Προς το περιεχόμενο

Expanse (TV series)


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περίμενα πώς και πώς να τελειώσω το πρώτο για να αρχίσω τη σειρά και το μετάνιωσα. Προσωπικά, μου χάλασε τελείως την ατμόσφαιρα που μου είχε φτιάξει το βιβλίο, αν και μ'αρεσε που είδα επιτέλους το Scopuli, το Canterbury και τον Tycho station! Visually δεν έχω παράπονο, αλλά δε μπορώ να πω το ίδιο και για το καστ. Γενικά, μου φάνηκε πολύ badly acted η πρώτη σεζόν και με χάλασε αρκετά. Ειδικά αυτή η Ναόμι... :unsure: 

 

Ίσως δω ακόμα μερικά επεισόδια αλλά δεν έχω high hopes. Προς το παρόν είμαι στο δεύτερο βιβλίο και ανυπομονώ να δω where the story goes. 

 

Τέλος, Avasarala rules. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 341
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι από την αγαπημένη μου σειρά γιατί έχει πολλές μοναδικές καινοτομίες εκτός των επιστημονικών δεδομένων και θεωριών που εισάγει. Θα ετοιμάσω άρθρο και θα σας το μεταφέρω καθώς ασχολούμαστε με το είδος αυτό των σειρών και ταινιών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Κανονικά θα έπρεπε να είμαι τρελαμένος με τη σειρά.

Καλό στόρι, ωραία εφέ, κάποιοι καλοί ηθοποιοί, αλλά ότι καλό διαθέτει η σειρά πάει άκλαφτο.

Και ο λόγος είναι το πολύ, μα πάρα πολύ, κακογραμμένο σενάριο. Τεράστια αστοχία.

 

Διάβασα ότι είναι βασισμένο σε βιβλίο. Κυκλοφορεί στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα ότι είναι βασισμένο σε βιβλίο. Κυκλοφορεί στην Ελλάδα;

 

Ναι, είναι βασισμένο στο Expanse series του James S.A. Corey. Αποτελείται από έξι βιβλία, αλλά με μια γρήγορη έρευνα δε βρήκα κάτι στα ελληνικά. 

 

Είναι μεγάλο κόλλημα και απίστευτη σειρά βιβλίων, και αυτό από κάποιον που είχε ορκιστεί να μη διαβάσει ποτέ τέτοια "space opera και μαλακίες"! Μπορώ να σου κάνω ολόκληρη ανάλυση τώρα αλλά θα'μαστε εδώ όλη μέρα. Αν τα αγγλικά σου είναι αρκετά καλά και έχεις άνεση να διαβάζεις βιβλία στα αγγλικά, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από το πρώτο, ή να πας στα Public (αν είσαι Αθήνα) και να του ρίξεις μια ματιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την είχα αφήσει στην άκρη μετά το πρώτο επ , είχα άλλες να δω αλλα και δεν μ έκανε κούκου απο τα trailer κλπ , μέχρι που είδα ένα "mini spoiler" σχετικά με το οτι

το πάει όπως το got με τους white walkers , εκεί που δεν υπήρχε τίποτα περίεργο περίεργο και απλά είναι άνθρωποι που πολεμούν ανθρώπους χτίζει σιγά σιγα για να παρουσιάσει έναν "άγνωστο εχθρό", δεν είχα μάθει παραπάνω αλλα αρκούσε για να μου κινήσει το ενδιαφέρον  

 

Απλά κόλλησα , έχω δει σε 2 μέρες την πρώτη και την δεύτερη σεζόν μέχρι το 5ο

ΦΟΒΕΡΗ σειρά . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Σαν γενικη πλοκη η σειρα ειναι παρα πολυ ενδιαφερουσα.Μολις τελειωσα την δευτερη σεζον και  συνεχιζει το ιδιο δυνατα

 

Οι ηθοποιοι ωστοσο ειναι hit or miss.Η μεγαλυτερη απογοητευση ειναι του κεντρικου πρωταγωνιστη Jim Holden,δυστυχως δεν μ'αρεσει καθολου και σαν χαρακτηρας και σαν ηθοποιος.Δεν πειθει οτι ειναι captain,το crew member πιο σοβαρο μου φαινεται.Ειδικα οταν παιρνει αυτο το σοβαρο-θυμωμενο υφος ειναι τερμα cringe η φαση.

 

Η Avasarala πολυ ωραιος χαρακτηρας,αλλα επισης η ηθοποιος δεν με τρελαινει. Κυριως ο καλογραμμενος χαρακτηρας της την κανει να φαινεται γαματη,παρα το performance αυτης που την υποδυεται.Οταν πρεπει να πει μεγαλες προτασεις η μονολογους,ειναι λες και διαβαζει απτο monitor του δελτιου ειδησεων.

 

Αυτο που μ'αρεσει παντως στην σειρα ειναι η ισορροπια μεταξυ πολιτικων δολοπλοκιων,μυστηριου και space encounters διαφορων τυπων. Ουτε ειναι pew pew συνεχεια,ουτε ατελειωτο μπλα μπλα. Βλεπεται πολυ ευχαριστα και η κεντρικη πλοκη κραταει το ενδιαφερον συνεχως μεχρι στιγμης. Το CGI επισης πολυ τιμιο,δεν μου φανηκε low budget σε κανενα σημειο

 

Και φυσικα το μεγαλυτερο ατου της σειρας ειναι οτι βασιζεται σε βιβλια και οχι σε διαφορους σεναριογραφους που θα ξεχειλωσουν η θα συρικνωσουν το σεναριο αναλογα με την ζητηση των επεισοδειων η την διακοπη/ανανεωση συμβολαιων των ηθοποιων.Αν ολα πανε βασει πλανου,η σειρα θα κανει να τελειωσει οσο το GoT καθως νομιζω ειναι προγραμματισμενα 8-9 βιβλια στο συνολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Στις 29/3/2018 στις 10:18 ΠΜ, nyne είπε

Ξερουμε αν θα σκασει στο Netflix,ειναι συμπαραγωγη νομιζω...

δεν νομιζω, η σειρα ειναι το syfy απο οσο ξερω...οι προηγουμενες σιγουρα δεν επαιξαμ στο netflix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, flyer είπε

Του Netflix είναι και υπάρχουν εδώ και αρκετό καιρό και οι πρώτοι 2 κύκλοι διαθέσιμοι στο εν λόγω κανάλι.

το οτι μια σειρα παιζει και στο netflix αφου τελειωσει η μεταδοση της στο καναλι για την οποια φτιαχτηκε, δεν σημαινει οτι ειναι του netflix...η σειρα ειναι του syfy και για αυτο ας πουμε δεν προκειται να κυκλοφορησουν ολα τα επεισοδια μαζι οπως γινεται με τις σειρες του netflix...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η πραγματικοτητα βρίσκεται στο παρακάτω

The show is made by Alcon Entertainment. It is Alcon's show. In the US Syfy has distribution rights, so Syfy calls it an "original" in the US. Internationally, Netflix has distribution rights, so Netflix calls it an "Original" internationally.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλες σειρες βαφτιζονται netflix original , δεν λεει κατι αυτο.  π.χ. netflix "original" ειναι και τα better call saul, designated survivor, frontier, black lightning, black mirror. Αυτο που μας ενδιαφερει ειναι που παιζει πρώτα η όποια σειρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...