Προς το περιεχόμενο

Η Airbus παρουσιάζει σχέδιο αποσπώμενης καμπίνας επιβατών


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ομάδα έρευνας και ανάπτυξης της Airbus σχεδίασε πρόσφατα ένα concept αποσπώμενης καμπίνας επιβατών, το οποίο, σύμφωνα με την ίδια την εταιρεία, θα μπορούσε να μειώσει τον χρόνο που μεσολαβεί από τη μία πτήση στην επόμενη.

Το εν λόγω σχέδιο, το οποίο μάλιστα κατατέθηκε και ως πατέντα, παρουσιάζει την καμπίνα ως αποσπώμενο τμήμα το οποίο διαθέτει χώρο για τους επιβάτες, τις αποσκευές τους και τα υπόλοιπα φορτία που μεταφέρει το αεροσκάφος.

 

Η καμπίνα λοιπόν θα βρίσκεται στην πύλη επιβίβασης και θα συνδέεται με το αεροσκάφος καθώς πλησιάζει η ώρα της απογείωσης. Κατά την άφιξη στον επιθυμητό προορισμό, η καμπίνα θα αποσπάται και θα αντικαθίσταται άμεσα με μία άλλη, στην οποία θα βρίσκονται οι επιβάτες του επόμενου προορισμού του αεροσκάφους. Επομένως, η μοναδική προϋπόθεση για την αναχώρηση του αεροσκάφους θα είναι ο ανεφοδιασμός καυσίμων.

 

Επιπλέον, ο εν λόγω μηχανισμός θα απλοποιούσε σημαντικά και τη διαδικασία επιβίβασης, καθώς οι επιβάτες, με την άφιξή τους στην πύλη επιβίβασης, θα κάθονται απευθείας στη θέση τους, την οποία θα καταλαμβάνουν για όλη τη διάρκεια της πτήσης.

 

Φυσικά, ένα σημαντικό ζήτημα είναι το κόστος, καθώς τα αεροδρόμια θα πρέπει να πραγματοποιήσουν αρκετές τροποποιήσεις προκειμένου να μπορεί να λειτουργήσει ο συγκεκριμένος μηχανισμός.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Link.png Site: DigitalTrends

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

 Πάντως στα αεροπλάνα της RYANAIR με το που φευγει το πούλμαν με τους επιβάτες της πτησης που ήρθε ερχεται από πίσω το πούλμαν με τους επιβάτες της πτήσης που φευγει. Χρόνος αναμονής δλδ τιποτε. Δε βλέπω πως αυτό το concept μπορεί να νικηθεί από αποσπώμενες καμπίνες.

Από την αλλη who knows, η λογική σε αυτές τις εταιρείες είναι δωσε τωρα την πατεντα και που ξερεις τι θα γινει στο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν είδα τον τίτλο, λέω θα ειναι εκτινασσόμενο και θα βγαίνει αλεξίπτωτο. Τιποτα όμως.... Κρίμα.

Αυτή την σκέψη ακριβώς είχα....

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OMG μου κλέψανε το σχέδιο.Απο παιδί το σκεφτόμουν :P

Όλο και περισσότερες "πατέντες" που σκεφτόμουν κι εγώ από μικρός βλέπω να υλοποιούνται τα τελευταία χρόνια. Φαίνεται δεν ήμουν ο μόνος που τις σκεφτόμουν!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις "τροποποιήσεις" στα αεροδρόμια θα πέσει πολύ γέλιο

Ντάξει δεν το βλέπω να προλαβαίνω τέτοια αλλαγή, ζωή σε λόγου σας guys

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι δύσκολο να φτιαξουμε ενα σύστημα εκτόξευσης με αλεξίπτωτα όντως και εγω αυτο πίστευα πως θα διαβάσω... καλη σκέψη για να το δούμε στην εφαρμογή ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο και περισσότερες "πατέντες" που σκεφτόμουν κι εγώ από μικρός βλέπω να υλοποιούνται τα τελευταία χρόνια. Φαίνεται δεν ήμουν ο μόνος που τις σκεφτόμουν!

Xαραμιζόμαστε εδώ στο ινσόμνια :P :'D

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είχα σκεφτεί και εγώ αλλά με άλλη λειτουργία. αποσπώμενη καμπίνα με αλεξίπτωτο ώστε σε περίπτωση βλάβης του αεροπλάνου να αποσπώνται επιβατες και κυβερνήτες και να πέφτουν με ασφάλεια στο έδαφος. κάπως σαν τα μαχητικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είχα σκεφτεί και εγώ αλλά με άλλη λειτουργία. αποσπώμενη καμπίνα με αλεξίπτωτο ώστε σε περίπτωση βλάβης του αεροπλάνου να αποσπώνται επιβατες και κυβερνήτες και να πέφτουν με ασφάλεια στο έδαφος. κάπως σαν τα μαχητικά.

Νομίζω έχει καταχωρηθεί και τέτοια πατέντα από άλλη βιομηχανία αεροπλάνων. Πιστεύω πως το focus point πρέπει να είναι η ασφάλεια πρώτα και μετά όλα τα άλλα, ειδικά αν εξαρτώνται ανθρώπινες ζωές !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν είδα τον τίτλο, λέω θα ειναι εκτινασσόμενο και θα βγαίνει αλεξίπτωτο. Τιποτα όμως.... Κρίμα.

 

Υπαρχει και τετοιο σχεδιο, δυστηχως ειναι πολυ ακριβο για να εφαρμοστει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...