Προς το περιεχόμενο

Expanse (TV series)


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προτέρημα της σειράς κατά την γνώμη μου δεν είναι η ανάπτυξη χαρακτήρων αλλά του general story. Είναι ένα space opera που επικεντρώνεται στο δάσος αντί για το δέντρο, τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ. Δεν περιμένω να με μαγέψει καμία ερμηνεία αλλά από ότι έχω διαβάσει για τα βιβλία θα το φτάσει μακριά... Αρκετά μακριά.

 

Αυτό είναι καλό γιατί δεν έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε τέτοιου είδους τηλεόραση, μόνο βιβλία, ανιμέ και σε παιχνίδια είχαμε τέτοιου είδους πλοκή.

 

Μου αρέσει

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συμφωνώ, αν και έχει γενικά αξιοπρεπείς ερμηνείες.

 

Πάντως η πλοκή κινείται πολύ πιο γρήγορα νομίζω πλέον. Πολύ καλή η σεζόν μέχρι στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πάει και ο δεύτερος κύκλος, αναμονή για το 2018 και τον τρίτο (ελπίζω όχι και τελευταίο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά το πάνε το περίπου βιβλίο ανά σεζόν. Μόνο μειονέκτημα είναι ότι το γυρίζει το Syfy και όχι το HBO, ίσως η πρώτη επιτυχία του syfy, η μόνη άλλη που μου άρεσε ήταν το Lost Room. Κάποιοι τολμούν να που ότι είναι το game of thrones των space opera.

Εμένα με έχει ενθουσιάσει η ρεαλιστική προσέγγιση της τεχνολογίας (όσο μπορεί να είναι σε ένα space opera) όπως:


 

  • Αν είχαμε την δυνατότητα, τα ταξίδια εντός ηλιακού συστήματος θα γινόντουσαν με επιτάχυνση 1g το μισό ταξίδι και 1g επιβράδυνση το άλλο μισό.
  • Αν κάποιος  προηγμένος εξωγήινος πολιτισμός ήθελε να επεκταθεί άλλα σε αστρικά συστήματα είναι πιο αποδοτικό να στείλει κάποιο "κατασκευασμένο ιό" και όχι αρμάδα από ρομπότ
  • *book spoiler*
    Η Einstein-Rosen bridge που λογικά θα δούμε στο τέλος της 3ης σεζόν είναι πιο λογική προσέγγιση από τα warp drives του star trek

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά το πάνε το περίπου βιβλίο ανά σεζόν. Μόνο μειονέκτημα είναι ότι το γυρίζει το Syfy και όχι το HBO, ίσως η πρώτη επιτυχία του syfy, η μόνη άλλη που μου άρεσε ήταν το Lost Room. Κάποιοι τολμούν να που ότι είναι το game of thrones των space opera.

Εμένα με έχει ενθουσιάσει η ρεαλιστική προσέγγιση της τεχνολογίας (όσο μπορεί να είναι σε ένα space opera) όπως:

 

 

 

 

  • Αν είχαμε την δυνατότητα, τα ταξίδια εντός ηλιακού συστήματος θα γινόντουσαν με επιτάχυνση 1g το μισό ταξίδι και 1g επιβράδυνση το άλλο μισό.
  • Αν κάποιος  προηγμένος εξωγήινος πολιτισμός ήθελε να επεκταθεί άλλα σε αστρικά συστήματα είναι πιο αποδοτικό να στείλει κάποιο "κατασκευασμένο ιό" και όχι αρμάδα από ρομπότ
  • *book spoiler*

    Η Einstein-Rosen bridge που λογικά θα δούμε στο τέλος της 3ης σεζόν είναι πιο λογική προσέγγιση από τα warp drives του star trek

 

 

εγω γουσταρω που ειναι syfy, επισης το καναλι εχει βγαλει φοβερες σειρες τελευταια the magicians, 12 monkeys, dark matter μερικες που παρακολουθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από φέτος έχει αναλάβει την παραγωγή (ή μέρος αυτής) το Netflix.

 

Σωστά, το μυρίστηκαν ότι είναι καλό και το τσίμπησαν, παραδόξως είναι λιγότερο διαδεδομένο από όσο θα έπρεπε. 

 

 

Link.png Site: wikipedia_The_Expanse_(TV_series)

In the United States, The Expanse is broadcast by Syfy and streams on Amazon Prime.[38] In Canada, the series airs on Space[39] and the first season streams on CraveTV.[40] In New Zealand, the series airs on Sky.[41] In all other countries where Netflix is available, it is distributed on Netflix

 

Την παραγωγή την κάνει η Alcon Entertainment πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά το πάνε το περίπου βιβλίο ανά σεζόν. Μόνο μειονέκτημα είναι ότι το γυρίζει το Syfy και όχι το HBO, ίσως η πρώτη επιτυχία του syfy, η μόνη άλλη που μου άρεσε ήταν το Lost Room. Κάποιοι τολμούν να που ότι είναι το game of thrones των space opera.

Εμένα με έχει ενθουσιάσει η ρεαλιστική προσέγγιση της τεχνολογίας (όσο μπορεί να είναι σε ένα space opera) όπως:

 

 

 

 

  • Αν είχαμε την δυνατότητα, τα ταξίδια εντός ηλιακού συστήματος θα γινόντουσαν με επιτάχυνση 1g το μισό ταξίδι και 1g επιβράδυνση το άλλο μισό.
  • Αν κάποιος  προηγμένος εξωγήινος πολιτισμός ήθελε να επεκταθεί άλλα σε αστρικά συστήματα είναι πιο αποδοτικό να στείλει κάποιο "κατασκευασμένο ιό" και όχι αρμάδα από ρομπότ
  • *book spoiler*

    Η Einstein-Rosen bridge που λογικά θα δούμε στο τέλος της 3ης σεζόν είναι πιο λογική προσέγγιση από τα warp drives του star trek

 

 

μετα το battlestar galactica

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω διαβάσει το πρώτο βιβλίο και πρόσφατα ξεκίνησα και το δεύτερο. Πόσο πιστή είναι η σειρά με τα βιβλία? Να την ξεκινήσω αφού διαβάσω και το δεύτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, είναι αρκετά πιστή στα βιβλία. Εξαίρεση αποτελεί το γεγονός πως κάποια πράγματα από το 2ο βιβλίο τα δείχνει στην 1η σεζόν και κάποια πράγματα από το 1ο βιβλίο στη 2η.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...