Προς το περιεχόμενο

Το τροφοδοτικό του PC μας.


jimzak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικα δεν εχω προβλημα ουτε με τον Linus ουτε με τα Corsair αν και ειναι σαφες πως για καποιες εταιριες που τον σπονσαρουν περισσοτερο,κανει πιο συχνες και κατα κανονα θετικες κριτικες.Αλλα δεν τον θεωρω κακο η ανεντιμο,ισα, ισα που ειναι συμπαθητικος και γνωστης. Ομως συνηθως στους γνωστους reviewers στελνουν τα καλυτερα κομματια που τα εχουν δοκιμασει πρωτα αυτοι,αυτο ελλειπε να αφηναν κατι στην τυχη. :P

 

Εμενα ο αγαπητος μου ειναι ο legendary 3DGAMEMAN,ο παλιοτερος απο τους πολυ καλους reviewers,οι παλιοι ισως τον γνωριζουν.Περα απο πολυ εμπειρος,καλος και σεμνος,κανει reviews και σε φτηνα προιοντα,κατι που δειχνει οτι δεν ειναι κραχτης για ακριβα πραγματα οπως οι υπολοιποι και σεβεται ολους τους φιλους του που τον παρακολουθουν ανεξαρτητως του ποσο ευποροι ειναι.

 

 

 

Χαχα το τροφοδοτικό του video, το πήρα ακριβώς γι αυτούς τους λόγους. Βασικά ένα 50 ευρώ με μεταφορικά. Επομένως μπορεί να καταλάβει κάποιος τα τροφοδοτικά του 10-20 ευρώ τι κάνουν... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρε που το ξεθαψες? :devil:

 

Εντάξει του 2015 είναι το νήμα, υπάρχει ακόμη stock από τέτοια τροφοδοτικά, αφού οι άσχετοι+οτι δεν περισεύουν τα ευρώ παίρνουν τα no name με 15 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Αφού είστε μαζεμένοι όλοι οι τροφοδοτικογνώστες εδώ μέσα, ένας υπολογιστής μπορεί να λειτουργήσει χωρίς 5V standby? Αν είναι απαραίτητο θα συνδέσω την απλή 5άρα με αυτήν την φύσα. Λογικά θα είναι σαν να βγαίνει συνέχεια εκτός πρίζας. Η μλκ το xbox είχε 3.3V standby.

 

Και κάτι ακόμα, πήρα ένα τροφοδοτικό απο xbox το πρώτο, λόγω μεγέθους. Βγάζει 1.2Α στην 12άρα αλλά δεν είχε direct airflow στον αρχικό σχεδιασμό αλλά μεγάλες ψύκτρες. Με direct airflow θα βγάζει με ασφάλεια 2Α υποθέτω, σωστά? Τα transistor πχ είναι rated 25A στους 25C 10Α στους 85C και 5Α στους 105C. Τυχαίο παράδειγμα. Λογικά με βγάζει να σηκώσω σύστημα με ΑΜ1 που έχει tdp 25watt.

 

Το ρωτάω πριν αρχίσω το κόψε ράψε, γιατί ειδικά με το 24αρι ειναι μπελάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε jimzak, μπράβο για το ωραίο θέμα.

 

Ας κάνω και εγώ μια ερώτηση (μήπως σου λέει κάτι η εμπειρία σου..)

