Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπότε πρέπει κάθε φορά να γράφεις και αυτό το reference number που σου βγάζει. Ωραία.

Τα ερωτήματα είναι 1) πού; και 2) γιατί;

Το δεύτερο προφανώς είναι ρητορικό. Δεν καταλαβαίνω γιατί να χρειάζεται τέτοια πληροφορία από τη στιγμή που γίνεται ένα έμβασμα προς έναν τραπεζικό λογαριασμό του εξωτερικού με πλήρη στοιχεία.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλά θα φάνε άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπότε πρέπει κάθε φορά να γράφεις και αυτό το reference number που σου βγάζει. Ωραία.

Τα ερωτήματα είναι 1) πού; και 2) γιατί;

Το δεύτερο προφανώς είναι ρητορικό. Δεν καταλαβαίνω γιατί να χρειάζεται τέτοια πληροφορία από τη στιγμή που γίνεται ένα έμβασμα προς έναν τραπεζικό λογαριασμό του εξωτερικού με πλήρη στοιχεία.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλά θα φάνε άκυρο.

 

 Ο λογαριασμός κατάθεσης που σου λέει να στείλεις η revolut είναι ένας λογαριασμός κουβάς στον οποίο μπαίνουν τα λεφτά όλων μας , δεν είναι ατομικός.

Στον ίδιο λογαριασμό στέλνουμε λεφτά όλοι και χρειάζεται το reference number για να ξέρει τον συγκεκριμένο χρήστη της revolut του οποίου την κάρτα πρέπει να πιστώσει το αντίστοιχο έμβασμα που ήρθε.

Φυσικά αυτό μπορεί να γίνει και με το χέρι με βάση το όνομα αποστολέα και με επιβεβαίωση με τον χρήστη αλλά όπως καταλαβαίνεις για χιλιάδες εμβάσματα την ημέρα αυτό είναι αδύνατο, εξ ου και υπάρχει το reference number για να γίνεται αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογαριασμός κατάθεσης που σου λέει να στείλεις η revolut είναι ένας λογαριασμός κουβάς στον οποίο μπαίνουν τα λεφτά όλων μας , δεν είναι ατομικός.

Στον ίδιο λογαριασμό στέλνουμε λεφτά όλοι και χρειάζεται το reference number για να ξέρει τον συγκεκριμένο χρήστη της revolut του οποίου την κάρτα πρέπει να πιστώσει το αντίστοιχο έμβασμα που ήρθε.

Φυσικά αυτό μπορεί να γίνει και με το χέρι με βάση το όνομα αποστολέα και με επιβεβαίωση με τον χρήστη αλλά όπως καταλαβαίνεις για χιλιάδες εμβάσματα την ημέρα αυτό είναι αδύνατο, εξ ου και υπάρχει το reference number για να γίνεται αυτόματα.

Μάλιστα. Σε ευχαριστώ για την σαφέστατη απάντηση. Νόμιζα ότι ο κάθε λογαριασμός ήταν ατομικός.

Σας ευχαριστώ όλους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά με εξυπηρέτησαν μέσω twitter.

Δεν μου άρεσε που χρησιμοποίησα τον Ελληνικό τρόπο της διαμαρτυρίας για να εξυπηρετηθώ αλλά δεν γινόταν αλλιώς.

Πάντως μου είπαν ότι την προηγούμενη εβδομάδα έφεραν νέο team στο support λόγω του μεγάλου όγκου εργασίας. Ας ελπίσουμε να βελτιωθεί αυτό το κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου να δουλεύαμε εμείς εκεί και το 90% των μηνυμάτων να ήταν γιατί δεν έχουν μπει ακόμα τα χρήματα. Και να σου απαντούσε ο πελάτης ένα ξερό όχι, στο ερώτημα εάν έβαλε το Reference Number.

 

Τα περισσότερα προβλήματα ξεκινούν από την υποτιθέμενη γνώση, το γράφουν περίτεχνα, το έχουν και με κόκκινα και άλλα φανταχτερά γράμματα. Το θεωρώ απαράδεκτο να γίνονται τέτοια λάθη. Και πόσο μάλλον όταν γίνονται από απροσεξία. Εάν εσύ ίδιος δεν σέβεσαι και δεν προσέχεις που στέλνεις τα χρήματα σου, πως γίνετε να έχεις απαίτηση από τον άλλον.

