Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορειτε να την φορτισετε κανονικα με καρτες απο Ελλαδα (οχι πιστωτικες) ? Διοτι εγω που πηγα παλι μετα απο καιρο να την χρησιμοποιησω ακυρο σε ολες..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται με κάρτα, ποτέ δεν γινόταν. Από λογαριασμό μόνο.

 

 

Κριμα και επειδη ειχα καιρο γιατι το χρησιμοποιουσα οταν ειχε πρωτοβγει παρα πολυ...! Ειπα μηπως και αλλαξε τιποτα...! Αρα παραμενει μονο απο μεταφορα και αναμονη 2-3 εργασιμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, από κάρτες του εξωτερικού γίνεται. Θεώρησα δεοδμένο ότι μιλάμε για ελληνικές κάρτες που έχουν περιορισμό λόγω cc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,βρισκομαι σε ενα αδιεξοδο και θα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας μηπως μπορουμε να βρουμε λυση. Εχω ενα 10μηνο την revolut υστερα απο το "send-request money" της paypal και τις απιστευτες χρεωσεις της αλλα και τις χρεωσεις στις μετρατροπες νομισματος μιας και εχω συνδεδεμενη και την debit μου στην paypal για ψιλοαγορες οπου η μετατροπη σε συμφερει παραπανω απο το 1€ fee της revolut. Τελοςπαντων μεχρι στιγμης ολα μελι γαλα σε ολες τις αγορες μου 10+(ebay-aliexpress-amazon κτλ). Ολα αυτα μεχρι χθες που κανω top up 300 ευρω στην revolut για αγορες απο ονλαιν μαγαζι στην αγγλια. Συμπληρωνω τα στοιχεια μου στο checkout και μου λεει οτι η πληρωμη θα περασει απο sage pay για εξακριβωση απατης της καρτας. Τσεκαρω τι ακριβως ειναι το sage pay γιατι δεν το ηξερα και ανακαλυπτω οτι ειναι μεσαζων που ουσιαστικα τσεκαρει την χρεωστικη σου χωρις να εχει καμια εξουσια πανω της απλα για να δει αν οντως ειναι θεμιτη. Ολα καλα και παταω finiish. Αμεσως αφαιρειται το ποσο απο την revolut αλλα ενα μυνημα εμφανιζεται στην ιστοσελιδα του μαγαζιου που ελεγε οτι η καρτα δεν μπορει να εγκριθει. Τσεκαρω το status της παραγγελιας που αρχικα ελεγε "sage pay payment pending" και μετα απο 2-3 λεπτα #sage pay payment cancelled". Υποθετω προφανως οτι δεν εγινε η παραγγελια ομως τα λεφτα εχουν αφαιρεθει απο το account Μου και το status της συναλλαγης στην revolut  ειναι pending(ακομα και τωρα-1,5 μερα μετα την ακυρωση) Επικοινωνω με sagepay μου λενε οτι ουσιαστικα δεν εχουν εξουσιοδοτηση στην συναλλαγη να επικοινωνησω με τον εμπορο(merchant) και τον card issuer. Μιλαω στην εταιρια μου λεει οτι η καρτα μου δεν εγκριθηκε και η πληρωμη ακυρωθηκε και τους ρωταω αν χρησιμοποιησω αλλη καρτα την επομενη φορα μου λενε μπορεις αλλα για 100% αποτελεσματα κανε τσεκαουτ μεσω paypal. και τους ρωταω αν η αποζημιωση σταλθηκε και μου λενε ναι σε διαβεβαιωνουμε.(η εταιρια δεν ειναι καμια τυχαια παρεπιπτοντως, ειναι η #1 στο ειδος της στην Αγγλια). Μιλαω με την revolut υστερα απο 15 ωρες προσπαθειας να επικοινωνησουμε(το support centre της ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ) και μου λενε οτι η συναλλαγη ειναι ακομα "pending" οτι ο merchant δεν εστειλε την ακυρωση και την αποζημιωση και οτι πρεπει να περιμενω 10μερες max για να επιστραφουν τα λεφτα η να στειλω email σε αυτους για να επικοινωνησουν με την revolut και να τους στειλουν ενα authentication code ωστε να μπορεσουν να τερματησουν της revolut την παραγγελια και να μου επιστρεψουν τα λεφτα. Τους ρωταω επιπλεον γιατι μου ακυρωσε η sage pay την καρτα μου λενε δεν ξερω και δεν εχουμε την εγκριση να επικοινωνησουμε μαζι τους για να εξακριβωσουμε τι συνεβη. Οποτε τωρα περιμενω το refund το οποιο δε ξερω ποτε θα μου ερθει και δεν ξερω πως να ολοκληρωσω την παραγγελια. δεν θελω να ξαναδοκιμασω την revolut γιατι ειμαι σιγουρος οτι παλι το ιδιο θα συμβει και θα ξαναταλαιπωρηθω ασε που δεν εχω και τοσο χρονο υπομονη. Η revolut δεν ειναι συνδεδεμενη στο pp και εχω κολλησει. Σκεφτηκα να κανω bank transfer τα λεφτα απο την revolut πισω στην eurobank ξανα το οποιο ειναι και τζαμπα και να κανω αγορα μεσω pp μιας και την καρτα μου αυτη αλλα και τον τραπεζικο λογαριασμο τα εχω συνδεδεμενα στο paypal και δεν θα χρειαστει στην προκειμενη να κανω μετατροπη μιας και το μαγαζι δεχεται € Ετσι  ηθελα να σας ρωτησω αν εχει καποιος την παρομοια εμπειρια στο bank transfer. επιπλεον σκεφτηκα να σηκωσω τα λεφτα μεσω ατμ αλλα ειδα απο 200€ και πανω εχει 2% fee. ειμαι μαλακας γιατι δεν πληρωσα κατευθειαν απο την χρεωστικη μου μιας και το μαγαζι δεχοταν ευρω αλλα σκεφτομαι οτι αμα το εκανα κατευθειαν παλι μπορει το ιδιο να συνεβαινε και να ακυρωνοταν. Καταληγω στο paypal που μου φαινεται σαν μοναδικη λυση. Τι μου προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι άπειρος ακόμα. Από την μεριά σου καλά κάνεις και έχεις ανησυχίες.