 

Φίλος μου με xfx 550w, 970a ud3, hd7870 και fx8320 πήγε να ανοίξει μια μέρα το σύστημα του και δεν άνοιγε. Να μην τα πολυλογω, αφού πάτησε κάμποσες το power button του κουτιού, ανοιγόκλεισε άλλες τόσες το κουμπί του xfx και έβγαλε τη μπαταρία της μητρικής, το μηχάνημα πήρε μπρος. Το έκλεισε και το ξανα άνοιξε άλλες 2-3 και όλα μια χαρά. Μετά το άφησε κανα μισάωρο, πήγε να το βάλει μπρος και δεν άνοιγε. Έτσι, ένας φίλος του πήγε ένα TR2  (για να δούνε αν είναι πρόβλημα τελικά της μητρικής η του τροφοδοτικού) και έβαλαν το 4pin του στο 8pin της μητρικής, έβαλαν το 24pin και σύνδεσαν την hd7870 και έναν σκληρό. Πατάνε να ανοίξει και άνοιξε μια χαρά. Άλλες 2 - 3 φορές αυτό και όλα οκ. Του λέει ας το αφήσουμε και κανα 20λεπτο σβηστό να δούμε αν θα πάρει. Στο 15 λεπτά που ήταν κλειστό και περίμεναν να περάσουν 20 για να κάνουν τη δοκιμή, κάνει έναν ήχο το TR2 και ένα σκάσιμο και βγάζει καπνούς (μάλλον κάποιος πυκνωτής).

 

Να ήταν η ώρα του TR2 μιας και το λέτε ως μέτριο και ο φίλος Sheogorath κάνει λόγω για κινέζικους πυκνωτές (μέχρι πριν λίγο καιρό και από το 2008 ήταν σε σύστημα και δούλευε μια χαρά) ή να έχει κάτι η μητρική που να γυρίζει το ρεύμα και να συνέβηκε? Ή να είναι κάτι άλλο; (ξέρω, πολλά μπορεί, απλά ρωτάω τί φταίει συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις... τη μητρική την έβγαλε, την έλεγξε και οπτικά δεν φαίνεται να έχει κάτι..)

 

Τέλος, από αυτό το ''σκάσιμο'' που έκανε το TR2, μπορεί να πήρε και τίποτα άλλο μαζί του ή την ''έφαγε'' αυτό και τέλος?

 

ΥΓ: Τον υπολογιστή τον έχει σε ένα πολύμπριζο άσπρο του κιλού χωρίς σταθεροποιητή ή ups.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ηλικια την ειχε σιγουρα, οτι ποιοτητα να ηταν, ποσο μαλλον που ηταν μετριο. Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι απο οτι καταλαβα εσκασε κλειστο και μετα απο ωρα, και οχι αμεσα με το που μπηκε στο ρευμα οπου πιθανον καποιος πυκνωτης δεν αντεξε το φορτιο.

 

Να πηρε κατι μαζι του δυσκολο αλλα οχι αδυνατον. Το οτι εφυγε με μπαμ δεν ειναι πολυ θετικο παντως.

 

Εχει τυχει σε μενα να σκασει πολυμπριζο του κιλου με λαμψη και μαυρο καπνο, οποτε ας το αλλαξει, και να μην ευθυνεται. Τις apc ασφαλειας εχουν κανα 12αρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, δεν ''έσκασε'' αμέσως το τροφοδοτικό.. ίσα ίσα που το άνοιξαν και 3-4 φορές το pc και το δούλεψαν και λίγο (κανα 5λεπτο). Αφού το έκλεισαν μετά το pc και το άφησαν σβηστό (με το tr2 στο on το κουμπί του) στα 15 λεπτά έκανε τον σκάσιμο και έβγαλε τον καπνό το tr2.

 

Εχει τυχει σε μενα να σκασει πολυμπριζο του κιλου με λαμψη και μαυρο καπνο, οποτε ας το αλλαξει, και να μην ευθυνεται. Τις apc ασφαλειας εχουν κανα 12αρι.

 

??  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, βολταικο τοξο, λαμψη μισο μετρο υψος, ηχος εκρηξεως, και πολυς μαυρος καπνος. Ευτυχως δεν επαθε κατι το pc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Αφού είστε μαζεμένοι όλοι οι τροφοδοτικογνώστες εδώ μέσα, ένας υπολογιστής μπορεί να λειτουργήσει χωρίς 5V standby? Αν είναι απαραίτητο θα συνδέσω την απλή 5άρα με αυτήν την φύσα. Λογικά θα είναι σαν να βγαίνει συνέχεια εκτός πρίζας. Η μλκ το xbox είχε 3.3V standby.

