Προς το περιεχόμενο

Το τροφοδοτικό του PC μας.


jimzak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αθλια ξεαθλια την δουλεια τους την κανουν και με το παραπανω.και τα εχω χρονια.συν το Ups που προστατευει τον υπολογιστη.οποτε δεν εχω αναγκη και δεν φοβαμαι τιποτα.το ρευμα εχει κοπει εκατονταδες φορες.και δεν εχω αντιμετωπισει το παραμικρο,,οποτε συνεχιστε να πληρωνετε αβερτα στα μαγαζια πανακριβα προιοντα..σας περιμενουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν πάρεις μια φορά ένα καλό τροφοδοτικό 650W (περίπου 100 ευρώ) με τουλάχιστον 5 χρόνια εγγύηση τότε δεν ξαναγοραζεις psu για παααρα πολλά χρόνια. Το ότι μερικά noname τροφοδοτικά την παλεψαν για αρκετά χρόνια χωρίς προβλήματα ή την παλεύουν ακόμα, δεν τα κάνει αυτομάτως αξιόπιστα. Άλλα καίγονται άλλα όχι..το σίγουρο είναι ότι έχουν μεγαλύτερο failure rate από τα επώνυμα ποιοτικά.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει, όταν και αν χαλάσουν θα ψάχνει ολόκληρο μηχάνημα :)

 

Δεν μας αφορά αν θέλει να φάει το κεφάλι του. Τα δύο άθλια σε κόστος είναι όσο ένα μέτριο, αλλά δεν πειράζει, δεν είναι δικό μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο που βλεπω ειναι κλασσικοι ελληναρες που αποδοκιμαζουν κατι το οποιο ουτε που τους περνουσε απο το μυαλο να το κανουν..πρωτα καντε το οπως το εκανα εγω και υστερα πειτε τις αμπελοφιλοσοφιες σας.,

 

το πρωτο το κυριο ας πουμε ειναι της force 500W και το δευτερο ενα no name 450w.

Καταρχας για κανε μετρησεις και πες μας αν το παραπανω μιγμα που εχεις κανει ποσα πραγματικα Watt αποδιδει και μετα πες μας για τα 1000watt που εγραφες παραπανω.

Δευτερον τα παραπανω τροφοδοτικα εκτως του οτι ειναι κακιστα και δεν αποδιδουν καν τα αναγραφομενα Watt δεν ειναι και τυχαιο για ποιο λογο δινουν και ελαχιστη εγγυηση 1 με 2 χρονια. 

Επισης σε ρωτησα να μας πεις τι υπολογιστη εχεις που σε αναγκασε να ενωσεις τα 2 τροφοδοτικα και δεν απαντησες.

Και τελος οχι αγαπητε ευχαριστουμε αλλα δεν θα παρουμε τις βομβες τροφοδοτικα που ειδικα αν εχεις ενα ψιλο καλο Pc ο κινδυνος ειναι μεγαλυτερος.

Τωρα αν εχεις κανενα παλιο pc που οντως το εχεις για απλη χρηση οκ ας μεινεις και ετσι. Αλλα μην γραφονται και χαζομαρες(για την ακριβεια μην συνεχιζονται και γραφονται)περι επωνυμων και μη τροφοδοτικων. Ουτε εγω σου εδειξα παραπανω πανακριβα τροφοδοτικα να κοστιζουν μια περιουσια για να γραφεις οτι γραφεις,ουτε ειπαμε οτι τρεξε κοσμε δωσε 150-200ευρω σε τροφοδοτικα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

 

Το μονο σιγουρο με αυτα που γραφεις παραπανω ειναι οτι επιβεβαιωνεται για αλλη μια φορα η γνωστη φραση''η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας''΄.Κοινως ανοικεις και εσυ στην κατηγορια που αγοραζει no name τροφοδοτικα καθαρα λογω κοστους και τα συγκρινει και με τα επωνυμα(500watt το ενα 500watt το αλλο)κατι που προφανως και δεν ισχυει ουτε για αστειο.

