Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη για κατέβασμα η πρώτη μεγάλη αναβάθμιση των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σου πω την αληθεια εμενα πριν την αναβαθμιση μερικες φορες εκανε και 20 δευτερα να κανει shutdown απο τα 3 δευτερολεπτα που κανει συνηθως.Χτες κανα δυο φορες που εκανα restart δεν παρατηρησα να αργει.Τι να σου πω,θα δειξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια εμενα πριν την αναβαθμιση μερικες φορες εκανε και 20 δευτερα να κανει shutdown απο τα 3 δευτερολεπτα που κανει συνηθως.Χτες κανα δυο φορες που εκανα restart δεν παρατηρησα να αργει.Τι να σου πω,θα δειξει.

 

Σ`ευχαριστώ για την απάντηση άλλα η ερώτηση μου ήταν για το startup time μετά από shutdown..Στο χρονο που χρειάζεται για να σβήσει δεν έχω παρατηρήσει διάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το σπαστικο να ξεκιναει το Skype με την εναρξη των Windows δεν μπορω να το καταλαβω; και δεν εχει και καπου στις ρυθμισεις να απενεργοποιησεις την αυτοματη εκκινηση.

 

Παλι καλα που υπαρχει λυση με το Ccleaner

Μπες στο skype, πας στο top menu (ή F10 για να εμφανιστεί)-->tools-->options--> ξετσέκαρε το "start skype when windows starts" . Από πάντα υπάρχει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ`ευχαριστώ για την απάντηση άλλα η ερώτηση μου ήταν για το startup time μετά από shutdown..Στο χρονο που χρειάζεται για να σβήσει δεν έχω παρατηρήσει διάφορα.

 

Πόσα δευτερόλεπτα παραπάνω αργεί σε σχέση με πριν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα δευτερόλεπτα παραπάνω αργεί σε σχέση με πριν;

Δεν είναι τραγικό αλλα σχεδόν 2 δεύτερα ποιο πολύ!! Μονο και μόνο που βλέπω το κυκλακι να γυριζει φτανει..Επαναλαμβάνω πριν το update ούτε καν προλαβεναι να εμφανιστεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ`ευχαριστώ για την απάντηση άλλα η ερώτηση μου ήταν για το startup time μετά από shutdown..Στο χρονο που χρειάζεται για να σβήσει δεν έχω παρατηρήσει διάφορα.

 

Ωραιος,τωρα καταλαβα για ποιο πραγμα μιλας.Εμενα κανει ακριβως τον ιδιο χρονο με πριν,ισως ελαχιστα λιγοτερο μετα την αναβαθμιση.Απο την πρωτη μερα δλδ που εβαλα τα 10αρια,το κυκλακι που λες το βλεπω για 2 δευτερολεπτα max.Ποτε δεν το ειδα να μην προλαβαινει να εμφανιστει οπως λες.Τι να σου πω,δεν ξερω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος,τωρα καταλαβα για ποιο πραγμα μιλας.Εμενα κανει ακριβως τον ιδιο χρονο με πριν,ισως ελαχιστα λιγοτερο μετα την αναβαθμιση.Απο την πρωτη μερα δλδ που εβαλα τα 10αρια,το κυκλακι που λες το βλεπω για 2 δευτερολεπτα max.Ποτε δεν το ειδα να μην προλαβαινει να εμφανιστει οπως λες.Τι να σου πω,δεν ξερω.

 

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση...Προφανώς δεν ειναι λόγος αυτος για να κάνω clean install άλλα έχω φαγούρα με κατι τέτοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Εκανα το update αλλα απο εκεινη τη στιγμη οποτε ανοιγω τον υπολογιστη, το κεντρο ενεργειων με ενημερωνει πως το speccy απεγκατασταθηκε λογο ασυμβατοτητας.Κανω απαλοιφη της ενημερωσης αλλα παλι με ενημερωνει για το ιδιο γεγονος καθε φορα που ανοιγω το pc.Πως μπορω να απαλλαγω οριστικα απο αυτη την ειδοποιηση του κεντρου ενεργειων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση...Προφανώς δεν ειναι λόγος αυτος για να κάνω clean install άλλα έχω φαγούρα με κατι τέτοια...

