Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα όσες περισσότερες σελίδες μπορούσα να διαβάσω αλλά έχω μείνει με λίγες απορίες. 

 

1. Ο λογαριασμός στην revolut θεωρείται Ελληνικός; Αν πχ προσπαθήσω να κάνω μια συνδρομή στο αμερικάνικο netflix ή hulu θα την αναγνωρίσει ως αμερικάνικη ή αγγλική, ελληνική κάρτα και θα φάω φραγή;

 

2. Αν κάνω top up 10€ απο την χρεωστική κάρτα της Εθνικής και 10 GBP απο την βρετανική μου χρεωστική κάρτα , αυτά τα ποσά θα υπάρχουν αυτούσια στην κάρτα; (10€ και 10GBP)  ή το υπόλοιπο της κάρτας είναι σε ένα μονο νόμισμα;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διάβασα όσες περισσότερες σελίδες μπορούσα να διαβάσω αλλά έχω μείνει με λίγες απορίες. 

 

1. Ο λογαριασμός στην revolut θεωρείται Ελληνικός; Αν πχ προσπαθήσω να κάνω μια συνδρομή στο αμερικάνικο netflix ή hulu θα την αναγνωρίσει ως αμερικάνικη ή αγγλική, ελληνική κάρτα και θα φάω φραγή;

 

2. Αν κάνω top up 10€ απο την χρεωστική κάρτα της Εθνικής και 10 GBP απο την βρετανική μου χρεωστική κάρτα , αυτά τα ποσά θα υπάρχουν αυτούσια στην κάρτα; (10€ και 10GBP)  ή το υπόλοιπο της κάρτας είναι σε ένα μονο νόμισμα;

 

Ευχαριστώ

1)Ο λογαριασμος θεωρειται Αγγλικός

2)Δε γινεται tοp up από ελληνική χρεωστική κάρτα λογο cc, μονο από λογαριασμο μπορείς. Oτι στείλεις τόσα φαίνονται. Αν στειλεις 10€ τοτε  θα φανούν 10€. Η εθνική όμως θα σε χρεωσει 1€ για τη μεταφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

_filippos_, on 18 May 2017 - 8:10 PM, said:snapback.png

Διάβασα όσες περισσότερες σελίδες μπορούσα να διαβάσω αλλά έχω μείνει με λίγες απορίες. 

 

1. Ο λογαριασμός στην revolut θεωρείται Ελληνικός; Αν πχ προσπαθήσω να κάνω μια συνδρομή στο αμερικάνικο netflix ή hulu θα την αναγνωρίσει ως αμερικάνικη ή αγγλική, ελληνική κάρτα και θα φάω φραγή;

 

2. Αν κάνω top up 10€ απο την χρεωστική κάρτα της Εθνικής και 10 GBP απο την βρετανική μου χρεωστική κάρτα , αυτά τα ποσά θα υπάρχουν αυτούσια στην κάρτα; (10€ και 10GBP)  ή το υπόλοιπο της κάρτας είναι σε ένα μονο νόμισμα;

 

Ευχαριστώ

 

1)Ο λογαριασμος θεωρειται Αγγλικός

2)Δε γινεται tοp up από ελληνική χρεωστική κάρτα λογο cc, μονο από λογαριασμο μπορείς. Oτι στείλεις τόσα φαίνονται. Αν στειλεις 10€ τοτε  θα φανούν 10€. Η εθνική όμως θα σε χρεωσει 1€ για τη μεταφορά.

 

1. Συμφωνώ
2. Ως επισήμανση, οι λογαριασμοί με τους οποίους θα στείλεις τα χρήματα θα πρέπει να είναι στο όνομά σου. Μέσα στην κάρτα της revolut μπορείς να έχεις διαφορετικά νομίσματα - μέχρι πρότινος είχα δει €, $ και £ - και μάλιστα να κάνεις και μετατροπές μεταξύ αυτών. Επομένως αν βάλεις όπως λες 10€ και 10£ θα στα εμφανίσει μέσα έτσι (δε θα σου κάνει απευθείας μετατροπή), δηλαδή σα δύο διαφορετικές στοίβες με χρήματα -  καλό είναι να προσέξεις τη διαδικασία (διαφορετικά στοιχεία για έμβασμα σε € και διαφορετικά για £).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ψωνίζουμε σε δολάριο και υπάρχουν και δολάρια πχ και ευρώ μέσα, η κάρτα θα ψάξει να βρει το αντίστοιχο νόμισμα. Το έχω δοκιμάσει με το αμερικανικό Amazon. 