 

Και κάτι ακόμα, πήρα ένα τροφοδοτικό απο xbox το πρώτο, λόγω μεγέθους. Βγάζει 1.2Α στην 12άρα αλλά δεν είχε direct airflow στον αρχικό σχεδιασμό αλλά μεγάλες ψύκτρες. Με direct airflow θα βγάζει με ασφάλεια 2Α υποθέτω, σωστά? Τα transistor πχ είναι rated 25A στους 25C 10Α στους 85C και 5Α στους 105C. Τυχαίο παράδειγμα. Λογικά με βγάζει να σηκώσω σύστημα με ΑΜ1 που έχει tdp 25watt.

 

Το ρωτάω πριν αρχίσω το κόψε ράψε, γιατί ειδικά με το 24αρι ειναι μπελάς.

Έχω την εντύπωση πως δεν γίνεται να δουλέψει χωρίς 5v ένα pc.

Τα 5v νομίζω είναι υπεύθυνα για την συντήρηση της μπαταρίας του bios,την τροφοδοσία των usb και αν δεν κάνω λάθος και των Ram. Αν έχεις χρόνο να ασχοληθείς και το καταφέρεις να δουλέψει θα ήθελα να το δω. Έχω ένα πρώτης γενιάς xbox και ένα pc για <καψιμο>,celeron socket 478 νομίζω, αλλά δυστυχώς λόγω δουλειάς είναι λίγο δύσκολο να ασχοληθώ αυτήν την στιγμή, από Σεπτέμβριο που θα είμαι πιο λασκα ίσως το επιχείρισω.

Nαι, δεν ''έσκασε'' αμέσως το τροφοδοτικό.. ίσα ίσα που το άνοιξαν και 3-4 φορές το pc και το δούλεψαν και λίγο (κανα 5λεπτο). Αφού το έκλεισαν μετά το pc και το άφησαν σβηστό (με το tr2 στο on το κουμπί του) στα 15 λεπτά έκανε τον σκάσιμο και έβγαλε τον καπνό το tr2.

 

 

?? :P

Όπως σου είπε και ο συμπαθέστατος Sheogorath μάλλον ήρθε η ώρα του.Λίγο δύσκολο να πήρε κάτι άλλο μαζί του αλλά όχι απίθανο.Αφού όπως λέτε έσκασε σε stand by πιθανότατα κάποιος πυκνωτης από το πρωτεύον κύκλωμα του τροφοδοτικου θα είναι, τα είχε που τα είχε τα χρονάκια του,θα έφαγε και κανένα καλό spike από την ΔΕΗ και μας άφησε χρόνους.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε (αν και ήδη έχει ξηλώσει το pc του για να στείλει τροφοδοτικό και μητρική με την εγγύηση να τα δούνε) δεν μπορεί να βγάλει κάποιο ασφαλές συμπέρασμα για το τί μπορεί να φταίει. Ναι μεν δούλεψε με το tr2 πιο σωστά (τις φορές που δούλεψε... έδιναν και με σβηστό το σύστημα τα usb της μητρικής ρεύμα ενώ με το xfx από όταν έκανε το πρόβλημα, δεν έδιναν ρεύμα τα usb όταν ήταν κλειστός ο υπολογιστής), αλλά μπορεί να είναι και κάτι άλλο στη μητρική και να επιστρέφει κάποιο ρεύμα προς το τροφοδοτικό και έτσι να χάλασε και το xfx?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο απίθανο αυτό που λες.Η μητρική δεν έχει ρεύμα, το ρεύμα τις το παίρνει από το τροφοδοτικό οπότε εκεί μιλάμε για βραχυκύκλωμα, ακόμα και τις πλάκας τα τροφοδοτικά έχουνε προστασία από βραχυκύκλωμα και κάνουνε αυτόματο shutdown. Το θέμα είναι ότι έκανε το μπαμ σε stand by οπότε πιθανότατα εκεί ευθύνεται το πρωτεύον κύκλωμα του τροφοδοτικου που διαχειριζεται τα 220v του δικτύου.Βέβαια χωρίς να ανοιχτεί μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.Το καλό του πράγματος είναι ότι υπάρχει εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγγύηση έχει το xfx του, όχι το tr2. 