 

Αυτο εξαρταται απο εσενα,αν δεν εχεις τιποτα καλυτερο να κανεις.Χτες που εκανα το update ολα δουλευαν ρολοι,σημερα ξαφνικα δεν δουλευει το start menu και οταν παταω δεξι κλικ και εξατομικευση,μου πεταει ενα μυνημα:"δεν υπαρχει προγραμμα συσχετισμενο με αυτο το αρχειο για την εκτελεση της ενεργειας" :blink:

 

Ετρεξα scannow,βρηκε κατι corrupt αρχεια,τα διορθωσε αλλα τιποτα.Να δουμε τι αλλο μας επιφυλασει η Microsoft.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Εκανα το update αλλα απο εκεινη τη στιγμη οποτε ανοιγω τον υπολογιστη, το κεντρο ενεργειων με ενημερωνει πως το speccy απεγκατασταθηκε λογο ασυμβατοτητας.Κανω απαλοιφη της ενημερωσης αλλα παλι με ενημερωνει για το ιδιο γεγονος καθε φορα που ανοιγω το pc.Πως μπορω να απαλλαγω οριστικα απο αυτη την ειδοποιηση του κεντρου ενεργειων?

Και εμένα μου το έβγαλε όταν μπήκε το update και bootαρε το PC για πρώτη φορά, και στο 1o reboot που έκανα, το ξαναέβγαλε.

Καθάρισα με Ccleaner και ξανακατέβασα το Speccy. Λειτουργεί κανονικά και δεν μου το ξαναεμφάνισε σαν μήνυμα.

 

 

Ξανά-ποσταρω : Να ρωτήσω κάτι κι εγώ κάτι ρε παίδες...Παρατήρησε κανείς κάποιο slow down στο χρόνο boot-αρισματος μετά απο shut down??

Το ρωτάω αυτό γιατι πριν την αναβάθμιση και αφού είχα κάνει shut down με την επιλογή fast startup τικαρισμενη το κυκλακι στο loading ούτε καν που προλαβαίνει να βγει ενώ τώρα κάνει και 1,5 γύρα! 

 

Στο πρώτο restart είδα και εγώ slow down. Μετά αποφάσισα να κάνω κανονικό shut down και να ξανανοίξω. Έκανε λίγο πιο γρήγορα.

Στο καπάκι restart, έκανε ακόμα λίγο πιο γρήγορα. Λέω, θα φτιάξει που θα πάει. Έκανα δουλειά μου στο PC, και αποφασίζω μετά από κανένα 3ωρο να ξανακάνω restart για να δω. Άνοιξε instantly χωρίς καν τις τελίτσες.

Σήμερα που τον άνοιξα για πρώτη φορά, μετά απο shutdown, άνοιξε πάλι instantly. Λογικά όπως καταλαβαίνεις, κάτι παίζει να τρέχει και να ρυθμίζει για αρκετή ώρα μετά την εγκατάσταση γι'αυτό και το slow down. Μετά όλα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται optimisation, από τα 7 γινόταν αυτό, δε ξέρω ίσως και από πιο πριν. Όσα δεν χρησιμοποιείς συχνά τα φορτώνει με την ησυχία του αργότερα το λειτουργικό. Για δοκιμάστε να ανοίγετε κάθε φορά διαφορετικό πρόγραμμα με το καλημέρα και θα μπερδευτεί και θα κάνει 10 λεπτά να ανοίξει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα την αναβαθμιση αλλα δεν μου αναγνωριζε την καρτα γραφικων, την εβγαλα και την ξαναεβαλα και παλι τιποτα οποτε ξαναγυρισα πισω στα αρχικα 10αρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πρόβλημα που βρήκα μέχρι τώρα είναι στο Eset Smart Security 8.0.319 (διάβασα ότι και στο 9 γίνεται).

Το HIPS δεν δουλεύει πια. Δεν ξέρω πότε και πως ακριβώς θα διορθωθεί.

Επίσης για την εκκίνηση του υπολογιστή που λένε ότι είναι πιο γρήγορη, δεν παρατήρησα σε εμένα διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...