Προς το περιεχόμενο

Το τροφοδοτικό του PC μας.


jimzak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό post αλλά...Corsair RMx 550w θα είναι εντάξει με μία gtx 1070 και έναν i5 6600k σωστά? (αν γίνει oc θα γίνει ελαφρύ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό post αλλά...Corsair RMx 550w θα είναι εντάξει με μία gtx 1070 και έναν i5 6600k σωστά? (αν γίνει oc θα γίνει ελαφρύ)

Ναι μία χαρά θα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει ένα aerocool kcas 600w. 80+bronze. Είναι καλο;επίσης στο πισι του αδερφού μου έχω βάλει λόγω χαμηλου μπ;τζετ ένα ελληνικό το power teck 620w.αυτό φαντάζομαι είναι ακομα χειρότερο έτσι;έχετε ανάλογη έμπειρο; από αυτά τα psu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει ένα aerocool kcas 600w. 80+bronze. Είναι καλο;επίσης στο πισι του αδερφού μου έχω βάλει λόγω χαμηλου μπ;τζετ ένα ελληνικό το power teck 620w.αυτό φαντάζομαι είναι ακομα χειρότερο έτσι;έχετε ανάλογη έμπειρο; από αυτά τα psu?

τα έχεις βάλει ήδη.. Ότι και να πούμε έχεις σκοπό να τα αλλάξεις; δώσε στον αδερφό το aerocool και πάρε ένα ποιοτικοτερο εσύ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα τα αλλάξω ακόμα αλλα πολύ φοβάμαι ότι θα τα ψήσουν τα πισι.ρωταω περισσότερο για να μάθω αν έχει κανεις αντιμετωπισει πρόβλημα με τα συγκεκριμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει ένα aerocool kcas 600w. 80+bronze. Είναι καλο;επίσης στο πισι του αδερφού μου έχω βάλει λόγω χαμηλου μπ;τζετ ένα ελληνικό το power teck 620w.αυτό φαντάζομαι είναι ακομα χειρότερο έτσι;έχετε ανάλογη έμπειρο; από αυτά τα psu?

Τα aerocool ειναι καλουτσικα, εχω δοκιμασει σε 3 συστηματα φετος ,διαφορετικα μοντελα,χωρις προβλημα μεχρι τωρα.Αλλα δεν τα εχω χρησιμοποιησει στο παρελθον. Παντως δεν θα ανησυχουσα ειναι θεμιτης ποιοτητας και απο οτι ειδα ειναι γνωστοι οι κατασκευαστες με τους οποιους συνεργαζονται.

 

Το αλλο δεν το ξερω ουτε τι standards εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην psu-παρέα. Έχω ένα Corsair GS800 σειράς του 2011-12 μοντέλο ( αγορασμένο από μέλος εκτός φόρουμ καλοκαίρι 13- η εγγύηση έχει λήξει ) και σκέφτομαι κάποια στιγμή σε 2-3 μήνες μαξ να το αλλάξω. Ο λόγος είναι το ενοχλητικό coil whine που κάνει κάποιες φορές. Δε ξέρω πότε άρχισε αλλά τους τελευταίους μήνες το παρατήρησα που άλλαξα case. Συγκεκριμένα το coil whine-buzzing επηρεάζεται από ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα από 2 πράγματα στο pc μου, όταν κουνάω το ποντίκι ( 1000hz ) τσιρίζει ( όσο και να σας φαίνεται αστείο, googlαρετε παρόμοια θέματα και ειδικά στο εξωτερικό το έχουν πολλοί με corsair τροφοδοτικά απλής σειράς ), όταν δουλεύει ο δίσκος ο μηχανικός έντονα ( defrag για παράδειγμα ) τσιρίζει, δεν είναι ενοχλητικό αλλά άμα πάω στη πίσω μεριά του γραφείου το ακούω. Επίσης μια φορά στο τόσο παίζει να περάσει coil whine και στα ακουστικά το οποίο φεύγει μετά από μέρες! Κάρτα γραφικών στο σύστημα δεν έχω εδώ και 3 μήνες ( είχα μια 770 ) και μιας και περιμένω μια 980τι να έρθει αυτές τις μέρες λέω αργότερα σε 2-3 μήνες το πολύ να αλλάξω και το τροφοδοτικό γιατί φοβάμαι μη την πάθω.  

Το υπόλοιπο σύστημα αποτελείται από i7 2600K ( στα 4.6 ), 8GB ram, 1TB WD Black , 1Χ samsung 840 pro και την 980τι που περιμένω.

