Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Print screen από τη διαδικασία πιστοποίησης της διεύθυνσης. Όπως μπορείτε να δείτε υπάρχει επιλογή να στείλουν κάρτα ή κωδικό για πιστοποίηση της διεύθυνσης.

post-419087-0-26978300-1493037884_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εαν έχει γίνει το confirmation της κάρτας αλλά δεν έχει γίνει το proof of address τότε ζητάνε ή δεκο, statement ή έμβασμα.

Παρόλο που εχει δηλωθεί κάρτα για funds με την ισχύουσα διεύθυνση πάλι ένα απο τα παραπανω ζητανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν έχει γίνει το confirmation της κάρτας αλλά δεν έχει γίνει το proof of address τότε ζητάνε ή δεκο, statement ή έμβασμα.

Παρόλο που εχει δηλωθεί κάρτα για funds με την ισχύουσα διεύθυνση πάλι ένα απο τα παραπανω ζητανε...

 

ναι έχεις δίκιο, μαλακία αυτό και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2ο. Και δεν γλυτώνεις με τίποτα τη μετατροπή των λιρών που έχεις στο balance σε ευρώ πριν πάνε στο λογαριασμό της Leupay. Μετά θα πληρώσεις με την κάρτα σου και θα ξαναμετατραπούν σε λίρες. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος ή τουλάχιστον άλλος που να συμφέρει έστω και λίγο παραπάνω.

 Τελικά γίνεται : ανοίγεις 2ο iban σε GBP αμέσως ,παραλαμβάνεις την κάρτα (GBP) και την ενεργοποιείς ,στέλνεις τα χρήματα από paypal στο λογαριασμό τις leupay ο οποίος είναι σε λίρες και κάνεις την αγορά χωρίς μετατροπές νομισμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τελικά γίνεται : ανοίγεις 2ο iban σε GBP αμέσως ,παραλαμβάνεις την κάρτα (GBP) και την ενεργοποιείς ,στέλνεις τα χρήματα από paypal στο λογαριασμό τις leupay ο οποίος είναι σε λίρες και κάνεις την αγορά χωρίς μετατροπές νομισμάτων.

Ξέρω τι σου έγραψα.  Σου ξαναλέω ότι δεν γίνεται. Υπό την έννοια ότι θα επωμιστείς μετατροπές συναλλαγμάτος και τελικά ίσως βγεις και πιο ζημιωμένος. Το πρόβλημα βρίσκεται στο Paypal, το οποίο σε accounts δηλωμένα σε χώρες της Ευρωζώνης, ο κόσμος να χαλάσει σου μετατρέπει αναγκαστικά οποιοδήποτε νόμισμα και να κρατάς στο balance αυτού, σε Ευρώ πριν το στείλει σε οποιουδήποτε νομίσματος τραπεζικό λογαριασμό. Δηλαδή στην περίπτωσή σου, οι λίρες που έχεις στο Paypal, θα μετατραπούν υποχρεωτικά σε Ευρώ όταν θα δώσεις την εντολή να πάνε στο λογαρισμό λιρών της Leupay, θα λάβει το έμβασμα (των Ευρώ πλέον) η Leupay και θα σου τα ξαναμετατρέψει σε λίρες για να σου τα πιστώσει στο λογαριασμό σου των λιρών. με απλά λόγια, θα δεις ότι είναι αδύνατο οι λίρες που έχεις αυτή τη στιγμή στο Paypal να φτάσουν στο ακέραιο στον GBP λογαριασμό σου στη Leupay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει κανείς πρόβλημα funding του λογαριασμού του στη leupay ;

Δεν μπορώ να κάνω fund ούτε από Πειραιώς , ούτε από Εθνική.

Με κάρτα εννοείς; Απο Εθνική νομίζω δε δεχόταν ούτε παλιά. Της Πειραιώς τι είναι mastercard ή Visa?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Πειραιώς είναι Mastercard χρεωστική.Με αυτήν έκανα fund το λογαριασμό μου και τώρα δεν μου κάνει.