Μαθετε πρωτα γιατι αυτα τα τροφοδοτικα(Force,deer κλπ)κοστιζουν οσο κοστιζουν και γιατι εχουν και την εγγυηση που εχουν και μετα γραψτε οτι ειναι να γραψτε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To PC της υπογραφής ξαφνικά δεν ανοίγει. Πατάω το power, παίρνει στιγμιαία ρεύμα (ανάβουν λαμπάκια, γυρίζουν οι ανεμιστήρες) και μέσα στο δευτερόλεπτο σβήνει. Αν δεν το ξεπριζώσω, συνεχίζει να κάνει το ίδιο από μόνο του, παίρνει μπρος, ανάβουν φωτάκια/ανεμιστήρες, σβήνει. Το ίδιο έκανε για μια-δυο φορές και την προηγούμενη εβδομάδα.

Να ελπίζω ότι είναι τροφοδοτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο που βλεπω ειναι κλασσικοι ελληναρες που αποδοκιμαζουν κατι το οποιο ουτε που τους περνουσε απο το μυαλο να το κανουν..πρωτα καντε το οπως το εκανα εγω και υστερα πειτε τις αμπελοφιλοσοφιες σας.,οσο για τα λεφτα που εχει το ''καλο'' τροφοδοτικο οπως λες αν τα ειχα δε θα σκεφτομουν να ενωσω τροφοδοτικα.καμμια φορα το ρημαδι πρεπει να το βαζεις να δουλευει οχι μονο να ριχνεις λεφτα απο εδω και απο εκει στα αρπακτικα που περιμενουν

Kαλά το πάς μακάρι να γίνονται τέτοια πειράματα ωστε να υπάρχει δουλίτσα, καμία μητρική κανας πυκνωτής που εγκτέλειψε τα εγκόσμια, καμια ανάκτηση δεδομένων, καλά δε σχολιάζω το οτι αδιαφόρησες οτι ο κερατάς ο κατασκευαστής του κάθε τροφοδοτικού το έχει σχεδιάσει σύμφωνα με το atx πρότυπο και ανάλογα με τον τύπο του (single, multi rail) έκανε και μια μελέτη για το load της κάθε γραμμής κλπ, αλλά θα σχολιάσω το οπτικό του πράγματος, δηλαδή το κουτί σου θα είναι κουκλί 2 τροφοδοτικά, της πουτάνας θερμοκρασίες σαν να είναι το pc απο ταινία mad max

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα και άλλαξα ένα τροφοδοτικό ενός "gamer" φίλου μου που έχτισε μόνος του το pc του. Έφριξα όταν είδα το τροφοδοτικό του, ένα xpower 450w το οποίο άνοιξα και παρά το γεγονός ότι δεν έχω αρκετές γνώσεις ηλεκτρονικών για να το αξιολογήσω, με λίγη έρευνα το αξιολόγησα.

 

P6180769.jpg

 

Ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι δεν έχει καν το απαραίτητο φιλτράρισμα για την AC γραμμή. (μόνο 1 ζεύγος y πυκνωτών υπάρχουν. Δεύτερον δεν υπάρχει PFC άρα δε συμμορφώνεται με τους κανονισμούς της ΕΕ για το PFC... Παρόλα αυτά η εταιρία το πουλάει σαν Passive PFC. 

 

P6180771.jpg

 

Βλέπουμε στη συνέχεια ότι οι πυκνωτές είναι της Canicon μόνο στους 85oC. Παράλληλα με λίγο ψάξιμο βρίσκεις ότι η μάρκα αυτή δεν φτιάχνει καλούς πυκνωτές, άρα είναι πολύ πιθανό να σκάσουν.

P6180773.jpg

Συνεχίζουμε στον ανεμιστήρα ο οποίος είναι μιας εταιρίας που ονομάζεται fyst (δε μπορώ να πω ότι ήταν θορυβώδης παρόλα αυτά). Ασχολίαστο το ότι γράφει πάνω become a poet.... :P 

 

Τέλος να ανεφέρω ότι το PFC εκ πρώτης όψεος με κλειστό το κουτί φαίνεται να υπάρχει (κολλημένο δίπλα στον ανεμιστήρα). Όμως δεν ήταν συνδεδεμένο πουθενά, ενώ παράλληλα είναι απλά ένα κομμάτι μέταλλο που το έχουν περιτιλίξει με κίτρινη ταινία..... Δε μπόρεσα να το σπάσω όλο και να το ανοίξω δυστυχώς.