 

Να δώσω περίπου 120 ευρώ για ένα SuperFlower Leadex 650W ( εξάλλου τροφοδοτικό δεν αναβαθμίζουμε και κάθε μερα οπότε να τα σκάσω για κάτι ποιοτικό και συνάμα να το έχω χρόνια) ή να κοιτάξω για κάποια πιο οικονομική λύση; 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην psu-παρέα. Έχω ένα Corsair GS800 σειράς του 2011-12 μοντέλο ( αγορασμένο από μέλος εκτός φόρουμ καλοκαίρι 13- η εγγύηση έχει λήξει ) και σκέφτομαι κάποια στιγμή σε 2-3 μήνες μαξ να το αλλάξω. Ο λόγος είναι το ενοχλητικό coil whine που κάνει κάποιες φορές. Δε ξέρω πότε άρχισε αλλά τους τελευταίους μήνες το παρατήρησα που άλλαξα case. Συγκεκριμένα το coil whine-buzzing επηρεάζεται από ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα από 2 πράγματα στο pc μου, όταν κουνάω το ποντίκι ( 1000hz ) τσιρίζει ( όσο και να σας φαίνεται αστείο, googlαρετε παρόμοια θέματα και ειδικά στο εξωτερικό το έχουν πολλοί με corsair τροφοδοτικά απλής σειράς ), όταν δουλεύει ο δίσκος ο μηχανικός έντονα ( defrag για παράδειγμα ) τσιρίζει, δεν είναι ενοχλητικό αλλά άμα πάω στη πίσω μεριά του γραφείου το ακούω. Επίσης μια φορά στο τόσο παίζει να περάσει coil whine και στα ακουστικά το οποίο φεύγει μετά από μέρες! Κάρτα γραφικών στο σύστημα δεν έχω εδώ και 3 μήνες ( είχα μια 770 ) και μιας και περιμένω μια 980τι να έρθει αυτές τις μέρες λέω αργότερα σε 2-3 μήνες το πολύ να αλλάξω και το τροφοδοτικό γιατί φοβάμαι μη την πάθω.  

Το υπόλοιπο σύστημα αποτελείται από i7 2600K ( στα 4.6 ), 8GB ram, 1TB WD Black , 1Χ samsung 840 pro και την 980τι που περιμένω.

 

Να δώσω περίπου 120 ευρώ για ένα SuperFlower Leadex 650W ( εξάλλου τροφοδοτικό δεν αναβαθμίζουμε και κάθε μερα οπότε να τα σκάσω για κάτι ποιοτικό και συνάμα να το έχω χρόνια) ή να κοιτάξω για κάποια πιο οικονομική λύση; 

 

Ευχαριστώ

Καλη λυση ειναι,καλο συστημα εχεις,καλη καρτα θα παρεις,αν τα εχεις αξιζει. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέγεθος λίγο πρόσεξε μόνο να δεις αν χωράει. Σε αυτά τα λεφτά βρίσκεις επίσης Evga Supernova 650 G2 και Corsair RMx 650.

Ευχαριστώ. Κουτί δεν ανέφερα. NZXT s340. Πάντως πιστεύω ήρθε η ώρα για αλλαγή τροφοδοτικού. Ολο από αναβολή σε αναβολή ήταν. Αρχικά σκεφτόμουν να μην το αλλάξω, αλλά τώρα τελευταία, με αυτά τα περίεργα που ανέφερα παραπάνω που κάνει το φοβάμαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που σου έχω κυκλώσει θέλει σίγουρα αλλαγή.

Κάτι άλλο απο αυτήν την φώτο δέν μπορώ να διακρίνω.

 

 

 

Άλλαξα τους πυκνωτές και δουλεύει απροβλημάτιστα 2 μέρες τώρα :P Ελπίζω να συνεχίσει έτσι ! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση :

Οι έξοδοι για PCIE σε ένα τροφοδοτικό σαν της υπογραφής μου, που βγάζει 2x2 6+2 pin, τραβάνε ρεύμα από την ίδια γραμμή; Δηλαδή σε crossfire rx480 είναι οκ αν συνδέσω το ένα καλώδιο που διακλαδωνεται, ή καλύτερα να συνδέσω και τα δύο; και ρωτάω γιατί αν είναι αρκετό το ρεύμα να μην έχω τσάμπα καλώδια στο κουτί .thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...