Όταν υπάρχει όμως μέσα ΜΟΝΟ ευρώ (και ψωνίζουμε σε δολάριο), τότε ναι, θα κάνει τη μετατροπή χωρίς επιβάρυνση. 


Ο λογαριασμός (account και όχι ταμιευτηρίου προφανώς) θεωρείται αμιγώς αγγλικός. Δεν υπάρχει καμία σύνδεση με την Ελλάδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πρόσθεσαν ακόμα 2 νομίσματα, Polish Zloty και Swiss Franc

 

δεν το βλεπω εγω. Σε ποιο version?

Eννοεις οτι εκτος απο ευρώ, £, $ τωρα εχει και τα αλλα δύο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογαριασμός (account και όχι ταμιευτηρίου προφανώς) θεωρείται αμιγώς αγγλικός. Δεν υπάρχει καμία σύνδεση με την Ελλάδα. 

 

Με βάση τα στατιστικά του forum, έχει παρατηρηθεί ότι κάποιες συναλλαγές που απαιτούσαν Αγγλική/ Αμερικάνικη διεύθυνση δεν πέρασαν. Οπότε ναι μεν η κάρτα θεωρείτε Αγγλίας, όμως πολλές πληρωμές είναι κλειδωμένες μόνο σε ενδοχώριες συναλλαγές, άρα υπάρχει σχέση μεταξύ revolut και Ελλάδας.

 

δεν το βλεπω εγω. Σε ποιο version?

Eννοεις οτι εκτος απο ευρώ, £, $ τωρα εχει και τα αλλα δύο?

 

Στην μετατροπή υπάρχουν και εφόσον κάνεις εμφανίζονται και στο πορτοφόλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις αναντήσεις σας.

"Ακούγεται" πολύ δελεαστική , ειδικά όταν βγαίνω εξωτερικό και χρησιμοποιώ κάρτα για αγορές/μετακινήσεις διότι οι επιπλέον χρεώσεις απο της ελληνικές τράπεζες σε κάθε συναλλαγή εξωτερικού μαζεύονται και γίνονται σημαντικό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι πολύ βολική για έξω.

 

Ένα πράγμα που πρέπει να λάβεις υπόψη και να το προσέξεις είναι οι αγορές του ΣΚ. Η Revolut λόγω του διημέρου (και άρα των κλειστών χρηματιστηρίων) κλειδώνει τιμή forex (ισοτιμίας) Παρασκευής μέχρι και τα ξημερώματα της Δευτέρας, προσαυξημένης κατά ένα μικρό ποσοστό (0,50% για Ευρώ Δολάριο και Λίρα Αγγλίας ή 1% για όλα τα υπόλοιπα πλην ρουβλιού και ταϋλανδέζικου / αν το ψάξεις στο FAQ ή στο community θα το βρεις, καθώς έχει αναλυθεί εκτενώς). Επομένως, ενδέχεται να χρεωθείς ελάχιστα παραπάνω κατά τη χρήση της εντός ΣΚ.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις αναντήσεις σας.

"Ακούγεται" πολύ δελεαστική , ειδικά όταν βγαίνω εξωτερικό και χρησιμοποιώ κάρτα για αγορές/μετακινήσεις διότι οι επιπλέον χρεώσεις απο της ελληνικές τράπεζες σε κάθε συναλλαγή εξωτερικού μαζεύονται και γίνονται σημαντικό ποσό.

Προσωπικά την έχω βρει βολική για τους εξής λόγους:

  • Εύκολη και γρήγορη αποστολή χρημάτων σε άλλο χρήστη revolut (πχ όταν θέλουμε να κάνουμε split κάποιο ποσό αγοράς)
  • Αναλήψεις από οποιοδήποτε ΑΤΜ χωρίς καμία χρέωση (ως ένα ποσό που νομίζω τώρα είναι 200€/μήνα)
  • Αγορές σε νομίσματα διαφορετικά του € online όπου βάζω στο paypal να γίνεται η μετατροπή μέσω revolut (η Eurobank μέχρι κάνα χρόνο πριν είχε fixed ποσό που σε χρέωνε στα 1,5 ή 2,5€ και η χρέωση γινόταν κάθε φορά που την έβαζες να μετατρέψει συνάλαγμα (απαράδεκτο!). Η paypal επίσης χρεώνει πολύ)
  • Αγορές στο εξωτερικό με εξαιρετικές ισοτιμίες. Χαρακτηριστικά θυμάμαι ήμουν στο αεροδρόμιο Ataturk και ήθελα να αγοράσω ένα μπουκαλάκι νερό. Το μόνο νόμισμα που δέχονταν (λογικό) ήταν Τουρκικές λίρες και στο ανταλλακτήριο του αεροδρομίου έπρεπε να ανταλλάξεις 10€ minimum, τα οποία αν τα μετέτρεπα σε λίρες και στο καπάκι τις λίρες τις μετέτρεπα πάλι σε € θα έχανα περίπου 2€. Επομένως, απλά πλήρωσα με revolut στον αυτόματο πωλητή, τσέκαρα και ισοτιμία μετά και ήταν πράγματι πολύ καλή και ησύχασα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω και κάτι άλλο πάντως, που εμένα προσωπικά με βοήθησε στη Λατινική Αμερική. Μας είχε τύχει πάρα πολλές φορές (και ενώ είχαμε ενημερώσει για το μακρινό ταξίδι και τη μεγάλη σε χρονικό διάστημα παραμονή μας εκεί, στο 181818 της ΕΤΕ) να μας κλειδώνουν τις κάρτες, επειδή λέει έβλεπαν ύποπτες συναλλαγές από περίεργα μέρη (και φοβόντουσαν για παραχαράξεις και ιστορίες). Γενικά σε αυτά τα μέρη η κάρτα παίζει πάρα πολύ, επομένως είχαμε μικρά ποσά σε τοπικό χρήμα και βασιζόμασταν κυρίως σε κάρτα. Όπου λοιπόν, δεν μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε τις κλασικές χρεωστικές που είχαμε, έδινα revolut χωρίς κανένα πρόβλημα. 

 

Tip : Αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω για κατ' αποκοπή χρέωση ανά συναλλαγή είχε εντοπισθεί και στης Eurobank και στης Πειραιώς. Η μοναδική που ΔΕΝ το είχε (από όσες είχαμε χρησιμοποιήσει εννοώ) ήταν η χρεωστική Mastercard της ΕΤΕ (απειροελάχιστες επιβαρύνσεις στην εκκαθάριση της συναλλαγής μετά από 2-3 ημέρες, τύπου στα 30€ πρόσθετε 10 με 12 λεπτά). Από την Alphabank έφαγα φάπα μια φορά και δεν τη χρησιμοποίησα ποτέ ξανά όσο ήμουν εκεί. Βέβαια αυτό μπορεί να έχει να κάνει και με το πρότυπο που χρησιμοποιεί (Visa). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω και κάτι άλλο πάντως, που εμένα προσωπικά με βοήθησε στη Λατινική Αμερική. Μας είχε τύχει πάρα πολλές φορές (και ενώ είχαμε ενημερώσει για το μακρινό ταξίδι και τη μεγάλη σε χρονικό διάστημα παραμονή μας εκεί, στο 181818 της ΕΤΕ) να μας κλειδώνουν τις κάρτες, επειδή λέει έβλεπαν ύποπτες συναλλαγές από περίεργα μέρη (και φοβόντουσαν για παραχαράξεις και ιστορίες). Γενικά σε αυτά τα μέρη η κάρτα παίζει πάρα πολύ, επομένως είχαμε μικρά ποσά σε τοπικό χρήμα και βασιζόμασταν κυρίως σε κάρτα. Όπου λοιπόν, δεν μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε τις κλασικές χρεωστικές που είχαμε, έδινα revolut χωρίς κανένα πρόβλημα. 

 

Tip : Αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω για κατ' αποκοπή χρέωση ανά συναλλαγή είχε εντοπισθεί και στης Eurobank και στης Πειραιώς. Η μοναδική που ΔΕΝ το είχε (από όσες είχαμε χρησιμοποιήσει εννοώ) ήταν η χρεωστική Mastercard της ΕΤΕ (απειροελάχιστες επιβαρύνσεις στην εκκαθάριση της συναλλαγής μετά από 2-3 ημέρες, τύπου στα 30€ πρόσθετε 10 με 12 λεπτά). Από την Alphabank έφαγα φάπα μια φορά και δεν τη χρησιμοποίησα ποτέ ξανά όσο ήμουν εκεί. Βέβαια αυτό μπορεί να έχει να κάνει και με το πρότυπο που χρησιμοποιεί (Visa). 

τι φάπα εφαγες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάπα 5ευρη, για μια αγορά της τάξης των 25-30 € (όλα μαζί, αθροιστικά, κόστος μετατροπής νομίσματος για τη συναλλαγή, ισοτιμία κ.λπ.).

Δεν μου εχει τυχει ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...