Προς το περιεχόμενο

Το τροφοδοτικό του PC μας.


jimzak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν παίρνει συνέχεια 5v δεν ξέρω αν σε κάθε shutdown θα είναι σαν να το βγάζεις από την πρίζα ή αν πρέπει να βγάζεις το τροφοδοτικό το ίδιο από την πρίζα για να σβήσει το pc, εκτος αν εχει-βάλεις 0-1 switch.Πάντως πιστεύω πως θα είσαι οριακά με το συγκεκριμένο τροφοδοτικό, δεν έχεις να χάσεις κάτι με το project εκτός από τον χρόνο σου.Εγώ θα κοιτούσα κάτι σε pico psu αντί για tfx/sfx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φαντάζομαι θα είναι σαν να βγαίνει συνέχεια απο την πρίζα. Λογικά πάντα.

 

Να καεί ή να κάψει μητρική απο το overload, πιθανό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω αν θα είναι να την ακούσει κάτι αυτό θα είναι το τροφοδοτικό,αν αντέξει το φορτίο να ανάψει και δεν υπάρξει κάποιο λάθος στην συνδεσμολογια...Όπως είπα και προηγουμένως πάντως πρώτα θα το δοκίμαζα σε κάποιο pc το οποίο θα είχε μηδαμινή αξία πρώτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε pc χαμηλής κατανάλωσης ΑΜ1 αν βάλουμε 20πινο αντί για 24πινο θα δουλέυει? Κάτι παλιές 775 δούλευαν με μόνο 20 αντί για το 24 (τα άλλα κενά). Φυσικά έχει 12άρι 4πινο.

 

Αχρησιμοποιήτο είναι το τροφοδοτικό και θα κάνω που θα κάνω πατέντα, μην πάρω νέο και χαραμίσω την εγγύηση. Για αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 pin θυμάμαι μέχρι 478 socket,αν είναι τα ρεύματα κανονικά όπως στα 24pin θα δουλέψει, το extra 4 pin είναι για την τροφοδοσία του pci-e.

 

Σημαντικό πάντως να τσεκάρεις αν έχουν τα +12,+5,+3.3 και ground την ίδια θέση με ένα κανονικό 24pin,τσάμπα σου το λέω ,σαν γνωστής που είσαι σίγουρα θα το έχεις κάνει,αλλά έτσι κουβέντα να γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχουνε τα ιδια.

 

Τα εξτρα πιν ειναι ενα 3.3, ενα 5αρι, ενα 12αρι και ενα gnd.

Οποτε μαλλον γενικα ειναι εξτρα τροφοδοσιες. Αλλα με μονο ενα καλωδιο 12αρι στο 20πινο, λογικα δεν μπορω να βαλω καρτα στην μητρικη χωρις εξωτερικη τροφοδοσια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά,κατά τα άλλα νομίζω δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

 

Edit:Αν κάποια στιγμή θελήσεις να βάλεις κάρτα γραφικών στην pci-e ακόμα και με εξωτερική τροφοδοσία ,ίσως δεν δουλέψει διότι δεν θα παίρνει την τροφοδοσία που χρειάζεται από την μητρική,όλες οι κάρτες αν δεν κάνω λάθος τροφοδοτουντε πρώτα από μητρική και το έξτρα ρεύμα που χρειάζονται το παίρνουν από τα 6/8pin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Αφού είστε μαζεμένοι όλοι οι τροφοδοτικογνώστες εδώ μέσα, ένας υπολογιστής μπορεί να λειτουργήσει χωρίς 5V standby? Αν είναι απαραίτητο θα συνδέσω την απλή 5άρα με αυτήν την φύσα. Λογικά θα είναι σαν να βγαίνει συνέχεια εκτός πρίζας. Η μλκ το xbox είχε 3.3V standby.

 

Και κάτι ακόμα, πήρα ένα τροφοδοτικό απο xbox το πρώτο, λόγω μεγέθους. Βγάζει 1.2Α στην 12άρα αλλά δεν είχε direct airflow στον αρχικό σχεδιασμό αλλά μεγάλες ψύκτρες. Με direct airflow θα βγάζει με ασφάλεια 2Α υποθέτω, σωστά? Τα transistor πχ είναι rated 25A στους 25C 10Α στους 85C και 5Α στους 105C. Τυχαίο παράδειγμα. Λογικά με βγάζει να σηκώσω σύστημα με ΑΜ1 που έχει tdp 25watt.

