Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη για κατέβασμα η πρώτη μεγάλη αναβάθμιση των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 267
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από τι είδα στο bios uefi γράφει.....

Ελπίζω να τα καταφέρω με το rufus γιατί πολλές επιλογές έχει και είμαι λίγο άσχετος...

 

Δες και αυτο το βιντεο απλα αυτος βαζει GTP εγω προτιμω το MBR

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτο το βιντεο απλα αυτος βαζει GTP εγω προτιμω το MBR

 

https://www.youtube.com/watch?v=ic5vSYCaay8

Ειλικρινά μπερδεύτηκε τώρα... Τι είναι το gtp και το mbr??

Εγώ τι πρεπει να βάλω? Το λάπτοπ είναι καινούργιο 1 μήνα το έχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GTP ειναι για να μπορει να βλεπει το bios δισκους ανω των 2TB αν δεν κανω λαθος (ειμαι και κοντα στα 50 δεν μπορω να τα θυμαμαι ολα)

 

MBR θα βαλεις αλλα μονο uefi δηλαδη η δευτερη επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GTP ειναι για να μπορει να βλεπει το bios δισκους ανω των 2TB αν δεν κανω λαθος (ειμαι και κοντα στα 50 δεν μπορω να τα θυμαμαι ολα)

 

MBR θα βαλεις αλλα μονο uefi δηλαδη η δευτερη επιλογη.

Διάβασα λίγο στο ίντερνετ σχετικα

Και αποτι είδα όλοι πλεον χρησιμοποιουν το gtp που είναι πιο καινούργιο... Και κάπου είδα οτι πλεον τα windows θέλουν gtp με uefi... Sorry για τις ερωτήσεις απλα θέλω να είμαι σίγουρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οι διαφορες που διαβασα ειναι η επιλογη περισσοτερων partition ας μας πει καποιος που τα ξερει καλυτερα.


GPT οχι GTP λαθος το εγραφα και μολις ανακαλυψα επειδη κανω format με dvd οτι και εμενα ο 850 pro ειναι GPT

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οι διαφορες που διαβασα ειναι η επιλογη περισσοτερων partition ας μας πει καποιος που τα ξερει καλυτερα.

 

GPT οχι GTP λαθος το εγραφα και μολις ανακαλυψα επειδη κανω format με dvd οτι και εμενα ο 850 pro ειναι GPT

 

image.png

Αρα gpt έτσι??
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα μπες στο bios και καπου στις ρυθμισεις εχει να βαλεις να κανει boot μονο απο uefi


Αρα gpt έτσι??

 

Ναι αφου εχεις καινουριο φορητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα μπες στο bios και καπου στις ρυθμισεις εχει να βαλεις να κανει boot μονο απο uefi

 

 

Ναι αφου εχεις καινουριο φορητο.

Εντάξει. Σε ευχαριστώ παρα πολύ!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα με το υποτίθεται νέο tool το iso και τα πέρασα πριν από λίγο virtual. Δεν ξέρω αν είναι ασυμβατότητα, αλλά στην αρχή το VMware Workstation Pro 12 μου εμφάνισε ότι δεν μπορεί να διακρίνει ποιά έκδοση περιέχει το iso και μου εμφάνισε σχεδόν όλες τις εκδόσεις των Windows από τα 7 και έπειτα (32-64). Επέλεξα τα 10ρια 64Bit και τα πέρασε. Επιχείρησε και κανείς άλλος να τα περάσει και είδε κάτι παρόμοιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο update me to media tool μου βγαζει οτι τα windows εινα ενεργοποιημενα με ψηφιακό δικαίωμα. Τι ειναι τουτο παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τελικά μετά την πρώτη αποτυχία δεν μου έβγαζε πάλι το update, έκανα ένα system restore και μου εμφάνισε!

Αυτή την φορά περασε κανονικά σε κανενα μισάωρο.

Στα πρώτα boot εκανε λίγη ώρα και εμφάνιζε οτι λειτουργεί το bluetooth που δεν υπάρχει στο desktop.........

Tωρα ειναι μια χαρα. Σαν πρώτες παρατηρήσεις δεν εχει αλλάξει τίποτα τρομακτικό.

Στα αρνητικά προσθέτει apps που είχα διαγράψει πριν και "πειράζει" κάποιες ρυθμίσεις που είχα απενεργόποιήσει στο privacy settings.

Στα θετικά το λειτουργικό καταλαμβάνει 15GB λιγότερο χώρο στον SSD οπως αναφέρθηκε και ελάχιστα γρηγορότερα boot time και η χρήση ram δεν εχει αυξηθεί....για να δουμε

Επειδή διαβάζω αρκετους που θέλουν να ελεγχουν τα updates πως να γίνονται/αναβολή/αποκρυψη κλπ διαβάστε λίγο εδώ είναι αρκετα αναλυτικό!http://www.howtogeek.com/224471/how-to-prevent-windows-10-from-automatically-downloading-updates/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...