 

P6180774.jpg

 

Αυτά προς απάντηση για όσους λένε ότι τέτοια τροφοδοτικά μπορούν να μπαίνουν με ασφάλεια στους υπολογιστές μας. Το τροφοδοτικό, αν και 450 W είχε σοβαρό πρόβλημα να τροφοδοτήσει σύστημα το οποίο από μετρητή κατανάλωσης κατανάλωνε μόλις 270 W. 

 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιό άδειο δεν γίνεται...Ένα που είχα φτιάξει στην σχολή ήταν κλάσης ανώτερο  :-D .

Ο μετασχηματιστής στη τελευταία φώτο δεν έχει χαλκό μέσα?Αν όχι και εφόσον δεν ήταν συνδεδεμένος πουθενά μάλλον για βάρος έχει τοποθετηθεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι γεμισμένο με τσιμέντο για βάρος, όπως αυτό εδω: http://www.overclock.net/t/1246964/hardware-secrets-hantol-psu-fake-pfc-made-of-cement

 

Ή μπορεί να είναι κάπως έτσι: http://img2.pcpop.com/ArticleImages/0x0/0/701/000701083.jpg

 

Κάτι αντίστοιχο έχω δεί και σε κινέζικους φορτιστές USB, οπου βάζουν ψέυτικους οπτοζεύκτες. Ο οπτοζεύκτης (optocoupler ή optoisolator) είναι μια συσκευή η οποία επιτηρεί την τάση εξόδου, και με την βοήθεια και άλλων ολοκληρωμένων την κρατά σταθερή στα 5 Volt.

 

http://i.imgur.com/wRxHpvk.jpg

 

Εδώ φαίνεται ο οπτοζεύκτης, το μακρόστενο μαύρο τετραγωνάκι πάνω δεξια, αλλά στο πίσω μέρος της πλακέτας φαίνεται οτι τα δύο ποδαράκια είναι βραχυκυκλωμένα. Είναι ξεκάθαρα ψέυτικο εξάρτημα, το οποίο το βάζουν για να περάσει τους ελέγχους και να εισαχθεί στην Ευρώπη.

 

Στην πράξη, είναι ένα αυτοταλάντωτο τροφοδοτικό χωρίς feedback. Βγάζει τάση περίπου 6-7 Volt όταν είναι αφόρτιστο και η τάση πεφτει και κάτω απο 2-3 Volt οταν είναι υπο φορτίο. Αν ο ταλαντωτής πάθει κάτι, είτε απο φυσική φθορά των εξαρτημάτων, είτε απο άλλο λόγο, μπορεί να βγάλει τάση πολύ μεγαλύτερη απο τα 5 Volt και να κάψει τη συσκευή που φορτίζει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα και άλλαξα ένα τροφοδοτικό ενός "gamer" φίλου μου που έχτισε μόνος του το pc του. Έφριξα όταν είδα το τροφοδοτικό του, ένα xpower 450w το οποίο άνοιξα και παρά το γεγονός ότι δεν έχω αρκετές γνώσεις ηλεκτρονικών για να το αξιολογήσω, με λίγη έρευνα το αξιολόγησα.

 

P6180769.jpg

 

Ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι δεν έχει καν το απαραίτητο φιλτράρισμα για την AC γραμμή. (μόνο 1 ζεύγος y πυκνωτών υπάρχουν. Δεύτερον δεν υπάρχει PFC άρα δε συμμορφώνεται με τους κανονισμούς της ΕΕ για το PFC... Παρόλα αυτά η εταιρία το πουλάει σαν Passive PFC. 

 

P6180771.jpg

 

Βλέπουμε στη συνέχεια ότι οι πυκνωτές είναι της Canicon μόνο στους 85oC. Παράλληλα με λίγο ψάξιμο βρίσκεις ότι η μάρκα αυτή δεν φτιάχνει καλούς πυκνωτές, άρα είναι πολύ πιθανό να σκάσουν.

P6180773.jpg

Συνεχίζουμε στον ανεμιστήρα ο οποίος είναι μιας εταιρίας που ονομάζεται fyst (δε μπορώ να πω ότι ήταν θορυβώδης παρόλα αυτά). Ασχολίαστο το ότι γράφει πάνω become a poet.... :P

 

Τέλος να ανεφέρω ότι το PFC εκ πρώτης όψεος με κλειστό το κουτί φαίνεται να υπάρχει (κολλημένο δίπλα στον ανεμιστήρα). Όμως δεν ήταν συνδεδεμένο πουθενά, ενώ παράλληλα είναι απλά ένα κομμάτι μέταλλο που το έχουν περιτιλίξει με κίτρινη ταινία..... Δε μπόρεσα να το σπάσω όλο και να το ανοίξω δυστυχώς.