 

Το ρωτάω πριν αρχίσω το κόψε ράψε, γιατί ειδικά με το 24αρι ειναι μπελάς.

 

 

Λίγο καθυστερημένα, αλλά αν δέν έχει 5Vsb δέν θα μπορεί να πάρει μπρός ο υπολογιστής. Τα 5 Vsb τροφοδοτούν μόνιμα το τμήμα του Southbridge που είναι υπέυθυνο να κρατά τις ρυθμίσεις του BIOS, την ώρα και το ξεκίνημα του υπολογιστή.

 

Όταν πατάς το κουμπί για να παρει μπρός αυτό που γίνεται ουσιαστικά είναι οτι γειώνεται ένα συγκεκριμένο πιν του Southbridge  και δίνει το σήμα να αρχίσει τη διαδικασία εκκίνησης του υπολογιστή. Αν το Southbridge δέν έχει τροφοδοσία δέν θα γίνει τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο καθυστερημένα, αλλά αν δέν έχει 5Vsb δέν θα μπορεί να πάρει μπρός ο υπολογιστής. Τα 5 Vsb τροφοδοτούν μόνιμα το τμήμα του Southbridge που είναι υπέυθυνο να κρατά τις ρυθμίσεις του BIOS, την ώρα και το ξεκίνημα του υπολογιστή.

 

Όταν πατάς το κουμπί για να παρει μπρός αυτό που γίνεται ουσιαστικά είναι οτι γειώνεται ένα συγκεκριμένο πιν του Southbridge και δίνει το σήμα να αρχίσει τη διαδικασία εκκίνησης του υπολογιστή. Αν το Southbridge δέν έχει τροφοδοσία δέν θα γίνει τίποτα.

Αφού το 20pin είναι σωστό,δεν νομίζω να τίθεται τέτοιο θέμα, απλά δεν θα μπορεί να τροφοδοτισει την pci-e λόγω του ότι λείπει το extra 4 pin το οποίο έχει προστεθεί στα σύγχρονα τροφοδοτικά για αυτη την δουλειά.

Βέβαια έχω δει κάτι 20 pin τροφοδοτικά πιο παλιά τα οποία δεν έπαιρναν μπροστά μέσω βραχυκυκλώματος μητρικής αλλά με ξεχωριστό διακόπτη ο οποίος συνδεόταν κατευθείαν επάνω στο case,δεν είχαν stand by λειτουργία δηλαδή,αλλά επίσης δεν θα ταίριαζε σε νέα μητρική μιας και τα ρεύματα ήταν διαφορετικά.

Κάπου πρέπει να έχω ένα στην αποθήκη, αν το βρω θα ανεβάσω φώτο.

 

ΥΓ:Φίλε Fubar.gr γράψε λάθος, τώρα είδα ότι μίλαγες για το τροφοδοτικό του xbox.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε εχθές το pc ενός ξαδέρφου το οποίο δεν άναβε,το ανοίγω,βλέπω force τροφοδοτικάκι στα 500watt...

Το PC ,ένας AMD APU 6600k το οποίο έπαιζε με τα ενσωματωμένα γραφικά.

Ευκαιρία να δούμε πώς είναι ένα τροφοδοτικό του 20άρικου εσωτερικά.

Για να μην τα πολυλογώ,το λύνω και με μια πρώτη ματιά,καμμένη ασφάλεια πάνω δεξιά.

 

 

post-242006-0-17668600-1471996447_thumb.jpg

 

 

post-242006-0-40076400-1471996990_thumb.jpg

 

 

Πολύ λιτό εσωτερικά,μιάς και δεν περίμενα να δώ κάτι παραπάνω...

 

Εν πάση περιπτώση ,μιας και τα υπόλοιπα εξαρτήματα ήταν σε πολύ καλή κατάσταση,είπα να του δώσω μία ακόμη ευκαιρία.Έψαξα στο συρτάρι μου, βρήκα μια ίδια ασφάλεια και αλάχτηκε,δοκιμάστηκε και λειτούργησε όπως την πρώτη μέρα.

