενικό "Disable Card". Οι ρυθμίσεις εκεί αφορούν λειτουργίες που γίνονται με τη φυσική κάρτα.

Mεχρι πριν ενα μηνα το εμφανιζε κανονικα,πως αλλιως θα μπορουσα να κανω disable ecommerce αφου ειναι σε εκεινο το section,  και δεν ειχα θεμα στις συναλλαγες

 

.Δεν ειχα ποτε φυσικη καρτα.Ειναι νεο κολπο αυτο?

 

Τωρα εχω μεινει με λεφτα στην καρτα και την παλια ρυθμιση - dissable ecommerce - που δεν μπορω να αλλαξω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεχρι πριν ενα μηνα το εμφανιζε κανονικα,πως αλλιως θα μπορουσα να κανω disable ecommerce αφου ειναι σε εκεινο το section,  και δεν ειχα θεμα στις συναλλαγες

 

.Δεν ειχα ποτε φυσικη καρτα.Ειναι νεο κολπο αυτο?

 

Τωρα εχω μεινει με λεφτα στην καρτα και την παλια ρυθμιση - dissable ecommerce - που δεν μπορω να αλλαξω.....

 

Αυτό λένε τα παιδιά παραπάνω, το να απενεργοποιήσεις την κάρτα είναι το ίδιο με το να πατήσεις disable ecommerce, μιας και μιλάμε για άυλη κάρτα που χρησιμοποιείται μόνο σε ηλεκτρονικές αγορές. Το ίδιο σκέφτηκε και η revolut και αφαίρεσε τις περιττές ρυθμίσεις.

 

Δοκίμασε να την απενεργοποιήσεις και ενεργοποιήσεις ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως δεν ειναι το ιδιο, η καρτα ειναι enabled κανονικα ομως εχει μεινει με τις παλιες ρυθμισεις στο security-> dissable Ecommerse  οταν ειχα προσβαση κανονικα στο security ακομα και οταν δεν ειχα φυσικη καρτα ξαναλεω. Ετσι δεν μπορω να κανω συναλλαγη.

Μετα απο 2η επικοινωνια με το support υποθετουν (ετσι ειπαν) οτι πρεπει να βγαλω φυσικη καρτα για να εμφανιστει παλι στο menu το security και οτι οι ρυθμισεις παρεμειναν ως ειχαν....Με λιγα λογια μου ειπαν οτι  αν ειχα κανει απλο disable card και οχι Disable card + dissable e commerce τωρα δεν θα ειχα κανενα θεμα.

 

 

 

Την πατησα και ετσι εχασα μια εκτπωση 40 λιρων για καποια πραγματα που ηθελα να παρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

theod7, on 29 Dec 2016 - 12:51 AM, said:snapback.png

Επανερχομαι ξανα   μιας και με κουρασε αυτη η ιστορια....λοιπον απο τις 16 του μηνος προσπαθω να στειλω εκατο ευρω .. την πρωτη φορα τα λεφτα πηγαν αλλα ξαναγυρισαν πισω- χρεωθηκα ενια ευρω    

Την  δευτερη φορα ουτε πηγαν ουτε χρεωθηκε ο λογαριασμος --τον εβαλα εδω μηπως καπιο λαθος    με το ΙΒΑΝ κλπ αλλαξα το ΙΒΑΝ  και ξαναστειλα..για τριτη φορα .... και αυτη τη φορα δεν χρεωθηκε λογαριασμος αλλα εγραψε rejected  

Καπου διαβασα οτι εκλεισε η πειραιως      και απο το νεο ετος ξανα..  δικαιλογειται ομως να γυρισουν πισω  ?  [λεω γι αυτα που εστειλα την πρωτη φορα στις 16 του μηνος ] δεν ξερω τι παιζει     ευχαριστω .                                                    

 

Το ότι σε κούρασε αυτή η ιστορία, είναι αποκλειστική ευθύνη σου εφόσον δεν ακούς καν τι σου λέμε. Στο #8422 σου έγραψα ότι το έμβασμα θα γυρίσει πίσω. Σου είπα επίσης να το ξαναστείλεις μόνο μετά την αλλαγή του μήνα. Το 1ο έμβασμα απέτυχε και σε χρέωσε 9€ γιατί το έστειλες σε λάθος ΙΒΑΝ, το 2ο απέτυχε γιατί είχαν εξαντληθεί τα διαθέσιμα της Πειραιώς και το 3ο γιατί ξαναδοκίμασες ενώ αυτά τα διαθέσιμα δεν έχουν ανανεωθεί ακόμα παρά αυτό θα συμβεί την 1/1/2017. Τα εμβάσματα τέλος είτε φτάνουν επιτυχώς στον προορισμό τους εντός της προβλέπομενης προθεσμίας, ή επιστρέφουν πίσω στον αποστολέα. Τρίτη εκδοχή (να μείνουν ...στον αέρα δηλαδή ή σε αναμονή) δεν υφίσταται.                                                                                                                                                                                                                                                                                              theopan και   dexterios  ------   στην τελευταια φορα οταν σου λεει οτι η εντολη εκτελεστηκε κανονικα αλλα βλεπεις απο τον λογαριασμο να μην φευγουν λεφτα   μερες νομιζω ειναι στον αερα .