 

P6180774.jpg

 

Αυτά προς απάντηση για όσους λένε ότι τέτοια τροφοδοτικά μπορούν να μπαίνουν με ασφάλεια στους υπολογιστές μας. Το τροφοδοτικό, αν και 450 W είχε σοβαρό πρόβλημα να τροφοδοτήσει σύστημα το οποίο από μετρητή κατανάλωσης κατανάλωνε μόλις 270 W. 

χαχαχαχαχαχα τι τρολια φανακι ειναι αυτο ρε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , ενας φίλος μου θέλει ένα σταθεροποιητή τάσης - UPS, καθώς παίζουν πολλές αυξομειώσεις τάσεις και διακοπές στην περιοχή του, και του είχε προκύψει και θέμα με το pc λόγω αυτού. Γράφω εδώ καθώς δεν ξέρω που να γράψω το θέμα μου και  αν αξίζει να ανοιξει νεο thread, και είναι και κάπως σχετικό. έχετε κάτι να μου προτείνετε? Το σύστημα του έιναι:

 

intel core i7 4790k 4ghz

amd radeon r9 380 4gb

Kingston savage 8gb ddr3 2400mhz

Z97 Gigabyte mobo

850 evo ssd 250gb

1 tb hdd caviar blue

seasonic g 650w  80+ gold 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , ενας φίλος μου θέλει ένα σταθεροποιητή τάσης - UPS, καθώς παίζουν πολλές αυξομειώσεις τάσεις και διακοπές στην περιοχή του, και του είχε προκύψει και θέμα με το pc λόγω αυτού. Γράφω εδώ καθώς δεν ξέρω που να γράψω το θέμα μου και  αν αξίζει να ανοιξει νεο thread, και είναι και κάπως σχετικό. έχετε κάτι να μου προτείνετε? Το σύστημα του έιναι:

 

intel core i7 4790k 4ghz

amd radeon r9 380 4gb

Kingston savage 8gb ddr3 2400mhz

Z97 Gigabyte mobo

850 evo ssd 250gb

1 tb hdd caviar blue

seasonic g 650w  80+ gold 

Θα ρωτήσεις εδώ και θα ορίσεις και budget

 

http://www.insomnia.gr/topic/487346-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-desktop%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%82/page-1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το κειμενο ειναι copy paste απο το thread των προσφορων, αλλα μαλλον κολλαει περισσοτερο εδω...Γμωμη για Seasonic X650 2016

 

"Αν και αργη απαντηση, τωρα ειδα το θεμα. Το PSU το πηρα εκεινη την εβδομαδα γιατι εψαχνα και βολευε...ΟΚ, η τιμη καλη αλλα δεν μπορεις να το πεις και crazy...

 

1) Ναι ειναι το νεο μοντελο KM3

2) "Moreover the original X-series Sanyo Denki 9S1212P4M61 was a 1850rpm fan, currently the KM3 sports a 9S1212F404 which is a 2200rpm fans" το βρηκα σε αυτο το link http://www.silentpcr...=69273&p=601718

 

Το PSU σε Hybrid mode (εχει διακοπτη για επιλογη) ειναι τελειως αθορυβο για νορμαλ χρηση αλλα και σε παιχνιδια οπως Fallout 4 η' Ashes of Singularity παλι νομιζω μονο το fan του reference cooler της GPU ακουγεται και τπτ αλλο.

 

Δεν ξερω πως παιζει ρολο, αλλα ενω ειχα lag μολις ανοιγα 2 extra WD Red μεχρι να με βαλει στους φακελους τους με το νεο PSU μπαινει στιγμιαια, ωραιο side effect...

 

Δεν ξερω πως στεκεται σε σχεση με ανταγωνισμο, αλλα ως κατοχος για ενα μηνα συστηνεται..."

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στην παλια τιμη καλο ηταν το Seasonic αλλα στην νεα τιμη δεν προτεινεται ουτε με σφαιρες οταν στα ιδια χρηματα αγοραζεις κατι τετοιο https://www.skroutz.gr/s/4633444/EVGA-SuperNOVA-850-G2.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...