Προς το περιεχόμενο

Expanse (TV series)


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

έκανα ένα ψιλό χοντρό λαθάκι...

 

Το "πράμα" σταμάτησε μία θερμοπυρηνική έκρηξη με άνεση. Μια θερμοπυρηνική έκρηξη παράγει τεράστιες ποσότητες ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας. Ακόμη και στο ορατό φάσμα. Το L.A.S.E.R. γιατί να μην μπορεί να το σταματήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2018 στις 6:57 ΜΜ, firewalker είπε

έκανα ένα ψιλό χοντρό λαθάκι...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το "πράμα" σταμάτησε μία θερμοπυρηνική έκρηξη με άνεση. Μια θερμοπυρηνική έκρηξη παράγει τεράστιες ποσότητες ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας. Ακόμη και στο ορατό φάσμα. Το L.A.S.E.R. γιατί να μην μπορεί να το σταματήσει;

Με το laser σημάδευαν το σημείο εξόδου οπότε δεν αποτελούσε κάποιο κίνδυνο, ενώ η έκρηξη πηγαίνει προς όλες τις κατευθύνσεις οπότε αποτελούσε κίνδυνο μιας και θα χτυπούσε και τον πυρήνα. 

Αυτό τους έλεγε και ο Holden στο τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επική η τρίτη σεζόν. Μακράν η καλύτερη μέχρι τώρα. Με έκανε να θέλω να δω το επόμενο επεισόδιο κάθε φορά. Όπως πρέπει να είναι μια καλή σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ναι είναι και @@@@ η σειρά. Το σενάριο, οι χαρακτήρες είναι υπέροχα! Τη ρούφηξα σε 3 βδομάδες!

Το SyFy δε ξέρω τι παίρνει που την έκοψε.. Το Amazon μας έσωσε όμως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ειδα και εγω με καποια καθυστερηση την 3 σεζον,πολυ καλη σεζον και μ'αρεσει ολο και περισσοτερο το πως παει να εξελιχθει η κεντρικη πλοκη. Προσωπικα,το μονο που δεν μ'αρεσε ηταν το arc της αδερφης της Mao,βεβιασμενο οσο δεν παει, στο πεταει απτο πουθενα και δεν πειθει το κινητρο ουτε και η κωλοτουμπα της στο τελος. Το μονο μελανο σημειο της σεζον κατα την αποψη μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 μήνες μετά...
Στις 2/6/2018 στις 1:02 ΜΜ, Επισκέπτης είπε

Σας διαβαζω με το ποσο ενθουσιασμενοι ειστε, το ιδιο και στο ιντερνετ αλλα ειδα 3 επεισοδια και δεν κολλησα. Γενικοτερα ειμαι scifi fan και πολυ λενε οτι ειναι sto επιπεδο galactica αλλα δεν το βλεπω αυτο. Ειναι και τερμα αντιπαθητικος ο αστυνομικος στην αρχη...

ενώ στο galactica, όλοι οι χαρακτήρες είναι συμπαθητικοί χαχα. Πραγματικά από το πρώτο επεισόδιο 9 στους 10 χαρακτήρες είναι για μπάτσες και αλλοπρόσαλοι. Από τα μεγάλα αρνητικά της σειράς.

Στο expanse έχουν ατέλειες οι χαρακτήρες, αλλά μπορείς να τους κατανοήσεις ειδικά στην πορεία της σειράς που ξεδιπλώνονται ορισμένες λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι από τις καλύτερες space sci-fi σειρές που έχω δει (είναι και το μόνο είδος ταινιών σειρών που βλέπω) πραγματικά το story οι χαρακτήρες εκπληκτικό θα έλεγα ότι με ενθουσίασε τόσο όσο το battlestar gallactica, stargate universe, γενικά ανάλογα και τα γούστα φυσικά αλλά μου αρέσει το είδος είτε military space, είτε σκοτεινό και όσο πιο απελπισμένο γίνεται, π.χ. και το babylon 5 είναι καλό αλλά δυστυχώς έχει και κάποιες στιγμές χιούμορ που απλά δεν τις θέλω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κορυφαίο επεισόδιο για μένα στην 2η σεζόν, αυτό με Μιλερ και Τ. Μάο. Εκεί είχαμε κορύφωση του δράματος.