Στην πρωτη τωρα εντολη ουτε το ΙΒΑΝ ηταν λαθος ουτε και τo REFR με αυτο το ΙΒΑΝ εκανα αγορες..

Δεν επεσε στην αντιληψημου κατι για το ποτε τελειωνουν τα λεφτα της Πειραιως...                                                                                       

  •  

 

post-144715-0-31319500-1483020703_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έδωσες είναι η εντολή του εμβάσματος, αύριο θα το δει ο υπεύθυνος και θα το ακυρώσει γιατί δεν έχει άλλα διαθέσιμα η τρ. για αυτόν τον μήνα.

 

 

Σας ενημερώνουμε ότι έχει εξαντληθεί το μηνιαίο όριο που έχει καθοριστεί για την Τράπεζα, από την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών για εκτέλεση εμβασμάτων στο εξωτερικό έως και €1000, έτσι όπως αυτό ορίζεται από το πλαίσιο των Capital Controls.

 
Κατόπιν τούτου, μέχρι το τέλος του μήνα δεν θα είναι δυνατή η εκτέλεση μεταφοράς πίστωσης στο εξωτερικό με χρήση του μηνιαίου ορίου των €1000.
 
Εξαιρούνται οι περιπτώσεις για τις οποίες προηγουμένως έχει εισαχθεί τουλάχιστον ισόποσο κεφάλαιο από την αλλοδαπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μετατροπή θα γίνετε απο ευρώ σε φιορίνια και με πολυ καλύτερη ισοτιμία και απο την τράπεζα και απο ανταλλακτήριο.Π.χ τωρα η εθνικη δινει 1 ευρω προς 293 ενω η revolut 1 προς 309.Μπορεις να βαλεις τα χρηματα να πας σε ενα ΑΤΜ εκει και να παρεις ολα τα χρήματα στο τοπικό νόμισμα στην ισοτιμία της revolut και χωρίς χρέωση.

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αυτο ειναι περσινο το εβαλα γιατι με το ΙΒΑΝ αυτο εκανα περιση τετοιο  καιρο αγορες ...τελος παντων  με την νεα χρονια....

 

Καλά με το ΙΒΑΝ δεν έκανες αγορές. Στο ΙΒΑΝ έστελνες εμβάσματα... Και έπρεπε να ελέγξεις την εφαρμογή και όχι να στείλεις στα τυφλά σε αυτό που είχες σωσμένο στο e-banking σου. Τέλος πάντων θα πρέπει να έχεις καλυφθεί από όσα σου γράψαμε για το τι ακριβώς έκανες λάθος στο κάθε σου πρόβλημα. Το ΙΒΑΝ της Revolut από πέρυσι που το χρησιμοποιήσες, το άλλαξαν κάποια στιγμή. Τα διαθέσιμα κάθε τράπεζας κάποια στιγμή μέσα στον κάθε μήνα μπορεί να τελειώσουν. Εκτός από τη γενική ανάρτηση που κάπου στο winbank υπάρχει, ενημερώνουν και τον καθένα μας με μήνυμα στα "μηνύματα" πάνω αριστερά. Ε δεν θα μας παίρνουν και τηλέφωνο τον καθένα ξεχωριστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά αυτή η revolut είναι γτπ...

 

πήγα να συνδέσω τη νεά κάρτα της n26 με την Revolut και στην προσπάθεια να την κάνω verify, μου κλείδωσε τον λογαριασμό της Revolut (που τον εχω και λειτουργεί κανονικά πάνω από έναν χρόνο και είμαι verified) και τώρα μου ζητάνε να τους αποδείξω ότι ο λογαριασμός revolut ειναι δικός μου και ότι η κάρτα n26 είναι δικιά μου... :X

 

καλή πρωτοχρονία σε όλους... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά αυτή η revolut είναι γτπ...

 

πήγα να συνδέσω τη νεά κάρτα της n26 με την Revolut και στην προσπάθεια να την κάνω verify, μου κλείδωσε τον λογαριασμό της Revolut (που τον εχω και λειτουργεί κανονικά πάνω από έναν χρόνο και είμαι verified) και τώρα μου ζητάνε να τους αποδείξω ότι ο λογαριασμός revolut ειναι δικός μου και ότι η κάρτα n26 είναι δικιά μου... :X

 

καλή πρωτοχρονία σε όλους... :-)

Δεν συνδεεται η Ν26 με τη Revolut ! Μαλλον το "προσπαθησες" αρκετα, και το θεωρησαν προσπαθεια παραβιασης του λογαριασμου και για αυτο και σε μπλοκαραν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...