 

Καλός ή κακός μέχρι και στις μισές σελίδες του θέματος υπάρχουν άτομα που ρωτάνε πως να κάνουν έμβασμα.

Και πέρα από τον ίδιο τον οδηγό, με την απλή λογική πόσο δύσκολο είναι να συγκρίνει τα στοιχεία της εφαρμογής με τα στοιχεία του e banking και το πράξει μόνος του κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνετε να μεταφέρω χρήματα από την Revolut πίσω στον τραπεζικό λογαριασμό μου;και αν ναι έχει κάποια χρέωση;

Γινεται. Η Revolut δε θα σε χρεωσει κατι (αν επιλέξεις την απλη μεταφορα όχι τη γρηγορη). Η Ελληνική τράπεζα όμως μπορεί να σε χρεώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνετε να μεταφέρω χρήματα από την Revolut πίσω στον τραπεζικό λογαριασμό μου;και αν ναι έχει κάποια χρέωση;

Οι περισσότερες ελληνες τραπεζες  δεν χρεώνουν εξοδα εισερχόμενου εμβάσματος για ποσα μεχρι 15 ευρω.Απο 15 ευρω και πανω χρεωνουν 3-4 ευρω.Απο την μεριά της revolut δεν υπαρχει καμια χρεωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια και κάθε μήνα μπορω να βγάζω εως 200 ευρώ χωρίς να μου έχει προμήθεια;μου έμειναν γύρω στα 300 ευρώ στην Revolut και κοιτάω πως μπορω Νάρα παρω πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πρέπει κάθε φορά να γράφεις και αυτό το reference number που σου βγάζει. Ωραία.

Τα ερωτήματα είναι 1) πού; και 2) γιατί;

Το δεύτερο προφανώς είναι ρητορικό. Δεν καταλαβαίνω γιατί να χρειάζεται τέτοια πληροφορία από τη στιγμή που γίνεται ένα έμβασμα προς έναν τραπεζικό λογαριασμό του εξωτερικού με πλήρη στοιχεία.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλά θα φάνε άκυρο.

Γιατι δε διαβασες τον οδηγο στην αρχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου να δουλεύαμε εμείς εκεί και το 90% των μηνυμάτων να ήταν γιατί δεν έχουν μπει ακόμα τα χρήματα. Και να σου απαντούσε ο πελάτης ένα ξερό όχι, στο ερώτημα εάν έβαλε το Reference Number.

 

Τα περισσότερα προβλήματα ξεκινούν από την υποτιθέμενη γνώση, το γράφουν περίτεχνα, το έχουν και με κόκκινα και άλλα φανταχτερά γράμματα. Το θεωρώ απαράδεκτο να γίνονται τέτοια λάθη. Και πόσο μάλλον όταν γίνονται από απροσεξία. Εάν εσύ ίδιος δεν σέβεσαι και δεν προσέχεις που στέλνεις τα χρήματα σου, πως γίνετε να έχεις απαίτηση από τον άλλον.

 

Καλός ή κακός μέχρι και στις μισές σελίδες του θέματος υπάρχουν άτομα που ρωτάνε πως να κάνουν έμβασμα.

Και πέρα από τον ίδιο τον οδηγό, με την απλή λογική πόσο δύσκολο είναι να συγκρίνει τα στοιχεία της εφαρμογής με τα στοιχεία του e banking και το πράξει μόνος του κάποιος.

Μου αρέσει η στάση του "Κολοκοτρώνη καβάλα στο άλογο" που έχεις. Όλα είναι τόσο απλά και λογικά που είναι απαράδεκτο να γίνονται λάθη. Τα οποία φυσικά είναι του πελάτη έτσι απλά.

Υποθέτω ότι έχεις χρησιμοποιήσει όλους τους τρόπους να κάνεις εμβάσματα προς τη Revolut με όλα τα applications όλων των τραπεζών και είσαι τόσο απόλυτος πως πρόκειται για παράλειψη συμπλήρωσης κάποιου σημαντικού πεδίου στη φόρμα του εμβάσματος.