Στην 3η σεζόν για κάποιον λόγο νομίζω ότι κάνει κοιλιά σε μερικά σημεία. Επίσης παρατηρώ ότι αρχισαν να βάζουν και λίγο χιούμορ με ατάκες, όχι πάντα επιτυχημένο. 

Επίσης λίγο κουραστικοί έχουν γίνει οι Belters . Με το να επαναλαμβάνουν συνέχεια τις ίδιες ατάκες γίνονται γραφικοί και μονοδιάστατοι. αξεστοι τύποι που φωνάζουν συνέχεια beltaloda και heil Belt. Εν τω μεταξύ η Naomi, γιατί δεν έχει έντονη προφορά Belter αλλά τέλεια αγγλική;  Ισως επειδή είναι πιο μορφωμένη και σπουδαγμένη από τους άλλους;

Στο άλλο άκρο πάλι η Αρειανή πεζοναύτης. Πολύ ενοχλητική η προφορά της παρόλο που δεν προσποιείται αλλά είναι η φυσική της...

Επίσης βλέπω κάποια προβλέψιμα σημεία. π.χ εκεί που λέει ο Ειμος στον άλλο you're not that guy... ήμουν 100% σίγουρος ότι μετά θα έλεγε i am that guy!

Απλά μικρές ατέλειες όλα όσα ανέφερα, είναι πολύ δυνατή η σειρά.

Μου αρέσει σε γενικές γραμμές που οι χαρακτήρες εξελίσσονται και δεν είναι μονοδιάστατοι.  Δεν υπάρχει κάποιος χαρακτήρας μη ρεαλιστικός χωρίς ατέλειες.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/3/2019 στις 11:49 ΜΜ, The_Judas είπε

Κορυφαίο επεισόδιο για μένα στην 2η σεζόν, αυτό με Μιλερ και Τ. Μάο. Εκεί είχαμε κορύφωση του δράματος.

Στην 3η σεζόν για κάποιον λόγο νομίζω ότι κάνει κοιλιά σε μερικά σημεία. Επίσης παρατηρώ ότι αρχισαν να βάζουν και λίγο χιούμορ με ατάκες, όχι πάντα επιτυχημένο. 

Επίσης λίγο κουραστικοί έχουν γίνει οι Belters . Με το να επαναλαμβάνουν συνέχεια τις ίδιες ατάκες γίνονται γραφικοί και μονοδιάστατοι. αξεστοι τύποι που φωνάζουν συνέχεια beltaloda και heil Belt. Εν τω μεταξύ η Naomi, γιατί δεν έχει έντονη προφορά Belter αλλά τέλεια αγγλική;  Ισως επειδή είναι πιο μορφωμένη και σπουδαγμένη από τους άλλους;

Στο άλλο άκρο πάλι η Αρειανή πεζοναύτης. Πολύ ενοχλητική η προφορά της παρόλο που δεν προσποιείται αλλά είναι η φυσική της...

Επίσης βλέπω κάποια προβλέψιμα σημεία. π.χ εκεί που λέει ο Ειμος στον άλλο you're not that guy... ήμουν 100% σίγουρος ότι μετά θα έλεγε i am that guy!

Απλά μικρές ατέλειες όλα όσα ανέφερα, είναι πολύ δυνατή η σειρά.

Μου αρέσει σε γενικές γραμμές που οι χαρακτήρες εξελίσσονται και δεν είναι μονοδιάστατοι.  Δεν υπάρχει κάποιος χαρακτήρας μη ρεαλιστικός χωρίς ατέλειες.

η 3η σεζον ειναι πολυ καλη,αλλα εχει το χειροτερο επεισοδιο καπου στην μεση,εκεινο με τους δημοσιογραφους στο πλοιο. Τα υπολοιπα ειναι πολυ καλα και γενικοτερα για επιπεδα sci-fi μιλαμε για εξαιρετικη σειρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...