Προς το περιεχόμενο

Το τροφοδοτικό του PC μας.


jimzak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενα ακομα παραπονο για το σουπερ ντουπερ be quiet system power 9.

Εδω και αρκετο καιρο ειχα βγαλει εκτος λειτουργιας εναν απο τους 2 fans του κουτιου μου επειδη δουλευε τραγικα αργα. Πριν λιγες μερες ηρθε στα χερια μου ενας antec tricool* και τον δοκιμαζω απο χτες. 
Για καποιο λογο που δεν καταλαβαινω, τα pins μεσα στα molex του be quiet δεν κουμπωνανε με τιποτα σε αυτα του molex του fan, αλλα μπηκε μετα απο αρκετη προσπαθεια. Αντιθετα, στο tagan, στο παλιο μου hec, σε ενα παλιο thermaltake που εχω στην ακρη και σε ενα τουβλο-Χ κουμπωσε χωρις το παραμικρο.

https://www.amazon.com/Antec-Tricool-Speed-120mm-Case/dp/B00314W992

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Κάηκε το τροφοδοτικό μου και είμαι ανάμεσα στο corsair cv550 και το be quiet το 600 sp9. Ποιο από τα δύο θα μου προτείνατε και γιατί; έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά; Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mern είπε

Ποιο από τα δύο θα μου προτείνατε και γιατί;

Παρακολουθήστε το και τα συμπεράσματα δικά σας: 

 

Το σύστημα από τι αποτελείται;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σύνθεση με R7 3700x, R9 3900x ή R7  5800x και nvidia RTX3070 (αν ποτέ είναι διαθέσιμη σε λογική τιμή) πόσα watt θέλω;
Τα υπόλοιπα συνηθισμένα m.2, 2x SSD, 1x AIO 360, 3x case fan, 2x HDD.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Trelloneritis είπε

Για σύνθεση με R7 3700x, R9 3900x ή R7  5800x και nvidia RTX3070 (αν ποτέ είναι διαθέσιμη σε λογική τιμή) πόσα watt θέλω;
Τα υπόλοιπα συνηθισμένα m.2, 2x SSD, 1x AIO 360, 3x case fan, 2x HDD.
 

Σαν και αυτο που εχετε το Seasonic στα 750W.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2021 στις 2:04 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Παρακολουθήστε το και τα συμπεράσματα δικά σας: 

 

Το σύστημα από τι αποτελείται;

980,2700x, τα σηκώνουν άνετα και τα 2 για αυτότο λέω. Άρα πάω για το cv από την απάντηση σου. οκ thx!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mern είπε

980,2700x, τα σηκώνουν άνετα και τα 2 για αυτότο λέω. Άρα πάω για το cv από την απάντηση σου. οκ thx!

Εγώ προσωπικά έχω το SP9. Μετά από λίγες μέρες αφότου το πήρα βγήκαν τα review. Αν το τροφοδοτικό βρίσκεται στο κάτω μέρος και παίρνει αέρα από το περιβάλλον και μέσα το κουτί έχει καλό airflow δεν κυνδινεύει από υψηλές θερμοκρασίες. Πέραν αυτού, υπάρχει πιθανότητα όταν ξεκινά να κάνει για 2 sec σαν σκούπα ο ανεμιστήρας Ρας του, μετά δεν ακούγεται τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, benign είπε

Σαν και αυτο που εχετε το Seasonic στα 750W.

Σε ευχαριστώ @benign
Πάλι σε Seasonic προσανατολίζομαι. Για τα watt που χρειάζομαι δεν είμαι σίγουρος.
Είναι αρκετά τα 750W; Οι νέες GPU δεν χρειάζονται κάτι παραπάνω; (πχ 850W). Επίσης, ΔΕΝ με ενδιαφέρει το OC, μόνο οι μνήμες να παίζουν στα 3600 (αν και OC είναι και αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Trelloneritis είπε

Σε ευχαριστώ @benign
Πάλι σε Seasonic προσανατολίζομαι. Για τα watt που χρειάζομαι δεν είμαι σίγουρος.
Είναι αρκετά τα 750W; Οι νέες GPU δεν χρειάζονται κάτι παραπάνω; (πχ 850W). Επίσης, ΔΕΝ με ενδιαφέρει το OC, μόνο οι μνήμες να παίζουν στα 3600 (αν και OC είναι και αυτό)

Νομιζω οτι με το υλικο που ανεφερες,εισαι ενταξει.Σιγουρα παντως ενα 850αρι θα σου εδινε περισσοτερο ανεση,απλα τωρα τελευταια με τα γεραματα,εχω γινει τσιγγουνης και δεν δινω περισσοτερο απο οτι χρειαζεται.Οποτε και να παρεις ενα 850W και αυτο καλο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πριν 2-3 χρονια ειχα παρει το Corsair RM550x. Ακριβο μεν (100 ευρω) αλλα νομιζω ειναι απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει. Σταθεροτατο, Gold, full modular, 10 χρονια εγγυηση και το πολυ βασικο για μενα ειναι πως ο ανεμιστηρας παραμενει ανενεργος οταν δεν εχει πολυ load. Οποτε μιλαμε για μηδενικο θορυβο.

Βασικα δεν εχω καταφερει ποτε να τον κανω να δουλεψει, οσο φορτιο και να του εχω βαλει, σε σημειο που δεν ξερω αν λειτουργει κιολας...!

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...