Πέρασα σήμερα και την κάρτα της εθνικής (δεν έχει γίνει ακόμα verify) αλλά και αυτή τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Πειραιώς είναι Mastercard χρεωστική.Με αυτήν έκανα fund το λογαριασμό μου και τώρα δεν μου κάνει.

Πέρασα σήμερα και την κάρτα της εθνικής (δεν έχει γίνει ακόμα verify) αλλά και αυτή τίποτα.

Της Εθνικής όπως σου είπα μάλλον δε θα τη δεχτεί. Για την Πειραιως δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok.Θα την βγάλω.Για την Πειραιώς θα δοκιμάσω να τους πάρω ένα τηλέφωνο.

 

-edit-

Πήρα τηλέφωνο πριν λίγο στην Πειραιώς και μου είπε οτι μπλοκάρετε η συναλλαγή λόγω capital control με τον συγκεκριμένο έμπορο (leupay)

Όταν της εξήγησα οτι μέχρι πριν μια εβδομάδα δεν είχα πρόβλημα , μου είπε οτι ίσως ο έμπορος άλλαξε τη δηλωμένη ιδιότητά του και αυτή εμπίπτει στη λίστα ελέγχου. (ή κάτι τέτοιο , δεν το είπε ακριβώς έτσι).

Άρα απότι κατάλαβα πάπαλα...

Να βγάλω revolut τώρα ή θα έχουμε και εκεί τα ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βγάλω revolut τώρα ή θα έχουμε και εκεί τα ίδια;

Η Revolut δεν φορτίζει με Ελληνικές κάρτες, μόνο με τραπεζικό έμβασμα.

Αν την έχεις γεμίσει με έμβασμα και μετά θέλεις να την χρησιμοποιείς στην leupay γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok.Θα την βγάλω.Για την Πειραιώς θα δοκιμάσω να τους πάρω ένα τηλέφωνο.

 

-edit-

Πήρα τηλέφωνο πριν λίγο στην Πειραιώς και μου είπε οτι μπλοκάρετε η συναλλαγή λόγω capital control με τον συγκεκριμένο έμπορο (leupay)

Όταν της εξήγησα οτι μέχρι πριν μια εβδομάδα δεν είχα πρόβλημα , μου είπε οτι ίσως ο έμπορος άλλαξε τη δηλωμένη ιδιότητά του και αυτή εμπίπτει στη λίστα ελέγχου. (ή κάτι τέτοιο , δεν το είπε ακριβώς έτσι).

Άρα απότι κατάλαβα πάπαλα...

Να βγάλω revolut τώρα ή θα έχουμε και εκεί τα ίδια;

Θα πρότεινα να δοκιμάσεις να τη φορτίσεις απο Πειραιώς και μετά από μερικές μέρες. Ισως δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

κανονικα τη μεταφορα χρηματων απο ελληνικες καρτες απευθειας στη leupay επρεπε να την ειχαν κοψει οι ελληνικες τραπεζες απο τον ιουλιο του '15 που μπηκαν τα capital control. προφανως τωρα το πηραν χαμπαρι (2 χρονια μετα) LOL :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok.Θα την βγάλω.Για την Πειραιώς θα δοκιμάσω να τους πάρω ένα τηλέφωνο.

 

Είτε τη βγάλεις είτε δεν τη βγάλεις τώρα, δεν αλλάζει τίποτα. Η μία από τις 5 θέσεις που υπήρχαν διαθέσιμες για συνδέσεις καρτών έχει δεσμευτεί οριστικά. Ενδιαφέρον πάντως ότι δεν σου πέρασε ούτε της Πειραιώς. Έκλεισε κι αυτό το "παραθυράκι" πλέον φαίνεται. Ενδιαφέρον επίσης είναι ότι βλέπουν τη Leupay ως "έμπορο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ενδιαφέρον επίσης είναι ότι βλέπουν τη Leupay ως "έμπορο".

δε τη βλεπουν ως "εμπορο" αλλα ως ανταγωνιστη. το περι capital control ειναι απλα η αφορμη. γνωστος μου αγορασε μεχρι και κρυπτονομισματα (ethereum και litecoin) πριν ενα μηνα με καρτα ελληνικης τραπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...