Η πιθανότητα να μην υπήρξε καν πεδίο για το reference number μέσω του banking application στην περίπτωσή μου ή να ήταν προαιρετικό να συμπληρωθεί και άρα εύκολα προσπελάσιμο δεν σου περνάει από το μυαλό προφανώς γιατί είναι πολύ φουσκωμένο απο τη λογική και τους οδηγούς.

Δεν διαβάζουν ολοι οδηγούς σε fora, ούτε είναι ηλίθιοι όπως αφήνεις να εννοηθεί.

Αν οι οδηγίες ήταν τόσο ξεκάθαρες από την ίδια την εφαρμογή ίσως οι "απαράδεκτοι" που περιμένουν στο chat support να ήταν λιγότεροι.

Απαράδεκτο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως δεν μου έχει συμβεί ούτε εμένα αυτό το πράγμα. Εγώ προσωπικά, θεωρώ πολύ ξεκάθαρες τις οδηγίες. Τις ακολούθησα βήμα προς βήμα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Αυτό που περιγράφει ένας φίλος παραπάνω, είναι ο, τι ακριβώς συμβαίνει. Η εταιρία δεν τηρεί προσωπικό λογαριασμό για εσένα και τον καθένα μας. Είναι ένας και μοναδικός και ως εκ τούτου χρειάζεται "ονοματεπώνυμο" κατάθεσης (reference number) για να αναγνωρίσει το είδος της κίνησης, να ελέγξει εν συνεχεία αν όνομα και επίθετο λογαριασμού προέλευσης και αιτούμενης προς πίστωσης κάρτας είναι οι ίδιοι και εν τέλει να πιστώσει το ποσό σε εσένα. Ο, τι ακριβώς δηλαδή θα έκανες και σε μια αντίστοιχη περίπτωση όπου έπρεπε να πληρώσεις την ασφάλεια του αυτοκινήτου σου, μια συνδρομή ή να παίξεις στοίχημα σε διαδικτυακή στοιχηματική. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει η στάση του "Κολοκοτρώνη καβάλα στο άλογο" που έχεις. Όλα είναι τόσο απλά και λογικά που είναι απαράδεκτο να γίνονται λάθη. Τα οποία φυσικά είναι του πελάτη έτσι απλά.

Υποθέτω ότι έχεις χρησιμοποιήσει όλους τους τρόπους να κάνεις εμβάσματα προς τη Revolut με όλα τα applications όλων των τραπεζών και είσαι τόσο απόλυτος πως πρόκειται για παράλειψη συμπλήρωσης κάποιου σημαντικού πεδίου στη φόρμα του εμβάσματος.

Η πιθανότητα να μην υπήρξε καν πεδίο για το reference number μέσω του banking application στην περίπτωσή μου ή να ήταν προαιρετικό να συμπληρωθεί και άρα εύκολα προσπελάσιμο δεν σου περνάει από το μυαλό προφανώς γιατί είναι πολύ φουσκωμένο απο τη λογική και τους οδηγούς.

Δεν διαβάζουν ολοι οδηγούς σε fora, ούτε είναι ηλίθιοι όπως αφήνεις να εννοηθεί.

Αν οι οδηγίες ήταν τόσο ξεκάθαρες από την ίδια την εφαρμογή ίσως οι "απαράδεκτοι" που περιμένουν στο chat support να ήταν λιγότεροι.

Απαράδεκτο post.

Και συ τη στάση του Κολοκοτρώνη έχεις όμως φίλε. Κάθεσαι και λες την πιθανότητα να μην είχε το app της τράπεζάς σου πεδίο για reference ή να ήταν προαιρετικό κλπ κλπ κλπ αντί να παραδεχτείς ότι έκανες πατάτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβάζουν ολοι οδηγούς σε fora, ούτε είναι ηλίθιοι όπως αφήνεις να εννοηθεί.

Αν οι οδηγίες ήταν τόσο ξεκάθαρες από την ίδια την εφαρμογή ίσως οι "απαράδεκτοι" που περιμένουν στο chat support να ήταν λιγότεροι.

Απαράδεκτο post.

Αν δε διαβασες τον οδηγο και δεν ειδες τα κοκκινα γραμματα στο κινητο, πώς ζητας βοηθεια στο θεμα με τον οδηγο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...