 

 

post-242006-0-13135300-1471997314_thumb.jpg

 

 

post-242006-0-48936300-1471997598_thumb.jpg

 

 

post-242006-0-95311300-1471997647_thumb.jpg

 

 

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ,ήταν το βάρος του.Πολύ ελαφρύ σε κατηγορία πούπουλου θα έλεγα.

Έτσι πήγα μία βόλτα πρός την κουζίνα να πάρω την ζυγαριά της γυναίκας να δούμε τι λέει...

 

 

 

post-242006-0-81747400-1471998022_thumb.jpg

 

 

Κοντά 900 γραμμάρια,μάλιστα....

 

Για να δούμε και ένα LC Power που μου βρίσκεται και μερικοί θεωρούν πως παίζει στην κατηγορία των <φθηνών Κινέζων>...

 

 

post-242006-0-87655800-1471998438_thumb.jpg

 

 

Μάλιστα,σχεδόν 1 κιλό επάνω.

Με αφορμή οτι πρίν λίγες ημέρες το είχα πάρει στην δουλειά να το καθαρίσω εσωτερικά,για πάμε να το δούμε και αυτό πως είναι μέσα.

 

 

 

post-242006-0-54632300-1471998886_thumb.jpg

 

post-242006-0-36807100-1471998924_thumb.jpg

 

post-242006-0-75378500-1471998965_thumb.jpg

 

post-242006-0-92297300-1472001657_thumb.jpg

 

 

Απλά,καμία σχέση σε ποιότητα κατασκευής,και η σύγκριση άδικη μιας και παίζουν σε διαφορετική τιμή τα 2 συγκεκριμένα τροφοδοτικά.

Ίσως θα ήταν πιο δίκαιη σύγκριση με ένα LC Power του 20άρικου.

 

Που θέλω να καταλήξω...Στα forum καλώς ή κακώς άμα δεν είσαι corsair/xfx/seasonic/super flower κτλ δεν μετράς.Υπάρχουν όμως και άλλα τροφοδοτικά τα οποία είναι εξίσου ποιοτικά,όμως λόγω marketing,κακής τιμολογιακής πολιτικής (όπως το συγκεκριμένο LC Power,εδώ ο αντικαταστάτης του) κτλ τα παίρνει η μπάλα μαζί με όλα τα διαμάντια όπως turbo-x/deer/force που αποδεδειγμένα 100% είναι φτηνοκατασκευές στο όριο του επικίνδυνου.

 

Θα μου πείτε το συγκεκριμένο θα το πρότεινα προς αγορά;

Σίγουρα όχι,ειδικά σε αυτήν την τιμή υπάρχουνε αρκετά καλύτερα.

Αν κάποιος το έχει ήδη στο PC του θα του πρότεινα αλλαγή;

Και πάλι όχι,είναι αρκετά ποιοτικό και αυτό που πρέπει να κάνει το κάνει πολύ καλά.

 

Ο Ξάδερφος,όπως και να έχει πάντως χρειάζεται ένα καινούριο τροφοδοτικό,το συγκεκριμένο δεν θα το έβαζα σε σύστημα καλύτερο απο core 2 duo,οπότε και να γίνει κάτι ,να μήν στεναχωρηθεί κανείς.

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα forum καλώς ή κακώς άμα δεν είσαι corsair/xfx/seasonic/super flower κτλ δεν μετράς.Υπάρχουν όμως και άλλα τροφοδοτικά τα οποία είναι εξίσου ποιοτικά,όμως λόγω marketing,κακής τιμολογιακής πολιτικής (όπως το συγκεκριμένο LC Power,εδώ ο αντικαταστάτης του) κτλ τα παίρνει η μπάλα μαζί με όλα τα διαμάντια όπως turbo-x/deer/force που αποδεδειγμένα 100% είναι φτηνοκατασκευές στο όριο του επικίνδυνου.

Εμ ουτε καν?? Μιλαμε παντα οσον αφορα καινουργια τροφοδοτικα.Επισης ειναι λογικο οταν ρωταει καποιος για αγορα να του προτεινουμε απο εταιριες που εκτως των αλλων εχουν και after sales support οπως Corsair,Evga. 