 

Οι επιστροφές χρημάτων σε κάρτες δεν είναι άμεσες και πρέπει να περιμένεις από 3-4 ημέρες μέχρι και 10+. Η revolut έχει χρησιμοποιηθεί άπειρες φορές από εδώ και από άλλους.

 

Εν τέλη πρόσθεσε την revolut στο paypal, και όρισε μέσω του paypal την μετατροπή συναλλάγματος να την κάνει η revolut.

Μετά χρησιμοποιείς το paypal άφοβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγχωθηκα γιατι ειναι αρκετα τα λεφτα. αμα ηταν 20-30 ευρω και να τα εχανα που λεει ο λογος δεν θα με ενοιαζε(και τοσο χαχα).
Το σκεφτηκα να συνδεσω την revolut στο pp και ουσιαστικα ειναι το "best case scenario" . Εχεις την ασφαλεια της paypal με τις μετατροπες της revolut. Αλλα οπως ειπες πρεπει να ορισεις την μετατροπη συναλλαγματος να την κανει η revolut και αυτο γινεται απο Payments>Manage pre-approved payments>set available funding resources>conversion options>
Bill me in the currency listed on the seller's invoice.
Σωστα δεν τα λεω? Απλα διαβασα οτι καποιοι εχουν θεματα με την revolut και την συνδεση Στο Pp. Ελπιζω να μην αντιμετωπισω κατι παρομοιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα ! Μια ερώτηση ... revolut στην Ρωσία με το ρούβλι και Σουηδία με κορόνα ? Όλα κανονικά ? Μετατροπή στο τοπικό νόμισμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου προτεινετε?

 

Θα σου το πω όσο πιο συνοπτικά γίνεται: πέτα τη και μην ξανασχοληθείς. Δεν κάνει για τίποτα η Revolut πλέον. Ατελείωτα προβλήματα κάθε είδους. Εγώ έχω πάψει να ασχολούμαι από τότε που έβαλαν το υποχρεωτικό verification, την πέταξα σέ ένα συρτάρι ξήλωσα πια ακόμα και το application και κέρδισα κανένα 12ώρο αυτονομία μπαταρίας στο κινητό.

 

 

Έφυγε πρόσφατα για μεγάλο ταξίδι ο αδερφός μου σε πολλές Ευρωπαϊκές χώρες (από βόρεια μέχρι τέρμα νότια) και η Revolut δεν πέρναγε σχεδόν πουθενά από όσο μου είπε. Ούτε καν διόδια κατάφερε να πληρώσει ποτέ. Ευτυχώς του είχα προτείνει πριν φύγει να βγάλει -κατά πρώτη προτεραιότητα- και Ν26. Με τη Ν26 δεν αντιμετώπισε το παραμικρό. Ακόμα και τα διόδια με αυτήν κατέληξαν να τα πληρώνουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου το πω όσο πιο συνοπτικά γίνεται: πέτα τη και μην ξανασχοληθείς. Δεν κάνει για τίποτα η Revolut πλέον. Ατελείωτα προβλήματα κάθε είδους. Εγώ έχω πάψει να ασχολούμαι από τότε που έβαλαν το υποχρεωτικό verification, την πέταξα σέ ένα συρτάρι ξήλωσα πια ακόμα και το application και κέρδισα κανένα 12ώρο αυτονομία μπαταρίας στο κινητό.

 

 

Έφυγε πρόσφατα για μεγάλο ταξίδι ο αδερφός μου σε πολλές Ευρωπαϊκές χώρες (από βόρεια μέχρι τέρμα νότια) και η Revolut δεν πέρναγε σχεδόν πουθενά από όσο μου είπε. Ούτε καν διόδια κατάφερε να πληρώσει ποτέ. Ευτυχώς του είχα προτείνει πριν φύγει να βγάλει -κατά πρώτη προτεραιότητα- και Ν26. Με τη Ν26 δεν αντιμετώπισε το παραμικρό. Ακόμα και τα διόδια με αυτήν κατέληξαν να τα πληρώνουν.

 

Και ποιον τροπο μου προτεινεις φιλε μου ωστε να κανω ονλαιν αγορες απο εξωτερικο. Νumber26 δεν μπορω να κανω μιας και δεν εχω διαβατηριο. Paypal send-request money προφανως και οχι. Μονο leupay και η κανονικη eurobank mastercard μου μενουν. Προσωπικα επελεξα revolut λογω τις τιμες συναλλαγματος που ειναι ολοιδιες με τις ισχυουσες.

Γνωριζει κανεις τι τιμες συναλλαγματος εχει η debit eurobank mastercard και που μπορω να τις δω? Βεβαια πιστευω οτι θα ειναι μικροτερες απο αυτες της revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα ! Μια ερώτηση ... revolut στην Ρωσία με το ρούβλι και Σουηδία με κορόνα ? Όλα κανονικά ? Μετατροπή στο τοπικό νόμισμα ?

Σουηδία ολα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...