 

Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω, είναι αν, χάλασε το xfx και η μητρική του είναι οκ και το περιστατικό που έγινε μετά με το tr2 ήταν τυχαίο λόγω παλαιότητας, ή μπορεί να φταίει και κάτι άλλο;

 

Το σύστημα του (με το xfx) το δούλευε 3 χρόνια χωρίς να έχει κάνει το παραμικρό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο να απαντήσει κάποιος εξ αποστάσεως με σιγουριά αν δεν γίνει έλεγχος, αλλά εμπειρικά και μόνο κατά 90% είναι το τροφοδοτικό.

 

Υ.Γ Αφού το tr2 είναι εκτός εγγύησης δεν το λύνεται αν έχετε χρόνο να ανεβάσετε 1 φώτο να το δούμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος του που του πήγε το TR2, θα το ανοίξει και θα δει τί πρόβλημα φαίνεται να έγινε (ίσως μου στείλει και ανεβάσω μια φωτό εδώ) και σκέφτεται αν είναι πυκνωτής να πάρει έναν και να του τον αλλάξει. Το έχει κάνει και σε άλλο τροφοδοτικό στο παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως δεν γίνεται να δουλέψει χωρίς 5v ένα pc.

Τα 5v νομίζω είναι υπεύθυνα για την συντήρηση της μπαταρίας του bios,την τροφοδοσία των usb και αν δεν κάνω λάθος και των Ram. Αν έχεις χρόνο να ασχοληθείς και το καταφέρεις να δουλέψει θα ήθελα να το δω. Έχω ένα πρώτης γενιάς xbox και ένα pc για <καψιμο>,celeron socket 478 νομίζω, αλλά δυστυχώς λόγω δουλειάς είναι λίγο δύσκολο να ασχοληθώ αυτήν την στιγμή, από Σεπτέμβριο που θα είμαι πιο λασκα ίσως το επιχείρισω.

Όπως σου είπε και ο συμπαθέστατος Sheogorath μάλλον ήρθε η ώρα του.Λίγο δύσκολο να πήρε κάτι άλλο μαζί του αλλά όχι απίθανο.Αφού όπως λέτε έσκασε σε stand by πιθανότατα κάποιος πυκνωτης από το πρωτεύον κύκλωμα του τροφοδοτικου θα είναι, τα είχε που τα είχε τα χρονάκια του,θα έφαγε και κανένα καλό spike από την ΔΕΗ και μας άφησε χρόνους.

Το standby πάντα, όχι τα κανονικά 5v. Λογικά σαν να το βγάζω απο την πρίζα σε κάθε shutdown θα είναι. Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος έλεγα. Τα 5V standby θα τα συνδέσω στα κανονικά 5V για να παίρνουν την κανονική τάση εν λειτουργία.

 

Για τα Α στην 12άρα? Με ψύξη θα τα βγάλει ή να το πετάξω στην άκρη και να πάω σε TFX/SFX. Για το γούστο έλεγα να βάλω του xbox.

 

Mε το 468 δεν θα δουλέψει λογικά γιατί τραβούσαν πάρα πολύ απο την 12άρα. περί τα 6-7Α μόνο ο επεξεργαστής. Για απλό τροφοδοτικό του xbox είναι αρκετά ποιοτικό κατασκευαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...