Επισης μην ξεχνας οτι Enermax,Superflower,Seasonic ειναι απο τα ακριβα σε γενικες γραμμες τροφοδοτικα αρα λογικο να τα βλεπεις σε τεχνολογικα forum οχι μονο να τα προτεινει ο κοσμος αλλα και να τα εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jimzak, on 24 Aug 2016 - 04:25 AM, said:snapback.png

 

Στα forum καλώς ή κακώς άμα δεν είσαι corsair/xfx/seasonic/super flower κτλ δεν μετράς.Υπάρχουν όμως και άλλα τροφοδοτικά τα οποία είναι εξίσου ποιοτικά,όμως λόγω marketing,κακής τιμολογιακής πολιτικής (όπως το συγκεκριμένο LC Power,εδώ ο αντικαταστάτης του) κτλ τα παίρνει η μπάλα μαζί με όλα τα διαμάντια όπως turbo-x/deer/force που αποδεδειγμένα 100% είναι φτηνοκατασκευές στο όριο του επικίνδυνου.

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ ουτε καν?? Μιλαμε παντα οσον αφορα καινουργια τροφοδοτικα.Επισης ειναι λογικο οταν ρωταει καποιος για αγορα να του προτεινουμε απο εταιριες που εκτως των αλλων εχουν και after sales support οπως Corsair,Evga. 

Επισης μην ξεχνας οτι Enermax,Superflower,Seasonic ειναι απο τα ακριβα σε γενικες γραμμες τροφοδοτικα αρα λογικο να τα βλεπεις σε τεχνολογικα forum οχι μονο να τα προτεινει ο κοσμος αλλα και να τα εχει.

Δεν βλέπω να διαφωνούμε κάπου,και εγώ ο ίδιος όπως έγραψα πιο πάνω δεν θα το πρότεινα,αλλά έχω προτείνει αρκετές φορές seasonic/xfx/super flower.Έχω πετύχει άτομα όμως που φοράνε <παρωπίδες> και άμα δούνε κάτι το διαφορετικό,χωρίς κάν να ξέρουν αν είναι ποιοτικό η όχι,αρχίζουν κάτι τρελλά του στύλ πέτα το κτλ.

Έχω τύχη μπροστά σε συζήτηση με άτομο να βλέπει πάνω σε tower super flower και να του λέει ο άλλος,ρε φιλαράκι βάλε corsair να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο,τι να λέμε τωρα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω να διαφωνούμε κάπου,και εγώ ο ίδιος όπως έγραψα πιο πάνω δεν θα το πρότεινα,αλλά έχω προτείνει αρκετές φορές seasonic/xfx/super flower.Έχω πετύχει άτομα όμως που φοράνε <παρωπίδες> και άμα δούνε κάτι το διαφορετικό,χωρίς κάν να ξέρουν αν είναι ποιοτικό η όχι,αρχίζουν κάτι τρελλά του στύλ πέτα το κτλ.

Έχω τύχη μπροστά σε συζήτηση με άτομο να βλέπει πάνω σε tower super flower και να του λέει ο άλλος,ρε φιλαράκι βάλε corsair να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο,τι να λέμε τωρα....

Δεν μου κανουν εντυπωση τα παραπανω γιατι μην ξεχναμε οτι Corsair εκτως απο πολυ γνωστο ονομα εχουν και παρα πολυ καλη διαθεσιμοτητα στην Ελλαδα.

 

Για παραδειγμα ενα λιγο πιο ακριβο τροφοδοτικο το εχουν 19 καταστηματα.Μαζι με Πλαισιο και eshop παμε στα 21. Γενικα στα χρηματα αυτα σε αλλα γνωστα τροφοδοτικα πολυ λιγα καταστηματα τα φερνουν. Αρα ειναι λογικο ο κοσμος να αναφερει κυριως τα Corsair στα τροφοδοτικα,πιο πολυ επειδη τα φερνουν ολα τα καταστηματα.

 

Στο παραπανω που γραφεις για σχολια τυπου''πετα το'' μονο σε κακιστα οπως ανεφερες τροφοδοτικα το εχω συναντησει ή σε τροφοδοτικα που εχουν κλεισει πολλα χρονια λειτουργιας αρα δεν ξερω σε ποια αλλα τροφοδοτικα μπορει να εννοεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...